آموزش تست شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve)

0

شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve) بخش کوچک و مهمی در موتور اتومبیل شما است که به عنوان شیر کنترل سرعت نیز شناخته می‌شود و همان طور که از نام آن پیداست، میزان هوای ورودی به موتور خودرو را کنترل می‌کند. این شیر به وسیله سیستم کامپیوتری موتور کنترل می‌شود. شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve) در اتومبیل شما درست روی بدنه دریچه بنزین قرار گرفته است و اگر به درستی کار نکند یا کثیف شود، عملکرد خودرو نیز دچار اختلال خواهد شد. به همین دلیل تست شیر کنترل هوا از آن دسته از کارهایی است که باید به عنوان فردی که از خودروی شخصی استفاده می‌کنید، از آن آگاه باشید. در ادامه این مقاله از استادکار قصد داریم تا نحوه تست کردن شیر کنترل هوا را یاد بگیریم، با ما همراه باشید.

نحوه تست شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve)

تست کردن شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve) آن هم زمانی که درست کار نمی‌کند یا کثیف شده است، امری واجب و ضروری است. برای این کار می‌توانید از یک ولت‌متر استفاده کنید. اگر متوجه شدید که شیر هوا کار می‌کند، شیر کنترل هوا سالم است و در صورت کار نکردن احتمالاً این شیر دچار کثیفی شده است و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد باشد. برای این کار به لوازمی همچون پیچ‌گوشتی، ولت‌متر، آچار، پاک‌کننده قطعات الکترونیکی و سوکت ۱۰ میلی‌متر نیاز دارید. در ادامه می‌توانید با نحوه تست شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve) در سه مرحله ساده آشنا شوید.

بیشتر بدانید چرا نباید باک بنزین را کاملا پر کنیم؟

تست کردن شیر کنترل هوا آن هم زمانی که درست کار نمی‌کند یا کثیف شده است، امری واجب و ضروری است.
تست کردن شیر کنترل هوا آن هم زمانی که درست کار نمی‌کند یا کثیف شده است، امری واجب و ضروری است.
  • شیر کنترل هوا را باز کنید

شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve) در قسمت فوقانی و پشت موتور اتومبیل شما قرار دارد. ابتدا دو پیچ نگهدارنده آن را جدا نموده و سیم‌های آن را باز کنید.

  • با دقت شیر را بازرسی کنید

یکی از بهترین و راحت‌ترین راه‌ها برای تست شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve) این است که با دقت بیشتری به آن نگاه کنید. بررسی کنید که آیا روی شیر کنترل خاک و کثیفی نشسته است یا خیر؟ حال دقت کنید که تماس مناسبی بین شیر با بدنه آن وجود داشته باشد.

گاهی اوقات تجمع کثیفی روی شیر کنترل موجب می‌شود تا خودروی شما درست کار نکند.
گاهی اوقات تجمع کثیفی روی شیر کنترل موجب می‌شود تا خودروی شما درست کار نکند.
  • از ولت‌متر استفاده کنید

برای استفاده از ولت‌متر ابتدا شیر کنترل هوا را باز کنید، سپس ولت‌متر خود را روی اهم تنظیم کنید و آن را در قسمت‌های مختلف و اتصالات برقی شیر کنترل هوا قرار دهید. در این هنگام باید عدد صفر را به شکل ۰/۰۰ را مشاهده کنید، اما حتی تا زمانی که عددی تا ۰/۰۵ هم مشکلی به وجود نمی‌آورد. اما چنانچه عددی بیشتر از این مقدار را مشاهده کردید، شیر کنترل هوای اتومبیل شما دچار مشکل شده و ممکن است نیاز باشد که آن را تعویض کنید.

بیشتر بدانید دلایل نشت بنزین از باک خودرو

برای بررسی از درست کار کردن شیر کنترل هوا می‌توانید از ولت‌متر استفاده کنید.
برای بررسی از درست کار کردن شیر کنترل هوا می‌توانید از ولت‌متر استفاده کنید.

مهم‌ترین علائم خرابی شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve)

زمانی که شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve) خودروی شما معیوب باشد، حتماً علائمی را از خود نشان می‌دهد که با کمی دقت می‌‌توانید به آن پی ببرید. شایع‌ترین نشانه‌ای که می‌توانید در زمان خرابی شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve) مشاهده کنید این است که ماشین را روشن کرده، به فشارسنج جلوی خودرو نگاه کنید و مطمئن شوید که همه چیز عادی است و هیچ مشکلی در کارکرد موتور وجود ندارد. اگر موتور اتومبیل عددی بیشتر از ۱۰۰۰ RPMs را نشان می‌دهد، باید بدانید که این مقدار بسیار زیادی است.

به طور کلی زمانی که سرعت موتور خیلی زیاد و خیلی کم باشد و یا متوقف شود، این یعنی مشکلی در سیستم شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve) وجود دارد. ممکن است نشتی هوا در موتور رخ داده باشد و این موضوع موجب کاهش سرعت موتور شده است.

توجه داشته باشید که در بسیاری مواقع نیز زمانی که شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve) به درستی کار نمی‌کند، چراغ چک موتور روشن می‌شود و این موضوع نشان می‌دهد که مشکلی در عملکرد موتور رخ داده است. این موضوع می‌تواند به دلیل خراب شدن شیر کنترل هوا رخ داده باشد.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید، شیر کنترل هوا (Idle Air Control Valve) یکی از اجزای مهم و کاربردی در خودروی شماست و زمانی که مشکلی در آن ایجاد شود عملکرد اتومبیل را مختل خواهد کرد. به همین دلیل باید سعی کنید تا همیشه به همه علائم خرابی و روش‌های تست کردن این شیر آشنا باشید و در صورتی که متوجه شدید مشکلی در آن رخ داده است، اقدام به تعویض آن نمایید. اگر برای تعویض و یا بازرسی اتومبیل خود به افرادی حرفه‌ای و ماهر نیاز دارید می‌توانید از همکاران ما در استادکار کمک بگیرید.

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

  • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
  • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
  • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
  • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 16 =