آموزش نحوه تعویض باک بنزین پراید

1

به دلایل مختلفی ممکن است ناچار به تعویض باک بنزین پراید شوید. اما دلیل آن هر چه باشد، تعویض باک بنزین، یک راه حل ساده و در عین حال دقیق دارد که در این مطلب به آن می‌پردازیم. با دنبال کردن دستور العمل تعویض باک بنزین پراید، می‌توانید با سهولت این کار را انجام داده و از مشکلات وابسته به آن، خلاص شوید.

در ادامه به استادکار همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

دلایل تعویض باک بنزین پراید

باک بنزین پراید به دلایل مختلفی، مشکلاتی خواهد داشت که ممکن است نیاز به تعویض آن را فراهم سازند. البته برخی اوقات مسائل با تعمیراتی جزئی یا سنگین، قابل رفع هستند؛ اما در مواردی دیگر تعویض این قطعه، تنها راه حل باقی مانده به شمار می‌رود.

دلایل تعویض باک بنزین پراید
در صورت وجود هر مشکلی در باک بنزین پراید، نیاز به تعمیر یا تعویض آن به وجود می آید. به همین دلیل لازم است که مراحل تعویض باک بنزین پراید را دانسته و آن ها را با دقت دنبال نمایید.

نشتی باک بنزین پراید

توجه داشته باشید که نشتی باک بنزین پراید یا هر خودروی دیگری را نباید به هیچ وجه ساده انگاشته و از کنار آن عادی عبور کنید. نشتی باک بنزین پراید، می‌تواند منجر به آتش سوزی و حتی انفجار خودرو شده و فاجعه‌ای جبران ناپذیر بر جای بگذارد. برای اطلاع از نشتی باک بنزین خودروی خود، احتمالا با بنزین ریزی در بخش عقب خودرو، مواجه خواهید شد. اما حتی اگر این مورد را نیز مورد دقت قرار نداده باشید، بوی بنزین و انتشار آن به داخل کابین، توجهتان را به خود جلب خواهد کرد. در مورد هواگیری باک بنزین پراید بیشتر بدانید .

در صورت روبرو شدن با چنین چیزی، لازم است که حتما سریعا خودروی خود را به یک مکانیک معتبر نشان داده و از وی بخواهید تا بررسی‌های لازم را صورت دهد.

بیشتر بدانید آموزش بهترین روش برای کشیدن بنزین از باک ماشین

نشتی باک بنزین پراید
در صورت وجود نشتی باک بنزین پراید باید بلافاصله خودروی خود را متوقف ساخته و از مکانیک کمک بگیرید. این موضوع بسیار خطرناک بوده و امکان آتش سوزی و انفجار را به همراه خواهد داشت.

سرریز شدن بنزین از باک پراید

برخی اوقات باک بنزین پراید عیب پیدا کرده و علی رغم این که به میزان کافی بنزین داخل آن می‌ریزید، اما با پدیده سرریز شدن بنزین از باک پراید روبرو خواهید شد. یکی دیگر از مواردی که برخی اوقات در خصوص باک بنزین خودروی پراید، مشاهده می‌شود؛ پدیده بیرون ریختن بنزین از باک پراید است. ممکن است شما به اندازه کافی بنزین داخل باک خودروی پراید خود ریخته باشید؛ اما پس از طی مسیری که اتفاقا موازی با استفاده از سوخت است، بوی بنزین را از بخش عقب خودرو استشمام می‌کنید. در مورد کاهش مصرف سوخت خودرو بیشتر بدانید .

پس از پیاده شدن و چک کردن درب باک، مشاهده خواهید کرد که بنزین سرریز شده و مقداری از آن بیرون ریخته است. علت چیست؟ علت سرریز شدن بنزین از باک پراید، خراب شدن حباب‌گیر داخل باک پراید است که لازم است در این صورت تعمیر شده و به احتمال زیاد تعویض گردد. برای دسترسی به قطعه حباب‌گیر باک پراید، باید از طریق بخش چپ صندوق عقب اقدام نمایید. البته احتمالا تعویض یا تعمیر آن برای خود شما ممکن نباشد و لازم است که از تعمیرکار برای این منظور کمک بگیرید.

سرریز شدن بنزین از باک پراید
در صورتی که حباب گیر باک بنزین پراید معیوب باشد، امکان سرریز شدن بنزین از باک بنزین پراید و بیرون ریختن آن حین حرکت وجود خواهد داشت. اما در صورتی که به هر دلیل تعمیرات باک بنزین پراید ممکن نبوده و ضرورت تعویض آن پیش آمد، باید مراحل زیر را دنبال نمایید.

آموزش مراحل تعویض باک بنزین پراید

توجه داشته باشید که انجام تعویض باک بنزین پراید یا هر خودروی دیگری، نیازمند تخصص و مهارت در امور مکانیکی خودرو است و با وجود توضیح مراحل، توصیه می‌کنیم که این کار را به دست متخصص بسپارید. پیشنهاد میکنم درباره ی علائم خرابی واتر پمپ ماشین نیز بخوانید .

