چگونه صدای اگزوز موتورسیکلت را عوض کنیم؟

6

چگونه صدای اگزوز موتورسیکلت را عوض کنیم؟ چگونه اگزوز ماشین سوت بکشد؟ این‌ها سوالاتی است که برخی از دارندگان وسایل نقلیه موتوری پرسیده و در خصوص آن کنجکاوی دارند. پیش از آن که به تغییر صدای اگزوز موتورسیکلت یا خودرو بپردازیم، لازم است ابتدا توضیح کوتاهی درباره این قطعه ارائه کنیم. همان طور که می‌دانید اگزوز قطعه‌ای در سیستم وابسته به احتراق هر وسیله نقلیه موتوری است.

هر موتوری که با سوخت فسیلی کار می‌کند، بعد از احتراق تولید گازهای شیمیایی و حرارت خواهد کرد. کار اگزوز انتقال این گاز و حرارت ایجاد شده از طریق قطعه‌ای در انتهای وسیله نقلیه است و همین طور مسئولیت کنترل صدای موتور را نیز بر عهده دارد. در کل باید گفت که اگزوز سه وظیفه عمده دارد: کاهش آلایندگی، کاهش دما و کاهش صدا. اما برخی افراد به دلایلی علاقه‌مند به تغییر صدای اگزوز موتورسیکلت هستند. در ادامه به این که چگونه صدای اگزوز موتورسیکلت و خودرو را عوض کنیم، می‌پردازیم. با استادکار همراه باشید.

اگزوز موتورسیکلت

اگزوز در موتورسیکلت‌های حجم پایین (کم سی سی) در طرف راست موتور سیکلت و در موتورهای حجم بالا در دو طرف موتور قرار گرفته است. در نظر داشته باشید تفاوت این دو سیستم در حجم خروجی موتورها است. وظیفه اگزوز در موتورسیکلت، خروج گازهای ناشی از احتراق در انتهای موتور و کنترل صدای موتورسیکلت و در پایان انتقال حرارت از موتور که در وسط قرار دارد به انتهای موتورسیکلت است.

بیشتر بدانید اگزوز خودرو: شرح اجزا و نحوه عملکرد آن

تغییر صدای اگزوز موتورسیکلت، یکی از کارهایی است که بسیاری از دارندگان این وسیله نقلیه موتوری، انجام می دهند.
تغییر صدای اگزوز موتورسیکلت، یکی از کارهایی است که بسیاری از دارندگان این وسیله نقلیه موتوری، انجام می دهند.

اگزوز در موتورها متفاوت است، ولی در کل شرکت های سازنده موتورسیکلت اگزوز منحصربه‌فردی برای هر موتور طراحی می‌کنند که مختص به همان موتور خواهد بود. از سال‌ها پیش تاکنون، برخی از موتورسیکلت‌سواران به دلایل متعدد اقدام به تعویض اگزوز موتور خود می‌نمایند. متداول‌ترین و معروف‌ترین این تعویض‌ها، تبدیل به اگزوز قهرمانی است. تعویض اگزوز فابریک موتور با اگزوز موتور قهرمانی چندین علت دارد:

 • افزایش شتاب موتورسیکلت از ۲۰ تا ۳۰ درصد
 • صدای هیجان‌انگیز و کاملا متفاوت
 • کاهش مصرف سوخت
 • ظاهری به مراتب زیباتر از اگزوزهای قبلی
 • افزایش راندمان
 • اضافه شدن کاتالیست
 • خارج کردن گازهای تشکیل شده در موتور
 • پایین آوردن دمای موتور
 • بالا بردن عمر قطعات داخلی موتور از قبیل شاتون و میل‌لنگ

بیشتر بدانید فیلتر بنزین چیست؟

با تغییر اگزوز موتورسیکلت به اگزوز قهرمانی، می توان ضمن تغییر صدای اگزوز، دمای موتور را به میزان قابل توجهی پایین آورد.
با تغییر اگزوز موتورسیکلت به اگزوز قهرمانی، می توان ضمن تغییر صدای اگزوز، دمای موتور را به میزان قابل توجهی پایین آورد.

تغییر صدای اگزوز موتورسیکلت

به چند صورت می‌توان صدای اگزوز موتور سیکلت را تغییر داد. همان طور که گفتیم، استانداردترین شکل آن تعویض اگزوز اصلی با اگزوز قهرمانی است که خود چند مدل دارد. در این حالت استانداردها معمولا رعایت می‌شوند و مزیت‌هایی نیز دارد که در بالا گفته شد. ولی چند راه دیگر برای تغییر صدای اگزوز موتورسیکلت وجود دارد که متداول‌ترین آن خالی کردن داخل اگزوز از فیلترهای تعبییه شده در آن است. در این روش تمام محیط داخلی اگزوز خالی شده و قاعدتا در نبود انبارهای داخل اگزوز، صدایی بلندتر و به عبارتی وحشتناک‌تر تولید می‌گردد و باید گفت که بسیار غیرقابل تحمل است.

همین طور برخی از افراد اقدام به ایجاد چند سوراخ در انتهای لایه خارجی اگزوز موتور کرده و با این کار سعی در خروج هوای بیشتری از آن را دارند. در مقایسه با مدل قبلی، صدای این مدل اگزوز به مراتب قابل تحمل‌تر است و فقط موتور صدای بیشتری از خود تولید می‌کند و همین طور تغییر محسوسی در گاز خوردن ایجاد می‌گردد.

با ایجاد چند سوراخ در انتهای لایه خارجی اگزوز موتور، می‌توان هوای خروجی بیشتری از آن دریافت کرده و تغییر صدا ایجاد کرد.
با ایجاد چند سوراخ در انتهای لایه خارجی اگزوز موتور، می‌توان هوای خروجی بیشتری از آن دریافت کرده و تغییر صدا ایجاد کرد.

چگونه اگزوز موتور را زنبوری کنیم؟

برای زنبوری کردن صدای اگزوز چندین روش وجود دارد که راحت‌ترین آن نصب سر اگزوز مخصوص این صدا است. این سر اگزوز، در خود دارای یک پروانه کوچک بوده و به وسیله آن ، حجم خروجی گاز از اگزوز و صدای آن، کم و زیاد می‌شود.

راه بعدی مراجعه به اگزوزسازی و خرید یک کیت اگزوز است. این کیت بعد از انبار وسط اگزوز نصب شده و دارای دریچه برقی است. همین طور این کیت دارای ریموت بوده و می‌توانید هم صدای عادی اگزوز و هم صدای زنبوری را در اختیار داشته باشید. البته تمام کیت‌های این چنینی دارای ریموت نیستند و بسته به مدلی که انتخاب می‌کنید، این ویژگی متفاوت خواهد بود.
راه آخر که در گذشته متداول بود؛ برداشتن کلیه تجهیزات و انبارهای اگزوز آخر خودرو و تعویض آن با یک لوله است. اگر روزی خواستید صدای واقعی زنبوری را بشنوید، حتما این سیستم را از اگزوزساز درخواست کنید.

بیشتر بدانید آموزش پولیش کردن ماشین و بدنه خودرو

برای زنبوری کردن صدای اگزوز، بهتر است یک کیت اگزوز جدید خریداری کرده و آن را بعد از انبار وسط اگزوز، نصب نمایید.
برای زنبوری کردن صدای اگزوز، بهتر است یک کیت اگزوز جدید خریداری کرده و آن را بعد از انبار وسط اگزوز، نصب نمایید.

چگونه اگزوز را سوتی کنیم؟

می‌توانید با مراجعه به اگزوزسازی و با درخواست از اگزوزساز یک عدد منبع اگزوز جهت این کار خریداری کنید که معمولا با تعویض انبار اگزوز آخر امکان‌پذیر است. مسیر اگزوز از چند لوله و چند انبار اگزوز تشکیل شده است که با برداشتن انبار آخر که به وسیله دو پیچ و دو بست لاستیکی که برای جلوگیری از لرزش هستند، امکان پذیر خواهد بود. البته راه ارزان‌تری نیز وجود دارد: می‌توان با یک دریل در قسمت انتهایی منبع اگزوز یه سوراخ با مته ایجاد کرد. در این حالت سوت خفیفی به صدای خودرو اضافه می‌شود که البته بعد از گذشت چندین ماه به منبع اگزوز صدمه زده و باید آن را تعویض نمود.

چگونه اگزوز ماشین سوت بکشد؟

اگر بخواهیم صدای اگزوز ماشین را تغییر دهیم، چند راه وجود دارد: در سیستم اگزوز خودرو چند منبع یا انبار اگزوز قرار دارد که مهم‌ترین وظیفه این انبارها کم کردن صدای خودرو است. آیا تا به حال صدای کارکرد خودرویی که چدنی اگزوز آن باز شده را از نزدیک شنیده‌اید؟ صدایی گوشخراش و مانند سوت شلیک گلوله دارد. امروزه می‌توان با خرید یک سر اگزوز و نصب آن در انتهای اگزوز- زیر سپر خودرو، به صدایی شبیه به صدای سوت رسید. این سر اگزوزها تنوع زیادی دارند و می‌توان از آن‌ها صداهای مختلفی تولید کرد.

بیشتر بدانید کیت اگزوز چیست و نحوه ساخت کیت اگزوز چگونه است؟

برای این که اگزوز ماشین سوت بکشد، بهتر است یک سر اگزوز خریده و آن را در انتهای اگزوز فعلی نصب نمایید.
برای این که اگزوز ماشین سوت بکشد، بهتر است یک سر اگزوز خریده و آن را در انتهای اگزوز فعلی نصب نمایید.

سخن پایانی

امروزه سیستم اگزوز یک صنعت است. به طور مثال، در شرکت بنز شما برای خرید یک عدد کیت اگزوز برای خودروی خود باید هزینه زیادی را متحمل شوید. پیشنهاد ما به شما این است که به مهندسان در این زمینه اعتماد کرده و سیستم اگزوز خودروی خود را تغییر ندهید. در نظر داشته باشید هر تغییری در سیستم اگزوز به صورت غیرحرفه‌ای، ممکن است خودرو یا وسیله نقلیه شما را دچار مشکل کند.

6 نظرات
 1. ایمان می گوید

  خیلی عالی بود دمت گرم یعنی به الفبای شما میشه خیلی لطف کردی

 2. سيدحسين موسوي می گوید

  سلام میخواستم بپرسم من چنتا سوراخ ته اگزوز موتورم ایجاد کردم توی بلند مدت موتور خراب نمیشه؟

 3. پژمان می گوید

  سلام. صداش بیشتر شد اینکارو کردی یا کمتر شد؟

 4. کوروش کاظمی می گوید

  یه راهم هست که از همش ارزونتره و اونم اینه که موقع رانندگی خودت سوت بزنی صداش رو هم میتونی با ریموت عوض کنی این خل و چل بازیا چیه آخه عقلتون کجاست دخترو چه به موتور مگه با سوراخ صدای اگزوز عوض میسه آره سوراخ بزنی بشینی بغل اگزوز و دقت کنی یه صدای هوا به صدای قبلی اگزوزت اضافه میشه که اصلا شبیه سوت نیست از من گفتن بود دختر فقط باید کهنه ی بچه بشوره والسلام

 5. کوروش کاظمی می گوید

  با سوراخ زدن فقط یه اتفاق میفته اونم اینه که بعد از یه مدت از همون جایی که سوراخ زدی اگزوزت شروع به پوسیدن میکنه اگر خانم سمیرا نقیبی میتونه بگه علتش چیه تا من حرفم رو که گفتم دختر فقط باید کهنه ی بچه بشوره رو پس بگیرم

 6. نورالدین محمودی می گوید

  اگزوز یکی از مهمترین بخش های موتور سیکلت است، جهت شناخت سایر بخش ها که با اگزوز در ارتباط هستند، می توانید مطلب اجزای موتورسیکلت را مشاهده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × دو =