16 صدای خودرو که نباید نادیده گرفته شوند؛ عیب یابی خودرو از روی صدا

84

در این مطلب می‌خوانید:

آج های تایر خودرو روی آسفالت سر و صدا می کنند، باد با عبور از روی آینه های خودرو صدا ایجاد می کند، قسمت های پلاستیکی جلوی داشبورد با ساییدن روی یکدیگر صدای جیرجیر اندکی تولید می کنند. بیشتر افراد بعد از مدتی به این صداهای بی ضرر عادت کرده و توجهی نمی کنند. اما برخی سر و صداها بی خطر نیستند و نباید نادیده گرفته شوند؛ اینجاست که بحث عیب یابی خودرو از روی صدا اهمیت پیدا می کند؛

صداهایی که به خصوص از پیشرانه (موتور) خودرو شنیده می شوند مثل تق تق، کلیک کلیک (چق چق) و… یا حتی صدای کشیده شدن دو فلز روی هم هنگامی که فرمان را به یک سمت می چرخانیم و غیره… در این مقاله تلاش شده با ۱۶ صدای خودرو (و منشا ایجاد آن ها) که نباید نادیده گرفته شوند، همچنین عیب یابی خودرو از روی این صداها آشنا شویم.

عیب یابی خودرو از روی صدا

به سروصداهای ناهنجار به دقت گوش بدهید. اگر هر روز تکرار می شوند به این معنی است که مشکل جدی شده و وقت اقدام کردن است. با بی توجهی مشکل خود به خود رفع نخواهد شد و باید عیب یابی خودرو از روی صدا را جدی گرفت؛ چرا که تعلل در انجام تعمیر مشکل را حادتر می کند که به معنی تعمیرات گران قیمت تری هم خواهد بود.

در ادامه با برخی از متداول ترین سروصداهای ناهنجار و مضر خودرو  آشنا می شویم:

۱- هر صدای اضافه ای که در هنگام پیچیدن شنیده می شود:

بیشتر مواقع صداهای اضافه، مربوط به سیستم فرمان و پلوس ها می شود. احتمالاً روغن رسانی به درستی انجام نمی شود، یا به طور کلی آسیب وارد شده و باید قطعات تعویض شوند.

برای عیب یابی خودرو از روی صدا کافی است در هنگام دور زدن یا پیچیدن، کمی توجه کنید و اگر در این مواقع صدایی شنیدید، احتمالا با مشکل سیستم فرمان روبرو شده اید.

عیب یابی خودرو از روی صدا
بیشتر مواقع صداهای اضافه، مربوط به سیستم فرمان و پلوس ها می شود. احتمالاً روغن رسانی به درستی انجام نمی شود، یا به طور کلی آسیب وارد شده و باید قطعات تعویض شوند

۲ -صدای تقه هنگام ترمزگیری:

کالیپر ترمز و یا دیگر قسمت ها آسیب دیده و یا از بین رفته اند و یا به درستی نصب نشده اند.

۳- صدای چلپ چلپ:

این صدا به احتمال زیاد مربوط به فن ها است و یا یکی از تسمه ها پاره پاره شده است.

۴- سر و صدای گیربکس در هنگام تعویض دنده (گیربکس دستی):

این مشکل قطعاً مربوط به کلاچ است. کلاچ از بین رفته و یا نیاز به تنظیم دارد. البته احتمال مشکل بزرگ تر در گیربکس هم به جای خود باقی است. (منظور تیز کردن دنده ها، کچل کردن دنده ها، از بین رفتن دنده برنجی ها، نشتی و کمبود واسکازین گیربکس و دیگر عوامل خرابی گیربکس می باشد).

۵- صدای هیس هیس یا جلزوولز زیر درب موتور:

اگر هنگام خاموش کردن پیشرانه این صدا شنیده شد، حتماً جایی نشتی وجود دارد. مایع خنک کننده (آب و ضدیخ) و یا روغن از جایی روی محل های داغ پیشرانه خودرو مثل مانیفولد اگزوز نشت می کند که نتیجه آن جوش آوردن موتور خواهد بود. در حالت دیگر لوله مکش (وکیوم) جایی نشتی دارد که باعث بالا رفتن مصرف سوخت می شود.

۶- صدای ضربه در ناحیه موتور خودرو (صدای ناک در پیشرانه):

در بین برخی رانندگان خودروها در مورد محاسن استفاده از سوخت با اکتان بالاتر از مقدار توصیه شده در دفترچه هر خودرو باورهای وجود دارد که البته اشتباه هستند. باید بدانید که استفاده از سوخت با اکتان پایین تر نیز موجب ضربه زدن (ناک) در پیشرانه خواهد شد.

نکته: جهت اطلاع از فشار تایر، درجه اکتان سوخت و روغن و متناسب با خودروی خود به دفترچه راهنمای هر خودرو مراجعه نمائید.

عیب یابی خودرو از روی صدا

۷- صدای انفجار بلند:

برای عیب یابی خودرو از روی صدا ، همیشه نباید به صداهای داخل پیشرانه اتومبیل توجه کرد؛ گاهی وقتها سرو صداها از بخش های دیگری از ماشین از جمله اگزوز شنیده می شود؛ اگر صدای شنیده شده مانند صدای انفجاری بلند داخل اگزوز خودرو باشد پدیده بکفایر اتفاق افتاده است. احتمالاً مخلوط سوخت و هوا بیش از اندازه غنی است. همچنین دلیل دیگر این پدیده می تواند عملکرد ناقص و نادرست کاتالیزور اگزوز باشد.

پ.ن: بکفایر در واقع اشتعال سوخت و هیدروکربن های نسوخته خارج از محفظه احتراق (قبل و بعد) که بر اثر از تنظیم خارج شدن مقدار سوخت و هوای موتور اتفاق می افتد. در مورد ذکر شده بالا این گازها به صورت خود به خود داخل لوله اگزوز مشتعل می شوند.
بکفایر همیشه هم بد نیست! در خودروهای اسپرت و تیونینگ (تقویت) شده بسیار پرقدرت این پدیده بسیار طرفدار دارد و از اجزای جدانشدنی نمایش ها و همایش های خودرویی دنیا است.

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

۸- صدای خفیف و بم یا زوزه در زیر خودرو:

عوامل مختلفی می توانند منجر به تولید این صدای ناهنجار در خودرو شوند. اگر با تغییر در شتاب خودرو صدا نیز تغییر می کند احتمالاً دیفرانسیل نیاز به روغن دارد؛ گیربکس مشکل پیدا کرده، سیبک ها پوسیده شده اند و یا بلبرینگ چرخ ها مشکل پیدا کرده اند. مشکل اینگونه صداها این است که در زیر خودرو تشدید شده و پژواک پیدا می کنند در نتیجه تشخیص درست منبع آن ها کمی مشکل است.

۹- صدای ترکیدن (صدای انفجار ریز و سریع) در محفظه موتور (پیشرانه):

عوامل متعددی می توانند در ایجاد این صدا نقش داشته باشند، خصوصاً موقعی که با وقفه های موتور ترکیب می شوند. موارد مختلفی در چنین موقعیتی می بایست بررسی شوند از جمله: مشکل در سیستم جرقه زنی، گرفتگی فیلتر بنزین، شمع های کثیف یا فرسوده، وایر شمع های آسیب دیده و یا کاتالیزور اگزوز خراب.

۱۰- صدای خس خس از اعماق خودرو:

منشاء این صدا می تواند سیستم اگزوز خراب و یا حتی لنت ترمز خراب باشد.

۱۱- صدای غرشی که با شتابگیری افزایش می یابد:

اولین چیزی که باید چک شود سیستم اگزوز خودرو است؛ ممکن است در یک یا چند قسمت آسیب دیده باشد.
عامل دیگر می تواند گیربکس باشد. در یک خودروی دنده اتوماتیک احتمالاً دنده به دنده بالاتر تعویض نمی شود. همچنین در یک خودرو دنده دستی کلاچ احتمالاً لیز می خورد ( کلاچ اصطکاک لازم را ایجاد نمی کند و می لغزد).

۱۲- صدای قیژقیژ موقع شتابگیری با خودرو:

این صدا نشان دهنده شل بودن تسمه یا تسمه ها است. عامل دیگر ایجاد این صدا همچنین می تواند از تنظیم خارج شدن پولی گرداننده دستگاه هایی مثل واترپمپ باشد.

۱۳- صدای قیژقیژ بعد از ترمزگیری:

تولید این صدا نیز می تواند عوامل مختلفی داشته باشد. از عوامل ساده ای چون کثیفی روی روتور ترمز، لنت ها و کفشک ها گرفته تا عوامل پیچیده تری چون خرابی بسیار زیاد لنت ها و یا کفشک های ترمز. همچنین می تواند منشا صدا تمام شدن لنت و برخورد نشانگر فلزی تمام شدن لنت با دیسک ترمز باشد که نشان می دهد وقت تعویض لنت فرا رسیده است.
فارغ از این که منشا این صدا کجاست به خاطر حفظ ایمنی سرنشینان می بایست فوراً به آن رسیدگی شود.

عیب یابی خودرو از روی صدا
عیب یابی خودرو از روی صدا ی لنت های ترمز: عامل عمده صدای جیغ ترمز تمام شدن عمر لنت ها و یا جنس بد لنت ها است.

۱۴- صدای شبیه کشیده شدن دو فلز روی یکدیگر در هنگام ترمزگیری:

اگر صدای جیغ لنت ها تبدیل به صدای آهن قراض شده نشان دهنده کشیده شدن دو فلز روی یکدیگر می باشد. لنت ها مقصر اصلی هستند و با هر بار ترمزگیری یکی از روتور ها آسیب می بیند.

۱۵- صدای ضربات آهسته و پیوسته یا کلیک در محفظه موتور:

شایع ترین علت این مشکل کمبود روغن در موتور است که می تواند به راحتی برطرف شود. نخست میزان روغن موتور خودرو را بررسی کنید. اگر میزان روغن موتور به اندازه است پس عامل مشکل از دست رفتن فشار روغن جایی در سیستم روغن رسانی است. همچنین عامل دیگر می تواند گرفتگی حاصل از تجمع آلودگی ها داخل سیستم باشد. اگر مشکل مربوط به روغن نباشد پس حتماً از میل سوپاپ ها است. احتمالاً سوپاپ ها نیاز به تنظیم دارند و یا اهرم ها دارای گیر هستند.

۱۶- صدای زوزه:

منشا این صدا معمولاً مشکل در دیفرانسیل و یا گیربکس می باشد.

سخن پایانی

خیلی وقتها عیب و ایرادات خودرو ، خودش را با ایجاد سروصداهای مختلفی نشان می دهد و در اینجاست که عیب یابی خودرو از روی صدا اقدام با ارزشی خواهد بود. کافی است شما محل ایجاد سرو صدا را شناسایی کرده و با مراجعه هرچه سریعتر به تعمیرگاه و یا نشان دادن خودرو به فرد متخصص، مانع از شدت گرفتن مشکل و در نتیجه هزینه های بیشتر برای تعمیر اتومبیل تان شوید.

