تنظیم چراغ های خودرو را چطور انجام دهیم؟

14

چراغ‌‌های خودرو با هدف اصلی روشن کردن مسیر پیش رو و هشدار دادن احتمالی به سایر رانندگان، تعبیه شده‌اند؛ اما متاسفانه در بسیاری از موارد تنظیم چراغ های خودرو به اشتباه صورت می‌گیرد. این تنظیم اشتباه، باعث می‌شود که چراغ‌های خودرو به جای تاباندن نور به مسیر جاده یا خیابان، اطراف و محیط ناکارآمد در محدوده حرکت را روشن سازند. راننده خودرو نیز که به این شرایط عادت کرده است، همچنان به حرکت در مسیر خود با این شرایط ادامه داده و گویا گلایه‌ای از وضعیت ندارد. اما مشکل زمانی خود را نشان می‌دهد که مانعی در جاده وجود داشته یا پیچ غیرمنتظره‌ای، در مسیر پیدا شود! در این شرایط است که راننده متوجه ارزش و اهمیت تنظیم چراغ‌های خودرو شده و احتمالا برای افسوس خوردن بابت آن مقداری دیر خواهد بود. در مقاله قبل با نقش قالپاق ماشین آشنا شدید با استادکار همراه باشید .

با این حساب، کاملا ضرورت دارد که همیشه چراغ‌های اتومبیل خود را در تنظیم صحیح و اصولی نگاه داشته و هر از گاهی آن‌ها را به این لحاظ بررسی کرده و در صورت نیاز، مجددا تنظیم نمایید.

تنظیم چراغ های خودرو تنظیم چراغ جلو پراید صبا
تنظیم چراغ های خودرو از نکات کلیدی در رانندگی سالم و ایمن بوده و باید حتما به صورت دوره ای در تست های خودرو جای داشته باشد.

تنظیم چراغ‌ های خودرو

اگر چه شما می‌توانید از یک کارشناس خودرو برای تنظیم چراغ‌ های اتومبیل کمک بگیرید، اما انجام این کار آن قدرها سخت نیست که خودتان از پس آن برنیایید. در ادامه به توضیح تنظیمات به زبان ساده می‌پردازیم تا قادر به انجام آن روی اتومبیل خود باشید.

 • در صورتی که پیچ تنظیم چراغ‌ها طبق چیزی که انتظار داریم، بالای خود چراغ‌ها و زیر کاپوت قرار داشته باشد، کار آسان بوده و به راحتی می‌توانید این کار را شخصا انجام دهید. اما اگر خودروی شما از آن دسته خودروهایی باشد که پیچ تنظیم چراغ‌های آن پشت رادیاتور قرار گرفته است؛ ماجرا کمی متفاوت شده و احتمالا بهتر است که به کارشناس خودرو مراجعه نمایید.
تنظیم چراغ جلو پراید 131 پیچ تنظیم چراغ جلو پراید صبا
برای تنظیم چراغ های خودرو به شکل اصولی، باید ابتدا محل پیچ را پیدا کنید. این پیچ ها باید درست بالای چراغ ها قرار داشته باشند.
 • برای تنظیم چراغ‌ها باید تک به تک اقدام کنید. به این معنا که ما چراغ سمت راست را تنظیم کرده و سپس به سراغ چراغ سمت چپ می‌رویم. اگر بتوانید از کسی برای این کار کمک بگیرید، کار بارها ساده‌تر می‌شود.
 • خودرو را در فاصله بسیار نزدیک (نزدیک به برخورد) مقابل دیوار پارک کرده و دقت داشته باشید که زمین حتما کاملا صاف و بدون شیب باشد.
 • حالا چراغ‌ های خودرو را روشن کنید. در این مرحله به کمک یک چسب نواری رنگی یا گچ رنگی، نقطه میانی نور تابیده از چراغ خود را علامت گذاری کنید.
پیچ تنظیم چراغ جلو پراید 131
درست در محلی که اوج و مرکز تابش نور چراغ است، روی دیوار علامتی ایجاد کنید. مرکز این علامت باید کاملا منطبق با مرکز تابش باشد.
 • حالا داخل خودرو نشسته، و درست به اندازه ۷٫۵ متر در امتداد جایی که قرار داشتید و کاملا مستقیم، به عقب برانید. (دقت داشته باشید که این ۷٫۵ متر استاندارد بوده و نباید بیشتر یا کمتر باشد. البته عدد مذکور در برخی از خودروها متفاوت است و برای اطمینان از آن باید به دفترچه راهنمای خودرو، مراجعه نمایید.) پیشنهاد می کنیم حتما مقاله آشنایی با لنت ترمز و روغن ترمز را مطالعه کنید .
پیچ تنظیم چراغ جلو پراید صبا
برای تنظیم چراغ های خودرو، به اندازه ۷٫۵ متر از دیوار فاصله بگیرید و آماده تنظیم عمودی و افقی تابش چراغ ها باشید.
 • اکنون ارتفاع چراغ خودرو را تنظیم می‌کنیم: برای این منظور باید چراغ خودرو را روشن کرده و پیچ ارتفاع آن را تا قدری بپیچانید که اوج تابش نور در مرکز علامت روی دیوار قرار بگیرد. (البته چراغ‌های مه شکن را خاموش نگاه دارید.)
تنظیم چراغ های خودرو
پیچ چراغ را بپیچانید تا بیشترین تابش و قوی ترین نقطه آن در مرکز علامتی که پیشتر روی دیوار ایجاد کرده اید، بیفتد.
 • برای تنظیم افقی چراغ‌های خودرو نیز باید در همان فاصله ۷٫۵ متری، چراغ را روشن کرده و اوج تابش برای چراغ راستی در سمت راست مرکز علامت و برای چراغ چپ خودرو، در سمت چپ مرکز علامت روی دیوار باشد. (به یاد بیاوریم که تصمیم گرفتیم چراغ‌ها را تک به تک تنظیم کنیم. برای جلوگیری از سردرگمی، می‌توانید یکی چراغ دیگر را با چیزی پوشانده و از تابش نور آن جلوگیری کنید.)
تنظیم چراغ های خودرو پیچ تنظیم نور چراغ جلو ال90
در این مرحله برای چراغ راست باید پرنورترین نقطه تابش در سمت راست علامت باشد. همین طور برای چراغ چپ نیز نقطه چپ علامت را نشانه می گیریم.

چرا تنظیم چراغ‌ های خودرو برهم می‌خورد؟

از خود می‌پرسیم چرا تنظیم چراغ‌های خودرو برهم می‌خورد و آیا اصولا بدون دخالت شخص، امکان خارج شدن زاویه تابش چراغ‌ها از چیزی که پیشتر تنظیم شده، وجود دارد یا خیر؟ چراغ‌های خودرو به دلایل مختلفی از تنظیم خارج می‌شوند و لازم است که به صورت دوره‌ای آن‌ها را مورد بررسی قرار داده و مجددا به زاویه تابش صحیح، بازگردانید.

عمده‌ترین دلایل برهم خوردن تنظیم چراغ‌های خودرو را باید در موارد زیر خلاصه کنیم:

تصادف از جلو یا ضربه‌های کوچک

لازم نیست حتما تصادف سهمگینی از بخش جلویی خودرو انجام دهید تا چراغ‌ها متلاشی شوند، حتی یک برخورد کوچک از جلو خودرو که می‌تواند در پارکینگ منزل‌تان رخ دهد، نیز موجب برهم خوردن تنظیم چراغ های خودرو خواهد شد. کافی‌ست پیچ‌های تنظیم، کمی از جای خود، جا به جا شوند.

آموزش تنظیم چراغ جلو پراید 132
با هر برخوردی از جلو خودرو، امکان تغییر وضعیت پیچ ها و برهم خوردن تنظیم چراغ های اتومبیل وجود دارد.

تجمع وزن در نیمه عقبی خودرو

تجمع وزن در نیمه عقبی خودرو یکی از دلایلی‌ست که تنظیم چراغ‌ها را برهم می‌زند. با تکرار تجمع وزن بیشتر در نیمه عقبی خودرو یعنی صندلی‌های عقب و صندوق، فنرها فشرده شده و پس از مدتی قادر به بازگشت به حالت سابق نیستند. در این حالت تنظیم چراغ‌ها از حالت اول خارج شده و محدوده مورد نظر را روشن نخواهند ساخت. به همین شکل هر دلیل دیگری که منجر به ضعف فنرها و خارج شدن آن‌ها از حالت طبیعی گردد، به برهم خوردن تنظیم تابش نور چراغ‌های خودرو، منجر خواهد شد. مقاله پیشنهادی علائم یاتاقان ردن ماشین را نیز بخوانید .

تنظیم نور پایین پژو پارس
با تنظیم بودن چراغ های خودرو، مسیر روبرویتان کاملا روشن بوده و از برخورد با موانع، حیوانات، انسان و یا هر جسم غیرمنتظره، جلوگیری به عمل می آید.

تست تنظیم بودن چراغ‌‌های خودرو

اما برای این که از تنظیم بودن چراغ‌های اتومبیل خود، اطمینان یابید؛ می‌توانید همان فرمول فاصله ۷٫۵ متری را مجددا برقرار کرده و قرار گرفتن نقطه تابش با علامت روی دیوار را تست کنید. در غیر اینصورت روش شهودی نیز وجود دارد: کافی‌ست که پس تاریک شدن هوا، در یک خیابان خلوت قرار گرفته و چراغ‌های اتومبیل را روشن نمایید. (دقت کنید که بر خلوت بودن خیابان تاکید داشتیم، زیرا یک مسیر پررفت و آمد، محل مناسبی برای تست چراغ‌ها نبوده و خود می‌تواند حادثه آفرین باشد.) مسیر پیش روی شما باید کاملا روشن و نورانی گردد. در صورتی که بخشی از مسیر روبرو تاریک بوده و به جای آن تابش روی دیوار و درخت‌ها یا هر نقطه دیگری بود، لازم است که فورا تنظیم مجدد انجام داده یا از یک کارشناس برای این کار کمک بگیرید.

منبع: wikihow

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

14 نظرات
 1. Ali می گوید

  ممنون خوب بود

 2. vhoseiny می گوید

  سلام خانم نقیبی
  اولا ممنون از مطلبتون که درج کردید و فوق العاده خوشحالم کرد چون خیلی بدردم خورد و فهمیدم چراغها تعویض نمیخواد. مدتیه خواهر کوچکم ۱۸ رو رد کرده،گواهینامه گرقته و ماشین مدل۸۹ من رو که باصفر برابر بود تبدیل کرده به یه چیزی تو مایه های اوراقی. هرروز خط و خش و قُری هستش که از یه طرف ظاهر میشه و مشکلات کوچک و بزرگ که خودشون رو نشون میدن.دیروز نشستم پشت رل که برم دنبال کاری که دیدم نور چراغ جلو سمت شاگرد قطعه!!!! نوربالا وصله و فقط درحالت عادی قطعی داره. ایا این مشکل هم باهمین روش که دراین مقاله هستش قابل رفعه!؟ گمونم به امتحانش می ارزه⁦☺️⁩⁦👍🏻⁩!

 3. kian می گوید

  سلام ببخشید نور بالای ماشین من که پژو هستش مثل نور پایین می مونه چطوری میتونم درستش کنم؟

 4. afshin.porsh می گوید

  اطلاعات یک زن به درد خودش میخوره
  ماشینم پورشه خودم که تعمیر کار نیستم که حد لایت کنم . کار رو باید داد به کاربلد .
  یه دست مزد ناچیز ازت میگره درست میکه مگر این که حوصله سر کله زدن داشته باشی خراب کنی ببینی چی به چیه بعد شاید بتونی درست کنی .این از من به شما نصیحت .
  با تشکر از خانم نقیبی به امید بازدید بیشتر از سایت خوبتون

  1. محمد می گوید

   این یه روش استاندارد جهانی هست و این خانم صرفا این نوشته را از جایی با ترجمه آورده، حتی روی پورشه هم موثر هست این آموزش و مواقعی که در جاده با مشکل پرتاب نور خودرو مواجه میشید مخصوصا وقتی شب باشه و دید روبروی شما مختل بشه با دونستن این مطالب به راحتی میتونید تا حدی مشکل خودتون رو برطرف کنید تا بعدا کار را به استاد بسپارید.

 5. مهدی پورراهدار می گوید

  باسلام
  خوب بود ممنون

 6. حسین می گوید

  کسی ک پورش داره نمیاد جار بزنه که آی ملت من پورش دارم این اقا میخواسته چراغ موتور ۱۲۵شو تنظیم کنه ازینجا سر در اورده اگ راس میگی تیپ و مدل همون پووووررررششششت چیه؟ حداقل اسپل پورش رو درست مینوشتی تو اسمت

 7. مهران می گوید

  سلام ماشین من پراید مدل ۸۸ البته تاکسی.ی بار طبق این روش ک فرمودین تنظیم کردم و واقعا خیلی خوب شد اما حدودا بعداز یک ماه نور چراغم خیلی بالا میزنه درحالی ک ن ضربه خورده و ن باری توی صندوق عقب گذاشتم.ب نظرتون راه حلی هست ک تنظیم چراغام بهم نخوره؟ممنون از مطلب عالی و کاربردیتون

 8. سید محمد ریاضی می گوید

  خانم ریاضی عالی بود و استفاده کردم از مقالتون ممنون

 9. سید محمد ریاضی می گوید

  خانم ریاضی عالی بود و استفاده کردم از مقالتون ممنون

 10. سپهر مردان می گوید

  از نوینسده و مترجم محترم سپاسگزارم.به هر حال به خاطر یه بی نماز در مسجد رو نمیبندن و این اصلا” ربطی به آقای پورش سوار احتمالی نداره”

 11. Farshid می گوید

  سپاس از شما خانم نقیبی نوشته مفیدی بود
  آقای پورشه سوار توی رویاهات اول که نشونه حقارت و عقده و فرهنگ پایینته که میگی آموزش یه زن بدرد خودش میخوره دوم بازم نشونه حقارت و عقده ات هست که جار میزنی پورشه سوارم درحالی که الاغ سوار هم نیستی بلکه الاغ سوارته
  سوم الاغ چراغ نداره که بخوای تنظیم کنی
  بازم سپاسگزارم از نوشته خوبتون

 12. kaveh. می گوید

  ممنون! مطلب مفیدی بود.
  فقط کاشکی حالت چراغ هارو مشخص میکردین و میگفتین ک تو حالت نور بالا تنظیم بزنیم یا نور پایین؟؟

 13. فقط خدا می گوید

  جالبه هه ! جنسیت یک فردی که مطلب نوشته براش از کیفیت مطلب مهم تره … ینی اول میبینه نویسنده کیه بعد میخونه کاری که حیوانات نمیکنن و جالب تر اینکه همون خیلی از طراحی ها و نوآوری های هنون پورشهه رو خانم ها انجام دادن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − 3 =