دلایل نشتی روغن گیربکس چیست؟

1

اگر در چند روز گذشته، متوجه جمع شدن مایعی قرمز رنگ زیر ماشین خود شده‌اید، بهتر است که حتما به دنبال نشتی روغن گیربکس خودروی خود بگردید. البته نشتی روغن یا واسکازین گیربکس اتفاق چندان نگران‌کننده‌ای نیست و قطعا راه حل‌هایی دارد. اما به هرحال هیچوقت نباید تعمیر نشت واسکازین از گیربکس پراید و یا هر ماشین دیگری را پشت گوش بیندازید، زیرا اتومبیل شما به احتمال زیاد یکی از سودمند‌ترین وسایلی است که در زندگی از آن استفاده می‌کنید و بهتر است مشکلاتش را در اسرع وقت حل کنید.

اگر در اهمیت و اضطرار قضیه شک دارید، تنها برای چند لحظه تصور کنید که در یک روز سرد زمستانی، در میانه جاده‌ای که به سختی فردی در آن برای کمک به دیگران توقف می‌کند، اتومبیل‌تان خراب شود. این تصویر برای هیچ راننده‌ای خوشایند نیست.  پس واضح است که دانستن دلایل نشتی روغن گیربکس ضروری است.

در این مقاله علت نشتی واسکازین گیربکس یا همان روغن جعبه دنده و عواقب زیاد ریختن واسکازین در گیربکس را برایتان شرح خواهیم داد. همچنین از آنجایی که پراید یکی از خودروهای رایج در ایران است، به علت نشتی واسکازین گیربکس پراید جداگانه می‌پردازیم. با استادکار همراه باشید.

بیشتر بدانید مراحل گام به گام تعویض روغن گیربکس

دلایل نشتی روغن گیربکس چیست؟

همانطور که احتمالا خود شما هم می‌دانید، جعبه دنده یا گیربکس، قدرت را از موتور به چرخ‌های خودرو منتقل می‌کند. وظیفه روغن گیربکس تسهیل و روان کردن حرکت اجزای جعبه دنده است.​ به این روغن واسکازین هم می‌گویند. فهرستی که در زیر می‌بینید، شایع‌ترین دلایل نشت روغن گیربکس هستند که بهتر است حتما با آن‌ها آشنا باشید.

 1. نشتی روغن گیربکس در اثر لغزش دنده: شایع‌ترین دلیل نشت روغن گیربکس این است که میزان روغنی که جعبه‌ دنده نیاز دارد تا روی آن بلغزد، کم شود. به این دلیل که یک فشار هیدرولیکی نیاز است تا نیرو بین موتور و چرخ‌های اتومبیل شما به یکدیگر منتقل شود، اگر این فشار کم شود، روغن گیربکس نشت می‌کند.
 2. نشتی روغن گیربکس به علت داغی جعبه دنده‌: یکی از وظایف روغن گیربکس، پایین آوردن دمای جعبه دنده هنگام تعویض دنده است. ازآنجایی که در نتیجه تعویض دنده گرما تولید می‌شود، در صورتی که سطح روغن گیربکس شما پایین آمده باشد، ممکن است گیربکس بیش از حد داغ شود و منجر به نشت واسکازین از گیربکس شود.
 3. نشتی روغن گیربکس در اثر خرابی محفظه: یکی از دلایل نشتی روغن گیربکس آسیب دیدن کف ماشین است. ممکن است هنگامی که در یک جاده کوهستانی و یا حتی در یک جاده معمولی در حال رانندگی هستید، سنگ و یا جسم سختی با کف ماشین شما بر‌خورد کند و موجب سوراخ شدن و آسیب محفظه روغن و در نتیجه نشتی شود.
 4. نشتی روغن گیربکس به علت خرابی مبدل گشتاور: کوچکترین آسیبی که به مبدل گشتاور وارد شود، می‌تواند باعث نشتی مقدار زیادی روغن گیربکس شود.
 5. نشتی روغن گیربکس در اثر تعویض دنده کند: تعویض دنده کند می‌تواند یکی دیگر از دلایل نشت روغن گیر بکس باشد. اگر فشار هیدرولیکی لازم برای تعویض دنده فراهم نشود، دنده هر مرتبه کند‌تر از حالت خلاص به حالت رانندگی خواهد رفت و در صورت ادامه‌دار شدن، این مساله به نشت روغن گیربکس منجر خواهد شد.
 6. نشتی روغن گیربکس در اثر کاسه نمد آسیب دیده: برای تامین فشار هیدرولیکی مورد نیاز گیربکس، این قطعه از چندین کاسه نمد که با گذشت زمان فرسوده‌ می‌شوند، استفاده می‌کند. آسیب دیدگی کاسه نمد‌ها می‌تواند یکی از دلایل نشتی روغن گیربکس باشد.
 7. نشتی روغن گیربکس به علت تعویض نکردن مرتب روغن: همیشه برای یافتن علت نشت روغن گیربکس خودروی خود به سناریوهای پیچیده فکر نکنید. ممکن است دلیل آن بسیار ساده باشد. دلیلی مانند این که روغن گیربکس خود را به طور منظم تعویض نکرده‌اید.
 8. نشتی روغن گیربکس در اثر آسیب دیدگی مسیر انتقال روغن: مسیر انتقال روغن گیربکس از آلومینیوم و استیل ساخته شده است. گاهی ممکن است این مسیر آسیب ببیند و این خود می‌تواند باعث نشت روغن گیربکس باشد.
 9. نشتی روغن گیربکس در اثر پاره شده واشرهای مهر و موم کننده محفظه: جعبه دنده اتومات، فشار لازم را از طریق واشرهایی مخصوص نگه می‌دارد. اما با گذشت زمان و به خصوص با تماس با گرما، این واشرها ممکن است قدیمی شوند و ترک بخورند. این اتفاق معمولا برای واشرهای شفت ورودی و خروجی خودرو رخ می‌دهد.
 10. نشتی روغن گیربکس در اثر خرابی واشر محفظه روغن: واشر محفظه روغن می‌تواند در اثر گذشت زمان، کیفیت پایین و یا جا نیفتادن زمان نصب، پاره شود و یا آسیب ببیند و در نتیجه باعث نشتی روغن شود.

بیشتر بدانید علت روغن سوزی ماشین پراید چیست؟

دلایل نشتی روغن گیربکس چیست؟
معمولا اولین مشخصه نشت واسکازین از گیربکس پراید، جمع شدن دریاچه کوچکی از روغن قرمز زیر خودرو است.

دلایل نشت واسکازین در گیربکس پراید

به طور کلی دو دسته گیربکس وجود دارد. گیربکس‌های دستی و گیربکس‌های اتومات. گیربکس پراید از نوع دستی است. تمام مواردی که در بخش قبل توضیح داده شد، ممکن است از دلایل نشتی روغن گیربکس پراید باشد. فراموش نکنید که یکی از راه‌های مطلع شدن از این‌که گیربکس در وضعیت خوبی به سر می‌برد یا خیر، این است که به سطح روغن توجه کنیم. سطح روغن نباید بیش از حد معمول پایین باشد.

روشن شدن چراغ چک اتومبیل نیز می‌تواند از راه‌های دیگر برای مطلع شدن از ایراد داشتن گیربکس باشد. البته نقص گیربکس تنها یکی از چندین دلیل روشن شدن چراغ چک است ولی در صورتی که چراغ چک خودروی شما روشن شد، از کنار آن به سادگی عبور نکنید. همچنین توجه داشته باشید که گیربکس پراید باید به طور معمول بعد از هر ۶۰۰۰۰ کیلومتر به یک مکانیک نشان داده شود و بلبرینگ‌های آن در صورت نیاز تعویض شوند.

گاهی روشن شدن چراغ چک پراید، می‌تواند نشانه نشت واسکازین از گیربکس پراید باشد. علت نشتی واسکازین گیربکس پراید می‌تواند هر کدام از دلایل ذکر شده باشد، اما رایج‎ترین دلیل، نشتی روغن در اثر خرابی واشرهای محفظه و یا خود محفظه روغن است.
گاهی روشن شدن چراغ چک پراید، می‌تواند نشانه نشت واسکازین از گیربکس پراید باشد. علت نشتی واسکازین گیربکس پراید می‌تواند هر کدام از دلایل ذکر شده باشد، اما رایج‎ترین دلیل، نشتی روغن در اثر خرابی واشرهای محفظه و یا خود محفظه روغن است.

عواقب نشتی روغن گیربکس چیست؟

رانندگی به خودرویی که دچار نشتی روغن شده است، شاید در کوتاه مدت کار خطرناکی نباشد، اما طبیعتا نشتی روغن گیربکس، به ایراد و نقصی در خودروی شما اشاره می‌کند که اگر به آن رسیدگی نشود، در بلندمدت باعث ایجاد مشکلات جدی‌تر، پرهزینه‌تر و خطرناک‌تر خواهد شد.

آگاه بودن از دلایل نشتی گیربکس می‌توان شما را هر چه بیشتر در سالم نگه داشتن اتومبیلتان یاری کند.
آگاه بودن از دلایل نشتی گیربکس می‌توان شما را هر چه بیشتر در سالم نگه داشتن اتومبیلتان یاری کند.

عواقب زیاد ریختن واسکازین در گیربکس اتومبیل

روغن گیربکس نیز مانند روغن موتور، باید به اندازه و میزان مشخصی داخل گیربکس ریخته شود. لیست زیر شامل عواقب زیاد ریختن واسکازین در گیربکس اتومبیل است:

 1. افزایش بیش از حد فشار: استفاده بیش از حد مورد نیاز از روغن گیربکس می‌تواند باعث افزایش فشار شود. متعاقبا افزایش فشار باعث تولید حباب‌های هوایی در جعبه‌ دنده می‌شود. این حباب‌های هوا، خاصیت چسبندگی روغن گیربکس را افزایش می‌دهند و این خود باعث ایجاد صدمات بسیاری به گیربکس اتومبیل می‌شود.
 2. داغ شدن بیش از حد گیربکس: یکی از عواقب زیاد ریختن واسکازین در گیربکس اتومبیل شما، نشتی آن است. نشت روغن گیربکس نیز باعث پایین آمدن سطح روغن شده و این خود باعث داغ شدن بیش از حد گیربکس می‌شود.
 3. جا نرفتنِ روان دنده: افزایش فشار در نهایت می‌تواند منجر به آسیب دیدن کاسه نمد بشود و آسیب دیدگی کاسه نمد مبدل گشتاور را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کار نکردن موثر مبدل گشتاور نیز می‌تواند باعث جا نخوردن روان دنده شود.
عواقب زیاد ریختن واسکازین در گیربکس اتومبیل
یکی از عواقب زیاد ریختن واسکازین در گیربکس اتومبیل، جا نرفتن روان دنده است.

چطور از نشتی روغن گیربکس خودرویم جلوگیری کنم؟

آشنایی با دلایل نشتی روغن گیربکس بسیار مفید است، اما از آن مفیدتر، آشنایی با راه‌های پیشگیری از نشتی روغن یا واسکازین گیربکس است. در ادامه چند راه ساده برای درگیر نشدن با نشتی روغن گیربکس را بخوانید:

 1. در هربار تعویض روغن گیربکس، حتما سطح روغن را بررسی کنید.
 2. به رنگ روغن گیربکس خودروی خود خیلی دقت کنید. روغن جدید معمولا به رنگ قرمز روشن و شفاف است. اما اگر رنگ روغن‌تان نسبت به قبل کدرتر شده و مایل به سیاه یا قهوه‌ای سوخته شده، بهتر است روغن گیربکس را عوض کنید.
 3. همانطور که در بالا گفتیم، یکی از دلایل رایج نشتی روغن گیربکس که معمولا هم نادیده گرفته می‌شود، پارگی دائم لاستیک‌های مهر و موم کننده محفظه روغن است. بنابراین برای پیشگیری از نشتی روغن، وضعیت این لاستیک‌ها را دائما بررسی کنید.
روغن گیربکس جدید از رنگ قرمز و شفاف آن قابل تشخیص است.
روغن گیربکس جدید از رنگ قرمز و شفاف آن قابل تشخیص است.
 • جمع‌بندی

توجه داشته باشید گیربکس یکی از قطعات حساس و حیاتی اتومبیل است. در یکی از بخش‌های قبل گفتیم که روغن گیربکس پراید بایستی هر ۶۰۰۰۰ کیلومتر توسط کارشناس مکانیک بررسی شود و ممکن است نیاز به تعویض روغن داشته باشد. در صورتی که اتومبیل شما دچار نشتی روغن شده و یا از دلایل نشتی روغن آن مطمئن نیستید، می‌توانید از خدمات خودروی استادکار استفاده کنید.

1 نظر
 1. تعمیرکار خودرو می گوید

  اگر به چنین مطالبی علاقه دارید توصیه می کنم درمورد دوره های آموزش تعمیرات گیربکس خودرو تحقیق کنید.

  اگر می خواهید بدانید چرا توصیه می کنیم در این کلاس های تعمیر جعبه دنده اتومبیل ثبت نام کنید، باید به شما بگوییم که، روزانه بر تعداد خودروهای مورد استفاده توسط مردم در کشور و حتی سطح دنیا افزوده می شود. صاحبان این خودروها به طور پیش فرض می توانند مشتریان بالقوه هر تعمیرکار گیربکس ماهری محسوب شوند. ضمناً نباید فراموش کرد که هر خودرویی به واسطه افزایش عمر، یا حتی استفاده نا صحیح می تواند در گیر بکس خود دچار مشکلاتی شود و این تضمین کننده کسب درآمد قابل توجهی توسط شما خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 8 =