از آن جایی که رادیاتور ماشین پس از مدتی دچار رسوبات شده و با گذشت زمان قطر این رسوبات افزایش پیدا می‌کنند، لازم است که به صورت دوره‌ای نسبت به رسوب زدایی رادیاتور ماشین اقدام کنیم. برای رسوب زدایی و تمیز کردن رادیاتور ماشین، استفاده از جرم گیر رادیاتور خودرو رواج دارد. انواع روش‌ها از جمله شستشوی رادیاتور ماشین با نوشابه، شستشوی رادیاتور ماشین با جوش شیرین و … را می‌توان کارآمد دانست.

در ادامه به موثرترین شکل رسوب زدایی رادیاتور ماشین می‌پردازیم. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

رسوب زدایی رادیاتور ماشین

همان طور که احتمالا می‌دانید، پس از مدتی کارکرد موتور خودرو، رسوبات ناشی از آب در بخش‌های مختلف آن، چون رادیاتور جمع شده و دیده می‌شوند. بنابراین برای بالا بردن سطح عملکرد موتور خودرو و خنک نگه داشته آن، لازم است که مراحل رسوب گیری رادیاتور ماشین به وسیله محلول شستشوی رادیاتور ماشین را به انجام برسانید.

رادیاتور ماشین پس از مدتی فعالیت موتور، رسوب گرفته و باید نسبت به رسوب زدایی رادیاتور ماشین به یکی از روش های زیر اقدام نمایید.
رادیاتور ماشین پس از مدتی فعالیت موتور، رسوب گرفته و باید نسبت به رسوب زدایی رادیاتور ماشین به یکی از روش های زیر اقدام نمایید.

در ادامه به تعدادی از روش‌های شستشو و تمیز کردن رادیاتور با استفاده از محلول‌ها و مواد طبیعی می‌پردازیم.

شستشوی رادیاتور ماشین با نوشابه

برای انجام این روش مقداری نوشابه را داخل آب سیستم خنک کننده ریخته و سپس موتور خودرو را روشن کنید. اجازه دهید که خودرو به صورت درجا کار کرده و موتور آن روشن باشد. به این شکل نوشابه اضافه شده، داخل رادیاتور ماشین رفته و عملیات رسوب زدایی انجام می‌پذیرد.

در نهایت پس از گذشت چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، ظرفی زیر رادیاتور قرار داده و پیچ زیرین آن را باز کنید. اجازه دهید که آب رادیاتور به طور کامل خارج شود. در همین حین، مقداری آب تمیز وارد کنید تا در این چرخه قرار گرفته و رادیاتور از نوشابه، تمیز و عاری شود. سپس خودرو را خاموش کرده و اجازه دهید تا آب داخل رادیاتور به طور کلی خارج شود.

پس از آن پیچ رادیاتور را بسته و دوباره آب تمیز داخل سیستم خنک کننده بریزید و بگذارید موتور مانند مرتبه قبلی باز درجا کار کند. سپس دوباره پیچ رادیاتور را باز کرده و بگذارید آب داخل آن خارج شود.

به این شکل رسوبات کنده شده و از بدنه داخلی رادیاتور به همراه نوشابه بیرون می‌ریزند. همین طور دورهای چرخش بعدی آب داخل رادیاتور و سیستم خنک کننده، این مجرای خنک کننده را از نوشابه نیز پاک خواهد کرد.

بیشتر بدانید ۸ عملی که نباید با خودروی اتوماتیک انجام داد

یکی از مواد رسوب زدا و جرم گیر رادیاتور ماشین را باید نوشابه بدانیم که با استفاده از آن در داخل سیستم خنک کننده و کارکرد درجای موتور خودرو، عملیات رسوب زدایی انجام خواهد شد.
یکی از مواد رسوب زدا و جرم گیر رادیاتور ماشین را باید نوشابه بدانیم که با استفاده از آن در داخل سیستم خنک کننده و کارکرد درجای موتور خودرو، عملیات رسوب زدایی انجام خواهد شد.

شستشوی رادیاتور ماشین با جوش شیرین

شما می‌توانید به جای استفاده از نوشابه به عنوان رسوب زدای رادیاتور ماشین، از محلول آب و جوش شیرین نیز استفاده کنید. با حل کردن جوش شیرین در آب و روانه کردن آن به داخل سیستم خنک کننده خودرو، رسوبات به شکلی عالی کنده شده و از بدنه رادیاتور جدا می‌شوند. فرآیند تمیزکاری مانند روش قبلی خواهد بود.

شستشوی رادیاتور ماشین با سرکه

در صورتی که به تازگی رسوب زدایی رادیاتور خودرو را انجام داده و حدس می‌زنید که میزان رسوبات موجود در آن، آن قدرها نیز قطور نباشد، استفاده از سرکه موثر خواهد بود. اما به خاطر داشته باشید که سرکه نمی‌تواند رسوبات قطور و قدیمی را به خوبی کنده و در خود حل کند. به واقع سرکه برای یک شستشوی سطحی‌تر و از بین بردن رسوبات تازه و نازک، کارآمد خواهد بود.

بیشتر بدانید هواگیری رادیاتور ماشین چگونه انجام می شود؟

در صورتی که رسوبات موجود در رادیاتور تازه بوده و قطر کمی داشته باشند، استفاده از سرکه به عنوان یک محلول رسوب زدا، توصیه می شود.
در صورتی که رسوبات موجود در رادیاتور تازه بوده و قطر کمی داشته باشند، استفاده از سرکه به عنوان یک محلول رسوب زدا، توصیه می شود.

شستشوی رادیاتور ماشین با جوهرنمک

جوهر نمک نیز دیگر محلول شستشوی رادیاتور ماشین است که می‌توانید به کمک آن و استفاده از همان دستورالعملی که همراه با نوشابه ذکر کردیم، رسوبات را از رادیاتور ماشین جدا سازید. برای استفاده از جوهر نمک، خوب است که آن را با نسبت ۱ به ۳ با آب مخلوط کنید. یعنی به ازای هر پیمانه جوهر نمک، از ۳ پیمانه آب استفاده نمایید.

این محلول نیز جرم گیری رادیاتور ماشین را به خوبی انجام می‌دهد. (البته برای تمیز کردن سیستم خنک کننده از بقایای جوهر لیمو، احتمالا به دفعات بیشتری از شستشو و جریان آب خالی احتیاج خواهید داشت.)

رسوب زدایی رادیاتور با محلول شستشوی رادیاتور ماشین

برای تمیز کردن رادیاتور می‌توانید از محلول شستشوی مخصوص این کار استفاده کنید. این محلول‌های کارخانه‌ای عملکرد خوبی دارند و در صورتی که مایل به استفاده از محلول‌های خانگی نیستید، می‌توانید از این محلول‌های شستشو برای رسوب گیری رادیاتور خودروی خود، بهره‌مند شوید.

نکته: توجه داشته باشید که ماندن مواد رسوب‌ زدا داخل رادیاتور و سیستم خنک کننده ماشین، می‌تواند به مرور زمان موجب خوردگی‌هایی در بدنه رادیاتور شده و به سوراخ شدن (هر چند ریز) رادیاتور منجر شود. به این صورت باید انتظار نشتی از رادیاتور را داشته باشیم. به همین دلیل است که توصیه می‌شود پس از استفاده از مواد شستشوی رادیاتور، چندین مرتبه چرخش آب را مد نظر داشته باشید.

بیشتر بدانید سرویس سیستم گازسوز خودرو

شما می توانید به جای استفاده از محلول های طبیعی برای رسوب زدایی رادیاتور ماشین، از محلول های کارخانه ای و قوی در این زمینه بهره مند شوید که عملکردی قابل توجه دارند.
شما می توانید به جای استفاده از محلول های طبیعی برای رسوب زدایی رادیاتور ماشین، از محلول های کارخانه ای و قوی در این زمینه بهره مند شوید که عملکردی قابل توجه دارند.

کلام آخر

بهترین روش برای انجام رسوب زدایی رادیاتور ماشین را باید سپردن آن به دست کارشناس آن بدانیم. به این صورت علاوه بر این که تمامی رسوبات از بین رفته و از رادیاتور خارج می‌شوند، از باقی نماندن ذره‌ای از مواد شستشو داخل این سیستم نیز مطمئن خواهید بود. شما از چه روش‌ها و موادی برای شستشو و جرم‌گیری رادیاتور خودرو خود استفاده می‌کنید؟

منبع: spareyab

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.