پس از روشن شدن چراغ اخطار بنزین چند کیلومتر می توانید رانندگی کنید؟

3

روشن شدن چراغ بنزین در میان چراغ‌های هشدار پشت آمپر، از آن دسته وضعیت‌هایی ست که همه ما با آن روبرو شده‌ایم. اگر در جاده یا حومه شهر باشید، روشن شدن چراغ بنزین را نگران کننده‌تر خواهید یافت. اما این وضعیت در خیابان‌های معمولی شهر و نزدیک به ایستگاه‌های پمپ بنزین، ساده‌تر به نظر می‌رسد. در حقیقت امکان رسیدن سریع به پمپ بنزین است که چراغ روشن بنزین را در خیابان‌های شهر، ساده به نظر می‌آورد.

سوال بسیاری از راننده ها این است که پس از روشن شدن چراغ اخطار بنزین چند کیلومتر می توانید رانندگی کنید؟ در این مقاله جامع ما این سوال را در خودرو های پراید، پژو ۲۰۶، ال ۹۰، سمند، سانتافه و رنو ساندرو بررسی می کنیم .

مسافت قابل پیمایش پس از روشن شدن چراغ بنزین

نخستین عکس العمل پس از روشن شدن چراغ بنزین، باید رساندن اتومبیل به اولین پمپ بنزین و پر کردن باک باشد. ادامه دادن به رانندگی با چراغ بنزین روشن، یکی از بدترین عادات رانندگی‌ست که برخی از ما داریم. متاسفانه برخی از راننده‌ها، به ویژه راننده‌هایی که خود را حرفه‌ای می‌دانند؛ از رانندگی کردن پرریسک و به ظاهر هیجان انگیز با چراغ بنزین روشن، لذت می‌برند. اما در واقع این کار علاوه بر دردسرهایی که می‌تواند به همراه داشته باشد، ریسک تصادف را نیز بالا می‌برد.

تصور کنید که ناگهان به دلیل اتمام بنزین، خودروی شما در میانه راه و آن هم در بزرگراهی متوقف شود! چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ به احتمال خیلی زیاد این توقف ناگهانی، تصادفی جدی را با دیگر خودروهای عبوری به وجود می‌آورد! بنابراین به خاطر داشته باشیم که هیچ چیز هیجان انگیز و خارق العاده‌ای در رانندگی کردن با چراغ بنزین روشن خودرو، وجود ندارد و این کار تنها یک بی‌احتیاطی بزرگ محسوب می‌شود.

همیشه با وجود روشن شدن چراغ هشدار بنزین، قادر به رانندگی کردن تا مسافتی خواهید بود و این چراغ روشن یک پیش آگاهی محسوب می‌گردد.

پس از روشن شدن چراغ بنزین، چقدر می توان به رانندگی ادامه داد؟
پس از روشن شدن چراغ بنزین، چقدر می توان به رانندگی ادامه داد؟

برای این که بدانیم با روشن شدن چراغ بنزین اتومبیل، چه مقدار دیگر قادر به ادامه مسیر و گاز دادن خواهیم بود؛ باید از مصرف خودروی خود آگاه باشیم.

به طور معمول و در بیشتر خودروها، پس از روشن شدن چراغ بنزین خودرو، چیزی نزدیک به ۹٫۸ لیتر بنزین در باک باقی مانده است. به این معنا که وقتی مقدار بنزین موجود در باک به زیر ۱۰ لیتر و در حدود ۹٫۸ لیتر می‌رسد، چراغ هشدار بنزین در بین چراغ های پشت آمپر خودرو؛ روشن می‌شود. اما در این زمان هر خودرویی، چه مقدار مسافت را تا خاموش شدن و اتمام کامل بنزین؛ می‌پیماید؟

به طور مثال در زیر چند خودرو را بررسی می‌کنیم:

روشن شدن چراغ بنزین پراید

پراید خودرویی‌ست که در هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت، چیزی نزدیک به ۷ لیتر بنزین مصرف می‌کند. این عدد می‌تواند بین ۶٫۵ لیتر تا ۷٫۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر، متفاوت باشد. تفاوت آن نیز بستگی به شکل رانندگی و میزان ترافیک و دیگر عوامل خواهد داشت.

در مورد پراید، اگر با چراغ بنزین خودرو روشن شود، شما می‌توانید چیزی در حدود ۱۰۰ کیلومتر تا ۱۲۰ کیلومتر رانندگی را ادامه دهید.

بیشتر بدانید تعمیر آمپر بنزین خودرو چگونه انجام می‌شود؟

پس از روشن شدن چراغ بنزین، چقدر می توان به رانندگی ادامه داد؟
آگاه بودن از میزان مصرف خودرویتان می‌تواند به شما کمک کند بتوانید تخمین بزنید تا چه مسافتی پس از روشن شدن چراغ بنزین می‌توانید رانندگی کنید.

روشن شدن چراغ بنزین پژو ۲۰۶

مصرف بنزین خودروی پژو ۲۰۶ که از خودروهای محبوب در میان ایرانی‌هاست، در هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت، معادل ۹ لیتر است. با این حساب و در نظر گرفتن ۹٫۸ لیتر بنزین باقی مانده در باک خودرو، انتظار پیمایش چیزی نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر را پس از روشن شدن چراغ بنزین در خودروی پژو ۲۰۶ داریم.

بیشتر بدانید تون آپ خودرو چیست؟

چقدر بعد از روشن شدن چراغ خودرو در پژو 206 می‌توانیم رانندگی کنیم
انتظار می‌رود پژو ۲۰۶ تا حدود ۱۰۰ کیلومتر پس از روشن شدن چراغ بنزین به حرکت خود ادامه دهد.

روشن شدن چراغ بنزین سمند

سمند نیز از خودروهایی‌ست که به تعداد زیاد در خیابان‌های شهرهایمان می‌بینیم. مصرف سمند در شرایط عادی به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر، ۱۱ لیتر است. (با این حساب باید سمند را به چشم خودرویی پرمصرف نگاه کنیم!)

با در نظر گرفتن مصرف ۱۱ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت، سمند می‌تواند چیزی در حدود ۱۰۸ تا ۱۱۰ کیلومتر را با چراغ بنزین روشن؛ بپیماید.

روشن شدن چراغ بنزین ماشین سمند

روشن شدن چراغ بنزین خودروی ال ۹۰

خودروی ال ۹۰؛ مصرف سوخت ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت دارد. راننده این خودرو، پس از روشن شدن چراغ بنزین؛ می‌تواند نزدیک به ۱۰۵ تا ۱۱۰ کیلومتر را طی کند.

روشن شدن چراغ بنزین خودروی ال ۹۰

روشن شدن چراغ بنزین رنو ساندرو

میزا مصرف خودروی رنو ساندرو، ۹٫۴ لیتر در شهر است. با این حساب ساندرو می‌تواند از زمان روشن شدن چراغ هشدار بنزین، به اندازه چیزی نزدیک به ۱۰۰ تا ۱۰۴ کیلومتر را بپیماید.

روشن شدن چراغ بنزین رنو ساندرو

روشن شدن چراغ بنزین سانتافه

مصرف سانتافه در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۱۱٫۸ لیتر است. این خودرو پس از روشن شدن چراغ هشدار بنزین، می‌تواند نزدیک به ۸۰ کیلومتر را طی کند.

روشن شدن چراغ بنزین سانتافه
سانتافه پس از روشن شدن چراغ هشدار بنزین، می‌تواند نزدیک به ۸۰ کیلومتر را طی کند.

مضرات رانندگی کردن با چراغ بنزین روشن

رانندگی کردن با چراغ بنزین روشن، حتما معایبی به همراه دارد. گذشته از ریسک تمام شدن کامل بنزین، این کار باعث می‌شود که ضایعات و آلودگی‌های جمع شده در ته باک خودرو، به داخل پمپ بنزین کشیده شوند.

خطرات و مضرات رانندگی با چراغ روشن بنزین

از همین روی، همیشه توصیه می‌شود که به محض پایین آمدن درجه بنزین، منتظر روشن شدن چراغ آن نمانده و مجددا باک بنزین خودروی خود را پر نمایید. در صورتی هم که با چراغ بنزین روشن خودرو، مواجه گشتید؛ در اولین پمپ بنزینی نسبت به پر کردن باک خودرو، اقدام نمایید.

3 نظرات
 1. بابک می گوید

  با عرض سلام و ادب خدمت سرکارخانم سمیرا نقیبی
  با تشکر از وبلاگ استادکار و زبان صریح و شیوای بیان توضیحات و همراهی و همکاری جهت نشر و اطلاع رسانی جهت بالابردن فرهنگ استفاده بهینه از تجهیزات و خودرو و….یکی از ویژگیهای فضای مجازی برای کاربران بالابردن اطلاعات وسایل در اختیار و تجهیزاتی که در خدمت ما هستند میباشد.
  با تشکر از شما

 2. حسین می گوید

  اصلا خوب توضیح ندادید

 3. علی می گوید

  سلام من پارس؟۸۳دارم اساس تعمیر کردم بعداون دود سیاه میده .سوزنا رو عوض کردم .شم وایر کل سنسورا همه تست شده عوض کردم ولی باز دود سیاه میده .کاتالیز مبع اگزوز هم تازه خریدم بعد اساس تعمیر هم صداش عوض شده هم دود سیاه .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 5 =