علائم خرابی واتر پمپ ماشین چیست؟

5

واتر پمپ را باید یکی از اجزای مهم خودرو بدانیم که بدون آن، خنک سازی موتور ممکن نبوده و به احتمال زیادی با جوش آوردن آن مواجه می‌شویم. به همین دلیل با مشاهده کمترین علائم خرابی واتر پمپ ماشین و عدم کارکرد مناسب آن، باید حتما نسبت به رفع عیب و تعویض احتمالی قطعات، اقدام کنیم. با مجله استادکار همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

واتر پمپ چیست؟

واتر پمپ یکی از قطعات حاضر در پیشرانه است که مخلوط آب و ضدیخ را در موتور به گردش درمی‌آورد. این عمل به منظور خنک سازی موتور صورت گرفته و در صورت قطع آن، ریسک داغ شدن بیش از حد موتور، جوش آوردن و مصائب پس از آن وجود دارد.
بنابراین باید نسبت به خراب شدن واتر پمپ و علائم آن، هشیار بوده و به موقع عکس العمل نشان دهید. شاید مقاله انواع بو در خودرو برای شما جالب باشد می توانید آن را بخوانید .

واتر پمپ ماشین چیست؟
واتر پمپ قطعه ای در پیشرانه خودرو محسوب می شود که وظیفه گردش آب و مایع خنک کننده داخل موتور را دارد و به خنک نگاه داشتن آن، حین حرکت کمک می کند.

علائم خرابی واتر پمپ ماشین

خرابی واتر پمپ ماشین، عموما به دلیل نشتی آن اتفاق می‌افتد، به همین دلیل لازم است که از نشتی کردن مایع خنک کننده از واتر پمپ به موقع اطلاع یابید. لازم به ذکر است که این نشتی از سه نقطه می‌تواند اتفاق بیفتد:

 • نشتی از شفت مرکزی واتر پمپ
 • نشتی از شلنگ واتر پمپ
 • نشتی از پوسته واتر پمپ

لازم به ذکر است که هر یک از این قسمت‌ها می‎‌تواند بر اثر فرسودگی معیوب گشته و به نشتی مایع خنک کننده منجر شود.

چطور از خرابی واتر پمپ ماشین مطلع شویم؟

برای بررسی علائم خرابی واتر پمپ ماشین و یا نشتی آن، روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • به تمام سطح واتر پمپ و اتصالات آن نگاه کنید. آیا قطرات آب دیده می‌شود؟ در این صورت احتمال نشتی وجود دارد.
 • پس از چند ساعت پارک خودروی خود در محلی، به بخش زیرین آن روی زمین، نگاه کنید. آیا لکه‌های سبز رنگ مشاهده می‌کنید؟ این می‌تواند ناشی از نشتی ضدیخ از واتر پمپ خودرو باشد. البته احتمال نشتی آب از زیر ماشین نیز وجود دارد که همیشه نشانه خرابی نیست و با گرم و سرد شدن اتفاق می‌افتد. در مورد دلایل ریپ زدن موتور خودرو بیشتر بخوانید .
چطور از خرابی واتر پمپ ماشین مطلع شویم؟
در صورت مشاهده مایع سبز رنگ زیر خودرو، پس از چند ساعت پارک و خنک شدن آن، باید نسبت به نشتی واتر پمپ شک کرده و بررسی های جدی تری انجام دهید.
 • به پولی تسمه‌ها دقت نمایید. در صورت شل شدن و عیب در پولی، تسمه‌ها به درستی نچرخیده و واتر پمپ نمی‌تواند آب و مایع خنک کننده را در موتور بچرخاند.
 • در حالی که ماشین روشن است، در کاپوت خودرو را باز کنید. خوب گوش فرا دهید؛ آیا صدای ساییدگی دو قطعه فلزی را از میان هیاهوی موتور، تشخیص می‌دهید؟ صدای واتر پمپ خراب را باید یکی از علائم هشدار دهنده، قلمداد کنید.

اصلی‌ترین علائم خرابی واتر پمپ ماشین شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بالا رفتن آمپر آب از حد وسط
 • جوش آوردن موتور ماشین
 • کم شدن غیرمنطقی آب رادیاتور
 • رویت قطرات سبز رنگ ضدیخ زیر ماشین
 • افت پمپاژ باد از کولر ماشین
 • روشن شدن چراغ ضدیخ در بین چراغ‌های پشت آمپر ماشین
 • شنیده شدن صدای برخورد و ساییدن دو قطعه فلزی به یکدیگر از سمت موتور
اصلی‌ترین علائم خرابی واتر پمپ ماشین
جوش آوردن خودرو، بالا رفتن آمپر آب، کم شدن آب رادیاتو و افت باد کولر از علائم خرابی واتر پمپ ماشین هستند که باید نسبت به تک تک آن ها هشیار باشید.

این اتفاقات و علائم بالا به دلایل مختلفی که به برخی از آن‌ها در خصوص نشتی مایع خنک کننده، پیشتر اشاره کردیم رخ می‌دهند. اما توجه داشته باشید که سایر دلایل چون نبود ضدیخ داخل رادیاتور و سیستم خنک کننده، نیز می‌تواند به یخ زدن آب در هوای سرد و ترک خوردن واترپمپ منجر شود. همین طور زنگ زدگی و پوسیدگی واتر پمپ نیز چنین وضعیت مشابهی را به وجود می‌آورد. درباره ی کارواش سبز چه میدانید ؟

در صورت خراب شدن واتر پمپ خودرو چه اتفاقی می‌افتد؟

بدترین اتفاقی که در صورت خراب شدن واتر پمپ رخ می‌دهد، بالا رفتن درجه پمپ آب، به معنای جوش آوردن موتور ماشین است. با جوش آوردن موتور ماشین، به سرسیلندر فشار وارد شده و موجب سوختن واشرسرسیلندر می‌شود. به علاوه احتمال تاب برداشتن سرسیلندر نیز وجود دارد که هزینه سنگینی به شما تحمیل خواهد کرد.

در صورت خراب شدن واتر پمپ خودرو چه اتفاقی می‌افتد
در صورت خراب شدن واتر پمپ و جوش آوردن خودرو، احتمال بالای سوختن واشرسرسیلندرها و تاب برداشتن سرسیلندر وجود دارد. به هیچ وجه خودرو را خاموش نکرده و منتظر بمانید تا کاملا خنک شود.

در این مواقع چه عکس العملی باید نشان داد؟

در صورت رویت جوش آوردن موتور خودرو، نخستین کاری که باید انجام دهید؛ چک کردن سیستم خنک کننده موتور و فن‌ها است.
به خاطر داشته باشید که در چنین شرایط به هیچ وجه، تاکید می‌کنیم که به هیچ وجه، خودروی خود را خاموش نکنید. سپس خودرو را به کنار خیابان و در جای امنی هدایت کرده، درب کاپوت را بالا دهید و به وسیله یک بطری آب، حرارت رادیاتور را پایین بیاورید.

لازم به ذکر است که همان باز کردن درب کاپوت، باعث گردش جریان هوا شده و کمی به خنک شدن موتور کمک می‌کند. به علاوه با توقف شما و گاز نخوردن، نیز رفته رفته دمای موتور کاهش خواهد یافت. در این مرحله باید با دقت و به آرامی روی درب رادیاتور آب بریزید. به هیچ وجه درب را باز نکرده و آن را لمس ننمایید. توجه داشته باشید که آب تنها باید روی درب رادیاتور ریخته و نباید روی موتور آب بریزید.

در مواقع خرابی واتر پمپ چه عکس العملی باید نشان داد
برای خنک کردن موتورخودرو، ماشین را روشن نگاه داشته و با یک بطری آب، روی درب رادیاتور آب بریزید تا درجه حرارت موتور پایین بیاید.

در صورتی که خودروی جوش آورده را خاموش کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که خودرو در حالت جوش آورده را خاموش کنید، به حتم واشرسرسیلندرها سوخته و احتمالا سرسیلندر تاب برمی‌دارند. تعمیر سرسیلندر تاب برداشته، به این صورت است:

باید سرسیلندر باز شده، واشر سرسیلندر تعویض گشته و خود سرسیلندر به تراشکاری فرستاده شود. قابل توجه است که در صورت تکرار این حادثه، تراشکاری سرسیلندر پاسخگو نبوده و نیاز به تعویض پرهزینه آن؛ به وجود می‌آید. در مورد هواگیری باک بنزین پراید بیشتر بدانید .

این موارد عکس العمل‌ها و امدادرسانی‌های مقدماتی بود که در مواجه با علائم خرابی واتر پمپ ماشین خود، لازم است که انجام دهید. اما در واقع شما باید درخواست امداد کرده و خودرویتان به کمک یدک‌کش به تعمیرگاه انتقال یابد؛ زیرا در زمان خرابی واتر پمپ، به هیچ وجه راندن خودرو جایز نیست و می‌تواند به هزینه‌های سنگین تعمیرات و تعویض قطعات گران قیمت منجر شود.

در صورتی که خودروی جوش آورده را خاموش کنیم، چه اتفاقی می‌افتد
حرکت در حین جوش آوردن موتور و یا خاموش کردن خودرو در این حالت، موجب سوختن واشر سرسیلندرها و تاب برداشتن سرسیلندر می شود که هزینه تعمیرات آن بسیار گزاف بوده و مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت.

چطور مانع خرابی واتر پمپ ماشین شویم؟

برای پیشگیری از خرابی واتر پمپ ماشین، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 •  حتما از ضدیخ‌های معتبر و مناسب استفاده کنید، زیرا استفاده از ضدیخ‌های غیراستاندارد، خود موجب خرابی واتر پمپ خواهد شد.
 • هرگز خودروی خود را بدون ضدیخ نگذارید.
 • بازدیدهای دوره‌ای واتر پمپ و اتصالات آن را فراموش نکنید. در این بازدیدها به صدای واتر پمپ دقت کرده و روان بودن آن را بررسی نمایید.
 • به درجه آمپر آب در صفحه پشت آمپر خودرو، همیشه دقت داشته و در صورت بالا رفتن آن، حتما عکس العمل‌های لازم را به خرج دهید.
 • از آب تصفیه شده یا آب جوشیده داخل رادیاتور خودرو بریزید. رسوبات آب می‌تواند در واتر پمپ ته نشین شده و به فرسودگی زودتر از موعد آن منجر شوند.
چطور مانع خرابی واتر پمپ ماشین شویم
با ریختن آب تصفیه شده داخل رادیاتور موتور، می توانید از تشکیل رسوبات داخل واترپمپ جلوگیری کرده و از خرابی آن پیشگیری به عمل آورید.

توصیه نهایی

اگر چه واتر پمپ قطعه‌ای به ظاهر ساده می‌نماید، اما همان طور که در توضیحات فوق مشاهده نمودید، نقش اساسی در عملکرد موتور و حفظ سلامت آن دارد. به همین دلیل لازم است که اقدامات پیشگیرانه را مد نظر داشته و در صورت مشاهده علائم خرابی واتر پمپ ماشین خود، به موقع و در اولین فرصت نسبت به رفع عیب، اقدام نمایید.

منابع: charkhan | khodrotak

5 نظرات
 1. عليرضا می گوید

  بوزش علت روشن اشتباه شد راجع به موتور ٢٠۶ ازکجا میتوانم تحقیق کنم منظورهم روشن نشده ان سباس

 2. بهزاد می گوید

  با سلام خودرو من پراید131 است چند روز پیش موقع توقف متوجه شدم که از زیر ماشین قسمت طرف سرنشین جلو مایع خنک کننده در حال چکیدن است یکی دوبار دیگر هم این نشتی اتفاق افتاد ولی فقط موقع توقف کردن ماشین نه آب رادیاتور کم می شودونه درجه حرارت از حد وسط بالا می رود خواهشمندم من را راهنامیی بفرمایید که در اثر چیست آیا واتر پمپ ماشین نشتی دارد؟آیا احتیاج به تعویض واترپمپ می باشد؟ممنونم.

 3. Morteza می گوید

  سلام ماشینم سمند.اززیراب میریزه امپربالا رفت امارادیاتورسردبود.لطفا راهنمایی کنید

 4. امید می گوید

  سلام، منم دقیقا همین اتفاق برام پیش اومده، لطفا اگه فهمیدی منم راهنمایی کن
  ممنون

 5. ramtin kh می گوید

  سلام
  ماشین من ۲۰۶ هستش و هیچ مشکلی نداره فقط هفته ای یک لیوان آب کم میکنه این منو خیلی ناراحت میکنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 10 =