راهنمای نصب سیستم مولتی مدیای خودرو

0

سیستم مولتی مدیای خودرو از تجهیزاتی‌ست که بیشتر صاحبان انواع خودروها، مایل به نصب آن هستند. مهم نیست که چه مدل خودرویی سوار می شوید و دامنه قیمتی آن چقدر است؟ می توانید با نصب یک سیستم مولتی مدیای مدرن و جذاب، لذت وافری از سواری خود ببرید.

تا به حال چند بار برایتان پیش آمده است که حین رانندگی به موسیقی خاصی گوش داده و آن را به مراتب جذاب‌تر از سابق بیابید؟ گویی صدای خواننده بارها گیراتر شده و کلمات با سوز بیشتری در مغز استخوان نفوذ می‌کنند. این همان جادوی سیستم مولتی مدیای خودرو است! علاوه بر آن حین رانندگی و برای مسیریابی، GPS مولتی مدیا، به خوبی راهگشایتان خواهد بود. در زمان پارک کردن نیز دوربین دنده عقب روی صفحه نمایش مولتی مدیا، شرایط پارک کردن را بارها ساده‌تر خواهد ساخت. (پیشنهاد مطالعه: پارک کردن خودرو در سراشیبی)

راهنمای نصب سیستم مولتی مدیای خودرو
روش نصب سیستم مولتی مدیای خودرو

روش نصب سیستم مولتی مدیای خودرو

روش نصب سیستم مولتی مدیای خودرو، چندان پیچیده نیست. اما افرادی که این کار را انجام می‌دهند؛ تبحر خاصی در آن داشته و با سرعت عمل بالایی مراحل نصب را طی می‌کنند. در صورتی که بخواهید این کار را خودتان شخصا انجام داده و از متخصص آن بهره نگیرید، شاید مراحل زیر بتواند انجام دادن آن را سهل‌تر نماید.

باز کردن فریم داشبورد

اولین مرحله‌ای که باید پشت سر بگذارید، باز کردن فریم داشبورد است. تمامی خودروها به صورت پیش فرض دارای سیستم صوتی هستند. شما باید خارهای فریم فعلی را آزاد کرده و سیستم صوتی را خارج کنید. البته توجه داشته باشید که سوکت‌ها در جای خود بوده و باید آن‌ها را تک به تک جدا کنید.

راهنمای نصب سیستم مولتی مدیای خودرو
ابتدا فریم سیستم صوتی فعلی خودرو را با رها کردن زه ها باز کنید

جدا کردن کانکتورهای پشت سیستم صوتی

زمانی که سیستم صوتی را بیرون آوردید، کانکتورهای پاور را نیز جدا کنید. سپس رابط‌های صدا و آنتن را نیز از محل خود جدا سازید.

جدا کردن لاستیک دور درب سمت شاگرد

برای رد کردن آنتن گیرنده و سیم‌های سیستم مالتی مدیا، باید لاستیک یا همان زه دور درب سمت شاگرد را باز کنید. از این مسیر آنتن گیرنده دیجیتال را رد کرده و سیم‌های سیستم مالتی مدیا را نیز عبور می‌دهید. بهتر است برای تمیزکاری، سیم‌های سیستم را از زیر پوشش سقف خودرو عبور دهید، تا ظاهر ناخوشایندی پیدا نکند.

سیم‌های مربوط به سنسور دنده عقب را نیز به سمت صندلی عقب برده و آن را از پشت صندلی عقب، عبور دهید. این سیم‌ها به سنسورهای دنده عقب در سپرهای عقب، متصل خواهند شد. (پیشنهاد مطالعه: معنای چراغ‌های پشت آمپر خودرو چیست؟)

راهنمای نصب سیستم مولتی مدیای خودرو
سیم های سنسور دنده عقب را از پشت صندلی عقب عبور داده و به سپرها برسانید

جای دادن دستگاه گیرنده دیجیتال زیر داشبورد

اما خود دستگاه گیرنده دیجیتال را باید زیر داشبورد قرار دهید. سیم‌های آنتن به این دستگاه رسیده و از سمتی دیگر نیز به رابط برق اصلی ماشین متصل می‌گردد.

نصب اصلی سیستم مولتی مدیای خودرو

حالا وقت آن رسیده که سیم اصلی سیستم مولتی مدیا را به اتصال پاور زده و دو سیم مثبت و منفی از گیرنده دیجیتال را نیز به سیم‌های رابط مولتی مدیا بزنید. در ادامه آن، سوکت رادیو را نیز به محل آن در مالتی مدیا زده و مسیریاب را به همین شکل متصل سازید. سیم سنسور دنده عقب را نیز به اتصال سیم‌های سیسم مولتی مدیا، بزنید. سپس فریم مولتی مدیا را در فریم باز شده قبلی، جا انداخته و زه‌های آن را به خوبی در جای خود قرار دهید.

راهنمای نصب سیستم مولتی مدیای خودرو
روش ساده نصب سیستم مولتی مدیای خودرو در فریم

ویژگی‌ها و قابلیت‌های سیستم مولتی مدیا خودرو

به جز صفحه نمایش و ورودی یو اس بی و SD Card در سیستم مولتی مدیا، بلوتوث و میکروفن نیز چشمگیر هستند. سیستم مولتی مدیای خودرو قابلیت اتصال به موبایل‌های هوشمند را داراست. همین طور شما می‌توانید از دوربین دنده عقب در آن بهره‌مند شوید.

یکی از بهترین ویژگی‌های کاربری آن را باید GPS و نقشه خوان بدانیم که برای رانندگی راهنمایی عالی به شمار می‌رود. اتصال به گیرنده دیجیتال نیز از فاکتورهایی ست که سیستم‌های مولتی مدیا را برای راننده و سرنشینان آن، جذاب می‌سازد.

  • نکته: حین انتخاب و خرید سیستم مولتی مدیا، حتما از برندهای معتبر و سازگار با خودروی خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که برندهای نامشهور و نمونه‌های بی‌کیفیت؛ می‌توانند موجب آسیب مستقیم به سیستم برق رسانی خودرو گشته و هزینه‌های غیرقابل پیش بینی به بار بیاورند.

به همین دلیل با وجود دوره کردن نسبی مراحل نصب، بهتر است برای اضافه کردن این سیستم به خودروی خود؛ از یک متخصص در این حوزه استفاده نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + دو =