چرا باید تست درب رادیاتور انجام شود؟ علائم خرابی درب رادیاتور چیست؟

رادیاتور یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو است چرا که وظیفه خنک کردن موتور را برعهده دارد. اما بعضا ممکن است برای بخشی از این قطعه مهم، مشکلاتی رخ دهد که عملکرد آن را با خلل مواجه سازد. درب رادیاتور از اجزای مهم آن است که باید به خوبی کار کند. به همین دلیل باید تست درب رادیاتور انجام شود. اما در ابتدا بد نیست توضیحاتی را درباره خود رادیاتور یا نظام خنک کننده موتور خودرو ارائه دهیم و بدانیم که به طور کلی رادیاتور چه نقشی را در سیستم خودرو ایفا می‌کند. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

تست درب رادیاتور چیست

تعریف مختصری از رادیاتور

احتراق سبب کارکرد موتور خودرو می‌شود که عمل احتراق نیز با تولید گرما و حرارت همراه خواهد بود. اگر میزان از تولید بی‌وقفه گرما توسط موتور، تنظیم و کنترل نشود، این سیستم دچار مشکل می‌شود. به طور کلی دمای موتور خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به گونه‌ای که حتی اگر این دما به میزان غیر عادی کم شود و موتور بیش از حد خنک باشد نیز امکان دارد که موتور در مخاطره قرار بگیرد و در کیفیت کارایی آن ایراد و نقص پدید آید.

از این رو رادیاتور یا نظام خنک کننده موتور، در داخل اتومبیل تعبیه شده است تا این حرارت اضافی را حذف کند و فعالیت و عملکرد موتور را به واسطه حفظ دمای متعادل آن، مطلوب نگه دارد. لازم به ذکر است که درجه حرارت یا همان دمای موتور خودرو باید در بازه‌ای حدود ۸ تا ۸۰ درجه سلسیوس قرار بگیرد تا خطری آن را تهدید نکند.

بیشتر بدانید چگونه آب رادیاتور خودرو را عوض کنیم؟

تست درب رادیاتور چیست
رادیاتور نقش بزرگی را در خنک کردن موتور بازی می کند و هرگونه خللی در این سیستم، سبب جوش آوردن موتور خودرو می شود.

علائم خرابی درب رادیاتور

بخشی از وسیله مهم “درب رادیاتور” نام دارد که شامل ۲ سوپاپ است و هدف از تعبیه آن، ذخیره مواد خنک کننده و اطمینان از ماندن سیستم رادیاتور تحت فشار است. فضای داخلی رادیاتور تحت فشار است و این فشار به کمک درب آن کنترل و نگهداری می‌شود. در غیر این صورت، ممکن است ماشین شما بیش از حد گرم شود و رادیاتور آن آسیب جدی ببیند. لذا علائم خرابی درب رادیاتور به شرح زیر هستند که شما می‌توانید با تست درب رادیاتور به راحتی مشکل را بررسی نمایید:

علائم خرابی درب رادیاتور چیست - از کجا بفهمیم در رادیاتور خراب است
یکی از علائم خرابی درب رادیاتور، نشت مایع خنک کننده از رادیاتور است چرا که وجود مشکل در آن سبب سرریز شدن مایع خنک کننده از رادیاتور و مخزن می شود.
  • نشت مایع خنک کننده یا آب رادیاتور

اگر شاهد ردی از مایع خنک کننده و یا آب در نزدیکی رادیاتور بودید، بهتر است وجود نشتی در رادیاتور و یا درب رادیاتور فرسوده و خراب شده را بررسی نمایید.

  • مخزن سرریز شده

خنک کننده با انبساط وارد مخزن می‌شود. درپوش رادیاتور با فشار آزاد شده، مایع خنک کننده را به سمت مخزن سرریز می‌فرستد. یکی از علاوم خرابی درب رادیاتور، این است که مایع خنک کننده خیلی سریع آزاد شده که این سبب جوش آوردن و سرریز شدن مخزن می‌شود.

  • افتادگی و خراب شد شیلنگ رادیاتور

اگر شلنگ رادیاتور خودرو از بین برود، ممکن است درب رادیاتور معیوبی داشته باشید. در این حالت خلاء توسط درپوش رادیاتور به درستی آزاد نمی‌شود و این سبب فروپاشی و از بین رفتن شیلنگ خواهد شد. به محض رویت این مشکل، درب رادیاتور را بررسی کرده و در صورت معیوب بودن، نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

  • وجود هوا داخل سیستم خنک کننده

هنگامی که درپوش رادیاتور شما به درستی بسته نشود ، هوا به درون سیستم خنک کننده وارد می‌شود. این امر سبب گرم شدن بیش از حد موتور خواهد شد چرا که رادیاتور نمی‌تواند درجه حرارت مناسب را حفظ نماید.

صدای فیس درب رادیاتور چگونه بفهمیم درب رادیاتور خراب است
چنانچه موتور خودرو جوش آورده و بی اندازه گرم شود، ممکن است دلیل آن معیوب بودن درب رادیاتور باشد که باید نسبت به تست درب رادیاتور اقدام نمایید.
  • گرم شدن بیش از حد موتور

یکی دیگر از علائم خرابی درب رادیاتور، گرم شدن بیش از اندازه موتور است، چرا که نشان‌دهنده آن است که سیستم خنک کننده موتور به خوبی کار نمی‌کند. در این حالن ممکن است صدای فیس درب رادیاتور به گوش شما نیز برسد، اما پیشنهاد می‌کنیم اتومبیل خود را خاموش کرده و تا خنک شدن موتور و رادیاتور صبر نموده و بعد اقدام به بررسی تسب درب رادیاتور و رادیاتور نمایید.

طریقه صحیح بستن درب رادیاتور
برای بستن درب رادیاتور، لازم است که صبر کنید تا موتور خودرو به اندازه کافی خنک شده و بعد نسبت به تعویض و بستن و درب رادیاتور اقدام نمایید.

طریقه صحیح بستن درب رادیاتور

گام اول

پس از اطمینان حاصل کردن از خنک شدن نسبی موتور خودرو برای تست درب رادیاتور ، درب کاپوت ماشین را به واسطه قطعه بلند و میله مانندی که درب موتور را نگه می‌دارد، باز می‌کنیم.

گام دوم

در بخش فوقانی رادیاتور، درب رادیاتور قرار دارد که اغلب به وسیله برچسبی که روی آن چسبانده شده، قابل تشخیص است و ظاهری مشابه با شکل هندسی بیضی دارد و در مقایسه با سایر درب‌ها متفاوت است‌.

گام سوم

از پارچه یا مقوایی ضخیم کمک می‌گیریم و درب رادیاتور را به سمت پایین فشرده و آن را می‌چرخانیم تا باز شود. (این اقدامات احتیاطی به دلیل این است که در صورت داغ بودن رادیاتور، لمس کردن درب رادیاتور ممکن است سبب ایجاد سوختگی و آسیب شود.)

تست درب رادیاتور علائم خرابی درب رادیاتور
درب رادیاتور به اندازه خود رادیاتور از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید همواره نسبت به سالم بودن آن، اطمینان داشته باشید.

رادیاتور و تست درب رادیاتور

درب رادیاتور یکی از اجزای سیستم خنک کننده است که از اهمیت بالایی برخوردار است و صاحب خودرو همواره باید از سلامت این قطعه اطمینان حاصل کند تا موتور خودرو دچار آسیب نشود.
درب رادیاتور باعث می‌شود که مقدار آب به جوشش در آمده در داخل رادیاتور به فضای خارجی آن سرازیر نشود و داخل سیستم خنک کننده باقی بماند. این درب در واقع نقشی مشابه نقش یک محافظت کننده را ایفا می‌کند و در صورت بروز هر گونه مشکل در کارایی آن، تست درب رادیاتور و در نهایت تعمیر آن الزامی است‌.
اصطلاح “جوش آوردن” ماشین برای همه ما آشنا است؛ هنگامی که آب در داخل رادیاتور به خوبی به چرخش در نمی‌آید، دمای آب بالا می‌رود، درب رادیاتور می‌تواند یکی از دلایل بروز این مشکل باشد.
از آنجا که درب رادیاتور موتور سبب ایجاد تعادل و توازن در میزان فشار آب در سیستم خنک کننده می‌شود، لذا خراب بودن این درب یا وجود هر گونه مشکلی در کارکرد آن، سبب جوش آوردن خودرو خواهد شد لذا باید نسبت به تست درب رادیاتور به سرعت اقدام نمایید.

سخن پایانی

همان‌طور که خواندید، رادیاتور و قطعات آن نقش بزرگی را در خنک کردن موتور خودرو بازی می‌کنند، لذا خوب است به محض رویت عدم کارکرد صحیح این سیستم، به سرعت نسبت به بررسی و تست درب رادیاتور و این سیستم اقدام نمایید. در انتها با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما حتما در مورد نسبت آب رادیاتور و ضد یخ چقدر باید باشد ، بیشتر بدانید .

منبع: oards.com

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.