۱۲ روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو

0

زیادبودن مصرف سوخت خودرو هیچ ضرری اگر نداشته باشد لااقل این ضرر را دارد که موجب افزایش هزینه‌ها می‌شود. هر یک از من و شما که صاحب خودرو هستیم، هیچ دوست نداریم کلی پول بابت بنزین‌زدن یا گاز زدن خرج کنیم. بنابراین گمان می‌کنم دانستن راه‌های کاهش مصرف سوخت خودرو برای هر یک از من و شما مفید باشد. این نوشتار از مجله استادکار اختصاصاً به روش‌های کاهش مصرف سوخت خودرو می‌پردازد. در ادامه به همراه یک‌دیگر خواهیم دید که چه کارهایی می‌توانند حتی ذره‌ای هم که شده مصرف سوخت خودرو را کم کنند و بنابراین موجب شوند که کم‌تر پول‌مان را خرج بنزین و گاز خودرو کنیم.

روش‌های کاهش مصرف سوخت خودرو

۱- کم‌تر از خودرو استفاده کنید

اجازه دهید معرفی روش‌ها را با بدیهی‌ترینِ آن‌ها، اما مغفول‌ترین‌شان، آغاز کنم. یک نگاه دقیق به نحوه‌ی استفاده‌مان از خودرو که بیندازیم می‌بینیم واقعاً برخی مواقع هیچ نیاز و هیچ ضرورتی برای استفاده از خودرو نیست، ولی ما هم‌چنان خودرو را روشن کرده و آن را می‌رانیم و موجب افزایش مصرف سوخت‌اش می‌شویم. چه اشکال دارد گاه مسافت‌های کوتاه را پیاده‌روی کنیم؟ چه مشکلی وجود دارد مواقعی که می‌دانیم خیابان پر ترافیک است خودرو را بیرون نیاوریم و پیاده برویم یا از تاکسی‌های آنلاین استفاده کنیم؟

پیاده‌روی علاوه بر آن که موجب عدم استفاده از خودرو و به‌تبع این امر عدم افزایش مصرف سوخت می‌شود، بهبود سلامتی‌مان را نیز در پی دارد. روزانه نیم ساعت پیاده‌روی برای پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها مفید است و بارها و به‌کرات متخصصان و کارشناسان این امر را گوش‌زد کرده‌اند. بیایید از همین فردا آغاز کنیم و از این پس برای هر مسئله‌ی کوچک پشت خودرو ننشینیم و آن را روشن نکنیم و از پارکینگ بیرون نیاوریم.

۲- خودرو را در مکان خنک و سایه‌دار پارک کنید

12 روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو
خودرو را در معرض نور خورشید نگذارید.

قرار گرفتن خودرو در معرض نور خورشید، آن هم به طور مستقیم، ممکن است در افزایش مصرف سوخت نقش داشته باشد. اول آن که گرما ممکن است موجب تبخیر بنزین شود و دوم آن که گرم‌شدن خودرو نیاز به استفاده از تهویه مطبوع را افزایش می‌دهد که این امر نیز در افزایش مصرف سوخت نقش دارد.

۳- از کروز کنترل استفاده کنید

زمانی که قصد سفر دارید و قرار است که در جاده رانندگی کنید، اگر خودروی‌تان از کروز کنترل برخوردار است، می‌توانید جهت ثابت‌نگه‌داشتن سرعت و جلوگیری از نوسانات سرعت از کروز کنترل استفاده کنید و به این ترتیب گامی مثبت در راستای کاهش مصرف سوخت خودرو بردارید.

۴- باد تایرها را بررسی کنید

12 روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو
تنظیم باد تایرها می‌تواند تا ۳ درصد از مصرف سوخت خودرو بکاهد. بررسی وضعیت باد تایرها، آن هم هفته به هفته، می‌تواند برای کاهش مصرف سوخت خودرو، ولو ۳ درصد، مفید باشد.

۵- محدوده سرعت را رعایت کنید

در بزرگ‌راه‌ها و جاده‌ها، آن هنگام که در حال راندن خودرو هستید، سعی کنید به محدوده سرعت دقت کرده و در همان محدوده حرکت کنید. هر چه سرعت خودرو بالاتر باشد مصرف بنزین نیز بالاتر است.

12 روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو
در ضمن، حرکت‌کردن در محدوده سرعت بزرگ‌راه یا جاده، به جز صرفه‌جویی در مصرف سوخت، امنیت سفر را نیز افزایش می‌دهد.

۶- وقت تلف نکنید

بهتر است به صورت مفید از خودرو استفاده کنید. دقایق زیادی خودرو را بدون حرکت روشن نگه‌داشتن، آن هم صرفاً برای گرم‌شدن آن کار بیهوده و مضری است. در خودروهای جدید دیگر نیازی به این کار نیست، فقط کافی ست یکی دو دقیقه اول را با سرعت بالا نرانید.

یا مثلاً برخی عادت دارند زمانی که یک کار دو یا سه یا پنج دقیقه‌ای دارند خودرو را پارک می‌کنند و آن را خاموش نمی‌کنند. این امر نیز می‌تواند مصرف بنزین را افزایش دهد.

۷- استفاده از سیستم تهویه مطبوع را کم کنید

12 روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو
هرچه کم‌تر از این سیستم استفاده کنید مصرف سوخت‌تان نیز کم‌تر است، خصوصاً در خیابان‌های شهر و یا هنگامی که خودرو در حال حرکت نیست.

۸- شیشه‌ها را بالا بکشید اگر سرعت‌تان زیاد است

زمانی که سرعت خودرو زیاد است، هم شیشه‌ها را بالا بکشید و هم آن که اگر خودروی‌تان سان‌روف دارد آن را ببندید. باز بودن پنجره خودرو و سان‌روف آن در سرعت‌های بالا موجب افزایش فشار بر روی خودرو شده و بنابراین مصرف سوخت نیز افزایش می‌یابد.

۹- فیلتر هوای کثیف را جایگزین کنید

فیلتر هوای خودرو اگر کثیف شده باشد به خودرو فشار آمده و مصرف سوخت آن بیش‌تر خواهد شد. بنابراین همواره فیلترها را بررسی کرده و در صورتی که به تعویض نیاز داشتند نسبت به تعویض به‌موقعِ آن‌ها اقدام کنید.

۱۰- وزن بار خودرو را کاهش دهید

هرچه بار خودرو سنگین‌تر باشد مصرف سوخت نیز بیش‌تر است. یک جسم ۶۰ کیلویی بدون کاربرد نباید در صندوق‌عقب خودرو باشد. صندوق‌عقب را بررسی کنید و ببینید چه چیزهایی در آن هستند که نیازی به وجودشان نیست.

۱۱- پس از سوخت‌گیری در باک بنزین را محکم ببندید

اشتباهی که بسیاری از رانندگان انجام می‌دهند این است که در باک بنزین را به خوبی نمی‌بندند و راه را برای تبخیر بنزین باز می‌گذارند. همین امر موجب می‌شود که هر آن تلاشی که برای کاهش مصرف سوخت خودرو می‌کنید خیلی نتواند کارآ باشد.

۱۲- پا را از کلاچ دور نگه دارید

12 روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو
مدام و به‌کرات استفاده‌کردن از کلاچ می‌تواند موجب افزایش مصرف سوخت شود. بنابراین برای کاهش مصرف سوخت خودرو باید فقط مواقع تعویض دنده از کلاچ استفاده کنید.

سخن آخر: محدود بودن انرژی را دریابیم

سوای آن که کاهش مصرف سوخت خودرو می‌تواند در کاهش هزینه‌های شخصی مفید باشد، فوایدی دیگر نیز دارد که مهم‌ترینِ آن‌ها کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی است. طبق آمار سایت carsdirect از سال ۱۹۷۰ تا کنون مصرف سوخت در جهان ۲ برابر شده (البته با احتساب سوخت هواپیما، کارخانه‌ها و …)؛ چنین آماری به‌شدت هشداردهنده است و با توجه به محدود بودن نفت و گاز و بنزین در سطح جهان، باید دقتی بسیار در مصرف سوخت داشت و به صرفه‌جویی جهانی در سوخت‌های فسیلی کمک کرد.

منابع: wikihow | carsdirect

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =