هر آن چه که در مورد برگ سبز خودرو باید بدانید

3

برگ سبز خودرو چیست و نداشتن آن، چه عواقبی به همراه خواهد داشت؟ نحوه گرفتن المثنی شناسنامه خودرو چگونه است و برای پیگیری نسخه صفر آن، چه مراحل و مدارکی لازم خواهد بود؟ پس از خریداری کردن خودروی صفر کیلومتر یا کارکرده، شناسنامه خودرو را از کجا بگیریم؟ این‌ها تمام سوالاتی است که هر دارنده خودرو، احتمالا پرسیده و نیازمند دریافت جواب قطعی و روشن در خصوص آن‌ها است. در این مطلب بر آن هستیم تا به ماهیت برگ سبز خودرو صفر و نسخه المثنی آن پرداخته و چند و چون پیگیری و غیره آن را دنبال کنیم.

با استادکار همراه باشید.

برگ سبز خودرو

برگ سبز خودرو در واقع شناسنامه خودرو به شمار می‌رود که اطلاعات هویتی مالک و وسیله نقلیه در آن به ثبت رسیده است. پیش از این سند خودرو تنها با ثبت در دفاتر اسناد رسمی وجاهت پیدا می‌کرد، اما چند سالی است که پلیس راهنمایی و رانندگی کشور، برگ سبز خودرو را به عنوان سند رسمی مالکیت می‌شناسد. به این ترتیب ثبت سند برای نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی را اختیاری اعلام کرده است. البته همچنان اختلافات و درگیری‌هایی در این زمینه وجود دارد و هنوز برخی از مردم اعتقادی به رسمیت قطعی سند سبز خودرو نداشته و با وجود هزینه بردار بودن ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی، نسبت به انجام این کار مبادرت می‌ورزند.

در برگ سبز خودرو، اطلاعاتی از جمله نوع خودرو، سیستم خودرو، تیپ خودرو، مدل خودرو، رنگ خودرو، ظرفیت خودرو، تعداد سیلندر، نوع سوخت، تعداد محور، تعداد چرخ، شماره موتور خودرو، شماره شاسی و شناسه VIN قرار دارد. همین طور مشخصات مالک خودرو نیز در این شناسنامه وسیله نقلیه ثبت می‌شود. مشخصات مالک شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر و محل صدور، شماره شناسنامه و شماره ملی، کد پستی محل سکونت و آدرس و … است.

به علاوه بخشی نیز به عنوان مشخصات خریدار وجود دارد که در صورت نقل و انتقال خودرو، کامل خواهد شد.

بیشتر بدانید سریع ترین و بهترین روش های گرفتن خلافی خودرو

برگ سبز خودرو در واقع شناسنامه خودرو به شمار می‌رود که اطلاعات هویتی مالک و وسیله نقلیه در آن به ثبت رسیده است.
برگ سبز خودرو در واقع شناسنامه خودرو به شمار می‌رود که اطلاعات هویتی مالک و وسیله نقلیه در آن به ثبت رسیده است.

برگ سبز خودرو صفر

برگ سبز خودرو را از کجا بگیریم؟ جهت پیگیری برگ سبز خودرو صفر باید منتظر بمانید تا پس از آن که خودروی خود را از نمایندگی یا کمپانی تحویل گرفتید، این برگه به شما داده شود. به طور معمول برگ سبز خودرو برای خریدار پست خواهد شد. در صورتی که تا ۱۵ روز خبری از کارت سبز خودروی شما نشد، لازم است که به پست منطقه خود مراجعه نمایید. همچنین شما می‌توانید از طریق سایت اداره پست و مراجعه به قسمت مرسولات سازمانی، وضعیت برگ سبز وسیله نقلیه خود را پیگیری نمایید. به این ترتیب متوجه خواهید شد که وضعیت ارسال این شناسنامه خودرو چگونه است و در چه مرحله‌ای قرار دارد.

در شرایطی نیز که شما خودروی دست دوم خریداری کرده باشید، برای دریافت برگ سبز خودرو، باید به فروشنده مراجعه کرده و پس از شماره‌گذاری جدید در یکی از مراکز تعویض پلاک، برگ سبزی که به نام شما ثبت شده است را دریافت نمایید. البته پس از آن می‌توانید به نوعی برای محکم کاری، به دفترخانه ثبت اسناد رسمی نیز مراجعه نموده و سند رسمی دفترخانه‌ای خودرو را به نام خود ثبت کنید (معمولا دفترخانه های ثبت اسناد رسمی در همان محل مراکز تعویض پلاک، مستقر هستند).

بیشتر بدانید آموزش براق کردن لاستیک و رینگ خودرو

برگ سبز خودرو در واقع شناسنامه خودرو به شمار می‌رود که اطلاعات هویتی مالک و وسیله نقلیه در آن به ثبت رسیده است.
برگ سبز خودرو در واقع شناسنامه خودرو به شمار می‌رود که اطلاعات هویتی مالک و وسیله نقلیه در آن به ثبت رسیده است.

نحوه گرفتن المثنی برگ سبز خودرو

برای گرفتن برگ سبز خودرو المثنی باید مدارک لازم جهت دریافت برگ سبز المثنی خودرو را آماده نموده و سپس برای صدور نسخه المثنی آن اقدام نمایید. محل اقدام جهت دریافت برگ سبز خودرو نسخه المثنی، یکی از مراکز تعویض پلاک خواهد بود. این مدارک عبارتند از:

 • اصل شناسنامه
 • اصل کارت ملی
 • اصل سند فروش کارخانه
 • اصل کارت خودرو
 • گواهی عدم خلافی (خلافی صفر شده)
 • مدارک احراز محل سکونت (محل سکونت اعلام شده در آدرس)
 • فیش پرداخت هزینه پستی ارسال برگ سبز المثنی
 • آگهی اعلام فقدان برگ سبز خودرو

به علاوه مالک یا نماینده قانونی وی نیز به همراه خودرو لازم خواهد بود.

نکته: توجه داشته باشید که برای درخواست برگ سبز المثنی، باید یک بار آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار جهت اعلام مفقودی این شناسنامه خودرو منتشر نمایید. پس از آن (۱۰ روز بعد) امکان درخواست نسخه المثنی وجود خواهد داشت.

برای دریافت برگ سبز خودرو المثنی، باید به همراه مدارک لازم، به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایید.
برای دریافت برگ سبز خودرو المثنی، باید به همراه مدارک لازم، به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایید.

آدرس مراکز تعویض پلاک تهران

آدرس مراکز تعویض پلاک تهران به شرح زیر هستند:

مرکز تعویض پلاک میثم

آدرس: کیلومتر ۱۷ جاده مخصوص کرج، خیابان داروپخش، خیابان روزدارو

مرکز تعویض پلاک خاوران

آدرس: کیلومتر ۱۰ جاده خاورران، مقابل سه راه خاورشهر

مرکز تعویض پلاک الغدیر

آدرس: یافت آباد، بلوار الغدیر، خیابان حسینی، روبروی بیمارستان شهدای یافت آباد

مرکز تعویض پلاک اتحاد

آدرس: تهران پارس، حکیمیه، خیابان اتحاد، اتحاد ۵

مرکز تعویض پلاک چیتگر

آدرس: کیلومتر ۱۲ بزرگراه شهید لشکری (جاده مخصوص تهران کرج)

کلام آخر

در صورت خرید خودروی دست دوم، چه تصمیمی در خصوص اسناد مالکیت آن می‌گیرید؟ آیا به سند سبز خودرو اکتفا کرده و یا همچنان برای ثبت در دفتر اسناد رسمی اصرار دارید؟ نظریات و احتمالا تجربیات خود در این زمینه را با ما و سایر خوانندگان وبلاگ استادکار در میان بگذارید.

منبع: zoomit

3 نظرات
 1. siamak goodarzi می گوید

  به برگ سبز راهنمایی وو رانندگی اکتفا میکنم . و نیازی به ثبت دفترخانه ضروری نیست . هر چه دایره این کاغذبازی ها رومحدودتر کنید رضایت مردم رو در پی خواهدداشت .

 2. مجید می گوید

  عواقب نداشتن برگ سبز رو نگفتین که
  برگ سبز ماشین رو داخل تاکسی تلفنی گذاشته بودم و نرفته بودم واسه تسویه حساب ، حالا صاب آژانس جمع کرده و رفته … با برگ سبز میتونن خلافی کنن؟؟

 3. حمید محمودی می گوید

  سلام
  خودرو صفر برج ۹۹/۲/۲۳ تحویل گرفتم از نمایندگی . کارت ماشین و بیمه پست تحویل داده فقط برگ سبز و کارت سوخت هنوز به دستم نرسیده .
  تو سایت هم وارد میشم
  میگه مرسولات پستی هنوز از طرف ناجا تحویل پست داده نشده
  باید چکار کنم واسه برگ سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =