هواگیری باک بنزین چیست و چطور انجام می شود؟
هواگیری باک بنزین چطور انجام می شود؟

هواگیری باک بنزین پراید چطور انجام می‌شود؟

هواگیری باک بنزین چیست و چه زمانی لازم است که انجام شود؟ اگر تا به حال با حالتی مواجه شده باشید که علی رغم خالی بودن باک بنزین، به اندازه کافی بنزین در خود جای نمی‌دهد، حتما به هواگیری باک بنزین خودروی خود نیز فکر کرده و احتمالا آن را انجام داده‌اید در بیشتر موارد سرریز شدن بنزین از باک پراید و علت ریختن بنزین از زیر ماشین پراید به دلیل هوای موجود در باک بنزین است در مواقعی هم بخار موجود در باک بنزین سبب ریپ زدن خودرو نیز می شود. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

چرا خودرو به هواگیری باک بنزین احتیاج پیدا می‌کند؟

علت هوا گرفتن که در واقع همان تجمع گاز داخل باک بنزین است، چیست؟

به باک بنزین خودروها نگاه کنیم. لوله خروجی که از باک برای جاری کردن سوخت به سمت موتور تعبیه شده است، غالبا به اندازه چیزی نزدیک به ۲ سانتی‌متر بالاتر از کف باک قرار گرفته است. در واقع این لوله خروجی را بالاتر از سطح کفی باک بنزین قرار می‌دهند، تا رسوبات بنزین که در بخش انتهایی باک تجمع می‌کنند، به مسیر سوخت رسانی وارد نشده و به سمت موتور حرکت نکنند. آموزش و نحوه تعویض باک بنزین پراید شاید برای شما جذاب باشید پیشنهاد می کنم آن را نیز مطالعه کنید .

از آن جایی که بنزین پیوسته در حال تبخیر شدن است، در باک خودروها سوراخ بسیار ریزی برای خروج گازهای به وجود آمده، قرار داده شده است. معیوب بودن این منفذ می‌تواند خودرو را نیازمند هواگیری باک بنزین بنماید. مقاله علت روشن شدن چراغ روغن در دور پایین برای دریافت اطلاعات بیشتر را بخوانید.

"<yoastmark

تجمع گاز داخل باک بنزین را به اصطلاح همان هوا گرفتن باک بنزین می‌نامند. با هوا گرفتن باک بنزین، شما قادر نیستید باک را به اندازه‌ کافی از بنزین پر کنید. در این شرایط علی رغم این که نازل بنزین را در دست داشته و سعی در بنزین زدن کامل می‌کنید، اما باک پذیرای بنزین ورودی نیست و باید هواگیری باک بنزین را انجام دهید.

گازهای تجمع پیدا کرده، موجب پایین آمدن سطح فشار داخل باک بنزین شده و عملیات دریافت بنزین را مختلف می‌سازند.

برای هواگیری کردن باک بنزین باید چه مراحلی را طی کنیم؟
هواگیری باک بنزین

فاجعه بزرگ‌تر؛ آتش سوزی!

به یاد داشته باشید که اگر این تجمع گازها داخل باک بنزین شدت پیدا کند، اوضاع می‌تواند بغرنج تر هم شود. تجمع زیاد گازها خطر آتش سوزی را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می شود که حتما به صورت دوره‌ای نسبت به بازدید از باک بنزین و عمل کردن منفذ خروج گاز آن اقدام کنید.

به یاد داشته باشید که هواگرفتن باک و نپذیرفتن بنزین به میزان کافی می‌تواند به جز نیاز به هواگیری باک بنزین، به عنوان یک زنگ خطر نیز به شمار رود.

روش هواگیری باک بنزین

نخستین کاری که انجام آن عاقلانه به نظر می‌رسد، بررسی باک بنزین توسط خود شما و یا یک مکانیک معتبر می‌باشد. در صورت گرفتگی در لوله سوخت گیری و یا مشکلی در منفذ خروج گاز، با برطرف ساختن آن مشکل نیز مرتفع خواهد شد.

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

اما راه حل سریع‌تر و البته نیازمند صبوری و حوصله بیشتری نیز در اختیار خواهید داشت. اگر به پمپ بنزین رفته و با باک بنزین خودروی خود به شکلی مواجه می‌شوید که بنزین زدن یکباره را پس زده و به اصطلاح هواگرفته است، می‌توانید به روش زیر مشکل را برطرف نمایید.

شما باید زمان بیشتری برای بنزین زدن خود اختصاص دهید. به این شکل که مقداری بنزین وارد باک کرده و سپس به محض آن که متوجه شدید بنزین به جای داخل شدن به باک، بیرون می‌ریزد؛ دست نگاه دارید. اکنون باید کمی مکث کرده و دوباره مقداری دیگر بنزین وارد باک کنید. این روند را باید تا جایی ادامه دهید تا باک بنزین خودرو پر شود. احتمالا باید ۱۰ برابر زمان معمولی برای بنزین زدن وقت اختصاصی دهید!

ممکن است بار اول موفق به پر کردن تمام گنجایش باک نشوید. اما با چند بار تکرار این حالت در چند وعده متناوب بنزین زدن، تقریبا هواگیری باک بنزین را با موفقیت پشت سر گذاشته و رفته رفته باک کاملا بنزین را به داخل خود راه می‌دهد. پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین روغن موتور برای پراید را مطالعه کنید.

علت پس زدن بنزین از باک پراید

اما اگر با بیرون ریختن بنزین از باک پراید مواجه شده باشید، احتمالا پیش از این جویای علت پس زدن بنزین از باک نیز شده‌اید. این موضوع می‌تواند ارتباط مستقیم با گرفتگی لوله حبابگیر باشد. در صورت معیوب شدن یا گرفتگی لوله حبابگیر یا همان لوله هواگیری باک بنزین پراید، با سرریز شدن بنزین از باک پراید مواجه خواهیم شد.

از علائم خرابی و گرفتگی این حبابگیر به جز پس زده شدن بنزین از باک، می‌توانیم به وارد شدن بوی بنزین داخل کابین، اشاره کنیم. در این صورت حتما باید این لوله هواگیر مورد بررسی و تست قرار گرفته و در صورت نیاز تعویض گردد.

"<yoastmark

چیزی به نام محلول یا ترکیب هواگیری باک بنزین وجود ندارد!

اما به خاطر داشته باشید که ترکیبی به عملکرد هواگیری باک بنزین وجود ندارد. مراقب باشید اتفاق خنده‌داری که برای من رخ داد، برای شما تکرار نشود.

چندی پیش در مراجعه به یکی از پمپ بنزین‌ها، در حالی که از مسئول پمپ درخواست کردم که باک ماشینم را پر کند، به وی توضیح دادم که باک به سختی بنزین می‌خورد و احتمالا مشکلی دارد.

این متصدی پمپ بنزین که احتمالا اعتماد به نفس بالایی هم داشت؛ به من گفت مشکلی نیست و می تواند با ریختن یک بسته هواگیر باک بنزین به قیمت ۴۰ هزار تومان مشکل را حل کند. بنده هم خوشحال از این که مسأله هواگیری باک بنزین ماشینم به این سادگی برطرف می‌شود، قبول کردم.

البته هر چه قدر در آینه نگاه کردم چیزی داخل باک ریخته نشد و لحظاتی بعد متوجه شدم که چه کلاه گشادی سرم گذاشته شده است!

به هر حال من مسأله را به دفتر پمپ بنزین رسانده و وجه پرداختی‌ام را پس گرفتم، ولی این موضوع باعث شد یقین پیدا کنم که برای هواگیری باک بنزین محلول یا روشی جادویی وجود ندارد.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.