تعویض دنده بدون کلاچ، اقدامی مفید یا مضر برای خودرو؟

0

فشردن پدال کلاچ و تعویض دنده در خودروهای دنده دستی، یکی از لذت بخش ترین اعمال حین رانندگی ست که صاحبان خودروهای با دنده اتوماتیک از آن بی‌بهره‌اند. اما صاحبان خودروهای دنده دستی بعضی اوقات فراتر رفته و به تعویض دنده بدون کلاچ روی می‌آورند. اگر چه این در ظاهر نوعی تعویض دنده حرفه‌ای به چشم می‌آید، اما در واقع عملی بسیار مضر برای خودرو محسوب می شود.

به یاد داشته باشید تعویض دنده بدون کلاچ تنها زمانی مجاز است که در شرایط اضطراری قرار گرفته باشید و کلاچ اتومبیل شما عمل نکند.

چطور تعویض دنده بدون کلاچ را انجام دهیم؟

اما فارغ از غیراصولی بودن این کار و مضر بودنش برای خودرو، می‌توانیم شرایطی را متصور باشیم که کلاچ به هر دلیلی از کار افتاده و وظیفه خود را انجام نمی‌دهد. در این شرایط تا رسیدن به نزدیک ترین تعمیرگاه خودرو، می‌توانید از تعویض دنده بدون کلاچ استفاده نمایید.

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

  • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
  • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
  • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
  • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

توجه داشته باشید که جز در وقت ضرورت چنین چیزی را روی خودروی خود امتحان نکنید. زیرا با کمی اشتباه و ذره‌ای خطا در اعمال آن، صدمات پرهزینه‌ای بر جای خواهید گذاشت.

بیشتر بدانید کلاچ اتوماتیک چیست؟

تعویض دنده بدون کلاچ
تعویض دنده بدون کلاچ چیست و چطور انجام می شود؟

مراحل تعویض دنده بدون کلاچ

شما باید سرعت اتومبیل را تا محدوده مورد نظر برای تعویض دنده بالا ببرید. زمانی که به سرعت مورد نظر رسیدید، می‌بایست پدال گاز را رها کرده و در ضمن دنده را فورا خلاص کنید. (به یاد داشته باشید که این سه حرکت باید همزمان اتفاق بیفتند. یعنی رسیدن دور موتور به محدوده تعویض دنده، رها کردن پدال گاز و خلاص کردن دنده!)

حالا خیلی سریع دنده را که اکنون خلاص است به دنده مورد نظر برده، اما برای جا گرفتن آن در دنده فشاری وارد نکنید. شما باید دنده را در وضعیت مورد نظر نگاه داشته و زمانی که دور موتور کمی کاهش یافته و با سرعت مورد نیاز برای گیربکس روی آن دنده همگام شد، سریعا دنده را کامل جای دهید. در صورتی که دور موتور بیش از اندازه کاهش یافته و از محدوده دنده جدید خارج شد، کمی پدال گاز را فشار داده و پس از بازگرداندن آن به سرعت مورد نیاز، دنده را در جای خود قرار دهید.

مثال: به طور مثال تصور کنید که روی دنده ۲ در حال حرکت بوده و می‌خواهید بدون فشردن پدال کلاچ به دنده ۳ بروید. شما می‌باید دور موتور را بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ برده و فورا پای خود را از روی پدال گاز بردارید. سپس در همان زمان دنده را خلاص کرده و روی موقعیت دنده ۳ بگذارید. این فرآیند باید زمانی اتفاق بیفتد که دور موتور هنوز بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ است و در صورتی که برای انجام آن تعلل بورزید، هیچ چیز درست پیش نمی‌رود. سپس زمانی که دور موتور به حدود ۲۰۰۰ رسید، دنده را کاملا در شماره ۳ جای دهید. به همین دلیل تعویض دنده بدون کلاچ به سرعت عمل و دقت بسیار زیادی نیاز دارد.

بیشتر بدانید کلاچ برقی چیست؟

تعویض دنده بدون کلاچ
تعویض دنده بدون کلاچ با تنظیم سرعت و دور موتور متناسب با دنده مقصد

برای حرکت دادن دنده به سمت دنده های سنگین‌تر یعنی پایینی نیز فرآیند مشابهی در پیش رو خواهیم داشت.

در این فرمول کافی است که با برداشتن پای خود از روی پدال گاز، سرعت و دور موتور را کاهش دهید. اکنون می‌خواهیم دور موتور به اندازه دنده سنگین‌تر یعنی دنده پایینی کاهش بیابد. به محض آن که به این دور موتور رسیدید، دنده را خلاص کنید. (اگر دنده به راحتی خلاص نمی‌شد، یک تک ضربه روی پدال گاز بزنید و سپس دنده را خلاص کنید.)

حالا دنده را به موقعیت دنده پایین‌تر برده و همان جا نگاه دارید. زمانی که دور موتور در محدوده مورد نیاز و عدد لازم برای جای دادن دنده قرار گرفت، سریعا دنده را در جای خود بگذارید.

تعویض دنده بدون کلاچ
تعویض دنده بدون کلاچ چطور انجام می شود؟

متوقف ساختن خودرو بدون کلاچ

اما اگر در شرایطی قرار گرفتید که لازم بود خودرو را بدون کلاچ متوقف سازید، ماجرا کمی سخت‌تر می‌شود. بهتر است که دور موتور را با ترمزهای بریده بریده کاهش داده و سپس دنده را در حالت خلاص قرار دهید. با خلاص کردن دنده، می‌توانید ترمز کرده و خودروی خود را متوقف سازید.

در صورتی که قادر به خلاص کردن دنده نبودید، چاره‌ای جز ترمزهای پی در پی و متوقف ساختن خودرو با همان دنده‌ای که دارید نخواهید داشت. البته این فرم از متوقف ساختن خودرو، صدمه زیادی وارد کرده و با صدا، تکان‌های قابل توجه و پریدن‌های شدید ماشین همراه خواهد بود.

تعویض لنت ترمز خودرو در محل

تعویض لنت ترمز خودرو در محل

  • خدمات تعویض لنت ترمز خودرو در محل
  • تعویض لنت ترمز عقب و جلو انواع ماشین‌های ایرانی و خارجی
  • تعویض لنت ترمز پراید، سمند، تیبا، ال 90، پژو پارس، 206، 405 و تمامی خودروهای داخلی
دریافت این خدمت از استادکار

به خاطر داشته باشید که تعویض دنده بدون کلاچ کاری نیست که بخواهید به عنوان تفریح یا سرگرمی به آن نگاه کرده و یا انجام دادنش را نوعی مهارت رانندگی بدانید. این کار تنها در زمان بسیار کوتاه و در مواقع ضروری کارایی دارد. همیشه بهترین راه حل راندن خودرو به کنار مسیر و درخواست کمک از یک تعمیرکار خواهد بود.

منبع: www.yourmechanic.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =