عیب یابی و بررسی علل خرابی کولر خودرو ؛ چرا کولر ماشین باد گرم می‌زند

5

کولر خودرو یا تهویه مطبوع A/C در فصول گرم سال یکی از مهم ترین دستگاه های هر خودرو به شمار می رود. در کشورهایی مثل ایران که تقریباً همه استان ها دارای تابستان های بسیار گرم هستند اهمیت کارکرد صحیح کولر خودرو بر هیچ کس پوشیده نیست. اما این دستگاه مهم برخی اوقات به علل مختلف وظیفه خود را به طور صحیح انجام نمی دهد و یا به طور کلی از کار می افتد. در این مقاله تلاش می کنیم با متداول ترین عیوب کولر خودرو و راه های برطرف کردن این عیوب آشنا شویم. عیوبی مثل این که باد کولر ماشین به اندازه کافی خنک نیست و یا این که کولر خودرو به یکباره باد گرم می زند و…

تصور کنید در یک روز گرم تابستانی برای رفتن به سرکار خود آماده شده اید. هوای بسیار گرم شما را کلافه خواهد کرد، ولی مشکلی نیست چون با خودرو و باد خنک و لذت بخش کولر خودرو تنها چند قدم فاصله دارید.
سوار خودرو شده اید و بعد از بستن کمربند ایمنی، سوئیچ را می چرخانید. حال نوبت روشن کردن کولر خودرو با بالاترین درجه است. درست در همین لحظه متوجه خیانت ماشین می شوید. کولر باد گرم می زند و با گذشت زمان نیز تغییری حاصل نمی شود! در چنین موقعیتی چه باید بکنیم؟

وقتی کولر خودرو باد گرم می زند چه باید بکنیم

همان طور که می دانیم تعمیر کولر خودرو می توانید بسیار گران قیمت باشد. احتمالاً در حال محاسبه این که چه مقدار برای انجام سفر تعطیلات آخر تابستان باقی می ماند هستید. اما دست نگه دارید قبل از لغو نمودن این سفر کارهای زیادی برای تعمیر کولر ماشین می توان انجام داد. بعد از دانستن برخی حقایق قادر به محاسبه حدود قیمت تعمیرات احتمالی خواهید بود. خبر خوش این است که بیش تر اوقات می توان با مبلغ کمی اشکال پیش آمده را رفع کرد.

بیایید با بررسی این موضوع که در هفته های گذشته کولر خودرو شما چگونه عمل کرده آغاز کنیم. آیا آخرین باری که باد واقعاً سرد تولید کرده بود را به خاطر دارید؟ آیا طی دو هفته گذشته آهسته آهسته شروع به باد گرم زدن کرده بود و یا یک دفعه این اتفاق افتاده است؟ آیا وقتی کولر ماشین را روشن می نمودید از پیشرانه (موتور) خودرو صداهای عجیبی به گوش می رسید؟
اگر با روشن نمودن تهویه مطبوع (کولر) صداهای عجیب و غریبی می شنوید باید فوراً به یک تعمیرکار مجرب مراجعه کنید.

کولر خودرو
برای بررسی کارکرد صحیح کمپرسور کولر خودرو کافی است از چرخش پولی وسط کمپرسور کولر خود مانند تصاویر بالا مطمئن شوید. در صورتی که کمپرسور کولر از کار افتاده بود به یک تعمیرکار با تجربه مراجعه کنید.

بررسی کمپرسور کولر خودرو

همچنین می توانید کلاچ کمپرسور کولر خودرو خود را از لحاظ چرخش صحیح بررسی کنید. برای این کار کافی است از چرخش پولی وسط کمپرسور کولر خود مانند تصاویر بالا مطمئن شوید. در صورتی که کمپرسور کولر از کار افتاده بود به یک تعمیرکار با تجربه مراجعه کنید.
اگر همه چیز درست است (کمپرسور کار می کند و صدای عجیب و غریبی به گوش نمی رسد) خوش شانس هستید و همان طور که در ابتدا گفتیم تعمیرات با هزینه ای پایین قابل انجام است.

