۸ عادت بد رانندگی که باید ترک کنیم

0

همه افراد در طول زندگی خود دارای یک سری رفتارهای نادرست هستند که ممکن است گاهی از وجود آن نیز بی‌اطلاع باشند. اما وقتی صحبت از عادتهای بد رانندگی به میان می‌آید، نمی‌توان بی‌تفاوت از کنار آن گذشت. زیرا مجموعه عادت‌های بد رانندگی میتواند علاوه بر خود شخص به سایرین نیز آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد نماید.

با هشت مورد از عادتهای بد رانندگی آشنا شوید

اگر تصور می‌کنید که عادت‌های بد رانندگی شما بی‌خطر بوده و آسیبی به دیگران نمی‌رساند سخت در اشتباه هستید. برخی از این رفتارهای نادرست حتی از جنبه قانونی نیز جرم محسوب می‌شوند. در ادامه به هشت مورد از مهم‌ترین عادتهای بد رانندگی اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید.

۱- استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی

عادتهای بد رانندگی
بعد از یک روز پرمشغله که فرصتی برای چک کردن پیام‌ها و ایمیل‌های خود نداشته‌اید؛ شاید تصور کنید حال که در حال بازگشت به منزل هستید حین رانندگی زمان مناسبی برای ارسال پیام‌های صوتی و بررسی ایمیل‌هایتان است. با وجود اینکه نادیده گرفتن هشدار چشمک زن پیام‌های گوشی همراه سخت است، با آن مقابله کنید و یکی از عادتهای بد رانندگی خود را همین امروز اصلاح کنید. شاید فردا خیلی دیر باشد.

رانندگی کردن با هدفون: گوش دادن به موسیقی یا صحبت کردن با تلفن در این حالت نیز باعث می‌شود که سطح دقت شما نسبت به هشدارهای محیطی و تمرکز روی مسیر کاهش پیدا کند.

۲- عدم رعایت فاصله ایمن با خودروهای دیگر

عادتهای بد رانندگی
با توجه به شرایط جوی، ترافیک موجود در مسیر (به دلیل شلوغی، طوفان و باران) ممکن است که رانندگان از رعایت فاصله ایمن با خودروی جلویی غافل شوند. سعی کنید به طور کلی در حین رانندگی فاصله منطقی و محتاطانه قانونی را رعایت نمایید. به این ترتیب احتمال وقوع حوادث دلخراش نیز به حداقل می‌رسد. پیشنهاد میشود پست پیشین استادکار با عنوان راهنمای رانندگی در زمستان را مطالعه کنید.

۳- تعویض لاین رانندگی بدون راهنما زدن

عادتهای بد رانندگی
زمانی که ترافیک شدیدی در مسیر حاکم است، راهنما زدن برای تغییر خطوط ضروری است. زیرا دیگر رانندگان را از هدف شما آگاه می‌کند. شاید زمانی که مسیر خلوت است از راهنما زدن امتناع کنید، اما به خاطر داشته باشید استفاده از عادتهای خوب رانندگی در همه شرایط مفید و سودمند است و نشانه‌ای از همراهی شما با قوانین و پیروی از آن می‌باشد.

۴- افزایش سرعت غیر مجاز یکی از عادتهای بد رانندگی

عادتهای بد رانندگی
برای رسیدن به محل کار خود عجله دارید و خیابان خلوت است. پدال گاز را فشار می‌دهید تا چند دقیقه زودتر به مقصد برسید؟ یکی از مهم‌ترین عوامل تصادفات جاده‌ای و شهری استفاده از سرعت بالا در حین رانندگی است که سبب عدم کنترل ماشین در شرایط حساس شده و واژگونی آن را در پی خواهد داشت. به طوری که آمار ۲۷ درصدی از کل تلفات رانندگی را به خود اختصاص می‌دهد.

۵- روشن نکردن چراغ‌های خودرو

عادتهای بد رانندگی
بدیهی است که برای رانندگی در شب باید چراغ‌های جلو ماشین را روشن کنید. ولی با توجه به اوضاع جوی مثل بارانی بودن هوا یا لغزندگی جاده یا حوالی غروب نیز میتوانید با روشن کردن چراغ‌ها رانندگی بهتر و ایمن‌تری را تجربه کنید. ضمن اینکه به دید افقی شما کمک میکند، سایر خودرو ها را از حرکت شما آگاه می‌نماید.

۶- نبستن کمربند ایمنی

عادتهای بد رانندگی
نبستن کمربند ایمنی یکی دیگر از عادتهای بد رانندگی است. هنوز هم رانندگانی وجود دارند که تنها در مسیرهایی که از وجود دوربین یا پلیس راه اطمینان دارند؛ اقدام به بستن کمربند ایمنی می‌کنند. در حالی که شرط اول برای استارت زدن و حرکت خودرو ابتدا بستن کمربند ایمنی و سپس چک کردن دید مناسب در آیینه‌ها است. فرقی نمی‌کند که در شهر رانندگی می‌کنید، ترافیک سبک است یا سرعت ایمن دارید؛ باید کمربند ایمنی را ببندید.

۷- پارک کردن در مناطق غیرقانونی و ممنوعه

عادتهای بد رانندگی
جدای از اینکه پارک دوبل در خیابان‌های باریک مشکلات ترافیکی برای سایر خودروها و حتی عابران ایجاد می‌کند. باید به قوانین پارک در محل‌های خاص نیز توجه کنید. برخی خیابان‌ها دارای ساعات پارک قانونی محدودی هستند. اگر برای مدت طولانی ناچار به پارک هستید، سعی کنید وسیله نقلیه خود را در نزدیک‌ترین پارکینگ عمومی قرار دهید.

۸- افزایش سرعت با مشاهده چراغ زرد راهنمایی

عادتهای بد رانندگی
چراغ قرمز برای ایست کامل و توقف، سبز برای عبور ایمن و رنگ زرد چراغ راهنمایی و رانندگی مربوط به کاهش سرعت و نزدیک شدن به محدوده ناامن تردد است. چرا هنوز برخی افراد با دیدن چراغ زرد به سرعت خود می‌افزایند؟ رد شدن رانندگان از چراغ زرد جزو عادتهای بد رانندگی است. خوب است در این موارد خود را به جای عابرین پیاده بگذارید، آیا از اینکه حقوق شهروندی شما را زیر پا بگذارند خوشحال می‌شوید؟!

نظرات و پیشنهادات

خوردن تخمه پشت فرمان اتومبیل در حال حرکت، صحبت کردن با تلفن همراه، پرت کردن زباله از خودرو و.. تمامی این موارد جزو عادتهای بد رانندگی هستند. چه عادت‌های نادرست دیگری می‌شناسید که اطرافیانتان درگیر آن هستند؟ می توانید تجربیات خود در زمینه رعایت نکردن رفتارهای صحیح رانندگی را در بخش نظرات سایت استادکار با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Idrivesafely

تعویض روغن انواع خودرو های ایرانی و خارجی تعویض روغن گیربکس روغن دنده و روغن ترمز در منزل و محل کار

تعویض روغن در محل

  • تعویض روغن خودروهای ایرانی و خارجی
  • تعویض صافی بنزین
  • تعویض فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
  • تعویض روغن گیربکس، واسکازین، تعویض روغن ترمز، ریختن ضد یخ و شیشه شور
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 11 =