 • اتومبیل خود را روی چال یا جایی حفره مانند و شبیه به آن قرار دهید، زیرا نیاز است که به راحتی به بخش زیرین در بخش انتهایی، یعنی جایی که باک قرار گرفته است، دسترسی داشته باشید.
 • به کمک پیچ تخلیه باک بنزین پراید که در بخش زیرین آن قرار گرفته است، بنزین را کاملا از داخل باک تخلیه کرده و آن را داخل یک ظرف بزرگ بریزید. پیچ تخلیه کاملا محکم شده است و باید آن را به کمک آچار فرانسه باز کنید. لازم به ذکر است که باید از ریختن بنزین روی زمین خودداری نمایید و توجه داشته باشید که هیچ ماده اشتعال‌زایی در نزدیکی محل فعالیت وجود نداشته باشد.
آموزش مراحل تعویض باک بنزین پراید
به کمک پیچ تخلیه باک بنزین پراید، می توانید میزان بنزین داخل باک را خارج ساخته و آن را به طور کامل پاک سازی کنید.
 • همین طور شلنگ‌های اصلی باک را از جای خود جدا ساخته و بنزین موجود در مسیر را نیز به خوبی تخلیه نمایید. (برای این منظور دسترسی شما از زیر صندلی عقب روی باک خواهد بود. باید از این بخش سوکت پمپ بنزین را جدا ساخته و شلنگ‌ها را رها کنید.)
 • اکنون دوباره داخل چال رفته و اگزوز را نیز رها کنید. (اگزوز به وسیله دو منجیل در بخش میانی و عقبی به باک متصل شده است.)
 • یک سیم نیز از ترمز دستی پراید به باک اتصال دارد که باید آن را نیز جدا سازید.
 • اتصال سوخت سنج پشت آمپر را نیز از باک جدا نمایید.
 • پیش تر شلنگ‌های باک را از پمپ بنزین جدا ساختیم، اما اکنون باید این شلنگ‌ها را از خود باک نیز رها سازید. دو شلنگ ورودی و خروجی داریم که باید هر یک جدا شده و در مورد آن‌ها دقت داشته باشید که مجدد برای بستن باک جدید، هر یک را صحیح اتصال دهید.
شلنگ ورودی و خروجی باک بنزین پراید
هر دو شلنگ ورودی و خروجی باک بنزین پراید را جدا ساخته و در صورت نیاز آن ها را علامت بزنید تا مجدد حین بستن، با مشکلی در تشخیص شلنگ ها مواجه نشوید.
 • حالا نوبت باز کردن پیچ‌ها برای تعویض باک بنزین پراید می‌رسد. این پیچ‌ها را به کمک آچار بکس و کمی فشار باز کنید و بست‌های آهنی را نیز رها سازید.
 • برای بیرون آوردن باک، بهتر است زیر چرخ جک زده و باک را خارج سازید. البته امکان بیرون آوردن آن بدون جک زدن نیز وجود دارد که به مراتب سخت‌تر خواهد بود.
 • برای جا گذاشتن باک تازه نیز باید این مراحل را به صورت معکوس انجام داده و دقت داشته باشید که شلنگ‌های ورودی و خروجی را صحیح در جای خود قرار داده و بست‌ها و پیچ‌ها را به خوبی محکم نمایید.

نکته: به یاد داشته باشید که حتما حین بستن باک جدید، پیچ و مهره‌های آن را به خوبی روغن کاری کنید تا از زنگ زدن آن‌ها و فرسوده شدن زودهنگام، جلوگیری به عمل آید.

به علاوه پس از نصب باک جدید، حتما چک نمایید که با پر کردن باک، اندازه‌گیر حجم سوخت در بخش پشت آمپر خودرو درست عمل کرده و حجم سوخت را به صورت صحیح نشان می‌دهد.

بیشتر بدانید ریختن نوشابه در باک خودرو

باک بنزین و اندازه گیر در صفحه پشت آمپر
در نهایت پس از نصب باک بنزین جدید، به باک بنزین زده و اندازه گیر در صفحه پشت آمپر را چک نمایید که همگام با پر شدن باک، افزایش را نشان دهد.

سخن پایانی

بخش بزرگی از سوخت رسانی به سلامت باک بنزین وابسته است و با وجود هر گونه اشکالی در باک بنزین، علاوه بر این که سوخت رسانی تحت تاثیر منفی قرار می‌گیرد، امکان ایجاد آتش سوزی و خطرات بزرگتری نیز خلق می‌شود که هر یک می‌توانند سلامت خود شما و سایر سرنشینان خودرو را به خطر بیندازد. از این روی توصیه می‌شود که حتما هر ۶ ماه نسبت به بازرسی سلامت باک خودروی خود اقدام کرده و از نبود نشتی یا ایرادات دیگر در آن اطمینان یابید. در صورت نیاز به تعویض باک بنزین پراید اقدام کرده و یا آن را به موقع تعمیر نمایید.

منابع: carstan ، bestmechanic

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

1 نظر
 1. حسن می گوید

  سلام ممنونم‌از اطلاعات خوبتان، من باکم نشتی داره وبو میاد تو اتاق میخوام‌ تعوبضش کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =