رانندگی در زمستان؛ ۱۴ نکته برای رانندگی در برف و یخبندان

0

رانندگی در زمستان شرایط ویژه‌ای دارد. برای آن که بتوانید در فصل زمستان رانندگی ایمن و البته لذت‌بخشی داشته باشید باید یک سری نکته را رعایت کنید. این نوشتار بر روی معرفی این نکات تمرکز دارد. در ادامه به همراه یک‌دیگر خواهیم دید که در فصل زمستان برای رانندگی‌ای بهتر و ایمن‌تر چه کارهایی را باید انجام داد و چه نکاتی را باید مد نظر داشت.

نکات مهم برای رانندگی در زمستان

۱- ابزارهای ضروری برای رانندگی در زمستان را فراهم کنید

باید اطمینان حاصل کنید که هرآن‌چه که برای رانندگی در فصل زمستان لازم است را در صندوق عقب خودرو دارید.

فرض کنید در یک شب برفی در گردنه‌ای خلوت گیر کرده‌اید، در این زمان باید هر ابزاری که به کار می‌آید را با خود داشته باشید وگرنه شرایط بسیار دشواری را تجربه خواهید کرد. در کل، در فصل زمستان موارد زیر را در خودرو داشته باشید:

  • پتو (در شرایطی که خودرو خراب شود و بخاری نیز کار نکند، پتو خیلی به کار می‌آید.)
  • ضد یخ
  • جعبه کمک‌های اولیه
  • غذا (ممکن است به سبب برف زیاد در یک منطقه‌ی دورافتاده گیر کنید. چه بهتر که مقداری مواد غذایی با شما باشد تا حداقل خطر گرسنگی و ضعف وجود نداشته باشد.)
  • چراغ قوه قوی (در فصل زمستان اگر به سبب سرما و وجود برف، ماشین قادر به حرکت نباشد و در منطقه‌ای سخت گیر کنید، به تدریج باتری خودرو نیز می‌خوابد و لذا حتی امکان استفاده از چراغ‌های خودرو نیز نخواهد بود. فلاش گوشی نیز اگر باتری گوشی تمام شود دیگر قابل استفاده نیست. پس چه بهتر که یک چراغ قوه قوی در داشبورد خودرو وجود داشته باشد.)

۲- در فصل زمستان همواره بیش از ۵۰ درصد بنزین در باک داشته باشید

نمی‌دانم تا کنون به شما پیشنهاد کرده‌اند که در فصل زمستان نباید بنزین‌تان کم باشد یا نه. برخی از تعمیرکاران معمولاً به مشتریان خود در فصل زمستان پیشنهاد می‌کنند که بنزین همواره داشته باشند و اجازه ندهند که باک بنزین کم باشد.

دلیلی که آن‌ها مدنظر دارند این است که در صورت کم بودن بنزین در باک، امکان یخ زدن بنزین وجود دارد. البته که بنزین یخ نمی‌زند ولی در کل نباید اجازه دهید که مقدار کمی بنزین در باک وجود داشته باشد.

رانندگی در زمستان
بهتر است در فصل زمستان اجازه ندهید که ظرفیت باک بنزین کمتر از ۵۰ درصد شود.

وجود مقدار کم بنزین در باک موجب کشش کمتر خودرو شده و این امر برای جاده‌های یخ‌زده‌ به هیچ عنوان مناسب نیست. به طور کلی بهتر است در فصل زمستان همواره حداقل ۵۰ درصد باک بنزین خودرو پر باشد.

۳- همواره پیش از خروج از خانه، اخبار مربوط به جاده‌ها و خیابان‌ها را بخوانید

بهتر است برای آگاهی بیش‌تر نسبت به وضعیت جاده‌ها در فصل زمستان همواره پیش از خروج از خانه چند دقیقه‌ای را صرف مطالعه‌ی اخبار مربوط به راه‌ها و جاده‌ها کنید.

هر یک از خبرگزاری‌های معتبر معمولاً هر روز از وضعیت جاده‌ها خبر درج می‌کنند، اما یکی از بهترین منابع برای مطلع‌شدن از وضعیت جاده‌های کشور استفاده از وب‌سایت مرکز مدیریت راه‌های کشور است: www.141.ir

۴- در فصل زمستان همواره وضعیت باتری را چک کنید

دمای پایین در فصل زمستان می‌تواند تأثیر زیادی روی باتری خودروی شما داشته باشد، بنابراین یکی از توصیه‌های کارشناسان به شما برای رانندگی در زمستان این است که همواره وضعیت باتری خودرو را چک کنید.

اگر قرار است در فصل زمستان یک رانندگی طولانی‌مدت (مثلاً سفر از یک شهر به شهری دیگر) داشته باشید باید با وسواس بیش‌تری نسبت به بررسی باتری خودرو اقدام کنید. برای این کار:

  • یک مولتی‌متر تهیه کنید. (از فروشگاه‌ها امکان خرید دستگاه مولتی‌متر وجود دارد. اتفاقاً این دستگاه در عین پرکاربردبودن قیمت زیادی ندارد.)
  • باتری خودرو را پیدا کنید. معمولاً باتری زیر کاپوت است و دارای دو قطب مثبت و منفی است. مثبت معمولاً قرمز بوده و منفی به طور معمول سیاه‌رنگ است.
رانندگی در زمستان
سیم قرمز قطب مثبت و سیم سیاه قطب منفی باتری است.
  • در این مرحله، مولتی‌متر را به باتری متصل کنید. سیم سیاه مولتی‌متر را به سیم سیاه باتری و سیم قرمز مولتی‌متر را به سیم قرمز باتری متصل کنید.
  • زمانی که مولتی‌متر به باتری متصل شد، شاهد یک رقم خواهید بود که این رقم به شما می‌گوید که باتری چند درصد شارژ دارد. جدول زیر مربوط به رقم روی نمایش‌گر مولتی‌متر و ارتباط آن با میزان شارژ باتری خودرو است:
رانندگی در زمستان
ولتاژی که مولتی‌متر نشان می‌دهد نشان از میزان شارژ باتری دارد.

اگر باتری خودروی شما بیش از ۷۵ درصد شارژ دارد، شرایط برای آغاز سفر آماده است اما در صورتی که میزان باتری کمتر از ۷۵ درصد باشد باید برای بهبود وضعیت آن اقدام کنید.

۵- قبل از خروج از خانه، خودرو را کاملاً تمیز کنید

در فصل زمستان برای رانندگی بهتر باید نسبت به سایر وضعیت‌ها دیدِ بهتری داشته باشید. خودرویی که در گوشه‌ای از جاده در  برف پنهان شده و در حالت عادی توانایی دیدن آن را ندارید به تقلای بیش‌تری برای دیده‌شده نیاز دارد. بنابراین نباید یک دایره‌ی کوچک روی شیشه‌ی جلو درست کنید و صرفاً از آن به بیرون نگاه کنید. سعی کنید کل شیشه‌های خودرو و همچنین همه‌ی آینه‌ها را تمیز کنید، طوری که هیچ‌یک از آن‌ها مانع دیدتان نشوند.

رانندگی در زمستان
افزون بر این، روی کاپوت را هم تمیز کنید. برف روی کاپوت گاه می‌تواند مانعی برای بهتر دیدن جاده باشد.

۶- آهسته برانید

در نگاه اول این نکته بسیار بدیهی به نظر می‌رسد، اما از آن‌جا که کم نیستند کسانی که آن را رعایت نمی‌کنند، بهتر است که این نکته نیز در میان نکته‌های رانندگی در زمستان وجود داشته باشد. در فصلی که برف در حال بارش است و زمین به‌سبب یخ‌زدگی لیز است و هر آن امکان عدم کنترل خودرو وجود دارد، عملِ منطقی این است که آهسته حرکت کنید. هر اندازه هم که در رانندگی حرفه‌ای باشد باز هم اگر سرعت‌تان بالا باشد کنترل کم‌تری روی خودرو دارید. این نکته را به خاطر داشته باشید.

۷- زمان و مسافت بیش‌تری را برای متوقف‌کردن خودرو در نظر بگیرید

به دلیل لیز بودن جاده در فصل زمستان، باید زمان و مسافت بیش‌تری را برای متوقف‌کردن خودرو در نظر بگیرید. مثلاً از ۱۰ ثانیه قبل پا را از روی پدال گاز بردارید و به‌آرامی پدال ترمز را فشار دهید. اکیداً توصیه می‌شود که در فصل زمستان و در هوای بارانی و برفی از سریع و ناگهانی ترمز کردن و پدال ترمز را محکم فشار دادن پرهیز کنید. این کار ممکن است لیز خوردن خودرو را به همراه داشته باشد.

۸- فاصله‌ی مناسبی از خودروی جلویی داشته باشید

رانندگی در زمستان
فاصله‌ی کمتر به معنای ایمنی کمتر است.

در راستای نکته‌ی قبلی، بهتر است به این نکته نیز توجه داشته باشید که در فصل زمستان برای رانندگی‌ای امن‌تر باید فاصله‌ای مناسب از خودروی جلویی داشته باشید. لیز بودن زمین ممکن است فرآیند ترمز کردن را مختل کند و خلاصه نتوانید مثل همیشه در کمترین مسافت ترمز بگیرید.

۹- در سربالایی سرعت را افزایش ندهید

رانندگی در زمستان
زمین که لغزنده باشد، اگر در سربالایی قصد افزایش سرعت کنید و پا را تند روی پدال گاز بگذارید احتمالاً با چرخش لاستیک مواجه خواهید شد و ممکن است اتفاقات مثبتی رخ ندهند. بنابراین در سربالایی‌ها از افزایش سرعت اجتناب کنید. اگر به هر دلیلی نیاز به فشردن بیشتر پدال گاز بود این کار را باید به‌آرامی انجام دهید.

۱۰- خود را برای لیز خوردن خودرو آماده کنید

پیش از آغاز رانندگی در زمستان و خلاصه قبل از آن که اصلاً خودرو را از خانه بیرون بیاورید، باید احتمال این که خودرو در سطح جاده لیز بخورد را بدهید و خود را برای آن آماده سازید. مهم‌ترین کاری که برای آماده‌سازی می‌توانید انجام دهید این است که یاد بگیرید چگونه به‌هنگام لیز خوردن خودرو، آن را کنترل کنید.

برای کنترل خودرو به‌هنگام لیز خوردن باید اندکی پا را از روی پدال گاز بردارید و فرمان را به‌آرامی به سمتی بچرخانید که قصد حرکت در آن مسیر را دارید. به خاطر داشته باشید که تا زمانی که در مسیر درست قرار نگرفته‌اید نباید پدال گاز را فشار دهید.

اگر دیدید که خودرو در حال لیز خوردن است و نمی‌توانید آن را در مسیر درست قرار دهید باید بیش‌تر پا را از روی گاز بردارید و به‌آرامی و خیلی با احتیاط پا را روی پدال ترمز قرار دهید و فرمان را به سمت گوشه‌ها ببرید.

۱۱- مواظب یخ سیاه جاده باشید

یخ سیاه در واقع سیاه نیست بلکه شفاف است، اما چون رنگ آسفالت سیاه است این یخ نیز سیاه دیده می‌شود.

در فصل زمستان احتمال وجود یخ سیاه روی جاده وجود دارد و شما ممکن است به هنگام رانندگی در زمستان گمان کنید که این قطعه آب است و با بی‌احتیاطی از روی آن عبور کنید. در چنین شرایطی ممکن است وضعیتی خطرناک برای خودروی شما به وجود آید.

بنابراین باید بدانید که به چه طریق و با چه ترفندی می‌توانید به خوبی خودرو را از روی یخ سیاه عبور دهید و مانع از بروز خطر شوید.

رانندگی در زمستان
یخ سیاه از دور شبیه آب به نظر می‌رسد.

بهترین روش این است که با مشاهده‌ی رطوبت روی جاده احتمال وجود یخ سیاه را بدهید و با سرعتی کم و با کنترلی بالا از روی آن عبور کنید.

همچنین به خودروهایی که از روبه‌روی‌تان می‌آیند دقت کنید و ببینید وقتی که از روی قسمت‌های مشکوک به یخ سیاه رد می‌شوند آیا آب پاشیده می‌شود یا نه. اگر آب پاشیده نشود احتمالاً آن قسمت‌ها یخ سیاه هستند و باید احتیاط کنید.

به خاطر داشته باشید که برای کم کردن سرعت به هنگام عبور از یخ سیاه، نباید ترمز کنید بلکه باید پا را از روی پدال گاز بردارید. ترمز کردن ممکن است خطر لیز خوردن ماشین را افزایش دهد.

۱۲- لاستیک‌ها را مدام چک کنید

هر کس که خودرو دارد باید به طور منظم لاستیک‌ها را بررسی کند، اما برای رانندگی در زمستان باید دقت و توجهی زیاد به لاستیک‌ها شود. همچنین بهتر است برای رانندگی در زمستان از تایرهای زمستانی استفاده کنید.

این تایرها ایمنی بیش‌تری نسبت به تایرهای معمولی (چهارفصل) دارند. در واقع جنس این تایرهای زمستانی به گونه‌ای است که چسبندگی آن‌ها به سطح جاده را افزایش می‌دهد. در ضمن آج‌های این تایرها فاصله‌ی زیادی دارند و بنابراین بهتر از روی یخ و برف عبور می‌کنند.

رانندگی در زمستان
آج‌های تایرهای زمستانی فاصله‌ی زیادی از هم دارند و همین امر موجب شده که این تایرها به خوبی از روی برف عبور کنند.

اما نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که پس از پایان فصل زمستان و فرارسیدن گرما باید تایرهای زمستانی را تعویض کنید چراکه این تایرها برای فصول گرم مناسب نیستند.

۱۳- از کروز کنترل استفاده نکنید

استفاده از کروز کنترل راهی عالی برای رانندگی‌ای کم‌دردسر است، اما نه برای جاده‌های لغزنده‌ی زمستانی. نکته‌ی مهمی که برای رانندگی در زمستان باید در نظر گرفته شود این است که کروز کنترل امکان افزایش و کاهش شتاب لحظه‌ای را از شما می‌گیرد و بنابراین کنترل‌تان را روی خودرو در فصل زمستان کاهش می‌دهد. به هیچ وجه نباید در فصل زمستان از کروز کنترل استفاده کنید.

۱۴- اگر دید خوبی نداشتید حتماً چراغ‌ها را روشن کنید

کاری با ساعت نداشته باشید. اگر دید خوبی نداشتید و به‌سبب مه‌آلود بودن و یا هر دلیلی دیگر نتوانستید جلوی خود را به‌خوبی ببینید حتماً چراغ‌های خودرو را روشن کنید.

سخن آخر

در کل بهتر است در فصل زمستان سرعت‌تان کم‌تر از همیشه باشد و البته احتیاط‌تان نیز بیش‌تر از همیشه. رانندگی در زمستان ممکن است با خطراتی همراه باشد که البته با رعایت نکات بالا و در کل نکات ایمنی می‌توانید از بروز این خطرات جلوگیری کنید. در آخر اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید می‌توانید آن را با ما و کاربران در میان بگذارید.

منابع:  exchange | authentikcanada | wikihow

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 2 =