باد نیتروژن برای لاستیک چیست؟ لاستیک را باد نیتروژن بزنیم یا باد معمولی؟

0

اگر صاحب یک خودرو باشید، می‌بایست هر از چندگاهی لاستیک اتومبیل خود را باد بزنید. اما احتمالا کسانی به شما پیشنهاد داده اند تا از باد نیتروژن برای لاستیک خودرو استفاده کنید. به گفته برخی ها، باد نیتروژن در لاستیک اتومبیل بهتر از بادهای معمولی است. اما آیا این ادعا صحت دارد؟ ما در این مطلب به تفاوت باد نیتروژن با باد معمولی خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

تفاوت باد نیتروژن با باد معمولی

مدتیست که بسیاری از افراد از باد نیتروژن برای باد لاستیک اتومبیل خود استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که پیش تر از این گاز برای لاستیک هواپیما، خودروهای مسابقه ای و یا خودروهای نظامی استفاده می‌شد. پس می‌توان حدس زد که باد نیتروژن می‌تواند تا حدی در سرعت رانندگی شما تاثیر بگذارد.
برای آنکه به تفاوت باد نیتروژن با باد معمولی پی ببرید، لازم است که مزایا و معایب استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو را با هم بر شماریم.

 

باد نیتروژن برای تایر خودرو
اگر شما به سرعت رانندگی می کنید، بهتر است تایر خودروها را از باد نیتروژن پر کنید

مزایای استفاده از باد نیتروژن

فشار درون تایرها ثابت خواهد بود

اگر از باد نیتروژن درون لاستیک های اتومبیل خود استفاده کنید، شاهد فشار ثابتی درون لاستیک ها خواهید بود. یکی از دلایل عمده استفاده از این گاز در تایر، همین موضوع است. از آنجایی که در طول زمان شاهد خارج شدن بادهای معمولی از تایر خودرو می‌شویم، بسیاری از رانندگان گاز نیتروژن را به بادهای معمولی ترجیح می‌دهند.

عدم کاهش فشار درون تایرها با گاز نیتروژن، به دلیل حساسیت کمتر آن نسبت به تغییرات دمایی می‌باشد. یعنی با افزایش و کاهش دما، این گاز در تایر خودروها با کمترین تغییر رو به رو خواهد شد و فشار درون تایرها را ثابت نگه می‌دارد. از جهتی دیگر، باد نیتروژن لاستیک ها را نرم می‌کند در نتیجه به کمک های خودرو آسیب وارد نمی‌شود.

همچنین بخوانید: تنظیم فشار باد لاستیک خودرو ها؛ آیا تنظیم دوره‌ای فشار ضروری است؟

گاز نیتروژن مصرف سوخت را کاهش می‌دهد

یکی دیگر از تفاوت های استفاده از گاز نیتروژن در لاستیک خودروها با باد معمولی، کاهش دادن مصرف سوخت است. از آنجایی که این گاز فشار درون لاستیک را ثابت نگه می‌دارد، عملکرد خودرو را بهبود می‌بخشد و در نهایت تا حدود ۳ درصد در مصرف سوخت تاثیر خواهد گذاشت. از سویی اندازه مولکول های نیتروژن بزرگ تر از مولکول های اکسیژن است، پس راحت تر می‌تواند درون تایر حرکت کند.

گاز نیتروژن طول عمر رینگ و تایرها را افزایش می‌دهد

از آن جایی که گاز نیتروژن فاقد رطوبت می‌باشد و گازی خشک محسوب می‌شود، جنس لاستیک و تایر آن را به خوبی حفظ می‌کند و به افزایش طول عمر آن ها کمک شایانی می‌کند.

باد نیتروژن ایمن است

به جهت آنکه گاز نیتروژن اشتعال زا نیست، یک گاز ایمن برای تایرهای خودرو محسوب می‌شود.

باد نیتروژن برای تایر خودروها ایمن است؟
از آن جایی که حساسیت باد نیتروژن نسبت به تغییرات دما کم است، استفاده از این باد ایمن است

معایب استفاده از باد نیتروژن در تایر خودروها

نگرانی شما را از کاهش فشار در تایر از بین نمی‌برد

درست است که این گاز می‌تواند فشار درون لاستیک ها را ثابت نگه دارد، اما این بدان معنی نیست که خیال شما را از بابت کنترل تایرها راحت می‌کند. پس باید نتیجه بگیریم که با استفاده از این گاز، همچنان نیاز به کنترل لاستیک ها، حس می‎شود.

خدمات کارواش سبز روشویی و توشویی ماشین های سواری و شاسی بلند در منزل و محل کار

کارواش سبز در محل

  • شستشوی انواع خودروهای شاسی بلند
  • شستشوی انواع خودروهای سواری
  • توشویی و روشویی انواع خودرو
  • واکس و پولیش داشبورد و لاستیک
دریافت این خدمت از استادکار

هزینه آن از بادهای معمولی بیشتر است

هزینه استفاده از این گاز نسبت به بادهای معمولی بیشتر است. اما این بدان معنی نیست که قیمت آن آنقدری بالاست که شما نمی‌توانید از پس پرداخت آن برآیید.

فراوانی کمتر نسبت به بادهای معمولی

یکی از تفاوت های فاحش میان بادهای معمولی و باد نیتروژن، میزان سهولت در دسترسی است. شما می‌توانید با مراجعه به هر تعمیرگاهی، لاستیک های خودروتان را از بادهای معمولی پر کنید، اما این موضوع درباره باد نیتروژن صدق نمی‌کند. البته لازم به ذکر است که میزان دسترسی به گاز نیتروژن امروز بیشتر از گذشته می‌باشد اما این مقدار در قیاس با بادهای معمولی کمتر است در کل با توجه به تفاوت های گاز نیتروژن و بادهای معمولی برای لاستیک ها، باید بگوییم که اگر شما در زمره رانندگان سرعتی هستید و دوست دارید درجه سرعت شمار خودرو خود را بالا ببرید، استفاده از گاز نیتروژن برایتان مناسب تر است و البته باید این نکته را مجددا متذکر شویم در صورتی که لاستیک های خودرو را از باد نیتروژن پر کردید، از چک کردن فشار مداوم تایرها غافل نشوید تا مشکلاتی در این خصوص را تجربه نکنید.

منبع: cargeek و  isna

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + سیزده =