لنت ترمز و روغن ترمز خودرو و نکات مهمی که باید بدانید

0

ترمز وسیله‌ نقلیه از اصلی‌ترین اهرم‌های کنترل خودرو و ضامن سلامتِ افراد و کارایی آن از حیاتی‌ترین نکات مربوط به استفاده از ماشین است. به همین دلیل هرچند وقت یکبار باید لنت ترمز و روغن ترمز را مورد بازبینی قرار داد. یادتان باشد لنت‌های ترمز و همین‌طور دیسک چرخ‌ و کاسه چرخ باید هر چند وقت بازدید و در صورت لزوم تعویض شوند، چرا که به مرور زمان از بین می‌روند. اما این موضوع در مورد لنت‌های ترمز حساس‌تر است. البته بسته به مواد درون لنت‌های‌ترمز می‌توان زمان‌های متفاوتی برای تعویض لنت‌ترمز در نظر گرفت؛ همچنین الگوهای رانندگی نیز در مدت زمان تعویض لنت‌ترمز تاثیر دارند.

ترمز ماشین یک عملکرد حیاتی را برای راننده انجام می‌دهند و اگر به خوبی کار نکنند ممکن است جان راننده و دیگر سرنشینان را به خطر بیاندازند، بنابراین نیازمند نگهداری دقیق و مراقبت ویژه هستند. ابتدا ضرورت دارد بدانیم: بخش‌های اصلی تشکیل‌دهنده سیستم‌ ترمز در قسمت چرخ‌ها، لنت‌ ترمز، کاسه چرخ و دیسک‌ترمز است. در سیستم هیدرولیک ‌ترمز و سیستم درونی آن، که روغن‌ترمز در آن ریخته می‌شود، اجزای دیگر سیستم‌ترمز به شمار می‌روند. با فشار دادن پدال ‌ترمز لنت‌ها به سطح کاسه چرخ‌های دیسک می‌چسبد و در باعث کاهش سرعت و نهایتا توقف خودرو می‌شود. (پیشنهاد مطالعه: همه چیز درباره ترمز ABS ماشین)

لنت ترمز و روغن ترمز خودرو و نکات مهمی که باید بدانید
سیستم ترمز خودرو از مهم ترین و حیاتی ترین بخش های آن بوده و نیاز به رسیدگی و تعویض به موقع قطعات مصرفی از جمله لنت ترمز و روغن ترمز دارد.

عوامل تشدید کننده‌ فرسایش لنت ترمز

عادت رانندگی: برخی از رانندگان عادت دارند که پای خود را بسیار محکم بر روی پدال‌ترمز می‌کوبند تا ماشینشان هرچه سریعتر متوقف شود اما برخی دیگر به آرامی و با طمانینه تلاش می‌کنند تا سرعت خودرو را پایین بیاورند. این دو رفتار جزء مهمترین عادت رانندگی است که شاخص تعویض لنت‌ترمز را تعیین می‌کند. همچنین میزان ‌ترافیک روزانه، به کارگیری از‌ ترمز و کلاج از دیگر معیارهای مصرف لنت هستند.

موقعیت جغرافیایی: موقعیت جغرافیایی نیز در مدت زمان تعویض لنت ‌ترمز موثر است. به گونه‌ای که در مناطق کوهستانی و مناطقی که دارای نوسانات ارتفاع و شیب در خیابان‌ها هستند سرعت تمام شدن لنت‌ترمز خودروها بالاتر است و در مناطق دیگر که سطح خیابان‌ها بدون شیب است کمتر.

سختی لنت‌ ترمز: لنت‌ ترمز از‌ ترکیبات مختلفی ساخته می‌شود، در گذشته لنت‌های ‌ترمز از آزبست ساخته می‌شدند، اما به دلیل سرطان‌زا بودن این ماده، تولید آنها متوقف شد. اکنون از مواد دیگری ساخته می‌شود که ضمن افزایش طول عمر، ازکارایی بیشتری نیز برخوردار است. ولی با تمام این‌ها هر چقدر سختی لنت‌ ترمز افزایش پیدا کنند طول عمر آن بالاتر خواهد بود و در عین حال میزان اصطکاک لنت‌ترمز با سطح دیسک و سطح کاسه چرخ نیز کاهش می‌یابد و باعث می‌شود ‌ترمز کارایی خود را از دست بدهد و در نهایت باید بین میزان سختی لنت‌ترمز و میزان اصطکاک آن با سطح دیسکی و کاسه چرخ یک تعادل دوجانبه برقرار کرد.

لنت ترمز و روغن ترمز خودرو و نکات مهمی که باید بدانید
فرسایش زودهنگام لنت ترمز، موجب تعویض پیش از موعد منطقی آن خواهند شد.

مواد تشکیل دهنده لنت‌ ترمز: برخی از لنت‌های‌ترمز دارای موادی هستند که بر اثر اصطکاک گرما ایجاد می‌کنند و به راحتی ذوب می‌شوند این گونه لنت‌های‌ ترمز با اینکه عملکرد بسیار خوبی دارند اما از دوام و عمر کوتاه‌تری برخوردارند. گونه دیگری از لنت‌های‌ ترمز نیز از‌ مواد کربنی-سرامیکی تشکیل شده‌اند که عمر طولانی‌تری دارند. ولی متاسفانه در‌ ترمزهای شدید کارایی لازم را نسبت به لنت‌های نمونه قبل نشان نمی‌دهند.

چطور می‌توان فهمید لنت ترمز نیاز به تعویض دارد؟

ولی این مسئله بیشتر به عواملی که در بالا ذکر شد بستگی دارد. در مواردی پس از ۲۰ هزار کیلومتر لنت‌ها از بین می‌روند، در حالی که دیگران می‌توان تا ۵۰ هزار کیلومتر نیز از یک لنت استفاده کنند. برای دریافت یک مقیاس و اندازه دقیق‌تر از زمان لازم برای تعویض لنت‌های ترمز، باید با راهنمای خودرو و یا ترمز مشورت کنیم. شاخصه‌های دیگری نیز برای اندازه‌گیری مدت زمان لازم برای تعویض لنت ترمز وجود دارند که این عوامل و شاخص‌ها عبارتند از:

• هر زمان که چرخ‌ها روغنی می‌شوند و یا سطح روغن‌ ترمز کاهش می‌یابد، لنت‌های ترمز باید مورد بازبینی قرار بگیرند.

• لنت‌های ترمز به وسیله پرچ‌های ریزی به نگهدارنده‌ لنت ترمز پرچ شده‌اند. اگر قطر لنت ترمز خیلی کم شوم، صدای ساییده شدن این پرچ‌ها بر روی دیسک یا کاسه چرخ، شنیده می‌شود. اگر این صدا را که شبیه جیرجیر کردن است را شنیدید، لنت‌ها را باید تعویض کنید.

لنت ترمز و روغن ترمز خودرو و نکات مهمی که باید بدانید
زمان صحیح تعویض لنت ترمز چه وقت است؟ چطور این زمان را تشخیص دهیم؟

• اگر پدال‌ ترمز را فشار می‎دهید اما چرخ‌ها از حرکت باز نمی‌ایستند، حتما باید کاسه چرخ یا لنت‌های ترمز را بررسی کنید، چرا که ممکن است، سطح کاسه‌های چرخ، از نمد یا لنت سوخته پُرشده باشد و خاصیت خود را برای‌ ترمز گرفتن از دست بدهد. یا اینکه لنت‌های ترمز تمام شده‌اند و اصطکاکی با سطح کاسه و دیسک برقرار نمی‌کنند.

• در آخر اگر‌ ترمز‌ها فرسوده شده‌اند و یا عملکرد خود را از دست داده‌اند حتما باید تعویض شوند. اگر صدایی غیر معمول یا جرقه در سیستم ترمز‌ وجود داشته باشد، حتما به تکنسین‌ها و متخصصین تعویض لنت ‌ترمز مراجعه کنید، ضمن اینکه در هر زمان برای حل این مشکل می‌توانید به مجموعه استادکار مراجعه کنید. متخصصین خدمات خودرو و تعویض لنت ترمز در استادکار عملیات بازبینی و احیاناً تعویض لنت‌های ترمز ماشینِ شما را انجام خواهند داد. (پیشنهاد دریافت خدمات: خدمات تعویض لنت ترمز استادکار)

آموزش تخلیه و تعویض روغن ترمز و هواگیری ترمز

روغن ترمز مایعی‌ست که عملکرد سیستم ترمزگیری اتومبیل‌ها را روانی بخشیده و بدون آن ترمزگیری به درستی انجام نخواهد شد. این روغن در لوله‌های سیستم ترمز به حرکت درمی‌آید. زمانی که راننده پای خود را روی پدال ترمز فشار می‌دهد، فشار داخل لوله های ترمز بالا رفته و روغن ترمز به حرکت درخواهد آمد. با به حرکت درآمدن روغن ترمز، روتورهای ترمز به لنت‌ها فشار آورده و رفته رفته حرکت چرخ‌ها متوقف می‌گردد. با این تفاصیل در صورت نبود روغن ترمز، فرآیند ترمزگیری به صورت کلی رخ نخواهد داد.

لنت ترمز و روغن ترمز خودرو و نکات مهمی که باید بدانید
روغن ترمز سالم، در عملکرد صحیح سیستم ترمزگیری تاثیر مستقیم خواهد داشت.

زمان تعویض روغن ترمز

روغن ترمز، مصرفی به شمار رفته و پس از مدتی نیاز به تعویض آن خواهد بود. زمان درست تعویض روغن ترمز بستگی به سبک رانندگی و میزان رانندگی شما دارد، اما به طور معمول فاصله زمانی یک یا حداکثر دو سال برای آن در نظر گرفته می‌شود. (توجه داشته باشید که این زمان علی رغم استفاده محدود از خودرو، به دلیل جذب رطوبت هوا، ضروری خواهد بود.) (پیشنهاد دریافت خدمات: خدمات تعویض روغن استادکار)

لنت ترمز و روغن ترمز خودرو و نکات مهمی که باید بدانید
مراحل تعویض روغن ترمز کدامند؟

برای تعویض روغن ترمز خودرو، باید از مکانیک معتبر و کارشناس کمک بگیرید. اما روش کلی آن به صورت زیر است:

• ابتدا باید خودروی خود را در محلی صاف نگه دارید.

• با باز کردن پیچ هواگیری ترمزهای چهار چرخ و فشار دادن پدال ترمز، اجازه دهید تا تمام روغن ترمز فعلی خارج شود.

• اکنون می‌توانید روغن ترمز جدید را داخل محفظه آن ریخته و اندکی زمان بدهید تا روغن به داخل لوله‌ها حرکت کند.

با تعویض به موقع روغن ترمز و لنت ترمز، به طول عمر خودروی خود و سیستم ترمزگیری آن خواهید افزود.

تعویض لنت ترمز خودرو در محل

تعویض لنت ترمز خودرو در محل

  • خدمات تعویض لنت ترمز خودرو در محل
  • تعویض لنت ترمز عقب و جلو انواع ماشین‌های ایرانی و خارجی
  • تعویض لنت ترمز پراید، سمند، تیبا، ال 90، پژو پارس، 206، 405 و تمامی خودروهای داخلی
دریافت این خدمت از استادکار
تعویض روغن انواع خودرو های ایرانی و خارجی تعویض روغن گیربکس روغن دنده و روغن ترمز در منزل و محل کار

تعویض روغن در محل

  • تعویض روغن خودروهای ایرانی و خارجی
  • تعویض صافی بنزین
  • تعویض فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
  • تعویض روغن گیربکس، واسکازین، تعویض روغن ترمز، ریختن ضد یخ و شیشه شور
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + دو =