بهترین زمان تعویض روغن و شرایط تعویض آن

0

چرا خودرو نیاز به روغن موتور دارد؟

روغن موتور همچون خون، در شریان های ماشین شما در حرکت است، محفظه انباشت روغن موتور در قسمت پایین موتور قرار دارد و با حرکت ماشین، تمامی قسمت های درونی موتور را روغن کاری میکند. روغن کم یا بی‌کیفیت می تواند باعث زودتر تحلیل رفتن قسمت‌های حیاتی ماشین شما شود که سرانجام سبب عملکرد بد موتور می شود. کار فیلتر روغن ماشین اینست که روغن موتور را تمیز و بدون مواد اضافی نگه می دارد و اگر این فیلتر در مدت زمان های معین عوض نشود، مسدود می شود و از عبور روغن و رسیدن آن به موتور جلوگیری می کند. ضمن اینکه داشتن روغن موتور تمیز و دارای ویسکوزیته مناسب در موتور برای سلامت خودرو شما ضروری و پر اهمیت است.

تعویض روغن انواع خودرو های ایرانی و خارجی تعویض روغن گیربکس روغن دنده و روغن ترمز در منزل و محل کار

تعویض روغن در محل

 • تعویض روغن خودروهای ایرانی و خارجی
 • تعویض صافی بنزین
 • تعویض فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
 • تعویض روغن گیربکس، واسکازین، تعویض روغن ترمز، ریختن ضد یخ و شیشه شور
دریافت این خدمت از استادکار

کار روغن موتور چیست؟

وظیفه اصلی روغن موتور، روان سازی قسمتهای متحرک موتور، به حداقل رساندن اصطحکاک و فرسایش، کمک به کاهش حرارت و به خود گرفتن کثافات و ذرات معلق و رسوبات لجنی حاصل از احتراق می باشد .

بدلیل اینکه روغن موتور باید این چند کار پیچیده را به طور همزمان انجام دهد ، یک فرمولاسیون شیمیایی پیچیده را می طلبد، اما شما برای آنکه بدانید روغن موتور چگونه عمل می کند، چگونه رده بندی می شود و چگونه باید نوع صحیح آن‌را برای خودرویتان برگزینید، نیاز نیست شیمیدان باشید. برای انتخاب و خرید بهترین روغن موتور برای ماشینتان یا باید با انواع مختلف روغن موتور، رده بندی‌های آن و علائم و اختصاراتی که برای آن استفاده می شود، آشنا باشید یا اینکه از راهنمایی یک متخصص مجرب و حرفه‌ای در این زمینه استفاده کنید.

اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، حتما پیشنهاد میکنیم که از خدمات متخصصان طرف قرارداد مجموعه استادکار استفاده کنید. بهترین و معتبر ترین سرویس دهندگان و متخصصان خدمات، با مجموعه استادکار طرف قرارداد هستند و خدمات آنها با کیفیت بسیار بالا و همینطور کالاهای مصرفی آنها دارای اصالت کامل میباشد. این مساله باعث می شود که انتخابی درست و بدون دغدغه را در انجام خدمات خود داشته باشید.

نکات مهم درباره زمان تعویض روغن موتور

توصیه اغلب سازندگان خودرو در مورد زمان و کیلومتر تعویض روغن موتور در خودروهای بنزینی با تکنولوژی روز دنیا هر ۱۲۰۰۰ هزار کیلومتر (۷۵۰۰ مایل)، یا هر یک سال یک بار می‌باشد. با این حال شرایط ذکر شده در مورد کارکرد خودرو در حالت معمولی می‌باشد بنابراین در شرایط سخت کارکرد این مدت زمان کاهش میابد. توجه کنید که هنگام تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، زمان تعویض روغن موتور به مسافت طی شده خودرو و مدت زمان ماندن روغن در داخل کارتر موتور بستگی دارد. زیرا تغییرات خواص روغن موتور هم بستگی به مقدار کارکرد موتور دارد و هم بستگی به مدت زمانی که روغن در موتور بوده است. موارد استثنایی مثلا استارت زدن زیاد در هوای سرد یا حرکت زیاد در مسیرهای پر‌ترافیک، مدت زمان تعویض روغن موتور و فیلتر روغن را جلو می‌اندازد.

از طرفی توصیه شرکتهای نفتی در مورد زمان تعویض روغن جهت محافظت بیشتر موتور خودرو ۳ تا ۶ ماه، بدون هیچ کارکردی و حداکثر کیلومتر ۴۸۰۰ (۳۰۰ مایل) درهر شرایط کارکرد می‌باشد. به شما پیشنهاد میکنیم که:

 • حتما از روغن‌های موتور استاندارد خودرور خود استفاده کنید.
 • بهتر است هر وقت که روغن موتور را عوض می‌کنید فیلتر روغن را هم تعویض کنید.
 • روغن موتور نباید از علامت‌های روی گیج (گژ) بالاتر و یا پایین‌تر باشد زیادی روغن موتور باعث افزایش مصرف بنزین شده و علاوه بر تشکیل لایه رسوب کربنی به شمع‌های موتور آسیب می‌زند.
 • در شرایط کارکرد سخت مثل طی مسافت‌های کوتاه، در جا کار کردن زیاد، ترافیک و یا حرکت در محیط‌های با گرد و غبار زیاد، شرایط آب و هوایی نامناسب (مناطق سرد سیر)، (مناطق گرم سیر)، روغن موتور را هر ۵۰۰۰ هزار کیلومتر تعویض کنید.

البته روغن برخی خودروهای جدید را می‌توان تا ۱۲۰۰۰ کیلومتر تعویض نمود اما باید توجه داشته باشیم افزایش کیلومتر تعویض موجب افزایش صدمات ناشی از تجمع رسوبات به صورت لجن و کاهش کارایی و آلودگی بیشتر محیط زیست می‌گردد.

می‌توان قبل از تعویض روغن با آزمایش کیفی، زمان دقیق تعویض را مشخص نمود ولی سنجش کیفیت و میزان ناخالصی‌های روغن دارای هزینه بالایی است. سنجش یک نمونه معمولی روغن ۴۰ الی ۹۰ هزار تومان هزینه در بر دارد که تقریبا «معادل هزینه تعویض روغن می‌باشد در حالی که تعویض روغن به ازای هر ۴۸۰۰ کیلومتر بدون هیچ گونه نگرانی می‌تواند از نظر هزینه به صرفه باشد.

جهت تخلیه روغن موتور استفاده از دستگاه‌های مکش روغن از بالا توصیه نمی‌شود به دلیل تجمع رسوبات، لجن‌ها و سایر آلاینده‌ها در کف کارتر، بهتر است که تخلیه روغن موتور از محل پیچ کارتر باشد.

هر ماشین به چند لیتر روغن موتور احتیاج دارد؟

به طور میانگین، خودرو های سواری به حدود ۳٫۷۵ تا ۴٫۷۵ لیتر روغن موتور احتیاج دارند.

خودروهای شاسی بلند ظرفیت موتر بیشتری دارند و متعاقبا به مقدار بیشتری روغن موتور نیاز دارند. حدود این مقدار برای خودروهای شاسی بلند، ۴٫۷۵ تا ۷ لیتر است.

خدمات سرویس خودرو و تعویض روغن، شامل چه مواردی است؟

متخصصان و سرویس دهندگان طرف قرارداد با استادکار، خدمات تعویض روغن و سرویس خودرو را در محل مورد نظر شما و در زمان دلخواه شما انجام میدهند. مهم ترین این خدمات عبارت است از:

 • بسته تعویض روغن شامل: تعویض روغن موتور،  فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
 • فلاشینگ موتور (این عمل باعث می‌شود تا تمام ناخالصی‌ها از درون موتور خارج شود)
 • تعویض صافی بنزین
 • ریختن ضد یخ در رادیاتور

تمامی خدمات تعویض روغن و سرویس خودرو در استادکار بدون دریافت اجرت و هزینه ایاب و ذهاب انجام مشود.

ثیت سفارش از استادکار چه ویزگی هایی دارد؟

شما با ثبت سفارش در استادکار،  پیشنهادات مختلفی از این  متخصصین دریافت کرده و با بررسی پروفایل آنها و همین طور مطالعه نظرات مشتریان قبلی آنها و بررسی میزان رضایتمندی از آنها، بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را انجام می‌دهید.  ضمن اینکه با بررسی قیمت های پیشنهادی آنها مقرون به صرفه ترین و ارزانترین خدمات را نیز دریافت خواهید کرد.  حال اگر به نظر شما این خدمات ارزشش را دارد و می‌ارزد همین حالا سفارش خود را برای تعویض روغن موتور و سرویس خودروتان را ثبت کنید.

تعویض روغن انواع خودرو های ایرانی و خارجی تعویض روغن گیربکس روغن دنده و روغن ترمز در منزل و محل کار

تعویض روغن در محل

 • تعویض روغن خودروهای ایرانی و خارجی
 • تعویض صافی بنزین
 • تعویض فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
 • تعویض روغن گیربکس، واسکازین، تعویض روغن ترمز، ریختن ضد یخ و شیشه شور
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 15 =