پاسخ به این سوال که شارژ باطری ماشین چگونه انجام می‌شود، مستلزم توضیحات جامعی درباره روش‌های شارژ کردن باطری خودرو است که در این مقاله مجال شرح و توضیح آن فراهم شده است. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

شارژ باطری ماشین چگونه انجام می‌شود و به طور کلی چند حالت دارد؟

ما قادر هستیم که شارژ باطری خودروی خود را به دو شکل کلی انجام دهیم:

۱٫ شارژ کردن به شیوه عادی (شارژ کردن کند باطری)
۲٫ شارژ کردن به شیوه سرعتی (شارژ کردن تند باطری)

شارژ کردن باطری خودرو به صورت کند

در روش شارژ باطری خودرو به شکل عادی یا کند، جریان یا آمپر به مقدار اندک به داخل باطری ماشین منتقل می‌شود و باید مدت زمانی طولانی طی شود تا باطری خودروی ما شارژ شود.

شارژ کردن باطری خودرو به صورت تند

در روش شارژ باطری خودرو به شکل سرعتی یا تند، عملیات عکس عملیات قبلی است، به این معنا که باطری خودرو در مدت زمانی اندک، از جریان یا آمپری به میزان زیاد، مملو خواهد شد.

شارژ کردن باطری خودرو به صورت تند و کند
شارژ کردن باطری خودرو به دو صورت کند و تند انجام می پذیرد که هر یک به همان تناسب جریان آمپر را به داخل باتری می کشانند.

البته نکته حائز اهمیت این است که شارژ کردن باطری خودرو به شکل عادی یا کند بیشتر توصیه می‌شود و از شارژ کردن به روش سرعتی و تند، تنها در مواقع بخصوصی استفاده خواهد شد. علت آن هم این است که صفحه‌های باطری در روش شارژ کند از آسیب‌های مختلف مصون خواهند ماند و امکان صدمه دیدن آن‌ها کمتر خواهد بود.

سیستم‌های شارژر شارژ تند و کند با هم متمایز هستند و اگر قرار بر شارژ کردن باطری خودرو باشد، برای هر یک از انواع شارژهای تند یا کند، از دستگاه‌های متفاوتی استفاده می‌شوند. فروشگاه‌هایی که به عرضه شارژر باطری خودرو می‌پردازند، این شارژرها را به صورت چندتایی به فروش می‌رسانند، همان طور که این شارژرها را از کمپانی سازنده آن‌ها به صورت بسته‌های چندتایی خریداری کرده‌اند. مشتریان این شارژرها نیز ناگزیرند از این قاعده پیروی کرده و شارژرهای خود را به شکل چندتایی خریداری نمایند.

مبنای چندتایی بودن شارژرها این است که تعداد شارژرها در واقع عدد باطری‌هایی را نشان می‌دهند که قادر به شارژ کردن آن‌ها هستند. به عنوان مثال زمانی که ما یک بسته شارژر باطری هشت‌تایی را تهیه می‌کنیم، یعنی این که می‌توانیم به وسیله این شارژر هشت تا باطری را که ولتاژ ۶ تایی دارند، در یک زمان و به صورتی که در کنار هم بسته شده‌اند (سری هستند) شارژ کنیم.

سلامت شارژر باطری خودرو نیز تاثیر مستقیمی بر سلامت باطری‌ها و در نهایت کارکرد بهتر ماشین و امنیت آن خواهند داشت، لذا خرید این شارژر از برندی نام آشنا و فروشگاهی معتبر، یک خرید مطمئن را رقم زده و امنیت شارژر را تضمین خواهد کرد.

نحوه شارژ باطری ماشین چگونه است
برای داشتن باطری خودروی سالم و دارای طول عمر بهینه، باید از شارژر باطری خودرو سالم و با عملکرد صحیح استفاده نموده و عمل شارژ را به موقع انجام دهیم.

نحوه شارژ باطری ماشین چگونه است؟

استفاده از شارژر باطری

از موثرترین و بهترین روش‌های شارژ کردن باطری ماشین استفاده از شارژرهایی است که به واسطه استفاده از جریان برق خانگی شارژ می‌شوند و می‌توانند به هنگام خالی شدن شارژ باطری اتومبیل، آن را شارژ نمایند.

مدت زمان شارژ شدن باطری ماشین به وسیله این شارژرها می‌تواند خیلی تند یا خیلی کند باشد. از ویژگی‌های مثبت این شارژرها می‌توان به این نکته اشاره نمود که این شارژرها قادرند آن دسته از باطری‌های قدیمی که دینام خودرو دیگر قادر به شارژ کردن آن‌ها نیست را هم شارژ کنند.

استفاده از شارژر باطری از نوع شارژر خورشیدی

در صورتی که بخواهیم اتومبیل خود را برای مدت زمان قابل توجهی از فعالیت بازداریم و روشنش نکنیم، شارژر خورشیدی این امکان را فراهم می‌کند که شارژ باطری خودروی ما تا زمان استارت بعدی ذخیره و نگهداری شود.

استفاده از شارژر باطری از نوع شارژر خورشیدی
شارژر باطری خورشیدی یکی از انواع شارژر باطری خودرو است که برای استفاده نکردن های طولانی مدت از خودرو و به اصطلاح خوابیدن باطری، به کار برده می شود.

استفاده از خود اتومبیل برای شارژ کردن باطری آن

شارژ شدن باطری ماشین به هنگام روشن بودن خود ماشین، مقدور است. دینام موجود در خودرو در زمان روشن بودن، به واسطه اتصال پولی دینام به پولی موتور که از طریق تسمه‌ای که مابین این دو وجود دارد انجام می شود، سبب تولید برق شده و باطری ماشین را شارژ می‌کند.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی ماشین روشن است و به رانندگی مشغول هستید، فعالیت باطری ماشین به دلیل خالی شدن شارژ آن، متوقف شود؛ در این حالت یکی از احتمالات قوی رخ دادن این اتفاق، عدم تولید شدن برق توسط دینام است. اگر خودرو را برای دقایقی به حال خود بگذاریم ممکن است باطری آن شارژ شده و بتوانیم دوباره آن را روشن کنیم.

اگر هم خودروی شما مجهز به دنده اتومات نباشد، می‌توانید با روشی نظیر هل دادن و به حرکت در آوردن ماشین به صورت دستی آن را روشن نماییم. عدم استفاده از لامپ داخلی خودرو و یا ضبط و بلندگو و رادیوی ماشین نیز که استفاده از آن ها وابسته به مصرف برق است، در نگهداری از برق باتری‌ها کمک کننده است.

استفاده از خود اتومبیل برای شارژ کردن باطری آن
برای کمک به حفظ توان باتری، وسایل برقی خودرو چون باند و ضبط، چراغ داخلی خودرو و … را خاموش نگاه دارید.

شارژ باطری ماشین با باطری به باطری کردن ماشین‌ها

اگر باطری ماشین شما خالی شود، می‌توانید با بهره‌گیری از روشی که جزء رایج‌ترین روش‌های شارژ کردن باطری به شمار می‌آید، به پر کردن شارژ باطری خود مبادرت کنید. به این صورت که باطری خالی ماشین خود را به باطری شارژ شده ماشین دیگری اتصال دهید و پس از شارژ شدن باطری ماشین را روشن نمایید.

  • برای این کار لازم است در گام نخست اتومبیلی را که باطری آن شارژ شده است در کنار اتومبیل خود قرار دهید (البته رعایت فاصله مناسب ماشین‌ها از هم ضروری است.)
  • در گام دوم لازم است فعالیت تمام تجهیزات اتومبیل را که با برق کار می‌کنند متوقف کنید و بعد از آن ضروری است که مانع استارت زدن هر دو اتومبیل شوید‌.
  • گام بعدی اینکه باید به واسطه سیم یا کابل متصل کننده، باطری‌های ماشین‌ها را به هم پیوند بزنید.
  • سیم اتصال دهنده باطری‌ها، در دو سر خود انبرهایی دارند (انبر قرمز رنگ و انبر مشکی رنگ) که سوی مثبت انبر قرمز باید به سر مثبت باطری ماشین شما و سوی مثبت انبر قرمز دیگر باید به سر مثبت اتومبیل دوم متصل شود.
  • بعد از آن سوی منفی انبر مشکی باید به سر منفی باطری ماشین شما و سوی منفی انبر مشکی دیگر باید به سر منفی اتومبیل دوم متصل شود.
  • سپس باید با نگاهی دقیق، نسبت به اتصال صحیح سیم و انبرها اطمینان حاصل نماییم؛ چرا که در صورت عدم اتصال آن‌ها به شیوه درست، ایمنی این فعالیت تهدید می‌شود.
  • در گام بعد لازم است ماشینی که قصد شارژ کردن اتومبیل شما را دارد روشن کرده و منتظر بمانید که باطری شارژ شده آن، باطری ماشین شما را پر کند.
  • بعد از دقایقی ماشین خود را روشن کنید و اگر روشن نشد ناگزیرید کمی بیشتر صبر کرده و بعد دوباره به روشن کردن آن اقدام نمایید.
  • در آخر باید موتور ماشین را برای دقایقی روشن باقی بگذارید تا باطری خودرو بتواند به تامین شارژ خود از طریق دینام بپردازد.
شارژ باطری ماشین با باطری به باطری کردن ماشین‌ها
یکی از روش های شارژ باطری که دشارژ شده است، باطری به باطری کردن دو خودرو خواهد بود که در آن از باطری سالم و دارای شارژ کامل یک باطری برای شارژ شدن باطری خودروی دیگر استفاده می شود.

با رعایت اقدامات احتیاطی لازم، فضایی امن را در زمینه شارژ کردن باطری اتومبیل، به وجود می‌آوریم، برخی از این اقدامات محتاطانه را به طور خلاصه ذکر می‌کنیم:

– در اتصال درست کابل رابط و انبرهای آن باید دقت کنیم.
– از آنجا که باطری‌های قابل شارژ به تولید گاز هیدروژن می‌پردازند و وجود این گاز نیز ممکن است به ایجاد آتش سوزی منجر شود، لذا در هنگام شارژ کردن باطری باید به تک تک محرک‌ها توجه کافی داشته باشیم.
– فراهم نمودن فضای مناسب به منظور دفع گازها نیز از موارد حائز اهمیت است، چرا که عدم وجود هوای کافی ممکن است منجر به ایجاد جرقه و در نهایت انفجار شود.

مدار شارژر اتوماتیک باطری ماشین

داخل مداری که در شارژر باطری خودکار ماشین تعبیه شده است، ساز و کارهایی را برای شارژ کردن باطری ماشین مشاهده می‌کنیم. این مدار شرایطی را فراهم می‌کند ‌که باطری به واسطه ماکسیمم آمپر شارژ شود، زمانی که این جریان به حدود ۱۵۰ میلی آمپر رسید، از ولتاژ مدار برای شارژ کردن باطری اندک اندک کاسته می‌شود. این روند تا تکمیل شدن شارژ باطری به طول می‌انجامد و در پایان به واسطه نورانی شدن لامپ LED موجود، از شارژ شدن کامل باطری ماشین مطلع خواهیم شد.

شارژ باطری ماشین اتمی
در باطری ماشین مدار شارژی وجود دارد که با رسیدن به جریان ۱۵۰ میلی آمپر، ولتاژ برای شارژ باطری را کاهش می دهد.

شارژ باطری ماشین اتمی

باطری اتمی و باطری اسیدی دو دسته از باطری‌های مورد استفاده برای اتومبیل‌ها هستند. سوالات زیادی در این باب وجود دارد که آیا باطری اتمی شارژ می‌شود؟  پاسخ این پرسش‌ها مثبت است و به طرقی می‌توان باطری‌های اتمی اتومبیل را شارژ نمود.

برای شارژ کردن باطری‌های اتمی، ابتدا ضروری است که آن‌ها را به طور کامل دشارژ کنیم و به واسطه این تخلیه شارژ، ولتاژ این باطری به صفر برسد. برای این کار لازم است از وسیله‌ای برای مصرف این نیروی برق بهره بگیریم؛ مثلا یک لامپ را به باطری اتمی خود متصل کنیم و آن قدر صبر کنیم تا نشانه تخلیه شدن کامل شارژ باطری، یعنی خاموش شدن روشنایی لامپ، نمایان شود. سپس می‌توانیم به شارژ کردن مجدد باطری اتمی مبادرت ورزیم؛ برای این کار لازم است که یک شبانه روز باطری را در شارژ قرار دهیم و به پر کردن آن با پایین‌ترین آمپر و کمترین میزان ورود جریان بپردازیم. (شارژ کردن باطری باید به صورت کاملا کند انجام شود.)

همچنین لازم است در زمان‌های مختلف به باطری در حال شارژ سر بزنیم و مراقب باشیم که این باطری بیش از حد گرم نشود و دمای آن به طرز غیر عادی بالا نرود، در این صورت لازم است فعالیت شارژر را متوقف کنیم (آن را خاموش کنیم) و مجالی فراهم کنیم تا باطری کمی خنک شود و بعد دوباره به شارژ کردن باطری اتمی خود اقدام نماییم.

بعد از گذشت این یک روز، می‌توانیم باطری را از شارژر جدا کرده و روی ماشین نصب نماییم و ماشین را روشن کنیم، اگر خودروی ما روشن شود یعنی عملیات شارژ کردن باطری با موفقیت انجام شده و می‌توانیم از این باطری استفاده کنیم.

تعمیر باطری اتمی ماشین چگونه است
برای شارژ باطری اتمی باید ابتدا آن ها را از شارژ خالی کرده و سپس چیزی نزدیک به بیست و چهار ساعت زمان برای شارژ کردن آن لازم خواهد بود.

نکات احتیاطی مهم

– شارژ کردن باطری باید بسیار محتاطانه صورت بگیرد، چرا که در صورت وجود هر گونه سهل‌انگاری، امکان دارد قطب‌های باطری در جهت عکس یکدیگر عمل کرده و باطری عملکرد خود را از دست بدهد.
– باید مواظب داغ شدن بیش از اندازه باطری به هنگام شارژ شدن باشیم، داغ شدن غیر طبیعی آن ممکن است سبب قطع شدن صفحه‌های درونی باطری شود.

تعمیر باطری اتمی ماشین

در صورتی که باطری اتمی ماشین به تعمیر یا احیای مجدد نیازمند بود، استفاده از سولفات منیزیم می‌تواند کار ساز باشد.

می‌توانیم از ترکیب نمک منیزیم سولفات با آب مقطر محلولی تهیه کنیم و با ایجاد سوراخ‌هایی روی باطری اتمی، این محلول را از طریق حفره‌ها به داخل باطری منتقل کنیم و سپس این باطری را به شارژر متصل نموده و اجازه دهیم باطری اتمی یک روز کامل به روش کند، شارژ شود. این روش جزء بهترین و موثرترین روش‌های تعمیر و احیای باطری‌های اتمی محسوب می‌شود.

ولتاژ مناسب برای شارژ باطری ماشین
برای تعمیر باطری اتمی ماشین، البته در صورتی که تعمیر آن امکان پذیر باشد؛ باید از سولفات منیزیم استفاده شود.

ولتاژ مناسب برای شارژ باطری ماشین

برای این که از میزان شارژ باطری مطلع شویم، می‌توانیم از ابزاری به نام ولت متر بهره بگیریم که در هر دو نوع دیجیتالی و آنالوگ موجود است‌ (البته استفاده از نمونه دیجیتال راحت‌تر و دقیق‌تر است).

اگر ولت متر عدد ۱۲.۶۶ را نشان دهد یعنی باطری ماشین دارای شارژ صد در صد است و در صورتی که این دستگاه پایین‌تر از ۱۲ ولت و حدود ۱۱ ولت را نمایش دهد؛ به این معنا است که باطری، از شارژ خالی شده است.

بهترین مارک باطری اتمی ماشین

برای انتخاب و خرید بهترین مارک باطری ماشین، برندهای معتبر و نام آشنایی نظیر اوربیتال، پوما، صبا و… وجود دارند که می‌توانیم با بررسی هر یک از آن‌ها، بسته به دلخواه خود و به نسبت نوع کارایی و بودجه‌ای که در اختیار داریم، یکی از این مارک‌ها را خریداری نماییم.

تست باطری خودرو

امتحان کردن سلامت باطری خودرو جزو نکات حائز اهمیتی است که برای سنجش سلامت خودرو، باید آن را مورد توجه قرار دهیم و به طور مداوم نسبت به سالم بودن باطری ماشین خود اطمینان حاصل کنیم و در صورت وجود مشکل، آن را مرتفع نماییم.

منبع: delgarm | batteryararat

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.