آموزش تمیز و براق کردن تایر خودرو

1

تمیز کردن تایر خودرو می‌تواند خودروی شما را زیباتر و تمیزتر از آنچه که فکرش را می‌کنید نشان دهد. مهم نیست مدل خودروی شما چه باشد و مربوط به چه سالی باشد، زمانی که لاستیک‌ها براق و مشکی باشند، جلوه زیباتری پیدا می‌کنند و جذابیت خودرویتان دوچندان می‌شود. برای این کار تنها کافی است که با روش‌های تهیه واکس لاستیک آشنا باشید و یا کمی از واکس لاستیک نانو برای براق کردن لاستیک‌هایتان استفاده کنید. در این مقاله از استادکار همراه ما باشید تا طرز تهیه واکس لاستیک خانگی و روش صحیح براق کردن لاستیک بیشتر آشنا شوید.

اهمیت تمیز کردن و براق کردن لاستیک

تایر ماشین یکی از مهم‌ترین قسمت‌های اتومبیل شماست که تمیزی و براق بودن آن نقش مهمی در زیبایی خودرویتان دارد. از طرف دیگر برای اینکه بتوانید طول عمر لاستیک‌ها را افزایش دهید و از فرسوده شدن آن‌ها جلوگیری کنید، لازم است که از آن‌ها به درستی نگهداری کنید و هر چند وقت یک بار اقدام به براق کردن لاستیک‌ها نمایید. جالب است بدانید که شستشوی مرتب لاستیک‌ها و استفاده از براق‌کننده مناسب بعد از آن، موجب کاهش مصرف خودروی شما می‌شود. از طرفی شما با هر بار تمیز کردن لاستیک خودرویتان نگاهی به وضعیت تایرها می‌اندازید و از سالم بودن آن‌ها نیز مطمئن می‌شوید.

تایر ماشین یکی از مهم‌ترین قسمت‌های اتومبیل شماست که تمیزی و براق بودن آن نقش مهمی در زیبایی خودروتان دارد.
تایر ماشین یکی از مهم‌ترین قسمت‌های اتومبیل شماست که تمیزی و براق بودن آن نقش مهمی در زیبایی خودروتان دارد.

نحوه تمیز کردن تایر خودرو

برای تمیز کردن تایر خودرویتان لازم است قبل از هر کاری شروع به شستشوی لاستیک‌ها کنید. سپس از یک تمیزکننده و براق‌کننده مخصوص تایر استفاده کنید و تایرها را برق بیندازید. برای این کار به یک سطل آب، مایع ظرف‌شویی، اسفنج، فرچه و یک پارچه مناسب برای خشک کردن تایر و همچنین یک تمیزکننده و براق‌کننده مخصوص نیاز دارید.

بیشتر بدانید تنظیم فشار باد لاستیک خودرو ها

۱- تایرها را پاک کنید

برای شروع باید ابتدا همه آلودگی‌ها را از روی چهار تایر ماشین پاک کنید. برای این کار بهتر است مقداری مایع دستشویی را با آب ترکیب کنید و به وسیله اسفنج همه بخش‌های لاستیک را بشویید. برای هر بخش که لازم است می‌توانید از یک فرچه محکم به منظور زدودن همه آلودگی‌ها استفاده نمایید و سپس با فشار آب زیاد همه بخش‌های تایر را آبکشی کنید.

برای شستن تایرها باید از ترکیب آب و مایع دستشویی و یک فرچه مناسب استفاده کنید.
برای تمیز کردن تایر خودرو باید از ترکیب آب و مایع دستشویی و یک فرچه مناسب استفاده کنید.

۲- از یک تمیزکننده مخصوص تایر استفاده نمایید

بعد از اینکه تایرها را با دقت شستید، باید برای براق کردن لاستیک‌ها از یک تمیزکننده مخصوص استفاده کنید. برای این کار تمیزکننده مخصوص را روی همه بخش‌های لاستیک بزنید و بعد با یک فرچه مناسب روی لاستیک را تمیز کنید. بعد از اینکه پوشش مناسبی از آن را روی لاستیک قرار گرفت، به سراغ لاستیک‌های دیگر بروید و این‌ کار را برای هر چهار طرف تکرار کنید. در انتها یک حوله خشک بردارید و تمام بخش‌های تایر را با دقت خشک کنید. توجه داشته باشید که خشک نکردن درست در این مرحله می‌تواند موجب شود تا در مرحله بعدی براق کردن لاستیک با مشکل مواجه شوید.

بیشتر بدانید: چگونه مانع از لاستیک سابی شویم

بعد از شستن لاستیک‌ها لازم است تا از یک تمیز کننده مخصوص تایر استفاده کنید.
بعد از شستن لاستیک‌ها لازم است تا از یک تمیز کننده مخصوص تایر استفاده کنید.

۳- از یک واکس برای براق کردن لاستیک‌ها استفاده کنید

بعد از خشک کردن لاستیک‌ها باید از یک براق‌کننده لاستیک مناسب استفاده کنید. در این مورد می‌توانید از واکس لاستیک نانو استفاده کنید و در صورت عدم دسترسی به آن خودتان نیز می‌توانید اقدام به تهیه واکس لاستیک نمایید که در ادامه به معرفی آن نیز می‌پردازیم. برای استفاده از واکس لاستیک نانو یا واکس دست‌ساز تنها کافی است که از پد مخصوص واکس استفاده کنید و به وسیله آن واکس را روی همه بخش‌های لاستیک پخش نمایید. این واکس‌ها نه تنها در براق کردن لاستیک‌ها نقش بسزایی ایفا می‌نمایند، بلکه از لاستیک خودروی شما در برابر آسیب‌های ناشی از خاک و پرتو فرابنفش (UV) نیز جلوگیری کرده و اجازه نمی‌دهند لاستیک‌ها در برابر نور خورشید خشک شوند.

برای مخافظت از لاستیک و تمیز و براق به نظر رسیدن آن بهتر است از واکس براق‌کننده استفاده کنید.
برای مخافظت از لاستیک و تمیز و براق به نظر رسیدن آن بهتر است از واکس براق‌کننده استفاده کنید.

واکس لاستیک نانو

واکس لاستیک نانو نوع پیشرفته‌ای از براق‌کننده‌های لاستیک است که با استفاده از فرمولاسیون مناسبی که دارد، می‌تواند از لاستیک خودروی شما در برابر عوامل محیطی محافظت کند و ظاهری مشکی و براق به لاستیک‌ها بدهد. این واکس‌ها معمولاً به صورت اسپری تهیه می‌شوند و براق‌کنندگی زیادی دارند. نوع غلیظ‌تر آن نیز وجود دارد که برای استفاده باید با آب مخلوط شوند و سپس برای براق کردن لاستیک به کار روند.

یکی از ساده‌ترین روش‌های براق کردن لاستیک‌ها استفاده از اسپری واکس لاستیک نانو است.
یکی از ساده‌ترین روش‌های براق کردن لاستیک‌ها استفاده از اسپری واکس لاستیک نانو است.

زمان ماندگاری این واکس‌ها که معمولاً روی بسته آن قید شده، ۱۵ تا ۳۰ روز است. توجه داشته باشید که استفاده از برخی از انواع واکس لاستیک نانو بر روی رینگ خودرو توصیه نمی‌شود، اما در مورد برخی مدل‌ها مشکلی وجود ندارد. به همین دلیل باید قبل از مصرف حتماً به این نکته توجه کنید تا در هنگام استفاده از آن به رینگ‌ها آسیب نزنید. هنگام خرید واکس لاستیک نانو توجه کنید که بهتر است نوع دومنظوره آن را که رینگ‌ها را نیز تمیز می‌کند، خریداری نمایید. از طرف دیگر به یاد داشته باشد که جنس و کیفیت لاستیک‌ها نیز روی تمیز و براق به نظر رسیدن آن‌ها نقش مهمی دارند.

تهیه واکس لاستیک

زمانی که برای تمیز کردن تایر خودرو به واکس لاستیک نانو دسترسی ندارید، بهتر است با طرز تهیه واکس لاستیک خانگی آشنا شوید. برای براق کردن لاستیک شما به جز واکس‌های آماده، راه‌های زیاد دیگری نیز وجود دارد.

یکی از راهکارهای طرز تهیه واکس لاستیک خانگی این است که مقداری نوشابه را روی دستمال بریزید و روی همه بخش‌های لاستیک بکشید و ببینید که این کار چطور موجب براق شدن لاستیک‌ها می‌شود. البته باید بدانید که این کار هیچ محافظتی از لاستیک‌های شما انجام نمی‌دهد و لازم است هر از چند گاهی اقدام به تهیه واکس لاستیک آماده و مرغوب کنید.

بیشتر بدانید راهنمای کامل انتخاب و خرید لاستیک اتومبیل

استفاده از نوشابه یک راهکار ساده برای براق کردن لاستیک‌های خودو است.
استفاده از نوشابه یک راهکار ساده برای براق کردن لاستیک‌های خودو است.

یک راهکار دیگر استفاده از ترکیب نوشابه و پودر ماشین لباسشویی است. طرز تهیه واکس لاستیک خانگی بدین صورت است که مقداری پودر را داخل نوشابه ریخته و مخلوط نمایید. سپس آن داخل یک اسپری خالی بریزید و همه بخش‌های لاستیک را به خوبی به آن آغشته کنید و سپس با دستمال روی تایر بکشید.

از دیگر راه‌های تهیه واکس لاستیک بدون انجام کوچک‌ترین کاری این است که از واکس کفش استفاده کنید. برای این کار لازم نیست با طرز تهیه واکس لاستیک خانگی آشنا باشید، بلکه تنها باید مقداری واکس مشکی را روی فرچه یا دستمال مورد نظر بمالید و روی لاستیک‌ها بکشید. این کار موجب می‌شود لاستیک‌های خودروی شما مشکی و براق شوند. اما باز هم فراموش نکنید که این روش جلوی جذب آلودگی‌ها و خاک را به سطح لاستیک نمی‌گیرد و به همین دلیل لاستیک‌ها احتمالاً خیلی زود به حالت اولیه خودشان بازمی‌گردند.

برای براق کردن لاستیک خودرو به وسیله واکس کفش تنها لازم است که مقداری واکس مشکی را روی دستمال مورد نظر بریزید و روی لاستیک‌ها بکشید.
برای براق کردن لاستیک خودرو به وسیله واکس کفش تنها لازم است که مقداری واکس مشکی را روی دستمال مورد نظر بریزید و روی لاستیک‌ها بکشید.

روش دیگر برای تهیه واکس لاستیک استفاده از مایع شستشوی لباس‌های مشکی است. طرز تهیه واکس لاستیک خانگی با این روش بدین صورت است که مقداری مایع لباسشویی را با آب ترکیب کنید و سپس با استفاده از ابر روی لاستیک‌ها بکشید. کف بعد از ۱۰ دقیقه از بین می‌رود و لاستیک‌ها تا حد زیادی سیاه و براق می‌سوند.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید، تمیز کردن تایر خودرو و استفاده از یک براق‌کننده مؤثر، نقش زیادی در زیبایی و افزایش طول عمر لاستیک‌های خودرو دارد. توجه داشته باشید که واکس‌های آماده و معتبر به سبب وجود موادی که موجب حفاظت از لاستیک می‌شوند، بسیار مفیدتر هستند و تنها هزینه بیشتری دارند. روش‌های خانگی تنها موجب می‌شوند تا ظاهر لاستیک شما به طور موقتی براق و تمیز گردد و هیچ مراقبتی از لاستیک نمی‌کنند؛ پس لاستیک‌ها خیلی زود گرد و غبار را به خود جذب می‌کنند و درست همانند قبل کدر و خاکی می‌شوند. توجه داشته باشید که اگر برای انجام کارهای مربوط به خودرو به افرادی متخصص و باتجربه نیاز دارید، حتما از همکاران ما در استادکار کمک بگیرید.

خدمات کارواش سبز روشویی و توشویی ماشین های سواری و شاسی بلند در منزل و محل کار

کارواش سبز در محل

 • شستشوی انواع خودروهای شاسی بلند
 • شستشوی انواع خودروهای سواری
 • توشویی و روشویی انواع خودرو
 • واکس و پولیش داشبورد و لاستیک
دریافت این خدمت از استادکار

1 نظر
 1. مهدی می گوید

  مطلب مفیدی بود
  اگه واکس جدید zemang رو امتحان کنید
  دیگه نیازی نیست انقدر خودتون رو به زحمت بندازید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 3 =