نحوه صحیح پارک خودرو در سراشیبی | راهنمای گام به گام

0

پارک خودرو در سراشیبی یکی از بزرگترین چالش‌هایی ست که در خیابان‌های با شیب تند با آن روبرو می‌شویم. به خصوص راننده‌های تازه کار با این مورد مشکل بیشتری خواهند داشت. اما راه حل مناسبی برای رفع این چالش پراضطراب وجود دارد. شما می‌توانید با انتخاب دنده مناسب و جهت گیری درست چرخ‌ها، خودروی خود را در سراشیبی یا سربالایی با اطمینان پارک نمایید. تنها در این صورت است که می‌توانید با خیال راحت خودروی خود را در محل رها کرده و بروید.

حتما برای شما نیز پیش آمده است که هنگام پارک خودرو در سراشیبی، چندین بار به سمت خودروی خود بازگشته و ایستایی آن را چک می کنید. یا با کشیدن پرقدرت ترمزدستی، از محکم ایستادن خودرو در موقعیت سراشیبی خیابان، اطمینان حاصل می‌نمایید. این اعمال به نوعی قوت قلبی محسوب می‌شوند، اما در واقع باید با اصول صحیح پارک خودرو در سراشیبی آشنا بوده و با رعایت این اصول خودروی خود را به صورت درست پارک نماییم.

اصول پارک خودرو در سراشیبی
برای پارک خودرو در سراشیبی چه کنیم؟

اصول صحیح پارک خودرو در سراشیبی

برای این که خودروی خود را به شکلی در سراشیبی پارک کنید، که ریسک به حرکت درآمدن آن وجود نداشته باشد، توصیه می‌کنیم اصول زیر را به کار بندید.

ترمز دستی را فراموش نکنید

برخی از دوستان عادت دارند بدون کشیدن درست ترمز دستی، اتومبیل خود را پارک می‌کنند. شاید این فرمول در یک خیابان کاملا صاف جواب بدهد (که باز آن را هم توصیه نمی‌کنیم)، اما در خیابان های دارای کمی شیب (یا بدتر از آن پرشیب) به فاجعه‌ای تبدیل خواهد شد.

توجه داشته باشید که پس از پارک خودرو، حتما ترمز دستی را کاملا بالا بکشید و از آن اطمینان حاصل نمایید.

نکته: به منظور این که ترمز دستی در بالاترین وضعیت خود قرار گرفته و دقیق عمل کند، هنگام کشیدن آن حتما کلاچ را تا ته نگه دارید.

اصول پارک خودرو در سراشیبی
کشیدن ترمز دستی از اصول پارک خودرو در سراشیبی می باشد.

انتخاب دنده درست حین پارک در سراشیبی

برای این که بتوانید مانع به حرکت درآمدن خودروی خود در سراشیبی شوید، بهتر است پس از پارک کامل، اتومبیل را در دنده عقب قرار دهید. البته این فرمول در صورتی عمل خواهد کرد که کلاچ کاملا سالم باشد.

در شرایط برعکس نیز، یعنی زمانی که می خواهید خودروی خود را در سربالایی پارک نمایید، قرار دادن روی دنده ۱ مناسب خواهد بود. باز هم تاکید می‌کنیم که همه این موارد لازم است با کشیدن ترمز دستی همراه باشد!

نحوه قرارگیری چرخ‌های جلو

دقت داشته باشید که برای پارک خودرو در سراشیبی، لازم است چرخ‌های جلو را به سمت جدول کج کنید. به این شکل که چرخ خودرو که سمت جدول قرار دارد، کاملا مماس با آن باشد. لازم به ذکر است که تنظیم فشار باد لاستیک‌های اتومبیل نیز در چنین شرایط تاثیرگذار خواهد بود.

در این حالت در صورتی که به هر دلیل ترمز دستی به درستی عمل نکرده و خودرو بخواهد بر اثر نیروی جاذبه یا فشار از پشت، به حرکت در بیاید، به جای ورود به مسیر کوچه یا خیابان، به جدول گیر می کند. در حقیقت با این استراتژی، جدول کنار خیابان به عنوان یک مانع و سد در مقابل حرکت اتومبیل عمل خواهد کرد.

اصول پارک خودرو در سراشیبی
برای پارک خودرو در سراشیبی دنده عقب وارد محل پارک شده و چرخ ها را به سمت جدول متمایل کنید.

 

خدمات کارواش سبز روشویی و توشویی ماشین های سواری و شاسی بلند در منزل و محل کار

کارواش سبز در محل

  • شستشوی انواع خودروهای شاسی بلند
  • شستشوی انواع خودروهای سواری
  • توشویی و روشویی انواع خودرو
  • واکس و پولیش داشبورد و لاستیک
دریافت این خدمت از استادکار

 

گام‌های پارک خودرو در سراشیبی

با توجه به نکات فوق، به صورت مجازی خودرو را در یک سراشیبی تند پارک می‌کنیم.

  • گام اول: شما محل پارک را پیدا کرده‌اید. اما هرگز در سراشیبی با سر به داخل پارک نروید. حتما کمی از موقعیت پارک جلوتر رفته و با دنده عقب به فضای خالی پارک وارد شوید.
  • گام دوم: پس از پارک کامل، فرمان را به نحوی بچرخانید که چرخ‌های جلو به سمت جدول کناری کج شده و متمایل گردند.
  • گام سوم: چرخ جلو سمت جدول را با جدول مماس کنید.
  • گام چهارم: ترمز دستی را با نگاه داشتن کلاچ بالا کشیده و از قفل شدن آن مطمئن شوید.
  • گام پنجم: حالا کلاچ را نگه داشته و خودروی خود را در دنده عقب بگذارید.
  • گام ششم: اکنون می‌توانید با خیال راحت پیاده شده، درب را قفل کرده و بدون این که نگران پشت سرتان و وقایع احتمالی بعدی باشید، به مقصد خود بروید!

اگر به خاطر داشته باشید یا از قدیمی‌ترها بپرسید، به شما خواهند گفت که پیش از این رایج بود برای پارک خودرو در سراشیبی، یک تکه آجر یا چیزی شبیه به آن جلوی چرخ های ماشین می‌گذاشتند. اما از آن جایی که در این شرایط احتمالا موفق به پیدا کردن آجر و غیره نخواهید شد، بهتر است از همین روش اصولی در پارک اتومبیل خود استفاده کنید!

منبع:

www.takhtegaz.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =