آموزش گام به گام نحوه تعویض دلکو پراید

0

در مقاله قبلی در مورد علت روغن سوزی پراید صحبت کردیم در این مقاله قصد داریم نحوه تعویض دلکو پراید را به شما آموزش بدهیم . دلکو پراید قطعه ای‌است که در مدار سیستم جرقه زنی قرار گرفته و ولتاژ خروجی بین شمع‌ها را بنا بر وضعیت احتراق موتور، تنظیم می‌کند. محل قرارگیری دلکو، درست در بلوک سیلندر موتور است و به وسیله میل بادامک خود موتور، به حرکت در می‌آید. در ادامه با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

دلکو پراید چیست؟

دلکو یکی از اجزای حیاتی در عملکرد موتور پراید به حساب می‌آید. این همان وسیله‌ای است که به شارژ شدن باطری خودرو کمک کرده و به طور کلی در تقسیم برق رسانی به قطعات مختلف ماشین، نقش محوری و موثر ایفا می‌کند. البته لازم به ذکر است که نقش اصلی دلکو در خودروهای کاربراتوری بوده و در ماشین‌های انژکتوری کمتر اثری از دلکو می‌بینیم.

دلکو پراید چیست؟
دلکو قطعه ای از اجزای وابسته به موتور پراید است که وظیفه تقسیم و توزیع برق رسانی را برعهده دارد و تنظیم صحیح آن برای عملکرد سالم موتور ضرورت دارد.

تعویض دلکو پراید

برای تعویض دلکو پراید ابتدا باید مراحل زیر را با دقت دنبال کرده و انجام دهید.

 •  پیش از هر کاری باید وایر مرکزی دلکو را از محل خود جدا نمایید.
 • پس از آن نوبت به وایرهایی می‌رسد که به شمع‌ها متصل هستند. (این وایرهای بین شمع‌های خودرو و دلکو قرار گرفته‌اند و باید از دلکو جدا شوند. توجه داشته باشید که لازم نیست سر متصل به شمع‌ها را جدا نمایید.)
 • یک رشته سیم نیز بین دلکو و کویل قرار گرفته‌اند، که باید با احتیاط جدا شوند.

بیشتر بدانید آموزش تصویری برق خودرو پراید

آموزش نحوه تعویض دلکو پراید
در مراحل باز کردن دلکو، باید تمامی سیم ها و شنلگ های متصل را از دلکو جدا بسازید و البته محل اتصال آن ها را به خاطر بسپارید.
 • سپس لازم است که به سراغ شلنگ‌های آوانس خلاء دلکو بروید و آن‌ها را نیز از اتصال خارج کنید.

آوانس خلاء دلکو چیست؟

آوانس خلاء دلکو با داشتن یک دیافراگم، از سویی به صفحه دلکو وصل شده و از سوی دیگر روی فنری سوار است. با باز شدن دریچه گاز، جریان هوا بالا رفته و در محفظه دیافراگم آوانس خلاء، افت فشار ایجاد می‌شود. این افت فشار، روی دیافراگم تاثیر گذاشته و به این شکل موجب حرکت میله‌ای که به صفحه دلکو متصل است، می‌گردد. اگر برای شما هم سوال است که بهترین روغن موتور برای پراید چیست مقاله قبلی استادکار در این مورد را بخوانید .

 • همان طور که احتمالا می‌دانید دلکو با یک سری پیچ به موتور خودرو، متصل شده است. این پیچ‌ها را به کمک آچار پیچ گوشتی باز کرده و با یک تکان دلکو را خارج کنید. (ممکن است برای بیرون آوردن دلکو، نیاز به کمی فشار باشد.)
آوانس خلاء دلکو چیست؟
پس از باز کردن تمامی اتصالات، پیچ های دلکو را باز کرده و آن را با یک تکان بیرون بکشید.

مراحل نصب دلکوی جدید

اکنون می‌خواهیم دلکوی جدید را سر جای خود قرار دهیم:

 •  پیش از هر کاری درپوش دلکو را بلند کنید. درب دلکو باید به این منظور برداشته شود که گیره شفت دلکو درست در محل شیار جایگاه آن قرار گرفته و به اصطلاح خودمانی جا بیفتد. برای کمک به جا افتادن گیره شفت دلکو در شیار، لازم است که چکش برق را نیم دور بچرخانید.)

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

چکش برق چیست؟

چکش برق قطعه‌ای است که در بخش بالایی بادامک میل دلکو قرار گرفته و وظیفه حفظ اتصال بین ترمینال مرکزی و ترمینال ولتاژ خروجی از دلکو را برعهده دارد.

 • سپس پیچ‌ها را در جای خود بسته و تمام وایرهایی که در مرحله قبل جدا کرده بودید، را سر جای خود قرار دهید. در این مرحله دقت داشته باشید که وایرها و شلنگ‌های اتصال، درست در محل صحیح خود قرار گرفته باشند.

نکته: برای آن که کمترین اشتباه در این مرحله صورت نگیرد، می‌توانید پیش از باز کردن وایرها و شلنگ‌های اتصال، چند عکس از محل اتصال آن‌ها تهیه کنید تا موقع اتصال دوباره، این کار را به راحتی انجام دهید. برای مطالعه بیشتر می توانید نشانه های پارگی یا خرابی تسمه تایم را نیز بخوانید .

مراحل نصب دلکوی جدید - چکش برق چیست؟
پیش از نصب دلکوی جدید، درپوش آن را باز کنید تا به خوبی در شیار محل نصب قرار گرفته و سپس وایرها را در جای خود قرار داده و پیچ ها را محکم نمایید.

تنظیم دلکو پراید کاربراتوری

برای تنظیم دلکو پراید کاربراتوری باید مراحل زیر را طی نمایید:

 • پیش از هر چیزی به یاد داشته باشید که باید موتور ماشین را روشن نگاه دارید.
 • سپس پیچ نگهدارنده دلکو را یک نیم دور باز کنید.
 • بعد از آن دلکو را به اندازه همان نیم دور به سمت راست (یا چپ) بچرخانید. در این حالت انتظار داریم که موتور خودرو ریپ بزند.
 • حالا دلکو را به سمت چپ (یا راست) بگردانید تا جایی که ریپ زدن خودرو قطع شده و صدای آن صاف و نرمال گردد.
  برای اطمینان چند گاز خشک نیز به موتور وارد کنید تا سالم بودن وضعیت موتور و ریپ نزدن آن، برایتان قطعی شود.
 • در صورتی که هنوز موتور خودرو با ریپ زدن همراه بود، لازم است که دلکو را کمی دیگر جا به جا نمایید.
 • در نهایت پس از اطمینان از وضعیت درست دلکو و ریپ نزدن موتور، پیچ نگهدارنده را محکم نمایید.
 • به این شکل دلکو پراید کاربراتوری، تنظیم می شود.
تنظیم دلکو پراید کاربراتوری
برای تنظیم دلکو پراید کاربراتوری، ابتدا باید موتور خودرو را روشن گذاشته و سپس به اندازه نیم دور پیچ نگهدارنده را شل کنید. پس از آن نیم دور دلکو را چرخانده و به ریپ زدن یا نزدن خودرو دقت کنید. شما باید دلکو را به شکلی بچرخانید که خودرو ریپ نزند.

دلکو پراید انژکتوری چیست؟

لازم به توضیح است که با گذار از نسل پرایدهای کاربراتوری به پرایدهای انژکتوری، دلکو از سیستم موتور حذف گردید. با این حساب سوالی که برخی از دوستان در خصوص تنظیم دلکو پرایدهای انژکتوری دارند، پاسخی جذاب‌تر از این ندارد که چنین چیزی موضوعیت نداشته و در پرایدهای انژکتوری این وظیفه را کویل به تنهایی انجام می‌دهد. توجه داشته باشید که در خودروهای انژکتوری، دلکو حذف شده و به جای آن کوئل خود وظیفه تقسیم جریان برق را برعهده دارد. کوئل‌ها با مسیردهی به جرقه در سیلندرها و تنظیم مستقیم آن‌ها با شمع‌های خودرو، تقسیم جریان برق را ساماندهی کرده و به ذات نیاز به دلکو را برطرف می‌سازند. می توانید برای خواندن بیشتر چگونگی تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک را بخوانید .

سرویس دلکو پراید کاربراتوری

از یاد نبرید که برای عملکرد بهتر موتور، لازم است که نسبت به سرویس دلکو پراید کاربراتوری، به صورت دوره‌ای اقدام کنید. سرویس دلکو در واقع همان تنظیم دلکو پراید است که در بالا توضیح دادیم و لازم است که هر سال یا شش ماه یک بار تجدید گردد.

منابع: khodrotak ، takhasoskara

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 13 =