باتری به باتری کردن خودرو
باتری به باتری کردن ماشین

حتماً برای شما نیز پیش آمده که یک مرتبه بعد از چندین بار استارت زدن خودرو روشن نمی شود. در چنین موقعیت هایی نخست اتصالات باتری خودرو را بررسی کنید. در صورت عدم روشن شدن چراغ های پشت آمپر خودرو به احتمال زیاد باتری دشارژ شده (باتری خوابیده). در چنین مواقعی وجود یک خودرو با باتری سالم و کابل مخصوص جهت به اصطلاح باتری به باتری کردن خودرو Jumpstart تقریباً سریع ترین راه حل است. باتری به باتری کردن خودرو البته در صورتی که به طریقه صحیح انجام نشود دارای خطراتی نیز هست. در این مقاله در هشت قدم با «روش باتری به باتری کردن خودروی صحیح » آشنا می شویم تا در چنین موقعیتی در سریع ترین و بی خطر ترین حالت ممکن خودرو را دوباره روشن کنیم.

باتری به باتری کردن خودرو
خودروی دارای باتری سالم را تا جای ممکن نزدیک به خودرو خود به صورتی که باعث ایجاد مزاحمت برای عبور و مرور نکند پارک کنید.

روش باتری به باتری کردن خودرو در هشت قدم

 1. در اولین قدم از خاموش بودن کلیه مصرف کننده های الکترونیکی مثل چراغ ها، گرمکن صندلی، سیستم صوتی و مالتی مدیا و غیره مطمئن شوید. چرا که وسایل فوق با ایجاد بار اضافی روی باتری نیاز به قدرت بیش تری در استارت مجدد را باعث خواهند شد.
 2. خودرو دیگر (دارای باتری سالم) را تا جای ممکن نزدیک به خودرو خود (طوری که باعث ایجاد مزاحمت برای عبور و مرور نکند) پارک کنید. به یاد داشته باشید کابل ها در حین باتری به باتری کردن خودرو نباید زیاد کشیده شوند. قبل از انجام این کار جهت و محل قرارگیری باتری هر دو خودرو را بررسی کنید (بسته به نوع خودرو ممکن است متفاوت باشد).

  زمان تعویض باتری ماشین | از کجا بفهمم که باتری ماشینم خراب است؟

 3. سوئیچ هر دو خودرو را در حالت خاموش قرار دهید. فراموش نکنید که قبل از خارج نمودن سوئیچ خودرویی که دارای باتری خراب (باتری خوابیده) است از جای خود از خاموش بودن کلیه مصرف کننده های الکترونیکی اطمینان حاصل کنید.
 4. کابل مثبت را به ترمینال باتری خودروی باتری خوابیده که دارای علامت «+» (قطب مثبت) متصل نمائید. کابل مثبت معمولاً قرمز رنگ است که البته می تواند بسته به کابل مورد استفاده شما متفاوت باشد. سپس سر دیگر کابل را به ترمینال مثبت «+» (قطب مثبت) باتری خودرو سالم متصل نمائید.
 5. کابل سیاه رنگ را در خودروی دارای باتری خراب به یک تکه فلز بدون رنگ آمیزی که از باتری نیز فاصله دارد متصل نمائید. تکه فلز ذکر شده می تواند شامل وسایلی چون گیره درب موتور یا حتی سر شاسی ها باشد. این کار برای اتصال زمین (ارت کردن) انجام می شود. سپس سر دیگر این کابل را به قطب منفی خودروی دارای باتری سالم که دارای علامت «-» است متصل نمائید.
 6. موتور (پیشرانه) خودروی سالم را روشن کنید و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه درجا کار کند. توجه داشته باشید که نیازی به گاز دادن به خودرو نیست.
 7. بعد از انجام مراحل فوق اقدام به استارت کردن خودرو خود نمائید. اگر باتری کاملاً خالی (دشارژ) شده باشد در هنگام استارت کردن نیاز به کمی فشردن پدال گاز نیز خواهد بود. اگر خودرو بلافاصله روشن نشد، سوئیچ خودرو را جهت جلوگیری از به اصطلاح خفه نکردن موتور به مدت طولانی در حالت بسته (خاموش) قرار ندهید. در این حالت مجدد کابل منفی را از جهت تماس مناسب با بدنه بررسی کنید. اگر با وجود برطرف کردن همه مشکلات فوق باز هم خودرو بلافاصله روشن نشد می توان به این نتیجه رسید که باتری دارای اشکالی اساسی است و احتمالاً نیاز به تعویض با یک باتری جدید دارید.

  انواع باتری خودرو | نکات طلایی برای افزایش طول عمر باتری خودرو

 8. در مرحله آخر به ترتیبی که در زیر بیان شده اقدام به جدا کردن کابل ها نمائید:
  الف- کابل سیاه رنگ متصل شده به قطعه فلز بدون رنگ آمیزی
  ب- کابل سیاه رنگ متصل شده به قطب منفی باتری سالم
  ج- کابل قرمز رنگ متصل شده به قطب مثبت باتری سالم
  د- کابل قرمز رنگ متصل شده به قطب مثبت باتری خراب (که اکنون امیدواریم شارژ شده و در حال کار باشد)
باتری به باتری کردن خودرو
بعد از باتری به باتری کردن خودرو جهت شارژ مجدد باتری حداقل ۲۰ دقیقه در جاده باز و یا ۴۰ دقیقه در خیابان ها به آرامی با خودرو حرکت کنید.

تعویض باتری

تعویض باتری

 • دریافت باتری کهنه
 • تعویض باتری انواع خودرو «درمحل»
 • 6 ماه تا یکسال گارانتی
 • انواع باتری‌های ایرانی و خارجی
دریافت این خدمت از استادکار

آیا پس از باتری به باتری کردن و جدا نمودن کابل اقدام دیگری نیز باید انجام شود؟

پاسخ به سوال فوق بلی است. بعد از باتری به باتری کردن ماشین، موتور (پیشرانه) را خاموش نکنید.
همچنین جهت شارژ مجدد باتری حداقل ۲۰ دقیقه در جاده باز و یا ۴۰ دقیقه در خیابان ها به آرامی با خودرو حرکت کنید. در حین انجام پروسه فوق نیز خودرو را خاموش نکنید.

پس از انجام اعمال فوق خودرو باید بلافاصله روشن شود. اگر باز هم خودرو روشن نشد می توان به این نتیجه رسید که باتری دارای اشکالی اساسی است و احتمالاً نیاز به تعویض با یک باتری جدید دارید. البته مشورت با یک مکانیک و یا باتری ساز مجرب نیز خالی از لطف نخواهد بود.

نشانه های خرابی باتری خودرو

سخن پایانی مترجم

 • به صورت دوره ای اقدام به بازرسی تسمه دینام، قطب های باتری از لحاظ سولفاته نشدن، اتصال درست کابل ها و سطح الکترولیت نمائید.
  باتری های جدیدتر و انواع اتمیک دارای نشانگری رنگی بر روی سطح بالایی خود هستند، رنگ سبز نشانه سالم بودن باتری است.
 • طریقه نظافت باتری خودرو
 • از برندهای معتبر باتری متناسب با مشخصات توصیه شده کارخانه سازنده خودروی خود استفاده کنید. در هنگام خرید به اندازه باتری، میزان برق مصرفی خودرو و قدرت دینام خودرو خود دقت نمائید.
 • اگر به اشتباه تماس کوچک لحظه ای با قطب اشتباه برقرار کنید ممکن است باعث سوختن چندین فیوز شوید. در غیر این صورت علاوه بر باتری خودرو ممکن است به دیگر قطعات الکترونیکی حساس و گران قیمت خودرو آسیب های جبران ناپذیری وارد کنید.
 • بنابراین جهت باتری به باتری کردن ماشین برای به وجود نیامدن مشکلات بعدی از «روش باتری به باتری کردن خودروی صحیح» استفاده کنید. تا زمانی که کابل ها رو درست متصل کرده اید هیچ مشکلی برای خودرو به وجود نخواهد آمد.
 • هیچ گاه از خودروهای دارای سیستم سوخت جایگزین، الکتریکی، هیبرید (هایبرید) و یا دارای سیستم استارت الکترونیکی برای باتری به باتری کردن خودرو های دیگر استفاده نکنید؛ زیرا باعث ایجاد صدمه در خودروی فوق خواهد شد.
 • استارتر ها و شارژر های موقتی نیز در بازار وجود دارند که از ۱ الی ۱۰ بار (بسته به ظرفیت خود) قابلیت شارژ باتری و استارت ماشین را دارند. (تصویر پایین)
  برخی از انواع این شارژرها قابلیت شارژ تلفن های هوشمند، لپ تاپ و… را نیز دارند و یا وسایل کاربردی دیگری (مثل چراغ قوه قوی) روی آن ها قرار داده شده است. بنابراین به همراه داشتن یکی از این وسایل نیز خالی از لطف نخواهد بود.

منابع: holtsauto.com | dummies.com

باتری به باتری کردن خودرو
استارتر ها و شارژر های موقتی نیز در بازار وجود دارند که از ۱ الی ۱۰ بار (بسته به ظرفیت خود) قابلیت شارژ باتری و استارت ماشین را دارند.
بهنام خلیفه سلطانی
بهنام خلیفه سلطانی | نویسنده وبلاگ استادکار در بخش خودرو