هواگیری باک بنزین پراید چطور انجام می‌شود؟

40

هواگیری باک بنزین چیست و چه زمانی لازم است که انجام شود؟ اگر تا به حال با حالتی مواجه شده باشید که علی رغم خالی بودن باک بنزین، به اندازه کافی بنزین در خود جای نمی‌دهد، حتما به هواگیری باک بنزین خودروی خود نیز فکر کرده و احتمالا آن را انجام داده‌اید در بیشتر موارد سرریز شدن بنزین از باک پراید و علت ریختن بنزین از زیر ماشین پراید به دلیل هوای موجود در باک بنزین است در مواقعی هم بخار موجود در باک بنزین سبب ریپ زدن خودرو نیز می شود. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

چرا خودرو به هواگیری باک بنزین احتیاج پیدا می‌کند؟

علت هوا گرفتن که در واقع همان تجمع گاز داخل باک بنزین است، چیست؟

به باک بنزین خودروها نگاه کنیم. لوله خروجی که از باک برای جاری کردن سوخت به سمت موتور تعبیه شده است، غالبا به اندازه چیزی نزدیک به ۲ سانتی‌متر بالاتر از کف باک قرار گرفته است. در واقع این لوله خروجی را بالاتر از سطح کفی باک بنزین قرار می‌دهند، تا رسوبات بنزین که در بخش انتهایی باک تجمع می‌کنند، به مسیر سوخت رسانی وارد نشده و به سمت موتور حرکت نکنند. آموزش و نحوه تعویض باک بنزین پراید شاید برای شما جذاب باشید پیشنهاد می کنم آن را نیز مطالعه کنید .

از آن جایی که بنزین پیوسته در حال تبخیر شدن است، در باک خودروها سوراخ بسیار ریزی برای خروج گازهای به وجود آمده، قرار داده شده است. معیوب بودن این منفذ می‌تواند خودرو را نیازمند هواگیری باک بنزین بنماید. مقاله علت روشن شدن چراغ روغن در دور پایین برای دریافت اطلاعات بیشتر را بخوانید.

"<yoastmark

تجمع گاز داخل باک بنزین را به اصطلاح همان هوا گرفتن باک بنزین می‌نامند. با هوا گرفتن باک بنزین، شما قادر نیستید باک را به اندازه‌ کافی از بنزین پر کنید. در این شرایط علی رغم این که نازل بنزین را در دست داشته و سعی در بنزین زدن کامل می‌کنید، اما باک پذیرای بنزین ورودی نیست و باید هواگیری باک بنزین را انجام دهید.

گازهای تجمع پیدا کرده، موجب پایین آمدن سطح فشار داخل باک بنزین شده و عملیات دریافت بنزین را مختلف می‌سازند.

برای هواگیری کردن باک بنزین باید چه مراحلی را طی کنیم؟
هواگیری باک بنزین

فاجعه بزرگ‌تر؛ آتش سوزی!

به یاد داشته باشید که اگر این تجمع گازها داخل باک بنزین شدت پیدا کند، اوضاع می‌تواند بغرنج تر هم شود. تجمع زیاد گازها خطر آتش سوزی را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می شود که حتما به صورت دوره‌ای نسبت به بازدید از باک بنزین و عمل کردن منفذ خروج گاز آن اقدام کنید.

به یاد داشته باشید که هواگرفتن باک و نپذیرفتن بنزین به میزان کافی می‌تواند به جز نیاز به هواگیری باک بنزین، به عنوان یک زنگ خطر نیز به شمار رود.

روش هواگیری باک بنزین

نخستین کاری که انجام آن عاقلانه به نظر می‌رسد، بررسی باک بنزین توسط خود شما و یا یک مکانیک معتبر می‌باشد. در صورت گرفتگی در لوله سوخت گیری و یا مشکلی در منفذ خروج گاز، با برطرف ساختن آن مشکل نیز مرتفع خواهد شد.

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

اما راه حل سریع‌تر و البته نیازمند صبوری و حوصله بیشتری نیز در اختیار خواهید داشت. اگر به پمپ بنزین رفته و با باک بنزین خودروی خود به شکلی مواجه می‌شوید که بنزین زدن یکباره را پس زده و به اصطلاح هواگرفته است، می‌توانید به روش زیر مشکل را برطرف نمایید.

شما باید زمان بیشتری برای بنزین زدن خود اختصاص دهید. به این شکل که مقداری بنزین وارد باک کرده و سپس به محض آن که متوجه شدید بنزین به جای داخل شدن به باک، بیرون می‌ریزد؛ دست نگاه دارید. اکنون باید کمی مکث کرده و دوباره مقداری دیگر بنزین وارد باک کنید. این روند را باید تا جایی ادامه دهید تا باک بنزین خودرو پر شود. احتمالا باید ۱۰ برابر زمان معمولی برای بنزین زدن وقت اختصاصی دهید!

ممکن است بار اول موفق به پر کردن تمام گنجایش باک نشوید. اما با چند بار تکرار این حالت در چند وعده متناوب بنزین زدن، تقریبا هواگیری باک بنزین را با موفقیت پشت سر گذاشته و رفته رفته باک کاملا بنزین را به داخل خود راه می‌دهد. پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین روغن موتور برای پراید را مطالعه کنید.

علت پس زدن بنزین از باک پراید

اما اگر با بیرون ریختن بنزین از باک پراید مواجه شده باشید، احتمالا پیش از این جویای علت پس زدن بنزین از باک نیز شده‌اید. این موضوع می‌تواند ارتباط مستقیم با گرفتگی لوله حبابگیر باشد. در صورت معیوب شدن یا گرفتگی لوله حبابگیر یا همان لوله هواگیری باک بنزین پراید، با سرریز شدن بنزین از باک پراید مواجه خواهیم شد.

از علائم خرابی و گرفتگی این حبابگیر به جز پس زده شدن بنزین از باک، می‌توانیم به وارد شدن بوی بنزین داخل کابین، اشاره کنیم. در این صورت حتما باید این لوله هواگیر مورد بررسی و تست قرار گرفته و در صورت نیاز تعویض گردد.

"<yoastmark

چیزی به نام محلول یا ترکیب هواگیری باک بنزین وجود ندارد!

اما به خاطر داشته باشید که ترکیبی به عملکرد هواگیری باک بنزین وجود ندارد. مراقب باشید اتفاق خنده‌داری که برای من رخ داد، برای شما تکرار نشود.

چندی پیش در مراجعه به یکی از پمپ بنزین‌ها، در حالی که از مسئول پمپ درخواست کردم که باک ماشینم را پر کند، به وی توضیح دادم که باک به سختی بنزین می‌خورد و احتمالا مشکلی دارد.

این متصدی پمپ بنزین که احتمالا اعتماد به نفس بالایی هم داشت؛ به من گفت مشکلی نیست و می تواند با ریختن یک بسته هواگیر باک بنزین به قیمت ۴۰ هزار تومان مشکل را حل کند. بنده هم خوشحال از این که مسأله هواگیری باک بنزین ماشینم به این سادگی برطرف می‌شود، قبول کردم.

البته هر چه قدر در آینه نگاه کردم چیزی داخل باک ریخته نشد و لحظاتی بعد متوجه شدم که چه کلاه گشادی سرم گذاشته شده است!

به هر حال من مسأله را به دفتر پمپ بنزین رسانده و وجه پرداختی‌ام را پس گرفتم، ولی این موضوع باعث شد یقین پیدا کنم که برای هواگیری باک بنزین محلول یا روشی جادویی وجود ندارد.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

40 نظرات
 1. masoud rasouli می گوید

  با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز بسیار متاسفم که واقعا همه چیز تو مملکت ما کلک و کلاه برداری شده
  باک بنزین مخصوصا توی روزهای گرم تابستون با مشگل بخار گرفتن روبه رو میشه متاسفانه خیلی از دوستان اطلاع ندارن و نمیدونن که این تجمع بخار خیلی میتون مضر باشه و باید علت اصلی پیدا بشه یک دلیل میتونه خرابی درب باک برای ماشینهایی که درب باکشون سوپاپ داره باشه و خرابی کنیستر یا حباب گیر در خودروهایی مثل پراید بهتره که برای حل مشکل به یک تعمیرکار با انصاف یا نمایندگی های مجاز مراجعه بشه من اگه بتونم به دوستان کمک کنم درخدمت هستم ۰۹۱۹****۶۱۷ شماره همراه منه هرکمکی ازدستم بیاد کوتاهی نمیکنم چون تحصیلات من مکانیک هست و علم این کارو دارم با تشر

  1. مرتضی صادقیلر می گوید

   شماره تماس آقای رسولی به درخواست ایشان مخفی گردید. ایشان چند روز گذشته از طریق ارتباط با صفحه اینستاگرام استادکار این درخواست را داشتند.
   باتشکر
   صادقیلر؛ مدیر محتوای استادکار

  2. navid می گوید

   باباز کردن والو یکطرفه درمسیر لوله ورودی بنزین به باک میباشد مشکل شما حل میشود

 2. sadaf می گوید

  سلام باک ماشینم هوا گرفته چند جا گفتن موقعی که ماشین خاموش هست درب باک رو باز کنم درست میشه ولی بازم درست نشد چیکار باید بکنم ؟ماشین هم پراید هست

  1. navid می گوید

   باباز کردن والو یکطرفه درمسیر لوله ورودی بنزین به باک میباشد مشکل شما حل میشود

 3. ایمان می گوید

  دوستان سلام این آقا که شمارشو گذاشته اینجا هم خودش نمیدونه که ایراد از کجاس که باک هوا میگیره الکی وقت خودتونو نگیرید اطلاعات زیادی نداره فقط برای سرگرمی شماره گذاشته اینجا بعداز کلی زنگ به شمارش زدم جواب داده و میگه اصلا نمیدونم علتشو
  من خودم از حبابگیر و کنیستر بگیر تا باک و درب باک و لوله هارو همه رو عوض کردم درست نشده تاحالا پیش هر تعمیرکاری بردم نتونسته ایرادشو برطرف کنه آخرش به این نتیجه رسیدم که بخاطر هوای گرم تابستونه وهیچ راهی نداره الکی پولتونو دور نریزید قطعات تعویض نکنید دوروز دیگه هوا خنک میشه مشکلش حل میشه تنها کاری که میشه کرد در باک ماشین رو کمی شل ببندید که بخار بنزین داخلش جمع نشه باعث افزایش مصرف سوخت و صدای قل قل درون باک میشه باک رو خیلی تا آخر پرش نکنید یا اینکه یه سوراخ ریزی با سوزن روی درب باک بزنید ولی بعداز تابستون درب باک رو عوض کنید امیدوارم که تونسته باشم کمکتون کنم

 4. هستی می گوید

  این شماره موبایلش ک گذاشته که خاموشه اصلا سرکارمون گذاشته؟؟

 5. نیما می گوید

  آقا ملت سرکار گذاشتی شماره میزاری گوشیتو خاموش میکنی

 6. عليرضا می گوید

  دوستان عزیز یک روش ساده برای هواگیری باک هست و بسیار ساده نیاز به هیج مکملی نیست در این روش که ۴٠سال بیش پدرم به من یاد داد. قبل ازینکه تو جایگاه، بنزین بزنید. اول درباک ماشین را تکان دهید. أین روش باعث میشه گازهایی که در باک جمع شده از دهانه باک خارج و شما به راحتی و بدون سر ریز شدن، بنزین خود را بزنیند. خودم هر سری میرم بنزین بزنم انجام میدم جندین نَفَر هم بهشون گفته بودم راضی بودن خدا نگهدارتون

  1. محمد می گوید

   چجوری تکونش بدیم؟؟!!
   وقتی بستس ک خیلی سفته و تکون نمیخوره

 7. مجتبی می گوید

  اگر مشکل از حباب گیر و شلنگهاش و کنیستر نباشه راهش اینه که شستشو دهنده باک یه ظرف از پمپ بنزین بخرید بریزید توی باک سالی یک بار کافیه و باک دیگه هوا نمیگیره اسمش یادم نیست فکر کنم کیلر یا یه همچین چیزی بود. البته تکان دادن خودرو هم موقع زدن بنزین جوابگو هست اینم امتحان کردم هوا نگرفت ولی در حالت نرمال اگر حبابگیر کارشو درست انجام بده نباید هوا جمع بشه تو باک

 8. مهدی می گوید

  با سلام بنده یک ماشین تیبا دارم و مشکل پس زدن بنزین از باک بعداز پر کردن باک نه تا انتها و اکثرن در فصل گرما را دارم تیبا حبابگیر ندارد و از طرفی کنیسر بنزین را هم تعویض کرده ام و مشکل برطرف نشد در هنگام پر کردن باک مشکل ورود بنزین ندارم بعد از سوختگیری و مخصوصا در زمان کولر گیری این پس زدن بیشتر میشود تا جایی که در حدود ۵ الی ۱۰ لیتر از بنزین زده شده را پس میزند

 9. استاد هادی می گوید

  باسلام شیلنگ کنیستر به باک مسدود شده با فشار باد درست میشه

 10. رضا می گوید

  سلام یکبار تو راه که می اومدم ماشین شروع کرد به ریپ زدن و به اصطلاح کله زدن ماشین
  بعد پیاده شدم در باک‌‌ رو باز کردم درست شد فکر میکنم باک بخار گرفته بود و این حدثم درست هم بود و ماشین اوکی شد
  اینم بگم تابستون بود و هوا خیلی گرم بود

 11. یزدان حسنی کیا می گوید

  سلام من پرایدم مشکل سرریز و عدم پذیرش بنزین داشت اعصابم داغون شده بود…خصوصا موقع سوختگیری ، یه باطری ساز به من گفت دریچه ورودی بک درست عمل نمیکنه کلا اونو ز سر راه برداشت مشکل به کلی حل شد…خدا خیرش بده

 12. نور صنعت تجهیز می گوید

  عالی است ممنون از اطلاعات خوب شما

 13. مرادی می گوید

  سلام دوستان بنده هم تابستان امسال توی اوج گرمای هوا مشکل بیرون زدن بنزین از داخل باک رو داشتم و همیشه باک بنزینم هوا داشت و زمانی که ۲۰ لیتر بنزین می زدم باز بیرون زدگی بنزین از درب باک داشتم همش اطراف ماشین بوی بنزین می اومد و توی صندوق بنزین پس می زد من هم قطعاتی مثل کنیستر٬ درب باک٬ حبابگیر بنزین٬ مجموعه شلنگ های باک رو عوض کردم یه خورده هوا سرد شد بهتر شد و الان هم کلا از بین رفته در ضمن من دریچه ته باک که باز و بسته میشه هم درآوردم ولی مشکل حل نشد الان هم برای سال بعد مصیبت دارم شما هم اگر مشکلتون حل شد اینجا بفرستید من هم انجام بدم من مشکوک به خود پمپ بنزین هستم نمی دونم دیگه باید چیکار کنم. ماشینمم پراید مدل ۸۸ صبا هست

  1. محمد می گوید

   یه فوت محکم از شلنگ ورودی کنیستر به سمت حبابگیر مشکلت رو حل میکنه

 14. شهنازی می گوید

  سلام.
  منم همین مشکل رو داشتم.وسایل مختلفی رو تعویض کردم.ولی درنهایت با بستن یه سیم مفتتولی به شیلنگ مشکی رنگ زیر باک مشکل برطرف شد.
  شیلنگ مشکی که حالت فنری،خرطومی، داره.ماشین رو بایدببرید روی چال از زیر نگاه کنید معلومه.
  یه مقدار این شیلنگه افتادگی داشت که با بستن اون به میله کناریش مشکل من برطرف شد.

