تمیز کردن موتور خودرو ؛ هفت دستورالعمل تمیز کردن موتور خودرو

0

پیشرانه (موتور) بیش تر خودروهای امروزی نیازی به شستشو ندارد با این حال مقدار کمی آشغال در محل اشتباه می تواند باعث آسیب به خودرو شود. البته این بدین معنی نیست که برای تمیز کردن موتور خودرو خود مجبور به ساختن یک گاراژ خانگی باشید. فقط کافی است همان قدر که به درجه سوخت و چراغ های هشدار دهنده جلوداشبورد توجه دارید به پیشرانه نیز توجه داشته باشید. اما چرا تمیزکاری موتور خودرو مهم است؟

چرا تمیز کردن موتور خودرو مهم است

ریچارد رینا مربی وب سایت CARiD و یک متخصص خودرو  می گوید:

«باز کردن درب کاپوت خودرو همیشه ایده خوبی است تا متوجه بشید چه اتفاقی در حال انجام است.»
و در ادامه می افزاید: « با این که ورود یک برگ یا یک شاخه کوچک به موتور خودرو غیرمحتمل است، اما همان مقدار کم آشغال می تواند یک لوله رو مسدود کند و یا در موتور برف پاک کن گیر کند. بنابراین هر چیزی که نباید در ناحیه موتور باشد را خارج کنید.»

خودروهای امروزی درست در جایی که قسمت های مختلف پیشرانه احتیاج به محافظت دارند دارای یک رادیاتور هستند ولی همچنان نیاز است که هر از چندگاهی نگاهی به زیر درب کاپوت خودرو خود بیاندازید.
به گفته این متخصص خودرو، بررسی ماهیانه خیلی ایده آل است ولی دو بار بازرسی در سال و تمیز کردن موتور خودرو نیز می تواند از وقوع خیلی مشکلات جلوگیری کند.
این کار مخصوصاً به افرادی که در جاده های خاکی، ماسه ای، جاده های نامعمول و یا سالانه بیش از ۴۰ هزار کیلومتر رانندگی می کنند توصیه می شود.

تمیز کردن موتور خودرو
تمیزی در حد افراط! صد البته که برای یک ماشین باز بسیار جذاب و دوست داشتنی است. (پیشرانه آشنای مزدا BP)

بنا به گفته یک متخصص دیگر:

«بیش تر ماشین باز ها با تمیز کردن موتور خودرو علاوه بر زدودن آلودگی ها، محل های نشتی روغن و دیگر مایعات را می یابند. از طرف دیگر مایعات نشت پیدا کرده با جذب آلودگی های مختلفی چون جرم، گرد و خاک و غیره باعث آسیب به پیشرانه خواهند شد پس چه بهتر که زودتر از شر آن ها خلاص شویم.»

هفت دستورالعمل تمیز کردن موتور خودرو

در صورتی که پیشرانه خودرو ما بسیار چرب شد و یا به وسیله مواد دیگر آلوده شد چگونه آن را تمیز کنیم؟

در ادامه با «۷ دستورالعمل تمیز کردن موتور خودرو» از زبان دو متخصص باتجربه خودرو یعنی ریچارد رینا و اِد کریستون آشنا خواهید شد. دستورالعمل هایی در عین حال ساده که بسیار کاربردی هستند.

از سرد شدن پیشرانه (موتور) اطمینان حاصل کنید

علاوه بر این که با کار بر روی موتور گرم ممکن است به خود آسیب بزنید، تمیزکننده ها و آب می توانند آسیب های جدی به پیشرانه وارد کنند. مطمئن شوید که قبل از شروع پیشرانه خنک شده باشد.

تمیز کننده خود را به درستی انتخاب کنید

ابتدا هرگونه شاخ و برگ را خارج کنید. از یک تمیزکننده مخصوص چربی زدایی از قطعات موتور استفاده کنید. تمیزکننده های چندکاره خانگی به همراه مقدار بسیار کمی مایع ظرفشویی نیز می توانند جوابگوی چربی زدایی باشند. اگر در مورد این که از چه محصولی استفاده کنید تردید دارید به یک فروشگاه لوازم اسپرت سر بزنید و یک محصول پاک کننده/چربی زدا تهیه کنید. حتی می توانید از یک مسواک قدیمی جهت تمیزکاری قسمت های کوچک استفاده کنید. از یک پارچه کتانی تمیز برای زدودن چربی ها بهره بگیرید. از برس های دارای دندانه های زبر و یا سیمی استفاده نکنید چرا که به قطعات مهم پیشرانه آسیب وارد می کنند.

تمیز کردن موتور خودرو
اگر تمیز کردن موتور خودرو امری اجتناب ناپذیر بود، قسمت های الکتریکی را با کیسه های پلاستیکی به خوبی بپوشانید.

تمیز کردن موتور خودرو را با دقت زیاد انجام دهید

حتماً افراد زیادی که با پاشیدن آب پرفشار به قسمت های الکتریکی خودرو خود آسیب رسانده اند را مشاهده کرده اید. وقتی با شیلنگ آب اقدام به تمیز کردن موتور خودرو خود کنید ممکن است آب را وارد فیش ها و قسمت های الکتریکی خودرو بنمائید. وقتی متوجه این موضوع خواهید شد که موتور روشن نمی شود. از این هم بدتر، ممکن است آب وارد پیشرانه شود.
حتماً قبل از این کار از سرد شدن پیشرانه اطمینان حاصل کنید؛ زیرا اختلاف دما می تواند باعث ترک خوردن بلوک موتور شود.
اگر تمیز کردن موتور خودرو امری اجتناب ناپذیر بود، قسمت های الکتریکی را با کیسه های پلاستیکی به خوبی بپوشانید.

تمیز کردن موتور خودرو
از تمیزکننده های پرفشار به شدت اجتناب کنید – حتی با تنظیم روی کم ترین فشار نیز تمیزکننده های پرفشار می توانند فاجعه به بار بیاورند!

از تمیزکننده های پرفشار به شدت اجتناب کنید

حتی با تنظیم روی کم ترین فشار نیز تمیزکننده های پرفشار می توانند فاجعه به بار بیاورند. بهتر است فقط افراد متخصص و باتجربه از این ابزار استفاده کنند.

به خوبی همه قسمت ها را خشک کنید. بعد از تمیز کردن موتور خودرو با یک دستمال حوله ای قسمت های مختلف را خشک کنید.
تا جایی که امکان دارد آب را خارج کنید. سپس خودرو را استارت (روشن کردن) کنید، حرارت آب باقی مانده در دیگر قسمت ها را بخار خواهد کرد.

اقدامات پیشگیرانه انجام دهید

تایرهای خودرو گل و لای، شن و نمک را به قسمت های زیرین خودرو می پاشند. در یک گاراژ کارواش اقدام به زیرشویی خودرو کنید.
اگر قصد شستن خودرو در خانه را دارید با استفاده از یک شیلنگ باغبانی پرفشار هر چهار گلگیر خودرو را شستشو کنید. حتی می توانید بعد از این که به نوبت زیر هر طرف خودرو جک زدید اقدام به شستشوی داخل گلگیرها بنمائید.

تمیز کردن موتور خودرو
با اینکه رسیدگی به باتری مربوط به شستشوی موتور خودرو نیست؛ ولی به صورت دوره ای باتری را نیز نظافت کنید.

باتری را فراموش نکنید

با اینکه رسیدگی به باتری مربوط به شستشوی موتور خودرو نیست؛ به صورت دوره ای باتری را نیز نظافت کنید.
برای این کار ابتدا می بایست هر دو قطب باتری جدا شوند و انتهای کابل هر دو قطب با یک برس سیمی تمیزکاری شوند. همچنین در اصطلاح «سرباتری» نیز به همین صورت می بایست تمیزکاری شود.
یک راه حل کارآمد این است که با مخلوط جوش شیرین و آب این کار انجام شود.

منبع: mobiloil

مطالب زیر نیز شاید برای شما مفید باشند:

کارواش سبز (کارواش خانگی) چیست و چه مزایایی دارد؟

خدمات کارواش سبز روشویی و توشویی ماشین های سواری و شاسی بلند در منزل و محل کار

کارواش سبز در محل

  • شستشوی انواع خودروهای شاسی بلند
  • شستشوی انواع خودروهای سواری
  • توشویی و روشویی انواع خودرو
  • واکس و پولیش داشبورد و لاستیک
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 4 =