علت صدای انفجار از اگزوز چیست؟

قطعا برای شما پیش آمده که وقتی موتور خودرویتان سرد است، حالت عطسه و یا صدای پت پت از آن به گوش برسد. علت صدای انفجار از اگزوز خودرو چیست؟ علت عطسه در اگزوز کدام است و علت صدای ترقه از خودرو به چه مواردی مربوط می‌شود؟ همین طور علت پت پت اگزوز را باید در چه عواملی جستجو کرد؟ آیا این قبیل اتفاقات به گونه‌ای خبر از خرابی وسیله نقلیه ما دارد یا راننده‌ها به عمد با ایجاد حالاتی در وسیله نقلیه خود، این گونه صداها را تولید می‌کنند؟ به طور کلی باید گفت که منشا اکثر این صداها ورود حجم زیادی از بنزین به محفظه موتور و احتراق با سرعتی است که با فشردن بی‌موقع پدال گاز در زمان سرد بودن موتور، ایجاد می‌شود. اما جهت کشف دقیق‌تر عوامل، در ادامه با استادکار همراه باشید.

علت صدای انفجار از اگزوز

علت صدای انفجار از اگزوز را می‌توان به موارد زیر مربوط دانست:

 • فلوت کردن موتور: عامل اصلی صدای انفجار در اگزوز خودرو قطعا ورود بی‌حساب  بنزین به موتور است. این کار می‌تواند باعث فلوت کردن موتور هم شود. فلوت زمانی اتفاق می‌افتد که حجم زیاد بنزین وارد موتور شود و سیستم جرقه زنی از پس سوزاندن این حجم از بنزین بر نیاید.  در این شرایط به اصطلاح موتور فلوت می‌کند. اسم دیگر فلوت کردن، خفه کار کردن موتور است. وقتی می‌گویند ماشینی خفه کرده یعنی به دلیل ورود حجم زیاد بنزین و عملکرد ضعیف سیستم احتراق خودرو موتور فلوت کرده است. در برخی از موارد موتور با صدای انفجار که ناشی از انفجار گاز بنزین در اگزوز است روشن می‌ماند و علت این روش ماندن همین انفجار است چون در چند ثانیه کل بنزین مازاد می‌سوزد.

بیشتر بدانید دلیل سر‌و‌صدای منبع اگزوز خودرو چیست؟

عامل اصلی صدای انفجار در اگزوز خودرو قطعا ورود بی‌حساب بنزین به موتور است.
عامل اصلی صدای انفجار در اگزوز خودرو قطعا ورود بی‌حساب بنزین به موتور است.
 • حجم زیاد بنزین و خرابی وایر: اما به شکلی دیگر زمانی که حجم زیاد بنزین وارد موتور شده و منیفولد هوا به درستی از تزریق هوا بر نیاید، بنزین به خاطر حجم زیاد ممکن است در فضایی غیر از محفظه انفجار هم منفجر شود. می‌توان علت آن را خرابی وایر هم دانست که باعث انفجار در خارج از محفظه احتراق موتور می‌گردد.
 • معیوب بودن شمع ها: مسئله دیگری که باعث صدای انفجار می‌شود، معیوب بودن شمع‌های ماشین است. زمانی که شمع‌ها عمرشان تمام شده باشد، به وقت احتراق خوب عمل نکرده و حجم زیادی گاز که عموما از احتراق ناقص در سیلندر ایجاد شده به سمت اگروز راهی می‌شود. در این مسیر به علت وجود گرمای زیاد در اگزوز صدای انفجار رخ می‌دهد.
مسئله دیگری که باعث صدای انفجار می‌شود، معیوب بودن شمع‌های ماشین است.
مسئله دیگری که باعث صدای انفجار می‌شود، معیوب بودن شمع‌های ماشین است.

علت عطسه در اگزوز

علت عطسه در اگزوز به موارد زیر منتهی می‌شود:

 • شتاب دادن به خودرو: گاهی اوقات زمانی که می‌خواهیم شتابی به خودرو بدهیم پدال گاز را نا به جا فشرده و در این زمان خودرو دچار پس زدگی می‌شود و صدایی مانند عطسه یا انفجار در هواکش آن شنیده خواهد شد. در این حالت دریچه با فشار پدال گاز و باز شدن دریچه هوا و همسو شدن جرقه و بخار موجود در منیفولد هوا، باعث انفجار قبل از ورود بنزین به سیلندر می‌شود.
 • فرمان کامپیوتر خودرو: فرمان ECU خودرو به کویل برای پرقدرت‌تر کردن ارسال برق به سیلندر و تلاش برای احتراق قوی‌تر در فضای احتراق نیز موجب تولید چنین صدایی خواهد شد.
 • معیوب شدن وایرها: همین طور یکی از دلایلی که باعث این صدا می‌شود کیفیت پایین یا معیوب شدن وایر خودرو نیز محسوب خواهد بود. گاهی این انفجار به حدی قوی است که فیلتر هوا را پاره کرده و گاهی هم در حد عطسه خود را نشان می‌دهد.
یکی از دلایلی که باعث عطسه در اگزوز خودرو می شود، معیوب بودن وایرها است.
یکی از دلایلی که باعث عطسه در اگزوز خودرو می شود، معیوب بودن وایرها است.

علت صدای ترقه از خودرو

علت صدای ترقه از خودرو را می‌توان به موارد زیر مربوط دانست:

 • وجود یک سوراخ در سیستم اگزوز
 • عدم تنظیم موتور در دور آرام
 • تنظیم نبودن سیستم برقی موتور مخصوصا دلکو
 • از کار افتادن یکی از شمع ها یا جرم گرفتگی آن ها
 • معیوب بودن سوپاپ گاز
 • فشار بیش اندازه به موتور خودرو و گاز دادن متناوب با دور بالا
وجود سوراخ در سیستم اگزوز یا عدم تنظیم موتور را می توان از عوامل ایجاد صدای ترقه از خودرو دانست.
وجود سوراخ در سیستم اگزوز یا عدم تنظیم موتور را می توان از عوامل ایجاد صدای ترقه از خودرو دانست.

علت پت پت اگزوز

عامل پت پت اگزوز به موارد زیر مربوط می‌شود:

 • کثیفی سنسور اکسیژن: زمانی که میزان گازهای خروجی از محفظه احتراق خودرو به هم می‌خورد و به اصطلاح سنسور اکسیژن خراب می‌شود، ممکن است خودرو هنگام درجا کار کردن پت پت کند.
 • کثیف بودن سوزن انژکتور: در انتهای مسیر سوخت به سمت موتور قبل از احتراق انژکتور قرار گرفته است. انژکتورها دهانه کوچکی دارند که بنزین از آن نقطه درون محفظه انفجار پاشیده می‌شود. زمانی که به هر دلیلی این پاشیدن دچار تغییر گردد، باعث ایجاد پت پت در اگزوز خودرو خواهد شد.
 • صافی بنزین: عدم تعویض به موقع صافی بنزین نیز صدایی شبیه به پت پت اگزوز به وجود می‌آورد.
 • شمع‌های معیوب: معیوب بودن شمع‌ها، یکی از عوامل پت پت اگزوز خودرو به شمار می‌رود.

همین طور تنظیم نبودن قطعات الکترونیکی و برق‌رسانی مانند کوئل خودرو می‌تواند عامل ایجاد صدای پت پت اگزوز باشد.

شمع های معیوب یا عدم تعویض صافی بنزین و کثیف بودن سوزن انژکتور از جمله دلایل صدای پت پت اگزوز هستند.
شمع های معیوب یا عدم تعویض صافی بنزین و کثیف بودن سوزن انژکتور از جمله دلایل صدای پت پت اگزوز هستند.

کلام آخر

در اولین گام به شما پیشنهاد می‌کنیم که هیچ وقت به خودرو خود به طور ناگهانی گاز نداده و باعث ایجاد فلوت موتور نگردید. سعی کنید طبق یک برنامه مدون خودرو را سرویس کنید و سیستم سوخت‌رسانی و سیستم برقی آن را سرویس نمایید. ممکن است برخی صدای های خارج شده از اگزوز جذاب باشند، اما باید در نظر بگیریم این انفجارها باعث ریختن توری‌های انبارهای اگزوز خودرو شده و هزینه تعویض این نوع انبارها معمولا کم نیست.

منبع: khodrocar

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.