کاربراتور پراید چیست و چگونه کاربراتور پراید را تنظیم کنیم؟

یکی از مهم‌ترین قطعاتی که در خودروها وجود دارد، کاربراتور است چرا که وظیفه دارد تا مخلوطی متناسب از سوخت و هوا را به موتور برساند. در خودروهای مختلفی از این سیستم استفاده می‌شود، لذا آموزش تنظیم کاربراتور پراید می‌تواند برای دارندگان این خودرو بسیار مناسب باشد. قصد داریم در این مقاله مطالبی را در این باب عنوان کنیم و در ارتباط با روش تنظیم کاربراتور پراید، توضیحاتی را ارائه نماییم. با استادکار همراه باشید .

کاربراتور پراید چیست و چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که گفته شد، کاربراتور پراید را می‌توان قطعه‌ای دانست که مسئولیت ترکیب کردن هوا و سوخت در خودرو را برعهده دارد. قطعات کاربراتور پراید نیز به همین منظور در این سیستم تعبیه شده‌اند و هرگونه خللی در این قطعات، دارندگان خودرو را به تعمیر کاربراتور پراید نزدیک‌تر می‌سازد. مخلوط هوا و سوخت، شکل پودر مانندی به خود می‌گیرند و به سمت سوپاپ گاز فرستاده می‌شوند. سپس این مخلوط به مخزن سیلندر خودرو وارد شده تا به هنگام تنفس موتور، به آن کمک کنند.

کاربراتور پراید یکی از مهم ترین قطعات موجود در این خودرو است که وظیفه دارد، مخلوطی متناسب از سوخت و هوا را به موتور انتقال دهد.
کاربراتور پراید یکی از مهم ترین قطعات موجود در این خودرو است که وظیفه دارد، مخلوطی متناسب از سوخت و هوا را به موتور انتقال دهد.

اگر بخواهیم نقشه کاربراتور پراید و وظیفه اصلی آن را به طور دقیق‌تری بررسی کنیم، باید بگوییم که تبدیل شدن سوخت و هوا به شکل پودر مانند، در کاربراتور پراید به دو نوع صورت می‌گیرد؛ یکی داغ شدن گاز و دیگری پخش کردن گاز در محیط خلاء.

در کاربراتور پراید، قطعه ای به نام ونتوری وجود دارد که از فشار هوا می کاهد و می تواند میزان جریان هوا را سرعت ببخشد.
در کاربراتور پراید، قطعه ای به نام ونتوری وجود دارد که از فشار هوا می کاهد و می تواند میزان جریان هوا را سرعت ببخشد.

سازوکار و عملکرد کاربراتور اینگونه است که قسمتی به نام ونتوری در کاربراتور، جریان هوا را سرعت می‌بخشد و از فشار هوا می‌کاهد. زمانی که فشار کاربراتور از فشار موجود در جو کمتر می‌شود، اختلاف فشار در ابتدا سبب جا به جایی سوخت از پیاله به کاربراتور می‌شود، سپس فشار مولکول‌های بنزین موجود در ونتوری کم خواهد شد و بنزین از شکل مایع به شکل گاز تبدیل خواهد شد.

در نقشه کاربراتور پراید مدارهایی نیز دیده می‌شوند که هرکدام وظیفه خاصی را به عهده دارند و کارکرد کاربراتور پراید بر پایه کارایی و عملکرد این قسمت‌ها صورت می‌گیرد.
مدار ایجاد شتاب، مدار واسطه یا ارتباط، مدار شناور، مدار قدرت، مدار کلیدی دهانه ۱، مدار کلیدی دهانه ۲، مدار منتقل کننده دهانه ۲ و مدار دور آهسته، از مدارهای تعبیه شده در کاربراتور پراید به شمار می‌آیند که سازوکار هریک از آن‌ها به شکل زنجیره‌ای به هم مرتبط است. در صورت بروز هرگونه نقص و مشکل در روند کارکرد آن‌ها ممکن است کل زنجیره دچار مشکل شود، لذا برای ممانعت از این اتفاق لازم است که بخش کاربراتور در بازه‌های زمانی معین مورد بررسی قرار گیرد.
با توجه به نقش کلیدی کاربراتور در خودرو، اگر هرگونه مشکل در قطعات این سیستم ایجاد شود، لازم است که در اسرع وقت به تعمیر کاربراتور پراید به شکل فنی و تخصصی بپردازید.

بیشتر بدایند چگونه لاستیک ماشین را عوض کنیم؟

برای آنکه بتوانید کاربراتور پراید را تنظیم نمایید، می بایست به علائمی که خودرو از خود نشان می دهد توجه نمایید.
برای آنکه بتوانید کاربراتور پراید را تنظیم نمایید، می بایست به علائمی که خودرو از خود نشان می دهد توجه نمایید.

تنظیمات کاربراتور پراید به چه شکل انجام می‌شود؟

در تنظیم پراید کاربراتوری باید به نشانه‌هایی که موتور خودرو نشان می‌دهد، توجه کنید. لذا به منظور سهولت در تشخیص این علائم، تعدادی از این نشانه‌ها را عنوان می کنیم:

  • ممکن است از میزان کشش موتور کاسته شود

وقتی موتور خودرو در دورهای بالا و سرعت های زیاد کشش کمی دارد یا اصطلاحا کم می‌آورد، ممکن است بتوانیم این مشکل را در انسداد فیلترها در نتیجه آلودگی آن‌ها جست و جو کنیم. آلوده بودن فیلتر نه تنها در کشش موتور اثر می‌گذارد و هوای مورد نیاز را به موتور نمی‌رساند، بلکه میزان مصرف سوخت را نیز افزایش می‌دهد. بنابراین باید سرپوش فیلتر را باز کنید و روزنه‌های آن را به خوبی بررسی نمایید و در صورت کثیف بودن و گرفتگی، در صدد تمیز کردن آن برآیید.

  •  ممکن است کاربراتور خودرو به خوبی روشن نشود

در صورتی که با مشکل روشن نشدن یا درست روشن نشدن کاربراتور خودروی پراید مواجه باشید، می‌توانید این ایراد را به برق رسانی خودرو نسبت دهید. گاهی نیز ممکن است تجمع مقدار زیادی از بنزین در کاربراتور، سبب لبریز شدن و سرازیر شدن سوخت یا به عبارت دیگر فلوت کردن کاربراتور شود. درست در همین زمان است که کنترل کردن مدار شناور کاربراتور ضروری تلقی می‌شود. البته سوپاپ الکتریکی کاربراتور هم می‌تواند در ایجاد این مشکل سهیم باشد و باید بررسی شود. خراب شدن ساسات و انسداد ژیگلورها نیز از دلایل دیگر روشن نشدن کاربراتور هستند و درصورتی که از وجود ایراد در آن‌ها مطمئن شویم، باید آن‌ها را تعمیر کنیم.

بیشتر بدانید توربو شارژ چیست؟

گاهی اوقات خاموش شدن خودرو در دور آرام، می تواند نشانه ای از عملکرد نامتناسب کاربراتور خودرو باشد که باید نسبت به رفع آن در اسرع وقت اقدام نمایید.
گاهی اوقات خاموش شدن خودرو در دور آرام، می تواند نشانه ای از عملکرد نامتناسب کاربراتور خودرو باشد که باید نسبت به رفع آن در اسرع وقت اقدام نمایید.
  • ممکن است خودرو در دور آرام خاموش شود

عدم کارکرد صحیح سوپاپ الکتریکی و همچنین شیلنگ خلاء ممکن است این مشکل را به وجود آورده باشد و بنابراین باید این بخش‌ها را چک کنید. درصورتی که عکس این پدیده رخ دهد و در خاموش کردن موتور خودرو دچار مشکل شوید، احتمال وجود مشکل در قسمت‌های الکتریکی خودرو زیاد است. اگر ایراد از برق خودرو نباشد، باید آن را در قسمت ژیگلور کاربراتور که مسئولیت ایجاد تناسب در میزان سوخت را دارد و همچنین نحوه تنظیمات دستی آن جست و جو کنید و این ایراد را هرچه سریع‌تر برطرف نمایید.

  • ممکن است بخش دهانه کاربراتور دچار مشکل شود

اگر دهانه کاربراتور خودرو گیر کند، بهترین کار این است که هواکش خودرو را مورد بررسی قرار دهید و سپس فیلترهای این بخش را در مکانی پاکیزه قرار دهید. بعد از آن لازم است که دهانه کاربراتور به شیوه‌ای درست مورد وارسی قرار بگیرد. در بررسی دهانه کاربراتور باید دقت کنید که با باز و بسته کردن دهانه، این دهانه باید به سرعت سر جای اولیه خود باز گردد و اگر در روند این جا به جایی مشکلی وجود داشته باشد باید به سرعت حل شود.

سخن پایانی

همان‌طور که گفته شد، برای تنظیم کاربراتور پراید می‌بایست در ابتدا به نشانه‌های خودرو توجه نمایید. در نهایت باید بدانید که این قطعه، یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو است که می‌بایست تعمیر و تنظیم آن‌ها را همواره در خاطر داشته باشید.

منبع: iran20.com

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.