لوازم نظافت خودرو و راهنمای کامل استفاده از آن‌ها

0

نظافت خودرو به طور منظم و رسیدگی به آن نه تنها باعث میشود تا بهتر و سالم تر بماند بلکه می تواند تا سالها آن را برایتان نو نگه داشته و در هنگام فروش نیز با قیمت بهتری به فروش برسد. اما نگه داری و مراقبت از آن کار آسانی نیست. حتی اگر فقط آن را یک شستشوی ساده می دهید، چنانچه از مواد نامناسب استفاده کنید، ضررهای آن می تواند بسیار بیشتر از محاسن اش باشد. در این مطلب قصد داریم تا ادوات و لوازم نظافت خودرو را به شما معرفی کنیم. برای انجام این کار ماشین را به دو قسمت تقسیم بندی کردیم.

 • نظافت بخش خارجی (بدنه، چرخ و رینگ و…)
 • نظات بخش داخلی (صندلی،سقف، کف، داشبورد و…)

شستشوی بدنه ماشین و قسمت‌های خارجی خودرو

مهم ترین کاری که شما می توانید انجام دهید تا ماشین خود را برق بیندازید، این است که آن را به طور مرتب شستشو دهید. مدفوع پرندگان، حشرات مرده، صمغ درختان، گل و لای و… اگر به مدت طولانی بر روی بدنه ماشین باقی بمانند و پاک نشوند می توانند باعث آسیب رساندن و از بین بردن کیفیت رنگ بدنه ماشین شده و در بهترین حالت منجر به ایجاد لکه های ناخوشایند و تحمیل هزینه های اضافی شوند. برخی توصیه می کنند که بهتر است هر هفته خودرو خود را شستشو دهید، اما واقعیت این است که این موضوع تا حد زیادی به شرایط موجود بستگی دارد. به طور خلاصه بهتر است تا جای ممکن از تلنبار شدن گل و لای و کثیفی بر روی بدنه جلوگیری و سریعا آنها را پاک کنید. اگر فقط بخواهید یک نظافت سریع انجام دهید، می توانید به یک کارواش اتوماتیک بروید. اما متخصصان حرفه ای هشدار می‌دهند که این کارواش ها می توانند منجر به ایجاد خط وخش، بر روی رنگ بدنه شوند. اگر واقعا میخواهید رنگ و بدنه خودرو تان مانند روز اولش باقی بماند بهتر است تکنیک‌های مناسب این کار را بیاموزید. شستشوی منظم بهترین کاری است که می توانید برای قسمت بیرونی خودروی خود انجام دهید. شستشوی خارجی شامل پاکسازی بدنه، پنجره ها، لاستیک و گلگیر ها و… است.

شستشوی بدنه

لوازم نظافت خودرو : بدنه ماشین

 • شامپو مخصوص
 • یک دستکش بلند
 • شلنگ آب
 • و یک حوله
 • سطل آب(ترجیحا دو عدد)
 • اسپری لکه بر

همچنین ممکن است نیاز به یک اسپری پاک کننده برای پاکسازی لکه های سر سخت داشته باشید.

بهترین راه بر شستشوی بدنه ماشین، استفاده از دو عدد سطل آب است: یکی مخلوط شامپوی شستشوی ماشین و دیگری برای شستن اسفنج شستشو یا دستمال. برای این کار ابتدا اسفنج را در سطل اول فرو برده و به آرامی بر روی بدنه ماشین بکشید. سپس اسفنج را در سطل دوم بطور کامل بشویید و آن را مجددا در سطل حاوی مخلوط شامپو و آب فرو ببرید.  این کار باعث می شود که کثیفی ها به داخل سطل شامپو وارد نشده و بر روی بدنه ماشین مالیده نشوند. علاوه بر این، کار شستشو را از بالا به پایین انجام دهید. مناطق پایین تر وسیله نقلیه معمولا کثیف ترین نقاط هستند و بیشتر احتمال دارد که اسفنج را آلوده کنند. حتی می توانید از اسفنج های جداگانه برای این دو قسمت استفاده کنید.

 • نکته: هنگامی که سطح ماشین داغ و گرم است، از شستشوی آن اجتناب کنید. سطح گرم باعث می شود تا کف، واکس و دیگر محصولات زودتر از حد معمول خشک شده و کار را سخت تر و زمان بر تر از حد معمول کند. بهترین کار این است که یک روز ابری و خنک را برای شستشو انتخاب کنید.
 • نکته: پاک کننده های مخصوص نظافت خانه می توانند لایه وکس مانند یا به اصطلاح آستر آن را از بین می برند.
 • نکته: بسیاری از متخصصین دستمال های نانو و میکروفایبر را به جای اسفنج پیشنهاد می دهند. این باعث می شود تا خاک و گرد و غبار و سایر ذرات در میان الیاف به خوبی جذب شوند و از رنگ بدنه جدا شوند.
 • نکته: فقط به یاد داشته باشید که خاک، شن های ریز و سایر ضایعات نرم، بدترین دشمنان رنگ ماشین شما هستند. حتی اگر بدنه خودرو خود را با یک اسفنج، پارچه، پد فوم، حوله کاغذی یا هر چیز دیگری که خودش کثیف و آلوده است پاک کنید، باعث به وجود آمدن خط و خش بر روی بدنه ماشین خود می شوید. این خط و خش ها به مقدار قابل توجهی از گریس برای از بین رفتن نیاز دارند.
 • نکته: همچنین در برخی منابع استفاده از نوشابه، محلول آمونیاک، جوش شیرین و … توصیه شده است اما بهتر است تا جای ممکن از مواد شیمیایی اجتناب کرده و از آب خالی یا شیشه شور استفاده نمائید.

دستمال میکروفایبر خودرو چیست؟

حتما تا کنون نام الیاف میکروفایبر به گوشتان خورده است. الیاف میکروفایبر الیاف بسیار ریزی هستند که با خاصیت الکترواستاتیکی خود می‌توانند گرد و غبار، جرم و کثیفی و حتی مایعات و روغن‌ها را به خود جذب کنند. منظور از خاصیت الکترو استاتیکی خاصیت کششی بسیار قوی است که در این الیاف وجود دارد این خاصیت باعث می‌شود تا جرم‌هایی که به دستمال چسبیده‌اند دوباره به سطح مورد  نظر مالیده نشوند. با استفاده از این نوع دستمال می‌توانید حتی بدون نیاز به شوینده بدنه خودرو خود را پاک کنید. این نوع دستمال را می‌توانید در سایز‌‌های مختلف از بازار تهیه کنید.

دستگاه کارواش خانگی چیست؟

کارواش خانگی یکی از متداول ترین دستگاه های مورد استفاده در منازل و یا گاراژها به منظور ایجاد پاکیزگی می باشد. یکی از دستگاه هایی که می توان با استفاده از آن به راحتی بدنه ماشین را شستشو داد، دستگاه کارواش خانگی است. این دستگاه ها معمولا تشکیل شده از یک مخزن آب در حجم های متفاوت، یک شلنگ متصل یه مخزن شده و یک نازل. در این دستگاه ها آب را به صورت پرفشار و پودری از نازل خارج می شود. این دستگاه ها قابل حمل بوده و در انواع و ابعاد مختلف در بازار موجود هستند .

شستشوی شیشه ها

وسایل و لوازم نطافت خودرو : شیشه‌های ماشین

 • مایع شیشه شور
 • دستمال معمولی یا نانو

برای شستشوی شیشه های خودرو می توانید ابتدا با کارواش خانگی یا یک سطل آب آن ها را بشویید. پس از از بین رفتن گل و لای و خاک و … مایع شیشه شور را برداشته و مقداری بر روی شیشه ها اسپری کنید سپس با دستمال آن را تمیز کرده تا برق بیفتد.

 • نکته: شستن برف پاک کن ها را نیز از قلم نیندازید زیرا دوباره ممکن است شیشه شما را کثیف کرده و زحمت شما را بر باد دهند. بهتر است ابتدا آن ها را خیس کرده و با استفاده از یک دستمال و با احتیاط، طوری که آسیب نبینند، لابلای درزهای آنها را به خوبی پاک کنید.

شستشوی چراغ ها

شستشوی چراغ های ماشین نیز یکی از قسمت های دیگر است که نباید از قلم بیفتند با استفاده از همان شامپوی مخصوص و یا شیشه شور، اسفنج یا دستمال نانو می توانید آنها را بشویید.

شستشوی چرخ ها و گلگیر

لوازم نظافت خودرو و شستن ماشین: چرخ و گلگیر ماشین

 • برس پلاستیکی یا فرچه
 • شامپو یا صابون مخصوص ماشین
 • یک سطل آب

چرخ ها و گلگیر های جزو قسمت هایی هستند که دائما در معرض گل و لای و آلودگی قرار دارند. آلودگی ها معمولا در لا به لای گلگیر ها باقی مانده و شکل ناخوشایندی به آن می دهند. برای پاکسازی آن ها بهتر است مخلوطی از شامپو و آب را تهیه کرده و با استفاده از یک برس گرد یا فرچه لا به لای درزها را پاک کنید.

در پایان بهتر است با یک دستمال خشک، بدنه ماشین را خشک کنید. هرگز اجازه ندهید بدنه خیس خودش خشک شود. زیرا باعث باقی ماندن آثار و لکه آب بر روی ماشین می شود.

توشویی یا شستشوی داخل خودرو

وسایل و لوازم توشویی ماشین:

 • جاروبرقی
 • دستمال نانو
 • دستمال مخصوص براق کننده
 • شامپوی مخصوص
 • بخارشور
 • مسواک
 • کیسه زباله مخصوص ماشین
 • بوگیر

ابتدا بهتر است تمام وسایل اضافی، زباله ها و … را از ماشین خارج کنید. سپس زیرپایی ها را خارج کرده با برس و مخلوط آب و صابون یا تاید بشویید و بگذارید تا خشک شوند. تا خشک شدن کف پوش ها با جاروبرقی تمام آشغال های کف و لا به لای درزها و … را تمیز کنید. شیشه ها را نیز از داخل با استفاده از دستمال مرطوب پاک کنید. برای صندلی ها نیز می توانید از دستگاه بخارشور استفاده کنید. برای تمیز کردن سر دنده می توانید از یک مسواک استفاده کنید تا درزهای آن به خوبی پاک شوند.

بعد از پاکسازی این قسمت ها می توانید با استفاده از دستمال های مخصوص براق کننده که در مارک های مختلفی در بازار موجود هستند قسمت هایی مانند داشبورد، کنسول جلویی و قسمت های داخلی درب ماشین را برق بیندازید که جلوه شیک و زیبایی به داخل ماشین می دهد.

برای نظم بیشتر می توانید از کیسه های زباله مخصوص ماشین برای زباله های خود استفاده کنید. همچنین برای خشبو شدن فضای داخل ماشین نیز می توانید از انواع بوگیر های مخصوص خودرو که در بازار موجود اند استفاده کنید. همچنین می توانید از ظرفی حاوی دانه‌های قهوه برای خوشبو شدن فضای داخل خودرو استفاده کنید

 • نکته: برای تمیز کردن سقف نیز می توانید دستمال نانو را کمی به مخلوط آب و شامپو یا صابون مخصوص آغشته کرده و به آرامی بر روی سقف خودرو بکشید.

در پایان لازم به ذکر است که در شستشوی ماشین خود بسیار مراقب هدر رفتن آب باشید. زیرا ما در کشوری زندگی می کنیم که با کمبود منابع آب مواجه هست. پس بهتر است کار شستشوی ماشین را با استفاده از سطل آب انجام دهید تا آب کمتری به هدر رود.

به ما بگویید آیا با کمک این لوازم نظافت خودرو کار شستشوی ماشینتان آسان میشود؟

خدمات کارواش سبز روشویی و توشویی ماشین های سواری و شاسی بلند در منزل و محل کار

کارواش سبز در محل

 • شستشوی انواع خودروهای شاسی بلند
 • شستشوی انواع خودروهای سواری
 • توشویی و روشویی انواع خودرو
 • واکس و پولیش داشبورد و لاستیک
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =