درصد ترکیب ضد یخ یا نسبت آب رادیاتور و ضد یخ چقدر باید باشد؟

در مقاله قبل به علت کپ کردن خودرو پرداختیم و اگر می‌خواهید درباره نسبت مناسب و چگونگی ترکیب آ و ضد یخ در رادیاتور و درصد ترکیب ضد یخ بیشتر بدانید این مقاله برای شما تهیه شده است پس با استادکار همراه شوید تا درباره عملکرد آب رادیاتور و ضد یخ و همچنین اطلاعات جامعی درباره عملکرد سیستم خنک کننده و علت استفاده از آب رادیاتور و ضد یخ بیشتر بدانیم. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

نقش آب رادیاتور و ضد یخ چیست؟

تقریبا اکثر افراد می‌دانند که آب برای خنک سازی موتور در رادیاتور استفاده می‌شود و ضد یخ نیز ماده‌ای است که همانطور که از نامش پیدا است از عوامل مختلفی مانند یخ زدگی و یا فشار بیش از اندازه به قطعات سیستم خنک کننده و رادیاتور جلوگیری می‌کند. به طور کلی زمانی که شما از ضد یخ استفاده می‌کنید این ماده را با مایع اصلی رادیاتور که آب است ترکیب کرده و کمک می‌کنید بدنه موتور حرارت بیشتری را دفع کند.

درصد ترکیب ضد یخ
به بیانی ساده آب رادیاتور و ضد یخ هر دو با عملکرد خود مانع جوش آمدن، یخ زدن و یا خورده شدن اجزای موتور خودرو می‌شوند.

تفاوت آب رادیاتور با ضد یخ چیست؟

مهم‌ترین فرق آب رادیاتور با ضد یخ در نوع ساختار و ذرات تشکل دهنده آن است. به طور مثال شما علاوه بر آب مخصوص رادیاتور می‌توانید از آب مقطر معمولی بدون املاح نیز استفاده کنید اما ضد یخ مایعی است که قابل جایگزین نیست و باید به صورت جداگانه آن را تهی کرد. حال شاید برایتان سوال پیش بیاید که می‌توان تنها از یکی از این دو ماده استفاده کرد.

پاسخ به این سوال را به طور خلاصه برای شما مطرح می‌کنیم: توجه داشته باشید که وظیفه اصلی مایعی که در داخل رادیاتور قرار گرفته، خنک کردن موتور است حال اگر بنا به هر دلیلی غلظت آن کمتر یا بیشتر از حد ممکن باشد نمی‌تواند عملکرد صحیحی در خنک کردن موتور داشته باشد و ممکن است موجب آسیب‌هایی چون خوردگی قطعات شود در نتیجه استفاده تنها از ضد یخ یا آب رادیاتور توصیه نمی‌شود و بهتر است با رعایت قانون تناسب از هر دو آن‌ها استفاده کنید. پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش نحوه تعویض قالپاق را مطالعه کنید .

نسبت آب رادیاتور و ضد یخ چقدر باشد؟

حال بهتر است برگردیم به موضوع اصلی مقاله خودمان که درباره نسبت ضد یخ به آب در رادیاتور است. به طور کلی هر کارخانه خودروسازی بر اساس نیازهای خودرویی که طراحی کرده است و نوع تکنولوژی و آلیاژی که در آن به کار برده است برای سیستم خنک کننده خودرو دستورالعمل متفاوتی را در نظر گرفته است از این رو نسبت ضد یخ به آب در رادیاتور نیز متفاوت است.

اما شما می‌توانید بر اساس شرایط دمای محل زندگی خود این نسبت را به آسانی تشخیص دهید ولی با در نظر گرفتن بدترین شرایط که حتی شما هیچ دسترسی به نسبت‌های استاندارد خودرو ندارید می‌توانید این نکته را به حافظه خود بسپارید که حداقل نیمس از مایع درون رادیاتور را ضد یخ تشکیل می‌دهد در نتیجه به طور مثال اگر میزان حجم مایع درون سیستم خنک کننده خودرو شما ۵ لیتر است شما باید معادل ۲٫۵ لیتر ضد یخ به ان اضافه کنید و نیمه دیگر را با آب مخصوص رادیاتور پر کنید.

البته لازم به ذکر است که در مناطق بسیار گرم مانند خوزستان میتوان این نسبت نصف به نصف را به سه به دو تغییر داد بدین صورت که سه قسمت آب رادیاتور و دو قسمت ضدیخ را با یکدیگر ترکیب کرد.

نسبت آب رادیاتور و ضد یخ چقدر باشد؟
به خاطر داشته باشید که در کنار ضد یخ از آب مخصوص بدون املاح یا آب مقطر برای ترکیب در رادیاتور استفاده کنید.

درصد ترکیب ضد یخ چیست و کاربرد آن چه می‌باشد؟

بر خلاف بسیاری از افراد که تصور می‌کنند درصد ترکیب ضد یخ با آب رادیاتور موضوع مهم و کاربردی نیست، میزان غلظت و درصد نسبت ضد یخ یک امر بسیار مهم است.زیرا اگر نسبت آب رایاتور و ضد یخ و یا میزان غلظت این ترکیب به اندازه کافی نباشد قطعا موتور عملکرد خوبی نخواهد داشت و امکان استهلاک قطعات موتور و رادیاتور حتمی خواهد بود. پس اگر نمی‌خواهید از جانب خودرو خود هزینه‌های مالی بسیار سنگین را متقبل شوید حتما به نکات لازم درباره موارد مختلف دقت کنید. دلایل ریپ زدن موتور خودرو اطلاعات جامعی برای شما دارد پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید .

درصد ترکیب ضد یخ چیست و کاربرد آن چه می‌باشد؟
استفاده از ضد یخ بایستی بر اساس اصول و استاندارهای لازم باشد تا بتوان موجب افزایش طول عمر موتور خودرو بود در غیر این صورت باز هم با صدمات مختلفی مواجه خواهیم شد.

چطور بفهمیم ماشین ضد یخ دارد؟

ضد یخ جز موارد ضروری برای ماشین است که در اثر نبود آن قطعا با نشانه‌هایی مثل یخ زدن رادیاتور در زمستان یا جوش آوردن ماشین در تابستان رو به رو خواهید شد. از این رو بهتر است هر از گاهی رایاتور ماشین را چک کنید و یا چک کردن آن را به معاینه فنی بسپارید تا مطمئن شوید که مایع خنک کننده در داخل رادیاتور وجود داشته باشد. البته در برخی موارد ممکن است مایع خنک کننده داخل مخزن باشد اما داخل رادیاتور ماشین مایعی وجود نداشته باشد که معمولا در چنین مواردی خودرو با دمای بسیار بالای غیر عادی کار می‌کند. در چنین مواردی پیشنهاد می‌دهم شلنگ رادیاتور را جدا کنید و وضعیت مایع خنک کننده داخل رادیاتور را کاملا بررسی کنید و یا از یک کارشناس مکانیک کمک بخواهید.

آیا ماشین صفر ضد یخ دارد؟

درباره آب بندی خودروهای صفر تا به حال شنیده‌اید؟ طبق تحقیقاتی که در طی چند سال اخیر انجام شد کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که حتی خودروهای بسیار گران قیمت و پیشرفته هم نیاز به آب بندی دارند و معمولا چون کمپانی‌های متنوع خودرو امروزه در حال تولید خودرو هستند کارشناسان پیشنهاد می‌دهند که حتما قبل از اینکه خودرو خود را استارت بزنید تمام بخش‌های مختلف از موتور گرفته تا روغن و مایع خنک کننده و … را چک کنید و اگر لازم شد حتما دفترچه راهنما مخصوص خودرو را بررسی کنید. معمولا روغن موتور را پس از ۸۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر بر اساس مدل خودرو تعویض می‌کنند اما در مورد مایع خنک کننده رادیاتور و ضد یخ اینطور نیست زیرا ممکن است برخی ماشین‌ها پر شده باشند و برخی دیگر خیر پس بهتر است حتما قبل از استفاده خود از خودرو از یک مهندس مکانیک یا تعمیرکار حرفه‌ای خودرو مشورت بگیرید.

چند لیتر ضد یخ برای پراید لازم است؟

معمولا برای هر خودرویی ضد یخ مخصوصی وجود دارد که کمپانی‌های مختلفی آن‌ها را تولید می‌کنند. به طور مثال اگر شما ماشین پراید دارید و یا موتور خودرو شما x100 است می‌توانید از ضد یخ مخصوص سایپا استفاده کنید. حالا چند لیتر ضد یخ باید استفاده کنید؟ به طور کلی نسبت آب رادیاتور و ضد یخ باید در هر خودرویی متناسب باشد حل چه خودرو شما پراید باشد چه سمند معمولا باید ۴۰% آب مقطر و ۶۰% ضد یخ استفاده کنید. البته طبق تجربه افراد مختلف گفته شده است که اگر میزان ضد یخ را نسبت به دمای محیط بالا ببرید بهتر است که معمولا در بیشتر شهرهای ایران همان نسبت ۱ به ۳ بهترین است یعنی اگر ظرفیت آب ماشین شما ۶ لیتر است، دو لیتر ضد یخ و ۴ لیتر آب استفاده کنید.

سخن پایانی

حال که اطلاعات کافی درباره نسبت آب رادیاتور و ضد یخ را دریافتید می‌توانید مخزن آن را با یک شستشو کاملا تمیز کنید و نسبت مورد نظر را ترکیب و به مخزن اضافه کنید تا بتوانید عملکر رادیاتور و موتور خودرو خود را بهبود ببخشید.

تکتم کوثری
تکتم کوثری ادبیات انگلیسی و معماری خوانده. اما کاش هنر میخواند! تکتم خیلی باسلیقه و منظم هست. مترجمی زبان، ترجمه و کار با فتوشاپ از مهمترین کارهایی است که تکتم در طور روز انجام میدهد. ساز مورد علاقه خانم کوثری پیانو است و در نواختن آن دستی بر کلاویه دارد! تکتم به حوزه دکوراسیون و چیدمان محیط بسیار علاقه داره و با هارمونی رنگ بسیار آشناست. حوزه مد و زیبایی و فشن، از توانمندی های تکتم هست. تکتم قریحه خاصی به طراحی داخلی خانه و دکوراسیون داره و گهگاهی نقاشی نیز می‌کشد. تکتم کتاب‌های متعددی در حوزه هنر، روانشناسی، ادبیات، دکوراسیون داخلی و رنگ شناسی خونده و در کل علاقه خاصی به امور مربوط به خانه دارد.