 15. حسن می گوید

  من ریو دارم و چنین مشکلی برام بوجود اومد. با تعویض فیلتر بنزین این مشکل حل شد.

 16. محمد می گوید

  سلام.دوست عزیزی که گفتی تو سرما ماشینت بهتر میشه. من این مشکل رو داشتم احتمالا مسیر خروجی حبابگیر تا کنیسترت گرفتگی داره. اونو برطرف کنی درست میشه.شیر برقی رو هم چک کن ببین کار میکنه یا نه. با یه فوت محکم از شلنگ ورودی کنیستر به سمت باک مشکلت حل میشه.

  1. امیررضا می گوید

   اقا محمد توی ماشین های کاربراتور چی ? کنیستر به سمت باک شلنگ نداره که

 17. حمید می گوید

  سلام من پژو ۴۰۵ SLX دارم هنگامیکه بنزین می زنم پس از خروج از پمپ بنزین ماشین شروع به ریپ زدن می کند پس از طی مسافتی حدود ۵ الی ۱۰ کیلوتر درست شده و تا بنزین زدن بعدی مشکل رفع می شود می خواستم بدانم علت از چیست؟ ضمنا درب باک را هر موقع باز می کنم (نه فقط وقتی که باک پر است) صدای شدید تخلیه گاز به گوش می رسد

  1. sharafi می گوید

   احتمال زیاد مشکل از کنیستر یا شیر برقی کنیستر .مشابه همین مشکل رو در پراید داشتم.

 18. داریوش می گوید

  سلام
  اگه یکی از لوله های حباب گیر پراید رو مسدود کنیم مشکلی بوجود میاره؟
  یعنی خطری داره؟
  من بین راه هستم و فعلا فرصت تعمیر حباب گیر رو ندارم ولی چون خیلی بوی بنزین میده با چسب برق لوله ی حبابگیر که خشک شده و شکسته بود رو بستم
  اگه خطری داره لطفا بفرمایید

 19. عباس می گوید

  دوستانی که مشکل خروج گاز هنگام باز کردن درب باک بنزین دارند….1.درب باک را باز کنید.2.شیلنگی که از باک به کنیستر متصل است را از ورودی وسط کنیستر جدا کنید.در شلنگ فوت کنید.اگر راه شیلنگ بسته و هوا از باک خارج نشد.مشکل شما مسدود شدن شلنگ خروج بخارات بنزین است که احتمالا هنگام بستن باک پشت باک گیرده است.من پس از یکسال دهها مکانیک و نمایندگی رفتم و اکثرا جواب درستی ندادند.شیر برقی و کنیستر را عوض کردم.اخرش مشخص شد لوله خروج بخار بنزین بین. پشت باک و یک میله باریکی شاید ترمز فشرده شده و بسته است.

 20. صادقی می گوید

  ما تازه دوهفته است
  سایناخریدیم همچین مشکلی داریم

 21. اکبر محمودی می گوید

  سلام ماشین من پراید و مشکل بنزین زدن دارم بعضی موقعها خوبه ولی بیشتر مواقع نمیشه بنزین زد باید کم کم بزنم میخواستم از کسانی که این تجروبرودارندکمک بگیرم

 22. h می گوید

  سلام زمانی ک ترمز میگیرم صدای بازی کردن بنزین در باک در اتاق سر و صدا ایجاد میکند.باید چه کاری انجام بدهم؟ آیا مشکل از حباب گیر است؟

 23. علی می گوید

  سلام
  من در باک رو باز میکردم کلی هوا با فشار خالی میشد .فیلتر بنزین عوض کردم و یک فیلتر فلزی با کیفیت انداختم مشکل حل شد.

 24. میرحسین می گوید

  باسلام
  بانک ماشین پرایدما از موقعی که چراغ خطر بنزین روشن می شود، ۲۵ لیتر بیشتر بنزین نمی گیرد، لطفا راهنمایی بفرمائید،

 25. علی می گوید

  سلام
  دوستان عزیز من پژو پارس مدل ۹۶ کارکرد۸۰ هزارتا دارم چند وقتی بود در گیر هم ریپ زدن و هم اینکه در باک باز میکردم صدای هوا می اومد .فیلتر بنزین و کنیستر و شیر برقی رو با هم تعویض کردم کل مشکل حل شد) ‌.کلی مکانیک بردم شمع، وایر، استیپر، برنامه کامپیوتر ،سنسور دریچه گاز، همه رو ب اشتباه عوض کردن( نگو مشکل از کنیستر و شیر برقی بوده)😔

 26. محمد می گوید

  باسلام من نميدونم امپر بنزين خرابه يا نه اصلا امپر چراغش روشنش نميشه و بنزين تموم ميشه ايا از زير به باك ضربه خورده؟
  اينجوري شده چون خيلي هم ارتفاع داره ممنون

 27. ابوالفضل می گوید

  دوستان لطفا راهنمایی کنید
  من ۴۰۵ دارم وقتی که باک فول میکنم از سمت راست زیر ماشین شروع به ریختن بنزین میکنه تا چهار پنج لیتر که خارج شد دیگه نمیریزه ، ماشین هم خوب کار میکنه
  مشکل از چیه ، جنت زیر هم عوض کردم مشکل حل نشد
  خیلی هم بوی بنزین میاد

 28. قاسمی می گوید

  باسلام من نميدونم امپر بنزين خرابه يا نه اصلا امپر چراغش روشنش نميشه و بنزين تموم ميشه ايا از زير به باك ضربه خورده؟
  مشکل ازاندازه گیریاآمپرمیباشد.

 29. قاسمی می گوید

  اگراین قطعه خراب باشد،آمپر،میزان بنزین رابین نیمه وپر/یابین خالی ونیمه نشان میدهد.

 30. قاسمی می گوید

  بانک ماشین پرایدما از موقعی که چراغ خطر بنزین روشن می شود، ۲۵ لیتر بیشتر بنزین نمی گیرد، لطفا راهنمایی بفرمائید.
  مشکل ازشلنگ حباب گیرخواهدبود.

 31. قاسمی می گوید

  من ۴۰۵ دارم وقتی که باک فول میکنم از سمت راست زیر ماشین شروع به ریختن بنزین میکنه تا چهار پنج لیتر که خارج شد دیگه نمیریزه ، ماشین هم خوب کار میکنه
  مشکل از چیه ، جنت زیر هم عوض کردم مشکل حل نشد
  خیلی هم بوی بنزین میاد
  فرسوده بودن کنیسترخودرو.

 32. هادی می گوید

  سلام من پرایدمدل ۷۷ دارم یک ازوقتی تعمیرکردم کله میزنه یا اگرماشین بادنه سنگین حتمأبایدپرگازباشه وگرنه خاموش مبشه لطفآ راهنمایم کنید مصرف درست کردم گیربکس مکانیک دیده ازانهانبوده

 33. جواد اعتدالی می گوید

  برای حل مشکل هوا گرفتن باک بنزین شما باتعویض سوپاپ یکطرفه روی حبابگیر مشکل شما رفع میشه برای اطمینان از عیب سوپاپ باید از یکطرف هوا بکشه واز طرف دیگه نه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 9 =