کروز کنترل چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

0

کروز کنترل از آپشن‌های جدید برای خودروهای مدرن است، اما حقیقت این است که این آپشن نزدیک به ۵۰ سال پیش اختراع شد. این‌که کروز کنترل چیست و این‌که چگونه می‌توان با آن کار کرد، پرسش‌هایی هستند که در این نوشتار به همراه یک‌دیگر مروری بر پاسخ‌های آن‌ها خواهیم داشت. بنابراین برای آشنایی با نحوه کار با کروز کنترل این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

کروز کنترل چیست؟

کروز کنترل آپشنی است که، به‌نوعی، حتی در قرن هجدهم توسط جیمز وات و متیو بولتون برای کنترل موتورهای بخار استفاده شده. این آپشن اما رسماً در سال ۱۹۴۸ برای اولین بار توسط رالف تیتور (Ralph Teetor) اختراع شد، ولی ۱۰ سال بعد، یعنی سال ۱۹۵۸، بود که برای نخستین بار- آن هم به صورت خیلی ابتدایی- روی خودرو امتحان شد.

اما کروز کنترل چیست؟ کروز کنترل راننده را تا حد زیادی فقط مسئول ترمز و کنترل خودرو می‌کند و نه سرعت آن. درواقع با استفاده از کروزکنترل می‌توان سرعت خودرو را روی یک سرعت مشخص ثابت نگه‌داشت. از کروز کنترل عمدتاً برای جاده‌ها و بزرگ‌راه‌ها استفاده می‌شود، چراکه در این مناطق است که نیاز به ثابت‌نگه‌داشتن خودرو حس می‌شود و نه در خیابان‌های شهری. به‌عنوان مثال اگر در جاده هستید و می‌خواهید با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کنید، می‌توانید با فعال‌کردن کروزکنترل کاری کنید که سرعت همین مقدار ثابت بماند و شما بدون دغدغه پای‌تان را از پدال گاز بردارید.

حال که به صورت مختصر توضیحی در باب کروز کنترل داده شد، نوبت به آن رسیده که ببینیم چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟ جالب است بدانید که افراد بسیاری هستند که خودروی‌شان دارای سیستم کروز کنترل است ولی به‌سبب عدم آشنایی با نحو‌ِه‌ی کارکرد آن استفاده‌ای از آن ندارند.

نحوه استفاده از کروز کنترل

۱- ابتدا ببینید که سوییچ کروزکنترل خودروی شما دقیقاً کجاست. این سوییچ معمولاً یا روی فرمان قرار دارد و یا آن که بر روی ستون فرمان به کار گرفته شده است. سوییچ از دکمه‌هایی برخوردار است که البته با استفاده از آن‌ها است که می‌توانید کروزکنترل خودرو را فعال و غیرفعال کنید. (درصورتی‌که نتوانستید سوییچ کروز را پیدا کنید، راهنمای خودرو را مطالعه کنید.)

کروز کنترل
سوییچ کروزکنترل روی فرمان

۲- سوییچ را بررسی کنید. سوییچ هر خودرو ممکن است شکلی منحصربه‌فرد داشته باشد اما در اغلب مواقع سوییچ‌ها دارای دکمه‌هایی از قبیل دکمه‌های زیر هستند:

 • ON/OFF
 • SET
 • RES
 • CANCEL

البته سوییچ کروزکنترل برخی خودروها از دکمه‌های UP و DOWN یا +  و – نیز برخوردار است. این دکمه‌ها برای افزایش و کاهش سرعت هستند که البته در ادامه در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد.

کروز کنترل
نمونه‌ای از سوییچ کروزکنترل
کروز کنترل
نمونه‌ای از سوییچ کروزکنترل
کروز کنترل
نمونه‌ای از سوییچ کروزکنترل

۳- خب تا این‌جای کار فهمیده‌اید که سوییچ کجاست و دکمه‌های آن چه شکلی دارند. برای استفاده از آن باید در جاده یا بزرگ‌راه خودروی خود را برانید و هر زمان که به سرعت دلخواه و مناسب رسیدید – با نگاه‌کردن به سرعت کیلومترشمار- دکمه‌ی SET را فشار دهید. با فشاردادن این دکمه، کروز کنترل سرعت خودرو را ثابت نگاه داشته و می‌توانید پا را از روی پدال گاز بردارید.

به خاطر داشته باشید که در برخی خودروها کروزکنترل برای سرعت‌هایی پایین، مثلاً ۶۴ کیلومتر بر ساعت، کار نمی‌کند.

۴- هر زمان که نیاز به تغییر سرعت، چه کاهش سرعت و چه توقف خودرو، باشد باید کروز کنترل را متوقف کنید. برای این کار می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • برای توقف کروزکنترل به صورت موقت، مثلاً زمانی که یک خودرو در جلوی شما است، می‌توانید فقط پا را روی ترمز بگذارید.
 • اگر گیرباکس خودروی شما از نوع دستی است، می‌توانید با فشاردادن پدال کلاچ موجب توقف کروزکنترل شوید.
 • اگر قصد آن دارید که کاملاً کروزکنترل را متوقف و خاموش کنید می‌توانید دکمه‌ی OFF یا سوییچ ON/OFF را فشار دهید.
 • در خودروهایی که سوییچ کروزکنترل‌شان دارای دکمه‌ی CANCEL است، می‌توان با فشاردادن این دکمه موجب توقف کروزکنترل شد.

۵- پس از غیرفعال‌کردن مقطعی کروزکنترل، می‌توانید با فشردن دکمه‌ی RES، که مخفف RESUME است، باری دیگر کروزکنترل را به سرعت قبلی بازگردانید.

۶- برای افزایش یا کاهش سرعت خودرو، البته در مواقع لزوم، نیز می‌توانید با فشردن پدال کلاچ کروزکنترل را غیرفعال کرده و سپس با تنظیم سرعت بار دیگر با فشردن دکمه‌ی SET موجب ثابت‌شدن سرعت شوید.

کروز کنترل
در خودروهایی که از دکمه‌های UP و DOWN یا + و -برخوردار هستند می‌توان برای افزایش سرعت خودرو دکمه‌ی + یا UP را تا جایی فشار داد که به سرعت مورد نظر برسد. برای کاهش سرعت نیز می‌توان از دکمه‌ی – یا DOWN استفاده کرد و آن را تا جایی فشار داد که به سرعت پایین‌ترِ مدنظر برسد.

استفاده‌ی صحیح و ایمن از کروز کنترل

در هر شرایطی نباید از کروز کنترل استفاده کرد، چراکه یک سری شرایط هستند که به هیچ عنوان برای استفاده از این سیستم مناسب نیستند. در این شرایط استفاده از این سیستم ممکن است خطراتی را در پی داشته باشد. به عنوان مثال، استفاده از سیستم کروزکنترل برای سطح شهر نه‌تنها هیچ مفید نیست بلکه می‌تواند خطرناک نیز باشد و کنترل شما را روی خودرو کاهش دهد.

یا مثلاً زمانی که سطح جاده بر اثر بارش باران و برف لغزنده است نباید از این سیستم استفاده کنید. افزون بر این، برای جاده‌های باریک و پیچ‌درپیچ نیز نباید از این سیستم استفاده کنید.

خلاصه مطلب کروز کنترل

کروزکنترل سیستمی است که سرعت خودرو را ثابت نگه می‌دارد و بنابراین زمانی که آن فعال است می‌توانید پا را از روی آن بردارید.

روی سوییچ این سیستم چند دکمه وجود دارند که به قرار زیر هستند:

 • SET: برای فعال‌کردن سیستم
 • RES: برای ادامه‌ی فعالیت سیستم زمانی که به طور موقف غیرفعال شده
 • Cancel: برای غیرفعال‌کردن سیستم
 • ON/OFF: برای روشن و خاموش کردن سیستم
 • +/-: برای کم و زیاد کردن سرعت خودرو

منابع:  english wikipedia | wikihow | buyacar

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =