علائم برجسته خرابی دینام پراید و آموزش تعمیر دینام پراید

دینام تولید کننده برق در خودرو است و یکی از اجزای اصلی سیستم شارژ خودرو محسوب می‌شود. کلیه خودروهای دارای موتور احتراق داخلی به جز برخی از خودروهای هیبریدی، به دینام مجهز هستند که پراید نیز از همین دست خودروها محسوب می‌شود. از آنجایی که مانند هر سیستم دیگری دینام ممکن است دچار اختلال شود، ما قصد داریم تا در این مطلب آموزش تعمیر دینام پراید را در اختیارتان قرار دهیم.

پس با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید.

دینام پراید

قبل از آنکه اطلاعات لازم را در ارتباط با آموزش تعمیر دینام پراید در اختیارتان قرار دهیم، خوب است که در ابتدا با این قطعه و وظیفه و نقش حائز اهمیت آن در خودرو آشنا شوید.

یکی از ممهم ترین قطعاتی که درون خودروها قرار می گیرد، دینام است که وظیفه شارژ کردن باطری خودرو را برعهده دارد.
یکی از ممهم ترین قطعاتی که درون خودروها قرار می گیرد، دینام است که وظیفه شارژ کردن باطری خودرو را برعهده دارد.

دینام چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

دینام سیستمی است که وظیفه شارژ کردن باطری دشارژ شده خودرو را برعهده دارد. از آنجا که باطری خودرو نقش منتقل کننده جریان الکتریکی به تجهیزات برقی ماشین به شکل اتومات را ایفا می‌کند، نمی‌تواند این مقدار از برق را به تنهایی به اجزای الکتریکی برساند؛ بنابراین هنگامی که موتور خودرو روشن است، دینام به تولید برق می‌پردازد.

سپس این قطعه این نیروی الکتریکی را در اختیار باطری قرار می‌دهد تا فرایند برق رسانی با سهولت و کیفیت بیشتری صورت بگیرد. به عبارت دیگر دینام وظیفه دارد که برق تولید کند و این برق تولید شده را در باطری ماشین ذخیره سازی کند.
بنابراین دینام نقشی کلیدی دارد و در صورت خرابی آن، به هنگام روشن بودن موتور خودرو، برق به قسمت‌های الکتریکی نخواهد رسید و ماشین دچار مشکل خواهد شد.

بیشتر بدانید از بین بردن بوی بد داخل خودرو

چنانچه دینام پراید معیوب باشد، نور چراغ های اتومبیل کم یا زیاد خواهند بود
چنانچه دینام پراید معیوب باشد، نور چراغ های اتومبیل کم یا زیاد خواهند بود، اتومبیل روشن نمی شود و یا ممکن است از کاپوت صداهای نابهنجاری به گوشتان برسد.

۳ نشانه ی برجسته از خرابی دینام پراید

  • نور چراغ‌های خودرو کم یا خیلی زیاد می‌شود

همانطور که گفته شد، دینام مسئول تامین برق در قسمت‌های برقی است و اگر خراب باشد این قسمت‌ها کارایی خود را از دست می‌دهند. وقتی دینام خراب باشد، ممکن است چراغ‌های تعبیه شده در قسمت داشبورد و یا چراغ‌های بخش جلویی خودرو کم نور‌ شوند. البته گاهی نیز ممکن است این چراغ‌ها به شدت پر نور شوند. با کم نور یا پر نور شدن غیرعادی این چراغ‌ها راننده می‌تواند هشدار مبنی بر عدم کارایی درست دینام خودرو دریافت کند، به بررسی آن بپردازد و در صورت بروز مشکل جدی به تعمیر دینام پراید مبادرت کند.

  • ماشین روشن نمی‌شود

گاهی ممکن است با چرخاندن سوئیچ و استارت خوردن تنها صداهایی مبهم به گوش برسد و خودرو روشن نشود. در این لحظه محتمل‌ترین اتفاق ضعف در باطری یا اصطلاحا خوابیدن باطری است. دلیل از کار افتادن یا خوابیدن باطری نیز چیزی به جز خراب بودن و عدم کارایی درست دینام نیست.

چرا که باطری ماشین به هنگام خراب شدن دینام به جای اینکه جریان برق را در خود نگهداری کند، سعی می‌کند جریان الکتریکی بیشتری از دینام بگیرد و از آنجا که دینام خراب است، باطری هم کار به جایی نمی‌برد و پس از مدتی غیرفعال می‌شود. راه تشخیص قطعی خرابی دینام در این شرایط آن است که خودرو را به واسطه هل دادن روشن کنید و متعاقب آن، وایرهای باطری را در بیاورید. اگر دینام توان شارژ کردن قطعات و سیستم را نداشته باشد، ماشین خاموش خواهد شد و این یعنی دینام خراب شده است. لذا می‌بایست به سرعت نسبت به تعمیر دینام پراید اقدام نمود.

  • بوی سوختن و یا صدا از موتور

بنا بر گفته بسیاری از کارشناسان، چنانچه دینام خودرو دچار مشکل شده باشد، از کاپوت صدایی شبیه سوت و جیغ به گوش خواهد رسید. از طرف دیگر، استشمام بوی سیم و یا لاستیک سوخته نیز می‌تواند حاکی از خرابی دینام پراید باشد.

بیشتر بدانید زمان تعویض تسمه تایم پراید یورو ۴

برای آنکه دینام پراید را تعمیر کنید، می بایست آن را از خودرو خارج کرده، پیچ ها را باز کرده و قطعات معیوب را با قطعات سالم جایگزین نمایید.
برای آنکه دینام پراید را تعمیر کنید، می بایست آن را از خودرو خارج کرده، پیچ ها را باز کرده و قطعات معیوب را با قطعات سالم جایگزین نمایید.

تعمیر دینام پراید چگونه انجام می‌شود؟

  • قبل از شروع، کیت مناسب خریداری کنید

برای تعمیر دینام لازم است تا کیت‌های مناسبی خریداری نمایید تا بتوانید دینام اتومبیل را تعمیر نمایید.

  • باتری خودرو را جدا کنید

برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه‌ای، حتما باتری را جدا کرده تا حین کار شاهد جرقه‌های متعدد نباشید.

  • دینام را خارج کنید

قبل از خارج کردن دینام، چند عکس از موقعیت سیم‌ها و قرارگیری دینام تهیه کنید. دینام اغلب به کمک دو پیچ بلند به اتومبیل متصل است. آن‌ها را به آرامی باز کرده تا بتوانید دینام را خارج نمایید.

  • قسمت پشتی دینام را باز کنید

حالا که شما دینام را از خودرو بیرون کشیده‌اید، می‌بایست درپوش پلاستیکی آن را که اغلب با دو پیچ بسته می‌شود، جدا نمایید.

  • قطعات قدیمی را تعویض نمایید

بلبرینگ معیوب دینام و ذغال دینام را می‌بایست خارج کرده و آن‌ها را با قطعاتی جدید جایگزین نمایید. البته بهتر است پیش از انجام این کار، از دینام عکس گرفته تا بدانید هر قطعه را باید در کجا قرار دهید. سیم‌کشی‌ها را مطابق با عکس انجام داده و مجدد درپوش را ببندید و با پیچ سفت کنید و در نهایت دینام را سرجای خود قرار دهید.

سخن پایانی

توجه داشته باشید که خرابی بلبرینگ دینام پراید و سایر خودروها، به این معنی است که خودروی شما عملکرد خوبی را از خود نشان نمی‌دهد و ممکن است در هر لحظه از کار بیفتد. پس بهتر است به جای تقبل هزینه‌های گزاف بعدی ناشی از سهل انگاری، هزینه تعمیر دینام را پرداخت کرده و به سرعت نسبت به رفع این مشکل اقدام نمایید.

منابع: ۱car.ir | instructables.com

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.