تعویض روغن موتور پراید | چگونه روغن موتور پراید را تعویض کنیم؟

11

در این مقاله قصد داریم بهترین روغن موتور برای پراید را معرفی کنیم، برای تعویض روغن موتور پراید بهتر است روغن موتور را از قسمت کارتل تخلیه کنید. چراکه با این کار لجن و روغن‌های انباشته شده در کف کارتل تخلیه می‌شوند. در این مطلب یک روش آسان برای تخلیه و تعویض روغن موتور پراید بیان می‌کنیم، همچنین در صورتیکه پمپ باد دارید بهتر است، اقدام فوق العاده‌ای که در ادامه آورده شده را نیز انجام دهید. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

تعویض روغن انواع خودرو های ایرانی و خارجی تعویض روغن گیربکس روغن دنده و روغن ترمز در منزل و محل کار

تعویض روغن در محل

 • تعویض روغن خودروهای ایرانی و خارجی
 • تعویض صافی بنزین
 • تعویض فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
 • تعویض روغن گیربکس، واسکازین، تعویض روغن ترمز، ریختن ضد یخ و شیشه شور
دریافت این خدمت از استادکار

قیمت انواع روغن موتور پراید و امکان سفارش تعویض روغن

بهترین روغن موتور پراید را می توان از دفترچه راهنمای این خودروی تولید گروه خودروسازی سایپا مشاهده کرد. روغن موتورهای “۲۰W-50” توسط سایپا و متخصصان این حوزه، برای موتور پراید مناسب تشخیص داده شده است. در ادامه نگاهی به انواع روغن موتور مناسب پراید و قیمت آن‌ها می‌اندازیم.

بهترین روغن برای موتور پراید

از آن جایی که روغن موتور نقش کلیدی در عملکرد قطعات مختلف موتور داشته و با استفاده از این مایع، قطعات بدون ایجاد اصطکاک در تماس با هم قرار می‌گیرند، دقت در انتخاب و زمان تعویض روغن موتور اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

بهترین روغن موتوری که برای روغن موتور پراید می‌توانید به کار بگیرید، روغن موتور نیمه سنتتیک خواهد بود. (این چیزی ست که در دفترچه راهنمای پراید نیز آورده شده است.) توجه داشته باشید که استفاده از روغن موتور مناسب هر خودرو، علاوه بر بهبود بخشی عملکرد فعلی اتومبیل، بر طول عمر موتور نیز می‌افزاید.

وسایل مورد نیاز برای تخلیه روغن موتور پراید

۱- جک روغنی یا جک دنده‌ای بالابر ماشین

روغن موتور مناسب پراید - جک روغنی، جک سوسماری و جک اهرمی
جک روغنی، جک سوسماری و جک اهرمی

۲- سطل یا تشت برای ذخیره روغن سوخته ماشین

۳- آچار بکس یا آچار رینگی

۴- پمپ باد (اختیاری)

۵- دستکش پلاستیکی

۶- قیف کوچک

۷- فیلتر روغن نو و آچار فیلتر روغن

فیلتر روغن و آچار فیلتر روغن پراید
فیلتر روغن و آچار فیلتر روغن پراید

۸- روغن موتور جدید

 1. گام اول: اگر فصل تابستان است، نیازی به گرم کردن روغن موتور ندارید؛ زیر ماشین‌تان جک بزنید و پس از پوشیدن دستکش پلاستیکی و قرار دادن سطل یا تشت روغن در زیر کارتل، تلاش کنید تا با کمک آچار رینگی و یا آچار بوکس، پیچ کارتل را باز کنید.
  برای اینکار می‌توانید از یک جک سوسماری کوچک و یا جک روغنی اهرمی استفاده کنید. همچنین جک‌های قدیمی پیچی نیز در این زمینه کارایی دارند. برای احتیاط، حتما از خرک یا سه‌پایه استفاده کنید، تا خطر افتادن جک را به حداقل برسانید. حتی اگر خرک ندارید، از چند آجر برای مهار ماشین  و جلوگیری از سقوط روی جک استفاده کنید.
  نکته: قبل از باز کردن پیچ کارتل، حتما کاپوت را بالا بزنید و درپوش روغن را باز کنید. اینکار باعث می‌شود تا تمامی روغن درون موتور تخلیه شود.
 2. گام دوم: پس از باز کردن پیچ کارتل، اجازه دهید تا تمامی روغن درون موتور تخلیه شود، این کار ممکن است کمی بیشتر از بیست دقیقه طول بکشد. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که هر چقدر روغن موتور گرم‌تر باشد، روان‌تر است و سریع‌تر تخلیه می‌شود.
 3. گام سوم: حالا که روغن درون موتور به طور کامل تخلیه شده، نوبت به فیلتر روغن می‌رسد، آن را با کمک آچار مخصوص فیلتر روغن باز کنید. بهتر است که از فیلتر روغن جدیدی استفاده کنید اما اگر مایلید تا از همین روغن استفاده کنید، باید روغن آن را به طور کامل تخلیه کنید و سپس با کمک بنزین و یا نفت بشویید و اجازه دهید تا خشک شود.
 4. گام چهارم: در ادامه پیچ کارتل را ببندید. قبل از بستن فیلتر روغن موتور جدید، حتما درون آن، مقداری روغن موتور پر کنید و همین‌طور اجازه دهید تا لاستیک فیلتر روغن با روغن موتور آغشته شود. با کمک آچار فیلتر روغن آن را ببندید و در انتها با کمک یک قیف کوچک، از دریچه بالای موتور و از راه دریچه روغن، روغن را درون موتور بریزید.

نکات مهم در تعویض روغن موتور پراید

مقدار روغن موتور پراید

 • نکتهمقدار روغن موتور پراید با بهتر بگوییم مقدار روغن موتور مورد نیاز برای خودرو پراید چیزی در حدود سه لیتر است. البته در صورتی‌که فیلتر روغن موتور را تعویض کرده‌اید، بهتر است که مقدار سه و نیم لیتر روغن موتور درون خودرو بریزید.
 • نکته: حتما به شاخص ویسکوزیته یا گرانروی روغن موتور دقت کنید و روغن موتوری را تهیه کنید که متناسب با خودرو پراید باشد.
 • نکته: در استفاده از روغن موتور دقت کنید تا به بدنه خودرو آغشته نشود، در صورتی‌که این اتفاق افتاد، حتما با یک پارچه تمیز و خشک، آن را پاک کنید.
 • نکته: روغن سوخته‌ای را که از موتور تخلیه کرده‌اید را هرگز در محیط زیست نریزید؛ این روغن بسیار آلوده بوده و برای محیط زیست مضر است، آن را به ماموران نظافت و بازیافت بسپارید و یا به یکی از مراکز تعویض روغنی محل زندگی خود بسپارید. در مراکز مربوطه از روغن‌های سوخته استفاده‌های مختلفی می‌شود.
 • نکته: فیلتر روغن را بیش از حد سفت نکنید و راهنمای نوشته شده روی بدنه فیلتر را حتما بخوانید.

اقدام فوقالعاده در تعویض روغن پراید

اگر به پمپِ باد دسترسی دارید، خوب است که طریق دریچه بالایی روغن موتور، هوا را با فشار وارد کنید تا براده های احتمالی درون کارتل (مخزن روغن) تخلیه شود. اما اگر این امکان را ندارید، تلاش کنید، جک را به گونه ای بزنید، که تمامی روغن؛ از داخل کارتل خارج شود. همچنین می توانید درباره ی هواگیری باک بنزین بیشتر بدانید .

تعویض روغن انواع خودرو های ایرانی و خارجی تعویض روغن گیربکس روغن دنده و روغن ترمز در منزل و محل کار

تعویض روغن در محل

 • تعویض روغن خودروهای ایرانی و خارجی
 • تعویض صافی بنزین
 • تعویض فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
 • تعویض روغن گیربکس، واسکازین، تعویض روغن ترمز، ریختن ضد یخ و شیشه شور
دریافت این خدمت از استادکار
بهترین روغن موتور برای پراید - روغن موتور پراید
بهترین روغن موتور پراید کدام است و باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

روغن موتور نیمه سنتتیک

روغن موتور نیمه سنتتیک در حقیقت ترکیبی از روغن موتور سنتتیک و ارگانیک یا همان مینرال و معدنی است. روغن موتورهای سنتتیک کامل از کیفیت بالاتری برخوردار هستند، اما به نسبت گران قیمت تر نیز به فروش می‌رسند.

همان طور که گفتیم روغن موتور نیمه سنتتیک برای پراید مناسب است. در آب و هوای معمولی نوع “۲۰W-50” کارایی بهتری خواهد داشت و در مناطق کوهستانی و با برودت شدید هوا، بهتر است که از نوع “۱۰W-40” استفاده شود.

همین طور شاخص کیفیت یا همان API روغن موتور پراید می‌باید در انواع SG، SJ و SF باشد. این شاخص‌های API توسط کارخانه خودروسازی اعلام شده و در صورت استفاده از روغن موتور با این مشخصات، می‌توانید طول عمر موتور خودروی خود را افزایش دهید.

به علاوه در شرایط طبیعی و در صورتی که موتور پراید دارای روغن سوزی نباشد، ۳٫۵ لیتر روغن موتور برای آن کافی خواهد بود.

زمان تعویض روغن موتور پراید

برای تعویض روغن موتور پراید بهترین وقت بین ۵ هزار کیلومتر تا ۷ یا ۸ هزار کیلومتر قید شده است. اما توجه داشته باشید که کیفیت رانندگی و طول زمان نیز فاکتورهای مهمی به حساب می‌آیند. به طور مثال یک راننده ممکن است ۵ هزار کیلومتر را ظرف یک سال پر کند و راننده دیگری این کیلومتر را طی چند سال طی نماید. در این صورت نمی‌توانیم شرایط تعویض روغن را برای هر دو خودرو یکسان در نظر بگیریم. بلکه در خودروی دوم علی رغم بالا نرفتن کیلومتر، اما فاکتور زمان لزوم تعویض روغن را ایجاد می‌کند.

روغن موتور بهران پیشتاز برای پراید - بهترین روغن موتور پراید
بهترین روغن موتور پراید، زمان تعویض و قیمت انواع آن کدامند؟

انواع روغن موتور پراید

بهترین پیشنهادها برای روغن موتور پراید را می‌توانیم بهران سوپر پیشتاز و کاسپین بدانیم. همین طور روغن‌های گران قیمت تری چون آترود، توتال و … را نیز برخی استفاده می‌کنند. اما طبق تجربه کارشناسان تعویض روغن و توصیه‌ای که غالبا دارند، روغن موتور بهران بهترین کارایی را برای پراید داشته و در ضمن از محدوده قیمتی مناسبی نیز برخوردار است.

روغن موتور بهران سوپر پیشتاز را می‌توانید به قیمتی بین ۶۵ هزار تا ۶۷ هزار تومان خریداری کنید. همین طور کاسپین چهار فصل ۲۰W50 نیز قیمتی نزدیک به ۶۴ هزار تومان دارد.

قیمت روغن موتور آترود به ۱۱۴ هزار تومان رسیده و توتال نیز در انواع خود بین ۱۴۰ هزار تا ۱۷۰ هزار تومان قیمت دارد.

همیشه توصیه می‌شود که ضمن تعویض روغن پراید، نسبت به تعویض فیلتر روغن و فیلتر هوا نیز اقدام نمایید.

نکته: به خاطر داشته باشید که برای حفظ سلامت موتور و عملکرد بهتر آن، لازم است که همیشه از یک نوع روغن موتور استفاده کنید. با وجودی که حین تعویض، روغن قبلی کامل تخلیه می‌شود؛ اما همیشه مقداری از آن در جداره‌ها و مسیر روغن باقی مانده و می تواند در ترکیب با روغن جدید قرار بگیرد.

زمان تعویض روغن موتور پراید - قیمت روغن موتور پراید
انواع روغن موتور پراید و قیمت آن ها

سفارش تعویض روغن پراید

در صورتی که زمان تعویض روغن شما رسیده و برای عوض کردن روغن، زمان مناسبی پیدا نمی‌کنید؛ راه حلی ایده آل برایتان داریم. با سفارش تعویض روغن پراید می‌توانید در زمان و انرژی خود صرفه جویی کرده و به جای این که در خیابان های پرترافیک وقت تلفن کنید، این سرویس را در محل منزل یا محل کار خود دریافت نمایید.

به ویژه سرویس فوق برای شاغلین که در ساعات کاری امکان مراجعه به تعویض روغنی‌های سطح شهر را ندارند، فوق العاده مناسب خواهد بود. به راحتی خودروی خود را در پارکینگ یا خیابان نزدیک محل کارتان پارک کرده و با سفارش تعویض روغن در محل، تنها چند دقیقه زمان صرف نمایید.

سوالات احتمالی در مورد تعویض روغن پراید

دوستان عزیز ممکن است شما سوالاتی احتمالی در مورد تعویض روغن پراید داشته باشید که در اینجا به برخی از مهم‌ترین آن ها می‌پردازیم. شما ممکن است بپرسید:

 • پیچ تخلیه یا پیچ کارتل پراید کجاست؟

برای رسیدن به پیچ تخلیه یا پیچ کارتل باید زیر خودرو رفته و درست جایی زیر موتور ماشین به کارتل می‌رسید. همان‌طور که در تصویر زیر مشخص شده است، پیچ کارتل کاملا قابل دسترسی بوده و می توانید با باز کردن آن روغن موتور را تخلیه نمایید. مقاله علت روشن شدن چراغ روغن در دور پایین برای دریافت اطلاعات بیشتر را بخوانید .

پیچ تخلیه یا پیچ کارتل پراید
پیچ تخلیه یا پیچ کارتل پراید کجاست؟
 • حجم روغن موتور پراید چقدر است؟

روغن موتور پراید ۳٫۷۵۰ سی سی است. توجه داشته باشید که این مقدار حجم با فیلتر روغن بوده و در حالت بدون فیلتر ۳ لیتر روغن موتور نیاز داریم.

 •  وسایل تعویض روغن موتور پراید چیست؟

برای تعویض روغن موتور پراید به هر دو آچار ۱۴ و ۱۷،یک تشت برای تخلیه روغن قدیمی، آچار فیلتر، روغن و نیز فیلتر روغن نیاز داریم.

 • هزینه تعویض روغن پراید چقدر است؟

طبق چیزی که رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن، فیلتر، پنچرگیران و فیلترسازان تهران اعلام داشته است، دستمزد تعویض روغن پراید و خودروهای مشابه آن در سال جاری معادل ۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. اما هزینه کلی تعویض روغن را باید این مبلغ به اضافه قیمت خود روغن موتور در نظر بگیریم.

 • زیاد ریختن روغن موتور در پراید چه خطری دارد؟

روغن ریختن زیاد از حد نرمال در پراید باعث می‌شود که روغن به قسمت بالایی موتور وارد شده و موجب خرابی شمع ها و استهلاک زیاد موتور پراید گردد.

 • تعویض روغن با ساکشن بهتر است یا کارتل؟

از آن جایی که تعویض روغن با باز و بسته کردن پیچ کارتل می‌تواند به مرور زمان، این پیچ را مستهلک کرده و موجب روغن‌ریزی شود، اصولا بهره گیری از ساکشن پیشنهاد می‌شود.

تعویض روغن موتور پراید با دستگاه ساکشن
تعویض روغن موتور پراید با ساکشن می تواند استهلاک کمتری در پیچ کارتل به همراه داشته باشد
 • مزایای تعویض روغن در محل

با تعویض روغن در محل از صرفه‌جویی در زمان رفت و آمد برخوردار خواهید شد. از آن جایی که این کار ساده بوده و پیچیدگی خاصی ندارد، می‌توانید از سرویس تعویض روغن در محل بهره‌مند شده و در هر ساعت و روزی روغن خودروی خود را به شکل حرفه‌ای و بدون نقص تعویض نمایید.

تعویض روغن انواع خودرو های ایرانی و خارجی تعویض روغن گیربکس روغن دنده و روغن ترمز در منزل و محل کار

تعویض روغن در محل

 • تعویض روغن خودروهای ایرانی و خارجی
 • تعویض صافی بنزین
 • تعویض فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
 • تعویض روغن گیربکس، واسکازین، تعویض روغن ترمز، ریختن ضد یخ و شیشه شور
دریافت این خدمت از استادکار
11 نظرات
 1. هواگیری باک بنزین پراید چطور انجام می‌شود؟

  […] را به داخل خود راه می‌دهد. پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین روغن موتور برای پراید را مطالعه کنید […]

 2. مهدی می گوید

  سلام ینی حجم پراید hp پلاس ۳.۷۵۰ لیتره ؟؟

  1. رضا رحمتی می گوید

   سلام مهدی جان
   بله ظرفیت روغن تمام مدل های پراید کمتر از ۴ لیتر هست .
   ۱۵۰cc  از ۴ لیتر کمتر به عبارتی ۳٫۸۵۰ درست تره

   رضا رحمتی – کارشناس سئو استادکار

 3. مهدی می گوید

  اخه تووو دفترچه پراید زده با فیلتر ۳٫۵ لیتر اگه ۳٫۷۸۵ لیتر بریزم توو ماشین مشکل نداره؟

  1. رضا رحمتی می گوید

   سلام مهدی جان
   ماشین خودم هم پراید هست ، ۳.۵ خیلی کمه ، همون ۳٫۷۸۵ که میگید بهتره .
   چون خودم هم در همین حدود ( ۳٫۷۸۵ ) روغن میریزم ، مشکلی هم تا حالا پیش نیومده ، فقط سعی کن روغن خوب بریزی روغن ارزون به ماشین صدمه میزنه
   رضا رحمتی – کارشناس سئو استادکار

   1. مهدیخانی می گوید

    بله استاد فقط الان نمیشه روغن خوب پیدا کنیم همش تقلبی شده

 4. مهدی می گوید

  ممنون دمت گرم من روغن پارس پایا ۲۰w50 میریزم روغن عالیه هس

  1. رضا رحمتی می گوید

   خواهش میکنم مهدی جان

 5. علی می گوید

  سلام.روغن بهران تکتاز برای ۱۳۲مناسبه

 6. Mahdi می گوید

  روغن ماشین پراید را هر چند کیلومتر باید عوض شود !؟
  و اگر از ماشین استفاده نشود هرچند کیلومتر باید عوض شود !؟

 7. مهران می گوید

  توتال چطوره بنظرتون؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 6 =