آموزش براق کردن لاستیک و رینگ خودرو

9

براق کردن لاستیک و رینگ خودرو برای افرادی که می‌خواهند لاستیک خودروهای آنها همیشه برق بزند، یکی از آموزش‌های جذاب است. براق کردن لاستیک خودرو علاوه بر تاثیرگذاری در زیبایی، به عملکرد بهتر خودروی شما نیز کمک می‌کند. پس اگر برای شما هم سوال شده که “چگونه رینگ اسپرت را براق کنیم” یا “چگونه لاستیک را براق کنیم“، با مقاله امروز استادکار همراه باشید تا پاسخ سوال خود را بگیرید.

چگونه لاستیک را براق کنیم؟

چرخ‌ها مانند کفش ماشین شما هستند و لاستیک‌های آن بند کفش. پس از طی مسافت در جاده نیاز به تمیز کردن آنها دارید. اما برخی پا را فراتر گذاشته و علاوه بر تمیزکاری می‌خواهند لاستیک و تایر آن براق شود. براق کردن لاستیک به چند روش کلی ممکن است که می‌توانید از محصولات شیمیایی مرتبط با این کار که در فروشگاه‌های لوازم خودرو موجود است استفاده کنید یا اینکه خودتان براق کننده لاستیک دست ساز خود را با مواد موجود در خانه بسازید.

از جملات نکات پیش از براق کردن لاستیک‌ ها می‌توان به این اشاره کرد که لاستیک‌ها باید تمیز باشند. یعنی لازم است تمام آلودگی و گرد و غبار را ابتدا از آنها برطرف کنید. چرا که خود این آلودگی ها موجب خاکستری شدن و آلودگی لاستیک می‌شود و آن را کدر نشان می‌دهد. اما برخی دیگر از آلودگی‌های روی لاستیک را نمی‌توان با کف صابون و فشار زیاد آب پاک کرد. پس بهتر است پس از خشک شدن تایر، برای براق کردن لاستیک و تهیه براق کننده لاستیک دست ساز به روش‌های زیر عمل کنید.

براق کردن لاستیک‌ها حس خوبی به نمای کلی خودروی شما می‌دهد
براق کردن لاستیک‌ها حس خوبی به نمای کلی خودروی شما می‌دهد

براق کننده شیمیایی داخل فروشگاه

براق کننده‌های حاضری موجود در فروشگاه‌ها را می‌توانید برای براق کردن لاستیک خود مورد استفاده قرار دهید. از جمله مزایای آنها می‌توانید به دسترسی در تمام فروشگاه‌های لوازم خودرو، دارای محافظت UV و بر پایه آب بودن و ماندگاری بالا اشاره کرد. با این حال این به این معنی نیست که آنها ضعفی ندارند. این محصولات دارای مواد شیمیایی مضر هستند که برای محیط زیست نیز مناسب نیستند و حتی ممکن است در طولانی مدت به خودروی شما آسیب بزند. برخی از انواع این محصولات گران بوده و خاصیت شعله ور شدن دارند. به این ترتیب بد نیست نگاهی به براق کننده ‌های لاستیک دست ساز و نحوه ساخت آنها بیاندازیم.

بیشتر بدانید هر آن چه که در مورد برگ سبز خودرو باید بدانید

براق کننده‌های شیمیایی برای محیط زیست و انسان مضر هستند
براق کننده‌های شیمیایی برای محیط زیست و انسان مضر هستند

براق کننده لاستیک دست ساز

شما می‌توانید با مواد ارزان قیمت که داخل هر خانه‌ای وجود دارد، بهترین براق کننده لاستیک را بسازید و پولی که بابت تهیه واکس لاستیک باید به فروشگاه‌های تایر فروشی بدهید را در جیب خود نگهدارید. در ادامه با روش‌های ساده همراه با وسایل در دسترس، براق کردن لاستیک خودرو را آموزش می‌دهیم.

براق کردن لاستیک با روغن کرچک و الکل

اگر می‌خواهید پاسخ این سوال را بگیرید که چگونه واکس لاستیک بسازیم باید گفت که ترکیب روغن کرچک و الکل مانند یک واکس لاستیک طبیعی و عالی عمل می‌کند.

مواد مورد نیاز:

 • روغن کرچک: ۱۰۰ میلی لیتر
 • صابون: ۳۰ میلی لیتر
 • الکل: ۳۰۰ میلی لیتر
 • آب: ۲ گالن
نحوه استفاده:

شما از الکل تنها برای تمیز کردن لاستیک کثیف استفاده نمی‌کنید، بلکه برای براق کردن لاستیکی که پیش از این تمیز کرده بودید نیز می‌توانید از آن بهره بگیرید. برای این کار لازم است که ظرف صابون را با مقداری آب گرم مخلوط کرده و از آن برای تمیز کردن لاستیک خود استفاده کنید. در مرحله بعد حوله ای را در الکل فرو کرده و آن روی لاستیک بمالید. در انتها از دستمال یا حوله تمیز دیگر برای مالیدن روغن کرچک روی لاستیک استفاده کنید و آن را در جهت دایره ای بکشید تا حسابی برق بزند.

روغن کرچک و الکل مانند یک واکس لاستیک مناسب عمل می‌کند
روغن کرچک و الکل مانند یک واکس لاستیک مناسب عمل می‌کند

براق کردن لاستیک با روغن بچه

هنگامی که صحبت از بهترین دستورالعمل‌های براق کردن لاستیک به صورت کاملا ارزان و موثر می‌شود، روغن بچه بدون شک یکی از بهترین ترکیبات است. این روغن همانطور که پوست کودک شما را نرم نگه می‌دارد، در تمیز و براق کردن بهتر لاستیک‌های چرمی نیز عالی عمل می‌کند.

مواد لازم:

 • روغن بچه: یک فنجان
 • آب : نصف فنجان
 • صابون ظرفشویی : ۲ تا ۳ قطره
 • حوله های تمیز
نحوه استفاده:

همین ابتدا بگوییم که اگر روغن بچه ندارید، به جای آن می‌توانید از روغن لیمو یا روغن کرچک استفاده کنید. نصف فنجان آب را درون یک شیشه بریزید و یک فنجان روغن بچه و سپس سه قطره صابون یا مایع ظرفشویی اضافه کنید. محتویات را کاملاً هم بزنید تا ترکیب شوند. مخلوط را درون یک بطری اسپری ریخته و آن را تکان دهید. قبل از استفاده از حوله، مقداری از این مخلوط را روی لاستیک و مقداری از آن را روی حوله تمیز اسپری کنید و روی لاستیک بکشید. اگر بودجه برای خرید واکس لاستیک ندارید، این دستور العمل را دوست خواهید داشت زیرا فقط با یک بطری روغن بچه می‌توانید چهار بطری از درخشان کننده و براق کننده لاستیک دست ساز درست کنید. اثربخشی نیز فوق العاده است!

این روغن همانطور که پوست کودک شما را نرم نگه می‌دارد، در تمیز و براق کردن بهتر لاستیک‌های چرمی نیز عالی عمل می‌کند
این روغن همانطور که پوست کودک شما را نرم نگه می‌دارد، در تمیز و براق کردن بهتر لاستیک‌های چرمی نیز عالی عمل می‌کند

براق کردن لاستیک خودرو با روغن لیمو

اما چگونه واکس لاستیک بسازیم؟ روغن لیمو به عنوان یک نرم کننده خوب لاستیک شناخته شده است که در صورت نبود واکس لاستیک می‌تواند به جای آن مورد استفاده قرار گیرد. در اینجا ، ما قصد داریم از آن به عنوان ماده اصلی براق کننده استفاده کنیم.

مواد مورد نیاز:

 • صابون مایع یا مایع ظرفشویی: ۳۰ میلی لیتر
 • روغن لیمو : ۱۵ میلی لیتر
 • بوراکس : ۵۰ میلی لیتر
 • آب گرم : ۲ گالن
 • یک قلم مو
نحوه استفاده:

با این دستور العمل روغن لیمو ، شما نه تنها لاستیک‌ها را تمیز بلکه آنها را درخشان می‌کنید. مرحله اول ریختن صابون مایع در یک سطل و اضافه کردن آب و بوراکس به آن است. آن را کمی هم زده و سپس روغن لیمو را اضافه کنید و هم بزنید. برای تمیز کردن لاستیک از فرچه استفاده کنید.

فرچه را داخل محلول فرو برده و به لاستیک بکشید. در آخر یک حوله را در محلول فرو کرده و آب آن را گرفته و از آن برای تمیز کردن نهایی لاستیک استفاده کنید. این روش‌ها در اصل بهترین دستور العمل برای براق کردن لاستیک به صورت خانگی هستند. آن‌ها ارزان اما در عین حال بسیار کارآمد هستند.

 روغن لیمو در کنار ترکیبات دیگر می تواند یکی از بهترین براق کننده های لاستیک باشد.
روغن لیمو در کنار ترکیبات دیگر می تواند یکی از بهترین براق کننده های لاستیک باشد.

براق کردن لاستیک با روغن نارگیل

روغن‌های گیاهی مانند روغن نارگیل هم سالم و هم دوستدار محیط زیست هستند و می‌توانند به جای براق کننده‌های شیمیایی لاستیک ماشین مورد استفاده قرار بگیرند. روغن‌های طبیعی به شما یا خودروی شما آسیب نمی‌زنند و می‌توانند اثر خوبی روی درخشان کردن لاستیک داشته باشند.

البته نکته ای لازم به یادآوری است که این روغن‌ها تمایل بیشتری به جذب آلودگی دارند و هنگامی که از آنها استفاده می‌کنید باید مرتب لاستیک خودرویتان را بشویید. همچنین آنها بر عکس واکس‌های شیمیایی، لاستیک شما را در برابر اشعه UV خورشید محافظت نمی‌کنند، بنابراین بهتر است در کوتاه مدت از آنها استفاده کنید.

تمیز کردن رینگ

اگر پس از براق کردن لاستیک این سوال به ذهن‌تان رسیده است که “چگونه رینگ اسپرت را براق کنیم” ادامه این مطلب را دنبال کنید. برای براق کردن رینگ نیز ابتدا باید به فکر تمیز کردن رینگ باشید تا سطح آن را از آلودگی و گرد و غبار پاک کنید. این کار را می‌توانید با کف صابون و آب انجام دهید. برخی از پاک کننده‌های تایر مخصوص تایر هستند و نمی‌توان از آن‌ها برای رینگ‌ها استفاده کرد چرا که با توجه به مواد تشکیل دهنده امکان دارد به رینگ‌های شما آسیب بزند و آن‌ها را کمی کدر کند. پس بسته به نوع و جنس رینگ از پاک کننده‌های مخصوص استفاده کنید که برای هر دوی لاستیک و رینگ مناسب هستند.

اسپری کردن سرکه و آبلیمو، گاز پاک کن یا تمیزکننده شیرآلات از موادی هستند که می‌توانید برای تمیز کردن رینگ و براق کردن آن با توجه به جنس آن استفاده کنید. در انتهای روی رینگ و داخل شیارهای آن را با یک پارچه میکروفایبر خشک کنید تا برق بیفتد.

با توجه به جنس رینگ می‌توانید از پاک کننده‌های مخصوص استفاده کنید.
با توجه به جنس رینگ می‌توانید از پاک کننده‌های مخصوص استفاده کنید.

سخن پایانی

هیچ چیز مانند دیدن یک خودروی تمیز با لاستیک‌های براق خستگی شما را پس شستشو از تن در نمی‌آورد. به نظر من هم یک خودرو حتی پس از صرف مایل‌ها مسافت باید همچنان تمیز و درخشان باشد. اگر عاشق خودرویتان هستید و می‌خواهید از لاستیک‌های آن محافظت کنید، یک براق کننده لاستیک خانگی به روش‌های بالا تهیه و اعمال کنید.

منابع: righttorisesuperpac | carroar | avalonking

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

9 نظرات
 1. محمدرضازمانیان می گوید

  با سلام 2تا سئوال
  اول لینکه روغن لیمو از کجا تهیه کنیم
  دوم منظور از 2گالن آب چند لیتر هست? 4لیتری یا20لیتری

 2. امید می گوید

  یا خیلی بی سوادی یا لاستیک فروشی کلا روغن باعث تجزیه و تخریب لاستیک میشه

 3. mhsh می گوید

  فقط بحث براق کردن که نیست، روغن خاک را جذب میکند و بعد از یه دور زدن دوباره کثیف میشه، مواد مخصوص اینکار به غیر از براق کردن با موادی که دارند باعث میشن که خاک کمتر جذب بشه، یه جورایی تایر را سُر میکنن تا چیزی بهش نچسبه

 4. akbardashti می گوید

  باسلام من استادکارواش هستم محلول درست کردم بسیارعالی بود مرسی ازراهنمایی خوب شماتشکـــــــــــر

  1. هدی رضایی می گوید

   تشکر از به اشتراک گذاری تجربه تون و اینکه مطلب برای شما مفید واقع شده است.

 5. سعادت می گوید

  سلام خانم رضایی
  دو گالن منظور چند لیتر آب هست؟

 6. 1234 می گوید

  2 گالن 8 لیتر میشود

 7. فرید می گوید

  روغن نه تنها باعث تجزیه و خوردگی لاستیک نمیشه بلکه باعث نرمی و طول عمر لاستیک خودرو میشه در ضمن روغن یکی از مواد در ترکیبات ساخت همین لاستیک خودرو هست ولی مواظب باشین از روغن بر روی عاج و سطح کف لاستیک استفاده نکنید چون باعث لغزندگی اون میشه.

 8. h-o-s-e-n می گوید

  برای براق کردن لاستیک از ترکیب مایع مشکی شور لباس و 10 حپه قند تو یه جانوشابه بزرگ بریزید و جانوشابه رو پر اب کنید و به هم بزنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + دو =