نشتی در سیستم کولر متداول ترین مشکل کولر خودرو

معمول ترین دلیلی که کولر خودرو سرمای خود را آرام آرام از دست می دهد نشتی کوچکی در سیستم کولر می باشد. اگر کولر ماشین شما طی یک دوره دو هفته ای به آرامی مایع خنک کننده (گاز کولر ماشین) خود را از دست می دهد با تست نشتی توسط یک مکانیک باتجربه و یا با استفاده از محلول های مخصوص برطرف کردن نشتی (در کشورمان بسیار کمیاب) مشکل برطرف خواهد شد.

نشتی سیستم کولر در خودروهای قدیمی

نشتی در سیستم کولر خودرو معمولاً برای خودروهای با عمر بیش از ۵ سال و بیش تر به علت از بین رفتن حالت پوشش دهنده (جلوگیری از هرگونه نشتی) اورینگ ها و دیگر قسمت های سیستم اتفاق می افتد که باعث نشت و از دست رفتن مایع خنک کننده (گاز R134a) کولر خودرو می شود.
در بیش تر مواقع نشت یابی و اضافه کردن گاز اضافه (مایع مبرد) مشکل فوق را حل می کند.

کولر خودرو
هر از چند گاهی وجود درپوش های لوله های فشار ضعیف و فشار قوی سیستم کولر خودرو خود را چک کنید. در صورت عدم وجود هر یک از درپوش ها، در اولین فرصت نسبت به تهیه آن اقدام نمائید.

نکته:

در برخی کشورها پکیج هایی (شامل محلول رفع نشتی، مایع مبرد، تقویت کننده اورینگ ها و روانسازهای مخصوص کمپرسور) جهت خرید و رفع عیب توسط صاحبان خودروها به راحتی در دسترس است. ولی متاسفانه اکثراً در کشور ما به جای استفاده از این روش و یا حداقل استفاده از دستگاه های مخصوص خالی و پر کردن مایع مبرد، از موتورهای یخچال قدیمی استفاده می شود. گفتنی است استفاده از این روش خالی از اشکال نیست.

نشتی قسمت های فلزی سیستم کولر خودرو

در پاره ای از موارد در بخش های فلزی سیستم تهویه مطبوع خودرو نشتی از سوراخی به ضخامت یک سر سوزن اتفاق می افتد. برای رفع نشتی بخش های چون خشک کن، اواپراتور یا کندانسور که از فلز ساخته شده اند نیازمند مایع نشتگیری متفاوتی هستیم.

در بازار دیگر کشورها (کمیاب در کشور ما) مایعات مخصوصی وجود دارد که با گردش در سیستم کولر خودرو ترک ها و نشتی ها را پوشش می دهند. مایعات فوق به محض تماس با رطوبت و هوای بیرون نشتگیری دائمی را باعث خواهند شد؛ همچنین با باقی ماندن در سیستم نشتی های آتی را هم بیمه خواهند کرد.
این مایعات بی خطر و مطمئن هستند زیرا قبلاً در هزاران خودرو تست شده اند و همه افراد به راحتی قادر به کار کردن با آن ها هستند.

کولر خودرو
کمپرسور (متراکم کننده) کولر خودرو – این دستگاه وظیفه گردش مایع مبرد (گاز) کولر در سیستم تهویه مطبوع A/C را بر عهده دارد.

استفاده بهینه از سیستم تهویه مطبوع یا کولر خودرو

جهت استفاده بهینه از سیستم تهویه مطبوع یا کولر خودرو بهتر است از پارک کردن خودرو در آفتاب خودداری نمایید. همچنین پس از ورود به خودرو بلافاصله هر چهار شیشه خودرو را پایین بکشید و چند دقیقه با آخرین درجه ابتدا فن دمنده خودرو را روشن نمائید. سپس با استفاده از دکمه A/C کولر را نیز اضافه کنید و هر چهار شیشه رو بالا بکشید. با این کار هوای گرم محبوس در داخل اتاق ماشین و دریچه ها را در ابتدای کار کولر خارج کرده اید؛ بنابراین کولر زودتر به بهترین بازده خود خواهد رسید.

بهتر است همیشه قبل از روشن نمودن کولر خودرو (جهت جلوگیری از اعمال فشار ناگهانی به تسمه و دیگر قسمت های کولر) ابتدا پدال کلاچ خودرو را بگیرید و بعد از پایین آمدن دور موتور کولر خودرو را روشن کرده و دوباره کلاچ را رها کنید.

سخن پایانی

به سوال ابتدای مقاله بازمی گردیم: کولر به یکباره باد گرم می زند و با گذشت زمان نیز تغییری حاصل نمی شود؛ در چنین موقعیتی چه باید بکنیم؟

ابتدا از سلامت تسمه کولر خودرو خود اطمینان حاصل کنید. همان طور که در بالا نیز گفته شد از چرخش پولی وسط کمپرسور کولر خود مطمئن شوید. در صورتی که کمپرسور کولر از کار افتاده بود و یا با روشن نمودن کولر ماشین صداهای عجیب و غریبی (که منشا آن ها برای شما مشخص نیست) از زیر درب کاپوت خودرو شنیده می شوند به یک تعمیرکار با تجربه مراجعه کنید.

در حالتی دیگر اگر کولر خودرو شما طی یک دوره دو هفته ای به آرامی مایع خنک کننده (گاز کولر ماشین) خود را از دست می دهد با تست نشتی و اضافه نمودن کمبود مایع مبرد (گاز R134a) توسط یک مکانیک باتجربه مشکل برطرف خواهد شد.

منبع: acprocold

تعویض باتری

تعویض باتری

 • دریافت باتری کهنه
 • تعویض باتری انواع خودرو «درمحل»
 • 6 ماه تا یکسال گارانتی
 • انواع باتری‌های ایرانی و خارجی
دریافت این خدمت از استادکار
5 نظرات
 1. امیر حسین می گوید

  با تشکر از شما بفرمایید دلیل اینکه از یک طرف دریچه کولر باد سرد واز طرف دیگه باد گرم علت چیست.ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

 2. مرتضی می گوید

  سلام دور بالا رانندگی کردن و ماشین صاف کار نمیکرد و کولر ماشین یه دفه هوای پنکه شد دلیل چیست

 3. علی می گوید

  کولر اولش کار میکنه ولی یهو فقط حالت فن میشه و خنک نمیکنه .علت چی میتونه باشه ؟فکر نمیکنم نشتی باشه .آب رادیاتور هم فوله. ماشین هیچ ایراد برقی هم نداره. کولرو خانوش میکنم چند کیلومتر راه میرم تو اتوبان دوباره که روشن میکنم کولر درست میشه .😒

 4. سامیار می گوید

  سلام علت اینکه یه سمت کولر هوای گرم میزنه و سمت راننده خنک هست بعلت نشتی گاز و کم کردن گاز کولر هست …
  🙏🙏☝️☝️

 5. مسعود فرحانی می گوید

  سلام وقتتون بخیر پژو ۴۰۵ دارم کولر در روز که آمپر کمی بالاست خوب کار میکند ولی در شب وشبهای مرطوب که آمپر پاییندمیایید کولر of k میکند و خنکی ندارد ومدت زمان زیادی طول میکشد تا دوباره درسرویس قرار گیرد و بعضا که عرق ما درمیاد با گاز دادن و رسیدن دور موتور به ۴ وبالاتر درسرویس میاد و کار میکند لطفا راهنمایی کنید علت چیست ..ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + سیزده =