تعمیر آمپر بنزین خودرو چگونه انجام می‌شود؟

برای آنکه رانندگان از میزان مواد مصرفی درون خودرو آگاه شوند، آمپرها و ابزارهایی در داشبور خودروها قرار داده می‌شود تا رانندگان بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعویض آن‌ها اقدام نمایند. یکی از این آمپرهای مهم که برای رانندگان از اهمیت بالایی برخوردار است، آمپر بنزین نام دارد. اما گاهی خرابی آمپر بنزین دیجیتال پراید و یا خرابی آمپر بنزین هر خودرویی افراد را وادار به تعمیر آمپر بنزین خودرو می‌کند، چرا که نمی‌توانند اطلاع درستی از میزان بنزین موجود در باک دریافت نمایند. به این منظور لازم است تا علت کار نکردن آمپر بنزین را بیابید. البته گاهی اوقات با دیاگ زدن ممکن است با خطای آمپر بنزین مواجه شوید که احتمالا با پاک کردن آن، این مشکل برطرف خواهد شد. در این مطلب با استادکار همراه باشید تا با نحوه تعمیر آمپر بنزین خودرو (تعمیر آمپر بنزین پراید) آشنا شویم.

تعمیر آمپر بنزین خودرو

حتما برای شما هم پیش آمده است که حین مراجعه به پمپ بنزین، باک بنزین را پر کرده‌اید اما هیچ خبری از جابه‌جا شدن عقربه آمپر بنزین نبوده است. یا اصلا ممکن است حین رانندگی، عقربه آمپر از باک پر بنزین خبر دهد، در حالی که خودروی شما از بی‌بنزینی از حرکت بازایستاده است. در این حالت شما باید در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعمیر آمپر بنزین خودروی خود اقدام نمایید.

یکی از قطعات مهم در خودرو که میزان بنزین موجود در باک را نشان می‌دهد، آمپر بنزین نام دارد که ممکن است عملکرد آن با اختلال مواجه شود.
یکی از قطعات مهم در خودرو که میزان بنزین موجود در باک را نشان می‌دهد، آمپر بنزین نام دارد که ممکن است عملکرد آن با اختلال مواجه شود.

واضح است که آمپر بنزین به شما از میزان بنزین موجود در باک خودرویتان خبر می‌دهد؛ آگاهی اینکه چه زمانی به پر کردن باک بنزین نیاز دارید، شما را از ماندن در راه باز می‌دارد. برای آن که بتوانید از میزان بنزین موجود در باک اطلاع یابید، باید تعمیر آمپر بنزین خودرو را جدی بگیرید؛ چرا که علاوه بر در راه ماندن، عواقب جدی‌تری مانند آسیب رسیدن به خودروتان را پیش رو خواهید داشت.

علت کار نکردن آمپر بنزین

از آنجایی که سیستم آمپر بنزین از اجزای مختلفی تشکیل شده است، لذا کار نکردن آن ممکن است به وجود اشکال در هر یک از این قطعات مربوط باشد:

بیشتر بدانید تاثیر ریختن تینر در باک خودرو چیست؟

سیستم آمپر بنزین از سه قسمت مدار، فرستنده و آمپر تشکیل می‌شود که اختلال در هر یک در نهایت به اختلال در کل سیستم آمپر منجر خواهد شد.
سیستم آمپر بنزین از سه قسمت مدار، فرستنده و آمپر تشکیل می‌شود که اختلال در هر یک در نهایت به اختلال در کل سیستم آمپر منجر خواهد شد.
  • اندازه‌گیر یا آمپر: ابزاری که آنچه که در باک خودرو و واحد فرستنده اتفاق می‌افتد اندازه می‌گیرد، اندازه‌گیر آمپر نام دارد. در برخی از خودروها، آمپرهای بنزین به طور مستقیم به وسیله بازخوردهای ولتاژی که از سوی واحد اندازه‌گیر فرستاده می‌شود، کنترل می‌گردند؛ در حالی که در برخی دیگر از آمپرها، خود آمپر اطلاعات ولتاژی را از واحد فرستنده دریافت می‌کند.
  • مدار: مدار آمپر، فرستنده و اتصال به زمین را متصل می‌سازد. لازم است بدانید که اغلب واحدهای فرستنده در سیستم‌های مدرن دارای سیستم الکتریکی برای اتصال به زمین هستند.
  • فرستنده: فرستنده در واقع شامل بخش‌هایی مانند فیلتر سوخت، پمپ سوخت، شناور سوخت و نگه‌دارنده سوخت است که ولتاژ ورودی را کنترل می‌نماید. اختلال در این سیستم به منزله اختلال در کارکرد آمپر است.

چنانچه در عملکرد هر یک از این اجزا مشکلی پیش آید، کل سیستم آمپر نمی‌تواند به خوبی راننده را از میزان بنزین موجود در باک آگاه سازد.

بیشتر بدانید پس از روشن شدن چراغ اخطار بنزین چند کیلومتر می توانید برانید؟

برای تعمیر آمپر بنزین خودرو می‌بایست در ابتدا علت کار نکردن سیستم را بیابید و سپس نسبت به رفع مشکل در هر یک از قطعات اقدام نمایید.
برای تعمیر آمپر بنزین خودرو می‌بایست در ابتدا علت کار نکردن سیستم را بیابید و سپس نسبت به رفع مشکل در هر یک از قطعات اقدام نمایید.

چگونگی تعمیر آمپر بنزین خودرو

برای آنکه بتوانید اقدامات لازم برای تعمیر آمپر بنزین خودرو را انجام دهید، در ابتدا می‌بایست علت کار نکردن سیستم آمپر را تشخیص دهید. پس در ابتدا باید سه قسمت اصلی سیستم آمپر را بررسی کنید:

تست آمپر خودرو

به منظور تست آمپر خودرو می‌بایست مولتی متر را روی ۲۰ دی سی ولت تنظیم کرده و سپس به بررسی سیم‌کشی آمپر بپردازید. چنانچه ولتاژ دریافتی از آمپر ۱۲ یا بیشتر باشد، در آمپر مشکلی وجود دارد که باید آن را تعمیر نمایید. اما در صورتی که ولتاژ کمتر از ۱۲ بود، می‌بایست موارد دیگر را مورد بررسی قرار دهید.

بیشتر بدانید علت روشن نشدن چراغ cng پراید و سایر خودرو ها

تست فرستنده

برای تست فرسنده خودرو باید در ابتدا باک را از بنزین پر کنید. بعد باید از یک مولتی متر استفاده کرده و مقاومت آن را بسنجید. برای اطلاع از عدد مناسب مقاومت باید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه نمایید، چرا که نمی‌توان عدد یکسانی را برای تمامی خودروها اعلام نمود.

تست مدار

به دقت سیم‌کشی‎‌های موجود در مدار را بررسی نمایید و در صورت پوسیدگی و فرسودگی، آن را تعویض نمایید تا مشکل عدم کارکرد صحیح آمپر خودرو برطرف شود. برای تعمیر آمپر بنزین خودرو اگر مشکل خوردگی سیم حاد بود، بهتر است به یک متخصص حرفه‌ای در این زمینه مراجعه نمایید.

چنانچه تست هر یک از موارد فوق شما را به نتیجه‌ای نرساند، می‌توانید از روش زیر نسبت به تعمیر آمپر بنزین خودرو اقدام نمایید.

برای تعمیر آمپر بنزین خودرو به این ابزار نیاز دارید:

  • مولتی متر
  • پاک‌کننده الکتریکی
  • محلول پاک‌کننده بنزین
  • دفترچه راهنمای خودرو
برای تعمیر آمپر بنزین شما به وسایلی مانند پاک‌کننده الکترونیکی، مولتی‌متر و... نیاز دارید.
برای تعمیر آمپر بنزین شما به وسایلی مانند پاک‌کننده الکترونیکی، مولتی‌متر و… نیاز دارید.

اولین قدم برای تعمیر آمپر بنزین خودرو این است که دفترچه راهنمای خودرویتان را مطالعه فرمایید. دفترچه راهنمای خودرو می‌تواند اطلاعات جامعی را در خصوص اجزای مختلف خودرو و حتی تعمیر آن‌ها در اختیارتان قرار دهد.

در قدم بعدی باید جعبه فیوز را باز نمایید و وضعیت پنل آمپر بنزین را بررسی کنید. با بررسی این قسمت می‌توانید قطعات معیوبی ر که نیاز به تعویض دارند شناسایی کرده و آن‌ها را با قطعه‌ای نو تعویض نمایید؛ و یا اگر زنگ‌زدگی و خوردگی وجود داشت، می‌توانید با محلول‌های پاک‌کننده آن قسمت را پاکسازی نمایید. البته توجه داشته باشید که بهترین راه این است که برای رفع این مشکل به یک متخصص مراجعه نمایید و تعمیر آمپر بنزین خودرو را به دست او بسپارید.

تعمیر آمپر بنزین پراید

گاهی اوقات در خودرو پراید شاهد نوسانات بی‌دلیل آمپر هستیم و یا اینکه آمپر به درستی میزان بنزین موجود در باک را نشان نمی‌دهد. در این حالت برای تعمیر آمپر بنزین پراید، اگر موارد فوق پاسخگو نبود، می‌بایست علت را در مواردی دیگر جست‌وجو نمایید. گاهی فرسوده شدن رئوستا، نقص در عملکرد نشانگر مجموعه کیلومتر شمار پراید و همچنین خارج شدن مجموعه از حالت کالیبره می‌توانند به کارکرد نادرست آمپر منجر شوند. به منظور تعمیر آمپر بنزین پراید می‌توانید با در اختیار داشتن ابزارهایی که در بالا اشاره کردیم، سیستم را باز نموده و قطعات معیوب را تعویض نمایید.

سخن پایانی

در نهایت باید بگوییم که آمپر بنزین خودرو مانند سایر اجزای یک اتومبیل بسیار مهم و حیاتی است و باید به سلامت آن اهمیت دهید. در صورت عدم کارکرد صحیح در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعمیر آمپر بنزین خودرو اقدام کرده و مشکل را برطرف سازید.

منابع: irmix.ir | khodrotak.com

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.