علت تقه زدن گیربکس اتومات چیست و چگونه رفع می‌شود؟

7

علت تقه زدن گیربکس اتومات را باید به طور مستقیم با وجود مشکل و آسیبی در سیستم گیربکس اتومات مرتبط بدانیم. در حقیقت این یک زنگ خطر است که راننده را از وجود خرابی در گیربکس آگاه کرده و لزوم عیب‌یابی و تعمیر در این سیستم را هشدار می‌دهد. از این رو در صورتی که صدای لگد زدن گیربکس اتوماتیک را شنیده و یا حتی تقه زدن گیربکس اتوماتیک در دنده عقب به گوشتان رسید، حتما لازم است که بلافاصله خودرو را برای عیب یابی نزد کارشناس برده و نسبت به رفع و تعمیر آن اقدام نمایید. در این مطلب می‌توانید علت تقه زدن گیربکس اتومات را دنبال کرده و اطلاعاتی در این خصوص به دست آورید. با استادکار همراه باشید.

علت تقه زدن گیربکس اتومات

علت تقه زدن گیربکس اتومات را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

اشکال در رانندگی

این شاید ساده‌ترین و در عین حال رایج‌ترین علت تقه زدن گیربکس اتومات باشد. در صورتی که راننده به درستی رانندگی نکرده و در تعویض حالت دنده یا تغییر سرعت، ناگهانی و نادرست عمل کند، بخش کامپیوتری گیربکس در طول زمان فرسوده و مختل شده و فشارهای غافلگیرکننده به آن، موجب ایجاد صدای تقه زدن خواهد شد.

بیشتر بدانید آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک

شکل نادرست رانندگی را باید علت تقه زدن گیربکس اتومات بدانیم و البته به جز این دلایل دیگری نیز به لحاظ فنی وجود دارند.

خرابی شیر رادیاتور گیربکس

گیربکس‌های اتومات باید در محیطی خنک کار کرده و خنک ماندن سیستم آن‌ها اهمیت زیادی دارد. از این رو غالبا از یک سیستم و مایع خنک کننده در آن‌ها استفاده می‌شود که به وسیله شیر رادیاتور کنترل می‌گردد. حال اگر این شیر رادیاتور معیوب شده و عملکرد خود را به درستی انجام ندهد، حرارت در گیربکس بالا رفته و حین کارکرد صدای تقه خواهد داد.

اشکال در روغن گیربکس

همان طور که در گیربکس‌های معمولی، از روغن واسکازین استفاده شده و این روغن ضامن عملکرد صحیح و روان گیربکس است، در گیربکس‌های اتومات نیز از روغن گیربکس استفاده می‌شود. در صورتی که این روغن آلوده شده و یا به هر ترتیب کیفیت خود را از دست داده باشد، روانکاری گیربکس ضعیف شده و حین عملکرد صدای تقه یا لگد زدن از آن به گوش می‌رسد.

معیوب شدن سوپاپ‌ها

در صورتی که سوپاپ‌های جعبه دنده دچار عیب شده و عملکرد صحیح خود را به انجام نرسانند، روغن گیربکس تحت فشار قرار گرفته و روان‌سازی گیربکس اتومات به درستی انجام نمی‌شود. در این حالت کاملا قابل انتظار است که صدای تقه زدن گیربکس را حین کارکرد دریافت کنید.

شل شدن اتصالات

یکی از دلایل رایج تقه زدن گیربکس اتوماتیک ۲۰۶ را باید همین شل شدن اتصالات گیربکس بدانیم. این مشکل رایجی است که پس از مدتی کارکرد در خودروهای پژو ۲۰۶، تیپ اتومات گزارش می‌شود. با شل شدن اتصالات، حین حرکت، لگد زدن گیربکس اتوماتیک عجیب نخواهد بود.

به همین ترتیب تقه زدن گیربکس اتوماتیک ماکسیما یا تقه زدن گیربکس اتوماتیک سراتو را نیز می‌توان انتظار داشت. در واقع علت تقه زدن گیربکس اتومات در خودروهای مختلف، در دامنه مشابهی قرار داشته و معمولا علل نزدیک به هم هستند.

تقه زدن گیربکس اتوماتیک در دنده عقب

دقت داشته باشید که حین قرار دادن گیربکس اتوماتیک در حالت دنده عقب نیز به همان روانکاری توسط روغن نیاز داریم و در صورتی که روغن گیربکس به خوبی عمل نکرده و یا سایر قطعات آن مشکل داشته باشند، صدای تقه زدن گیربکس اتوماتیک در دنده عقب به گوش خواهد رسید.

بیشتر بدانید نگهداری گیربکس اتوماتیک و نکاتی که تاکنون نمی دانستید

تقه زدن گیربکس اتوماتیک در دنده عقب معمولا به مشکل در روان کاری قطعات گیربکس مربوط می‌شود و از این جهت باید به موقع نسبت به تست روغن گیربکس اتومات اقدام کنید.

رفع تقه زدن گیربکس اتوماتیک

برای رفع تقه زدن گیربکس اتوماتیک در صورتی که مشکل در موارد گفته شده بالا نباشد، می‌توانید مطابق فرمول زیر اقدام کنید:

 1. ابتدا سرباطری را جدا نمایید و اجازه دهید خودرو برای چیزی در حدود ۲۰ دقیقه در این حالت بماند.
 2. سپس بعد از گذشت ۲۰ دقیقه، سرباطری را به جای اولیه خود بازگردانید و در حالی که پای خود را روی پدال ترمز قرار داده‌اید، دنده را از حالت P به حالت R ببرید.
 3. اکنون پس از گذشت ۲ تا ۳ ثانیه، دنده را از حالت R به حالت N تغییر وضعیت دهید.
 4. دوباره ۲ ثانیه منتظر مانده و دنده را از حالت N به حالت D ببرید.
 5. مجدد ۲ ثانیه صبر کرده و همین اعمال را برای ۸ بار در وضعیت رفت و برگشتی تکرار کنید.
 6. در نهایت دنده را در وضعیت D گذاشته و با شروع به حرکت سرعت را افزایش داده و تمام دنده‌ها را پر نمایید.
 7. پس از آن مجدد سرعت را کاهش داده و به حالت ایست کامل برسید.

کلام آخر

شما چه تجربه‌ای از دلایل تقه زدن گیربکس اتوماتیک هیوندا یا سایر خودروها دارید؟ علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک ماکسیما می‌تواند به چه دلایلی مربوط باشد؟ همین طور آیا تا به حال با تقه زدن گیربکس اتوماتیک در دنده عقب مواجه شده‌اید؟ تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

منابع: gearboxfix | asrekhodro

7 نظرات
 1. محسن وحیدی می گوید

  با سلام و احترام لطفا بفرمایید مراحل ۲ به بعد را در حالیکه موتور خودرو روشن است انجام دهیم یا در حالت موتور خاموش؟
  با سپاس فراوان

 2. فرهاد می گوید

  سلام : من در خوزستان هستم و پژو 206 اتومات دارم و زمانی که دمای هوا بالاتر از 40 درجه در تابستان میرسد ماشین در زمان گرم بودن هنگام شرو به حرکت یک تقه شدید میده . با تشکر

 3. احسان می گوید

  سلام گیربکس ماشین بنده ایسین ژاپن هستش جدیدا هنکام کم کردن دنده از ۶ به ۵ تقه میزنه البته هرزگاهی و این حالت در کم کردن دنده۲ به ۱ هم اتفاق می افتد شبثیر برقی سرویس شده روغن هم عوض شده اما باز مشکل پا برجاست نطر جنابتان چیست

 4. رسول می گوید

  سلام ماشین من مگان اتوماته لطفا به من بگین علت صدای زوزه که در تمام سرعتها از گیربکس شنیده میشه چیه .به نظر این صدا در سرعت بالای ۱۲۰ کم میشه.وگاهی اوقات موقع افزایش یکی از دنده ها (۳به ۴)ماشین تکان میخوره.ممنون

 5. جلیل می گوید

  با سلام و احترام
  بنده ال۹۰ پلاس اتومات دارم، موقع اولین استارت در روز مخصوصا صبح ها موقعی ماشین کاملا سرده و شروع به حرکت میکنه، تعویض دنده از یک به دو با لگد همراه هستش و پس از گرم شدن ماشین این مشکل رفع میشود، آیا گیربکس دچار مشکل شده است؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 6. حسن می گوید

  سلام
  ماشین من ال ۹۰ اتومات هست و بعضی وقتا تو ۳ به ۲ و یه وقتایی هم ۲به ۱ یه تقه کوچیک میزنه
  آیا میتونه اشکال از روغن باشه ؟ ( روغن گیربکس هر ۵۰ هزار تا عوض میکنم که تا تعویض بعدی ۱۵ هزار تا مونده )

 7. حجت اله خان محمدی می گوید

  ماشین مکان ۲۰۰۰ دارم و از سال ۹۰ صفر گرفتم و تاکنون حدود ۱۴۰ هزار کیلومتر کار کرده و روغن گیربکس آنرا تعویض ننمودم مدتی است دنده را از حالت N به R یعنی دنده عقب می گذارم تقه یا لگد و یا صدا دارد اما در N به D طبیعی و بدون صدا و حتی تو حرکت هم طبیعی است ، علت صدا دادن در زمان N به R چیست ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − پنج =