۷ راهکار جلوگیری از سرقت ماشین که باید بدانید

0

امیدوارم که هیچ‌زمان چیزی از شما ندزدیده باشند و هیچ‌زمان نیز ندزدند، اما آن‌هایی که یک یا چند مورد از وسایل‌شان به سرقت رفته، پس از سرقت با خود گفته‌اند «اگر فلان کار را کرده بودم دزد نمی‌توانست وسیله‌ام را بدزدد». این قاعده مشمول سرقت ماشین نیز می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که یک سری اقدام وجود دارند که در صورت عمل به آن‌ها خطر سرقت خودرو کاهش خواهد یافت و حتی به صفر خواهد رسید. اگر می‌خواهید بدانید که چه کارهایی برای جلوگیری از سرقت خودرو مفید هستند تا انتهای این نوشتار با ما در مجله استادکار همراه باشید.

روش‌های جلوگیری از سرقت ماشین

۱- درب‌های خودرو را قفل کنید

ممکن است در نگاه نخست، این توصیه بسیار ساده و ابتدایی به نظر برسد اما کم نیستد کسانی که به دلیل صحبت با تلفن، درگیر بودن فکر، اعتماد به محل و موارد این قبیل خودرو را قفل نکرده و چند دقیقه‌ای از آن دور می‌شوند. یک خودروی قفل‌نشده (ولو برای چند دقیقه) خوراکی عالی برای سارق حرفه‌ای است. او دیگر مجبور نیست که از روش‌های مختلف بهره ببرد تا بلکه بتواند درب خودرو را باز کند، بلکه با یک لقمه‌ی حاضر و آماده مواجه خواهد بود و کم‌تر از یک دقیقه برای او کافی ست که خودرو را از چنگ صاحب آن درآورد و به سرقت ببرد. بنابراین هیچ زمان در هیچ مکانی خودرو را قفل‌نشده نگذارید.

همچنین پس از هر بار قفل‌کردن خودرو نیز به‌واسطه‌ی یک امتحان کوتاه اطمینان حاصل کنید که درب‌های خودرو قفل شده‌اند. کلاً اجازه دهید که قفل‌کردن خودرو و هم‌چنین مطمئن‌شدن از قفل‌بودن آن برای شما به یک عادت تبدیل شود تا از این پس هر زمان که از خودرو پیاده شدید این کار را انجام دهید.

معرفی روش‌هایی کاربردی برای جلوگیری از سرقت ماشین
هیچ‌زمان در هیچ مکانی حتی برای یک دقیقه خودرو را بدون قفل کردن درب‌ها ترک نکنید.

۲- از ابزارهای ضد سرقت مناسب استفاده کنید

سرقت خودرو موضوع مهمی است و به همین دلیل کمپانی‌های بسیاری سعی بر آن دارند که از طریق تولید و عرضه‌ی محصولات ضد سرقت خودرو درآمد کسب کنند. بنابراین در سطح بازار ابزارهای مختلفی برای جلوگیری از سرقت خودرو وجود دارند. به عنوان مثال، قفل فرمان ابزاری عالی و البته بسیار ساده برای جلوگیری از دزدیده‌شدن ماشین است. یا مثلاً می‌توانید علاوه بر قفل فرمان از قفل پدال نیز استفاده کنید. این ابزارها نه‌تنها به صورت عملی مانع از آن می‌شوند که سارق کار خود را به خوبی انجام دهد، بلکه حتی وجود آن‌ها در همان لحظه‌ای که سارق نیت سرقت خودرو را دارد موجب می‌شود که سارق قید سرقت خودرو را بزند.

معرفی روش‌هایی کاربردی برای جلوگیری از سرقت ماشین
قفل فرمان ابزاری مناسب برای جلوگیری از سرقت ماشین است.

۳- کلیدهای جایگزین را در مکان‌های مشخص نگذارید

زیر بدنه خودرو، صندوق عقب و مکان‌های این قبیل از جمله مکان‌هایی هستند که اکثر رانندگان کلیدهای یدکی خود را در آن‌ها قرار می‌دهند. سارقان حرفه‌ای بسیار باهوش‌اند و پس از ماه‌ها و سال‌ها دزدی دیگر می‌دانند که چه مکان‌هایی می‌توانند محل کلیدهای یدکی باشند. بنابراین به هیچ عنوان این مکان‌ها را برای نگهداری از کلیدهای یدکی انتخاب نکنید. همچنین بدانید که صندوق عقب مکان امنی نیست و بنابراین نباید همه چیزتان را در آن بگذارید.

معرفی روش‌هایی کاربردی برای جلوگیری از سرقت خودرو
بهتر است به جای قرار دادن کلیدهای یدکی در قسمتی از خودرو، آن‌ها را به یکی از اعضای خانواده بسپارید.

۴- خودرو را در مکانی مناسب پارک کنید

این نکته بدیهی است که هر مکانی نمی‌تواند برای پارک خودرو مناسب باشد، اما متأسفانه برخی از صاحبان خودرو به این نکته توجه نمی‌کنند و با این استدلال که قرار است خیلی زود برگردند خودرو را در هر مکانی پارک می‌کنند. برای سرقت ماشین توسط سارق زمان مهم نیست، او کار را در یک دقیقه نیز انجام می‌دهد. بنابراین برای جلوگیری از سرقت خودرو یک مکان مناسب برای پارک خودرو انتخاب کنید. هم‌چنین اگر خودرو را در پارکینگ پارک می‌کنید، نباید آن را در نزدیکی درب ورودی یا خروجی پارکینگ پارک کنید.

معرفی روش‌هایی کاربردی برای جلوگیری از سرقت خودرو
به محل پارک خودرو دقتی بسیار داشته باشید.

۵- از دزدگیر استفاده کنید

البته که دیگر بلندشدن صدای دزدگیر به امری عادی تبدیل شده و بنابراین کم‌تر کسی روی آن به عنوان یک راه برای جلوگیری از سرقت ماشین حساب می‌کند. اما استفاده از بوق دزدگیر هنوز هم می‌تواند از یک طریق مفید باشد و آن این است که شما را مجبور می‌کند که برای خاموش‌کردن دزدگیر به بیرون بروید و بنابراین درصورتی‌که سارق در حال سرقت خودروی‌تان باشد بتوانید او را در حین کار گیر بیندازید.

معرفی روش‌هایی کاربردی برای جلوگیری از سرقت خودرو
استفاده از دزدگیر برای جلوگیری از سرقت خودرو خالی از فایده نیست.

۶- چیزهای ارزش‌مند را در خودرو جای نگذارید

این که یک آی‌پد یا یک لپ‌تاپ را روی صندلی جلو یا عقب بگذارید و خودرو را ترک کنید، موجب می‌شود که هر کس، حتی اگر سارق حرفه‌ای نباشد نیز، برای سرقت ماشین و یا سرقت وسایل موجود در آن وسوسه شود. بنابراین تا جای امکان سعی کنید به‌هنگام ترک خودرو وسایل ارزش‌مند و گران‌قیمت را نیز با خود ببرید.

معرفی روش‌هایی کاربردی برای جلوگیری از سرقت ماشین
وجود چیزهای با ارزش مانند گوشی و یا لپ‌تاپ در خودرو می‌تواند عاملی برای وسوسه‌شدن دزدها باشد.

۷- یک دستگاه جی پی اس (GPS) تهیه کنید

وجود یک ردیاب در خودرو موجب می‌شود که از طریق گوشی و یا سایر گجت‌ها از محل دقیق خودرو مطلع شوید. خوبی این دستگاه‌ها این است که عمدتاً دزدها قادر به غیرفعال‌کردن آن‌ها نیستند. اما نکته اینجاست که در صورت نصب ردیاب خودرو باید حتماً گوشی و یا هر گجتی دیگر که به GPS دسترسی دارد را کاملاً محافظت کنید و آن را از سرقت در امان بدارید.

معرفی روش‌هایی کاربردی برای جلوگیری از سرقت ماشین
پیشنهاد می‌کنیم از GPS برای خودروی خود استفاده کنید.

چند نکته جهت جلوگیری از سرقت ماشین

  • همواره پیش از ترک خودرو از بالا بودن شیشه‌ها اطمینان حاصل کنید.
  • اگر قصد فروش خودرو را داشتید، هیچ‌زمان و تحت هیچ شرایطی خودرو را برای امتحان‌کردن به مشتری نسپارید.
  • هر مأمور پلیسی که قصد متوقف‌کردن خودروی شما را داشت، حتماً از او بخواهید که به شما ثابت کند مأمور پلیس است.
  • بهتر است خودرو را در مکان‌هایی که پارک می‌کنید از مغازه‌دارها بخواهید که مراقب آن باشند.

سخن آخر

هرگونه کوتاهی در انجام موارد بالا ممکن است با کلی افسوس و حسرت همراه باشد. بنابراین اگر صاحب خودرو هستید نکته‌های بالا را به کار گیرید و مانع از آن شوید که یک دزد بی‌وجدان مال شما را به سرقت ببرد.

در آخر آن که جای بسی خوش‌حالی خواهد بود اگر تجربه‌های‌تان در زمینه‌ی سرقت خودرو و جلوگیری از آن را از طریق قسمت نظرات با ما و کاربران در میان بگذارید.

منابع: wikihow | reolink | driving-tests

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =