روش ساخت آچار فیلتر روغن خانگی
روش ساخت آچار فیلتر روغن خانگی

روش ساخت آچار فیلتر روغن خانگی

برای بالا بردن طول عمر خودرو، باید چک لیست نگهداری از اتومبیل را به صورت دقیق رعایت نمایید. تعویض برخی از قطعات به صورت دوره‌ای ضرورت دارد و یکی از این قطعات فیلتر روغن است. برای تعویض فیلتر روغن، معمولا به آچار فیلتر احتیاج پیدا می‌کنیم. آچار فیلتر روغن وسیله ساده‌ای ست که می‌توانید آن را در منزل ساخته و از خرید نوع آماده آن بی‌نیاز شوید.

فیلترهای روغن وظیفه تصفیه روغن خودرو را برعهده دارند و اگر بخواهیم روغن موتور همیشه تمیز و با بالاترین سطح کارایی خود عمل نماید؛ لازم است که به موقع نسبت به تعویض فیلتر روغن اقدام کنید. اگر به خاطر داشته باشید، همین توصیه را در مورد فیلتر هوا نیز داشتیم.

آچار فیلتر روغن

آچار فیلتر روغن برای باز کردن و نصب فیلتر روغن استفاده می‌شود. این آچار در انواع تسمه‌ای، زنجیری، پنجه‌ای و کاسه‌ای تولید شده و به فروش می‌رسد.

اگر چه آچار فیلتر روغن در انواع مختلف آن، به عنوان یکی از ابزار خودرو به فروش می‌رسد؛ اما اگر کمی دست به آچار باشید، می‌توانید خودتان آچار فیلتر روغن بسازید. پس از ساخت این آچار، دوست و آشنا و فامیل و همسایه نیز احتمالا در صف تقاضا قرار خواهند گرفت.

آچار فیلتر روغن خانگی و روش ساخت آن
روش ساخت آچار فیلتر روغن خانگی

پیش از هر چیزی در نظر داشته باشید که فیلتر روغن برای هر مدل خودرویی، مخصوص به آن و در سایزها مختلف ارائه می‌شود. به همین نسبت نیز برای ساخت آچار فیلتر روغن، باید به این نکته توجه کنید که سایز فیلتر روغن شما چیست.

برای اطلاع از سایز فیلتر روغن مورد نیاز برای خودروی خود، می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه نموده و یا از مکانیکی‌ها در خصوص آن سوال نمایید.

تعویض روغن انواع خودرو های ایرانی و خارجی تعویض روغن گیربکس روغن دنده و روغن ترمز در منزل و محل کار

تعویض روغن در محل

  • تعویض روغن خودروهای ایرانی و خارجی
  • تعویض صافی بنزین
  • تعویض فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
  • تعویض روغن گیربکس، واسکازین، تعویض روغن ترمز، ریختن ضد یخ و شیشه شور
دریافت این خدمت از استادکار

مراحل ساخت آچار فیلتر روغن

برای ساختن آچار فیلتر روغن مراحل زیر را دنبال نمایید:

مرحله اول: برای ساخت آچار فیلتر روغن به یک میله فلزی و یک تسمه، زنجیر یا چیزی شبیه به آن نیاز داریم (زنجیر دوچرخه یا موتور کفایت خواهد کرد.)

مرحله دوم: حالا باید دو سر زنجیر یا تسمه را به میله فلزی جوش داده و یا از آن جایی که در منزل به دستگاه جوش دسترسی نداریم؛ آن را پیچ کنیم. (توجه داشته باشید که این پیچ باید برای زنجیر حالت چرخشی ایجاد کرده و بتواند آن را دور فیلتر قفل کند.)

مرحله سوم : این زنجیر را به دور فیلتر می‌اندازیم که در جهت ساعتگرد بسته شده و در جهت پاد ساعتگرد باز خواهد شد.

نکته: شما می‌توانید به جای تسمه از چیزی مانند کمربند ایمنی خودرو نیز استفاده کنید. باید در لبه لوله‌ای که در دست دارید با مته دریل شکافی ایجاد کرده و دو سر کمربند را از داخل آن عبور داده و محکم کنید. در واقع این شکاف لوله به شکل یک قلاب عمل کرده و کمربند داخل آن محکم می‌گردد. سپس دو سر کمربند را در محل سوراخ لوله، به هم محکم بدوزید؛ به شکلی که احتمال باز شدن آن وجود نداشته باشد.

آچار فیلتر روغن، انواع آن و روش ساخت
روش ساخت آچار فیلتر روغن تسمه ای

انواع فیلترهای روغن

فیلترهای روغن به دو گروه کارتریجی و پیچی تقسیم می‌شوند.

فیلترهای کارتریجی به نوعی طراحی شده‌اند که زمان تعویض بخش تصفیه کننده مرکزی و همین طور واشرهای آن‌ها تعویض می‌گردد.

اما در فیلترهای پیچی که نسل بعدی فیلترها هستند، همه چیز ساده تر پیش می‌رود. در این نوع از فیلترهای روغن، تمامی قطعات به صورت یکپارچه بوده و حین تعویض نیز کلیه قطعات یکجا عوض می‌شوند.

بیشتر بدانید نحوه صحیح استارت زدن خودرو

روش ساخت آچار فیلتر روغن خانگی | فیلترهای روغن کارتریجی و پیچی | فیلتر روغن کارتریجی
فیلتر روغن کارتریجی

فیلترهای روغن پیچی اگر چه عملکردی کاملا مشابه با فیلترهای کارتریجی دارند، اما به دلیل یکپارچه بودن قطعات، فرآیند تعویض آن‌ها بسیار راحت‌تر خواهد بود.

آچار فیلتر روغن را در واقع برای تعویض فیلترهای کارتریجی احتیاج خواهید داشت و فیلترهای پیچی با دست به راحتی باز و بسته می‌شوند.

نکته: لازم به ذکر است که بهتر است از آچار فیلتر روغن تنها در صورت لزوم و ضرورت استفاده نمایید؛ زیرا در صورت هرز شدن فیلتر، با مشکلاتی چون ریزش روغن و … مواجه خواهید شد.

تعویض فیلتر روغن خودرو

بهترین زمان برای تعویض فیلتر روغن، همان موعدی ست که جهت تعویض روغن خودرو خود، اقدام می‌کنید.

اگر تصمیم گرفته‌اید شخصا نسبت به تعویض فیلتر دست به کار شوید، ابتدا باید محل فیلتر روغن را در خودروی خود پیدا کنید. برای این منظور کافی ست که دوباره به دفترچه خودرو سر بزنید. سپس فیلتر را با دست یا به وسیله آچار فیلتر روغن باز کرده و اجازه دهید تا روغن به طور کامل تخلیه شود.

به خاطر داشته باشید که پیش از قرار دادن فیلتر روغن جدید، داخل آن مقداری روغن موتور بریزید. حالا فیلتر روغن را در جای خود قرار داده و به خوبی محکم کنید.

دقت کنید که فیلتر حتما باید محکم شده، اما به شکلی آن را در دور پیچ فشار ندهید که حالت هرزی پیدا کند. (مکانیک ها معمولا توصیه می کنند که از آچار فیلتر روغن تنها برای باز کردن فیلتر استفاده کرده و برای بستن تا حد امکان از دست کمک بگیرید. زیرا آچار فیلتر می تواند به فیلتر روغن آسیب زده و از عملکرد کامل و دقیق آن بکاهد.)

روش ساخت آچار فیلتر روغن خانگی | فیلترهای روغن کارتریجی و پیچی | فیلتر روغن پیچی
فیلتر روغن پیچی

سفارش تعویض روغن و فیلتر روغن

اگر چه ساخت آچار فیلتر روغن خانگی جذاب و هیجان انگیز به نظر می‌رسد، اما ساده‌‌ترین و سریع‌ترین راهکار این است که با سفارش تعویض روغن و فیلتر روغن خودرو در محل، خود را از چالش‌های آن خلاص کنید.

منبع: drivinglife

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.