چگونه آب رادیاتور خودرو را عوض کنیم؟

10

بعضی از سرویس های خودرو را می توانید خودتان انجام دهید. تعویض آب رادیاتور یکی از این سرویس هاست. در این مقاله با روش تعویض آب رادیاتور آشنا می شوید. بنا به دلایل مختلفی ممکن است نخواهید یا نتوانید اتومبیل خود را برای سرویس و تعویض آب رادیاتور به تعمیرگاه ببرید. ممکن است عجله داشته باشید، جایی باشید که تعمیرکار مطمئن سراغ ندارید یا مثل خیلی از افراد اینقدر عاشق اتومبیلتان هستید که دوست دارید گاهی کاپوت را بالا بزنید، آچار را دست بگیرید و دستی به سر و گوشش بکشید. در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم که  چگونه آب رادیاتور خودرو را عوض کنیم و چه زمانی باید این کار را انجام دهیم؟ با استادکار همراه باشید .

در این مقاله با روش تعویض آب رادیاتور آشنا می شوید
در این مقاله با روش تعویض آب رادیاتور آشنا می شوید

سرویس خودرو توسط خودتان

بسیاری از روانشناسان انجام برخی سرویس های اتومبیل توسط خود مالک را راهی برای سرزندگی شخص و بسیار مفید می دانند. نکته بسیار مهم اما اینجاست که بسیاری از افراد نمی توانند بسیاری از سرویس های خودرو را خودشان انجام دهند. البته هستند افراد آچار به دستی که می توانند موتور خودروی شان را هم پیاده و دوباره سوار کنند اما اغلب افراد تجربه و مهارت لازم برای تعمیر خودروی خود را ندارند.

اگر علاقه مند هستید که گاهی آچار دست بگیرید و دستی به اتومبیلتان بکشید اما تجربه و مهارت لازم را ندارید یا به هر دلیلی نمی توانید این کار را انجام دهید، نگران نباشید. مکانیزم یک خودرو آنقدر پیچیده هست و آنقدر بخش های مختلفی دارد که هرکس با هر میزان آشنایی به مسائل فنی خودرو بتواند آن را سرویس کند. یکی از سرویس هایی که بیشتر افراد البته به شرط رعایت اصول ایمنی و نکات فنی می توانند آن را انجام دهند تعویض آب رادیاتور است. در این مطلب روش تعویض آب رادیاتور یک خودروی معمولی را باهم بررسی می کنیم.

اگر علاقه مند هستید که گاهی آچار دست بگیرید و خودتان خودرو را سرویس کنید با روش تعویض آب رادیاتور آشنا خواهید شد
اگر علاقه مند هستید که گاهی آچار دست بگیرید و خودتان خودرو را سرویس کنید با روش تعویض آب رادیاتور آشنا خواهید شد

آب رادیاتور، مهمترین بخش رادیاتور

رادیاتور بخش اصلی سیستم خنک کننده موتور خودرو است. بدون عملکرد بهینه رادیاتور خودروی شما چند ساعتی بیشتر دوام نخواهد آورد بنابراین باید حسابی حواستان به این بخش باشد. آب رادیاتور که ترکیبی از ضد یخ و آب است، مهمترین المان در رادیاتور به شمار می رود. آب رادیاتور در عین اینکه موتور خودروی شما را خنک نگه می دارد، در زمستان یا در مناطق سردسیر از یخ زدن آن هم جلوگیری می کند.

بیشتر بدانید علائم خرابی درب رادیاتور چیست؟

زمان تعویض آب رادیاتور

تعویض آب رادیاتور باید در دوره های متناوب و به صورت منظم انجام شد. طول این دوره ها کاملا بستگی به کیفیت آب رادیاتور، اقلیم، میزان کارکرد و ساختمان موتور دارد. نمایندگی های تعمیرات مجاز می توانند به راحتی این دوره را برای شما محاسبه کنند. آب رادیاتور بعد از مدتی حضور در چرخه، با آلاینده های مختلف ترکیب می شود و خاصیت اسیدی پیدا می کند. به همین دلیل باید آن را قبل از اینکه کاملا اسیدی شود و خاصیتش را از دست بدهد تعویض کنید. معمولا در ایران توصیه می شود هر ۵۷ هزار کیلومتر یا هر دو سال یک بار آب رادیاتور را تعویض کنید. البته همانطور که گفت این اعداد برای هر خودروی به خصوص ممکن است متفاوت باشد.

 آب رادیاتور بعد از مدتی حضور در چرخه، با آلاینده های مختلف ترکیب می شود و خاصیت اسیدی پیدا می کند
آب رادیاتور بعد از مدتی حضور در چرخه، با آلاینده های مختلف ترکیب می شود و خاصیت اسیدی پیدا می کند

چگونه آب رادیاتور خودرو را عوض کنیم؟

برای تعویض آب رادیاتور همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، ابتدا باید نکات ایمنی را در نظر بگیرید. گفتیم که آب رادیاتور بعد از مدتی قابلیت اسیدی پیدا می کند. اگر بیشتر از دو سال از آخرین تعویض آب رادیاتور خودروی شما سپری شده، عملا با اسید طرف هستید پس باید وسایل ایمنی لازم را تهیه کنید و در مواجه با آب رادیاتور بسیار مراقب باشید.

نحوه تخلیه آب رادیاتور

 • یک ظرف بزرگ تهیه کنید که جنس آن قابلیت ضد اسیدی داشته باشد. این ظرف را زیر رادیاتور قرار دهید و به آرامی در آن را باز کنید. پیچ تخلیه رادیاتور را بچرخانید تا شیر تخلیه آب رادیاتور باز شود و آب خارج شود. اگر پیچ تخلیه پلاستیکی باشد باید مراقب باشید چون این پیچ ها معمولا شکننده هستند.
 • گیره روی شلنگ زیر رادیاتور را با انبردست بازکنید. شلنگ را از رادیاتور جدا کنید.

نکته بسیار مهم این که آب رادیاتور قدیمی به شدت سمی و خطرناک است. برای دور ریختن آن دقت بسیار زیادی لازم است. به هیچ وجه این آب را به حال خودش رها نکنید. می توانید آن را در یک ظرف محکم بریزید و برای خلاص شدن از شر آن از یک تعمیرگاه کمک بگیرید.

نحوه اضافه کردن آب رادیاتور جدید

 • ضد یخ و آب مقطر را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده خودرو باهم مخلوط کنید. دقت کنید درصد مواد به کار رفته در این ترکیب حتما طبق دستورالعمل باشد. هرگز از آب معمولی استفاده نکنید. حجم آب رادیاتور شما بستگی به اندازه موتور دارد. این حجم در دستورالعمل کارخانه آمده است.
 • به آرامی و با دقت ترکیبی که ساخته اید را داخل رادیاتور بریزید.
 • موتور را روشن کنید و اجازه دهید کمی کار کند. بعد از چند دقیقه با فعال شدن ترموستات، سطح مایع داخل رادیاتور کم می شود
 • با دقت آب رادیاتور را به سطح استاندارد برسانید و در آن را ببندید.

بیشتر بدانید کمپرسور کولر خودرو چیست؟

ضد یخ و آب مقطر را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده خودرو باهم مخلوط کنید
ضد یخ و آب مقطر را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده خودرو باهم مخلوط کنید

جمع بندی

در بعضی مدل های جدید خودرو شما ممکن است به ابزار مخصوص هواگیری رادیاتور احتیاج داشته باشید. توصیه می کنم اگر از خودروهای مدل جدید استفاده می کنید حداقل برای اولین بار، تعویض آب رادیاتور را به متخصص بسپارید و کار را از او یاد بگیرید.

توجه داشته باشید که از هر ضد یخ و هر آب مقطری استفاده نکنید. شرکت های خودرو ساز معمولا مارک های مورد اعتماد خود برای این مواد را اعلام می کنند. سعی کنید از همین مواد استفاده کنید چون در غیر این صورت ممکن است رادیاتور شما آسیب جدی ببیند.

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار
10 نظرات
 1. کمال می گوید

  میشه بفرمایید کدام ضدیخ مرغوب هست برای خودروی پراید ؟

  1. رضا رحمتی می گوید

   سلام کمال جان
   ضد یخ کاسپین ضد یخ خوبی برای خودرو پراید هست .
   رضا رحمتی – کارشناس سئو استادکار

   1. سینان می گوید

    سلام. اول اینکه از وبلاگ عالی و مطالب آموزشی خوبی که گذاشتین، خیلی تشکر میکنم.
    اما جسارتاً، آموزش تعویض آب رادیاتور، خیلی مبهم هست. یعنی خیلی کُلی‌گویی شده. اگه لطف کنین یه کم دقیقتر بنویسین، ازتون ممنون میشم.
    در پایان باز هم ازتون بابت مطالب بسیار خوبتون، تشکر میکنم و بابت جسارتم معذرت‌خواهی میکنم.

    1. رضا رحمتی می گوید

     سلام سینان عزیز

     چشم ، درخواست شما حتما به نویسنده انتقال داده میشه

 2. mehdi می گوید

  سلام ..من میخام خودم برای اولین بار .آب رادیات رو عوض کنم .. ولی مقدار آب مقطر با ضد یخ رو نمیدونم .. البته برای پراید . ممنون میشم راهنمایی کنید .

 3. Jalil می گوید

  سلام، ممکنه بفرمایید آب رادیات ال۹۰ اتومات کی بایست عوض بشه؟ الان دو سال شده و نزدیک ۳۷هزار تا راه رفته، آیا دو سال ملاکه یا کیلومتر؟ با تشکر

 4. رضا می گوید

  سلام
  چرا نگفتید وقتی که ترموستات در اثر داغ شدن آب باز شد ، نباید درب رادیاتور باز شود. سوختم . سر و صورت و سینه .

 5. بهنام می گوید

  سلام من پیچ تخلیه رادیاتور پراید و پیداکردم کجاست دقیقا سمت چپ و بگردم سمت راست و بگردم دقیقا دنبال چه نوع شیری باید باشم پراید 131se

 6. محمد می گوید

  باسلام
  پیج تخلیه رادیاتور پراید دقیقا کجاست؟آیا رادیاتور پراید پیچ تخلیه داره؟ممنون

 7. محمد می گوید

  سلام پیچ تخلیه ساینا کجاس دقیقا؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − بیست =