منبع: bankrate

84 نظرات
 1. مهدی می گوید

  سلام
  ماشین اتومات دارم که بعضی وقتا زمانی. که سرعت بالای ۸۰ کیلومتر میره صدای بلند و عجیبی همراه با کمی لرزش شنیده میشه که با کم کردن سرعت اول صدا زیذد و بعد از بین میره تا دوباره سرعت بالا بره و بالای ۸۰ کیلومتر برسه که شاید صدا بده یا صدا نده
  میخوام ببینم به نظرتون از چی میتونه باشه؟

 2. فرزاد می گوید

  سلام.یه پراید دارم مدل ۹۶ هاچ بک،چند روز قبل بردمش کارواش و داخل موتور و گیربکس رو شستشو دادم و روغن هایی که به بدنه موتور و گیربکس و سینی زیر موتور بود شستم.بعد از کارواش وقتی میرم روی دست انداز و یا این ساندویچی ها از زیر و بند جلوی ماشین صدای قرپ قرپ میشنوم.اعصابم رو خورد کرده.رفتم پیش زیر و بند ساز سر کمکها و پشت چرخها و خلاصه همه جاشو روغن کاری کرد ولی تاثیری نداشت.نمیدونم چیه مشکل دقیفا،کسی میتونه راهنماییم کنه لطفا؟

  1. عل می گوید

   میل موج گیر وکاله قندی هارو با طبق ها کاملا باز ودوباره دفتر خوب میشه.وگریسای سیبک طبق رو حتما چک کن

  2. عل می گوید

   طبق با میل موج گیر با کله قندی همه رو باز ودوباره ببند وگریس سیبک ها رو حتما چک کن

  3. محمد جعفر فاضلی چگنی می گوید

   سلام من یک ماشین تیبا یک گرفتم که بعد تعویض واشر سرسینگ و بستن آن الان صدای فرفر میده حالت شبیه صدای موتور پیکان سواری

 3. جاسم می گوید

  سلام ماشین من سمند مدل ۸۹ چند وقته که تو دور موتور ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ صدای زوزه شنیده میشه وقتی ماشین رو توی این دور موتور خلاص میکنم قطع میشه ولی موقعی که تو همین حالت خلاص دور موتور رو به ۳۵۰۰تا ۴۰۰۰ میرسونم باز هم همین صدا میاد لاستیک ها رو عوض کردم بلبرینگ چرخ ها رو هم چک کردم اگزوز رو هم از کاتالیزور تا اخرش عوض کردم ولی اون صدا قطع نشد دسته موتور ها هم سالم هستند لطفا راهنمایی کنید

  1. عل می گوید

   وبلبریگ شرافت گیربکس ریز بار صدا میکنه باید عوض شه

  2. عل می گوید

   بلبرینگ شافت گیربگس زیر بار صدا داره وخرابه باید عوض شود

   1. محراب می گوید

    هزینش چقدره؟

 4. محمد می گوید

  باسلام هیوندا سوناتا ٢٠٠٩ دارم بعضی وقتها بین سرعت ٣٠ تا ۶٠ صدای قرقر از موتور میاد مه با زیاد شدن سرعت بهو قذع میشه این قدا همیشگی نیست وبعضی وقتها قطع میشه روغن موتورم عوض مردم خوب نشد میشه راهنمایی کنین

  1. محمد می گوید

   ماشین پژو 405 مدل 82 دارم در دور موتور 15 صدای تق تق میدهد(در حال حرکت وهم درجا) وقتی گاز را بیشتر یا کمتر می کنم صدای تق تق قطع می شود علت صدای تق تق ؟

 5. اسداله سردار می گوید

  سلام من یک سمند ۸۹دارم صدای ماشینم بعضی وقتها عین صدای مزداهزار میشه صدای وارررررررر میاد از موتور بعضی وقتها هم میره اگزوزوانبر عوض کردم کنتیس چیه نمیدونم اونم عوض کردم ولی بازمیاد دوستان راهنمایی کنید

 6. ۲۰۶ می گوید

  سلام خوبی استاد در مورد خودرو ۲۰۶ سرعت ۸۰ کیلومتر صدای غیر عادی نه زیاد داره با دنده ۴ وقتی که دنده ۵ میرم بهتر میشه حتی رون نیست دور موتورش خوبه ..دلیلش چی میتونه باشه با تشکر

 7. رضا می گوید

  سلام من پارس دارم یه صدا از موتور چق چق میاد موقع سر گاز میدم ول میکنم یا دنده مرده حرکت میکنم انگاری فیلر شل باشه اونجوری سوختم بنزین هست فقط لطفا راهنمای کنید

  1. مرتضی صادقیلر می گوید

   سلام
   رضا جان اگه پیشرانه(موتور) ماشینت صدای جیرجیرک میده دو تا احتمال داره:

     یا دور موتور با دور گیربکست میزون نیست
     یا اینکه دنده تایم ماشینت میزون نیست و باید بری تسمه تایمت رو ‌روی دنده درستش بندازن

   ممنون که برای ما نظر و سوالت رو با ما در میون گذاشتی؛ چراکه ممکنه این سوال خیلی از کاربران و خوانندگان این مطلب باشه.

 8. حسین می گوید

  سلام من سورن صفراز نمایندگی تحویل گرفتم ۲۰۰۰تا روندمش …لاستیکها و روغن موتورو گیربکسش روهم عوض کردم وقتی دورموتوررو میبارم رو ۳یا۴موتور نعره میکشه انگار دنده میخاد …در حالی که دنده هنوز جا داره …توی سرعت ۹۰میدم دنده پنج تا صدای نعره ش رو نشنوم صدای موتور زیادمیادتوکابین

  1. نا شناس می گوید

   سلام
   آره منم سمند دارم دقیقا همینه
   خیلی بی کیفیت هستش
   یک صدای نعره ای میده انگار داره با سرعت چی حرکت میکنه.
   عایق بندیش خیلی بد هست.

 9. سیدمحمدشریف نسب می گوید

  سلام من پراید 131 مدل 96 دارم صدای ولفش زیاده علتش چیه

 10. علی می گوید

  سلام هایما s7 توربو دارم.
  صفره و 500 کیلومتر رفته. وقتی ترمز میکنم تا 4 ثانیه بعد از ترمز ، از جلوی ماشین صدای زوزه خفیف میاد و قطع میشه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید مشکل از چیه

 11. بهرام می گوید

  سلام ی اردی دارم وقتی روشنش میکنم گاز میدم موتور مثل حالت خفه گاز میخوره یکم که میمونه درست میشه عادی میشه گاز خورش

 12. مانی می گوید

  ما یک ماشین پیکان بار داریم و موتور اردی انداختیم روش و موقع گاز دادن صدای جر جر میدهد انگار صدای جلز ولیز برق اشکال چیست

 13. سعید می گوید

  سلام ماشین من پراید هاجبک کاربراتوری هست چرا وقتی ماشین روشن هست یه صدایی مثل صدای یاتاقان از بالای خودرو شنیده میشه که خیلی هم صداش زیاد هست ولی وقتی گاز میدی دورموتور بالا میره صدا قطع میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 14. عادل می گوید

  سلام
  من یه ماشین ام وی ام ایکس33 دارم بعضی وقتی بعد حرکت از پشت ماشین خش خش میاید وقتی که ترمز می گیری قطع میشه علت چیه.

 15. علیرضا می گوید

  سلام،ماشین من ۲۰۶تیپ۲ هست،به تازگی درسرعت بالای ۷۰ کیلومتور صدای موتور عوض میشه،انگار داخل کاپوت یه موتور دیگه ای هم داره کار میکنه که صدای غرش میده و با کم شدن سرعت صدا به شکل کم شدن سرعت موتور جت کم میشه،مشکلش میدونین چی میتونه باشه؟

  1. سینا می گوید

   باسلام
   من همین مشکلو تو سرعت پایین دارم
   ماشینم 141مدل84 هست، دو روزه صدای موتور زیاد شده، موقع حرکت انگار ترمز دستی کشیده باشی، ماشین به سختی راه میفته
   صداشم شبیه تراکتور شده

 16. غلامپور می گوید

  سلام من یه خودروی 206 مدل 86 دارم که موقع کار یه صدای قرقر مانند از زیر موتور بیشتر از سمت راننده شنیده میشه که وقتی کلاج رو تا ته میگیرم صداش کمتر میشه ممنون میشم راهنمایی کنید مشکل از کجاست

  1. علی می گوید

   اگه صدایی شبیه به قر قر یا خرخر از سمت راننده میشنوی و با گرفتن کلاچ قطع میشه
   مشکل از گیربکسه ، احتمالا بلبرینگ شفت داخلی گیربکس باید تعویض بشه
   دقت کن که این صدا معمولا فقط در حالت درجا به گوش میرسه و تو حرکت یا قطع میشه یا انقدر کم میشه که اصلا به گوش نمیرسه …
   منم این مشکل رو دارم و به چند نفر نشون دادم همشون به اتفاق گفتن مشکل خاصی نیست و اگر درست نشه مشکلی پیش نمیاره !
   منم درستش نکردم ، کلا مشکل شایعی هست خیلیا دارن

 17. شاهین می گوید

  سلام..وقت بخیر..یه پراید۱۳۱مدل۹۶دارم.اززمانی ک گرفتمش،هنگامی ک بالای۸۰کیلومترمیرم،ازسمت چپ(قسمت راننده) قسمت بیرون اطراف اینه ولاستیک جلو صدای خیلی بلند ووو ووو ووو میده،هرجابردم نتونستن عیبش چیه ،حتی نماینده گی سایپاچندباربردم نتونستن عیبش پیداکنن…صداش خیلی اذیتم میکنه….اگه راهنمایی کنیدممنون میشم..

 18. سینا می گوید

  باسلام
  مطالبی که اینجا و در سایر سایت ها عنوان شده بیشتر به مقاله شبیه تا اینکه بخواد مشکل کسی رو حل کنه یا راه حلی ارائه بده، بجز اینکه وقت ادم تلف شه خاصیت دیگه ای نداره
  یه نفر باید ایتکار بخرج بده و همه سوال کنن و چهار تا کار بلد پاسخ بدن
  یا افراد تجربیات خودشونو در یک پست با دیگران به اشتراک بذارن که در زمان کوتاه بازدید کننده موضوع خودشو راحت پیدا کنه و وقتش هدر نره
  اینجا در مورد همه چی صحبت شد بجز چیزی که میخواستم

 19. وحید می گوید

  سلام ، سمند ایکس یو سون تک سوز مدل نود و سه دارم روشن کردم صدای موتور عوض شد وار قسمت زیر استارت جعبه موتور دود می‌کرد بعد از چند بار گاز دادن دود وصدا قطع شد وبعد هم فعلأ تکرار نشده مشکل چیه لطفاً راهنمایی کنید.ممنون

 20. جواد می گوید

  سلام پراید 90 دوگانه دارم ، به تازگی متوجه شدم که با روشن شدن چراغ مخصوصا در حالت نور بالا صدای خص خص از ماشین بیرون می آید یا وقتی ماشین فلاشرش کار میکند هربار که روشن میشود صدای خص خص زیاد میاید ولحظه قطع فلاشر ،صدا قطع میشود ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید؟

 21. jawad می گوید

  سلام،ماشینم فوردفوکوس است،اول که روشن میکنم صدای موتورش زیاداست اماوقتی گرم میشوددوباره نورمال است،تاثیرش چیست؟

 22. محمد می گوید

  سلام من پراید ۱۱۱ دارم مدل ۹۳ چند وقته پیش ی ویبره ریز زیر پدال گاز درحال حرکت حس کردم هرجا بردم گفتن حساس شدی . ی مدت توجه نکردم ولی این دفعه بیشتر شده حتی روی سرعت گیر یا ناهمواری جاده ویبره بیشتر حس میشه همه چی رو هم نو کردم . جلو بندی کمک جلو ها هرچی که فکرم میرسید تاز وقتی پر گاز میری غرش زیادی داره که تو اتاق حس میشه مشکل چیه ممونم

 23. اشکان شکیبا می گوید

  سلام خسته ننباشد استاد سمند lx مدل ۹۴ مخوام بگیرمش فقط یه عیبی داره یه مقدار زنگ زدگی خقیف داخل کاپوت دقیق چای که شیلنگ رفت برگشت بخاری هست ایا مشکل مهمی هست که از خریدش صرف نظر کنم یا خیر مهم نیست. با تشکر فراوان

 24. کامران سرداری می گوید

  سلام خسته نباشید ماشین من پراید seمدل ۹۲ هست جدیدا درسرعت بالای ۸۰ صدای وووو میاد از موتور صدا به صورت سینوسی کم و زیاد میشه

 25. مرتضی یعقوبی می گوید

  با سلام من پژو استیشن 308 sw دارم مدل 2010 چند ساعت که کار میکنه بعد که خاموش میکنم یه صدای خرخر مداوم شنیده میشه و صدا بلند نیست یعنی باید حداکثر یک متر با ماشین فاصله داشته باشم تا بشنوم صدا از جلو ماشین قسمت رادیات یا پروانه رادیات فکر کنم مهمه دوستان لطفا راهنمایی کنید .البته ماشین کمی که ایستاده مثلا نیم ساعت صدا قطع میشه

 26. مهدی مقدم می گوید

  سلام . من پراید 131 SL مدل 90 دارم . یک مدتی هست که وقتی روشنش میکنم مخصوصا در دنده های یک و دو و سه از داخل کاپوت ماشین صدایی میاد شبیه اینکه مثلا یک پنکه روشن باشه و یک تکه کاغذ یا مقوا رو بزنیم به پره های پنکه . . صدای تیک تیک تیک تیک میاد
  بردم تعمیرگاه گفت یا فیلر لازم داره و یا به احتمال زیاد میل سوپاپ باید تعمیر بشه
  لطفا اگه ممکنه یک راهنمایی کنید که چکار کنم . سپاسگزارم .

 27. محسن می گوید

  سلام وقتتون بخیر من یه 206sdدارم وقتی سر پیچ‌ها یا دور برگردونا مخصوصأ تو سرازیزی که باشه فرمون ماشینو به سمت راست میچرخونم ودور میزنم صدای چق چق چق میده همش چندجا نشون دادم حتی لنتهارم عوض کردم وچ خهارم چک کردن ولی درست نشد،ایراد از چی می‌تونه باشه؟ممنون میشم از راهنماییتون🙏

 28. Maral می گوید

  سلام
  کله پلوس بلبرینگ توپی هر دوقسمت عوض کردم
  هنوز موقع پیچیدن فرمون صدا داره

 29. حمید می گوید

  سلام
  من پارس tu5 مدل 95 دارم موقع شتاب گیری یه خورده مکس میکنه و یه صدای زوزه میکشه ممنون میشم راهنمایی کنید که مشکل از کجاس

 30. مهدی می گوید

  سلام من پراید وانت دارم هنگام دنده دعقب وقت وقتی ترمز میگیرم اولش صدای تق میده دلیلش چیه مرسی

 31. علیرضا می گوید

  سلام و وقت بخیر
  من موقعی که ماشین چند ساعت خاموشه و بعد از روشن شدن و حرکت اولیه یک صدای جیر جیر مانندی از یکی از چرخ ها میاد که این صدا پیوسته نیست و در حرکت با دور بالا کلا قطع میشه. خواستم بدونم مشکل احتمالی چیه؟

 32. نعمت می گوید

  با درود نعمت هستم اتومبیل کیا اسپورتیج 2014 دارم جدیدا موقع حرکت بالای سرعت 40کیلومتر وقتی شیشه ماشین پایین صدای تایر و شکافتن بد هوا پشت اتومبیل ایجاد میشه و صدای بد شکافتن هوا باعث گرفتگی گوش های سرنشینان میشه، جلوبندی سرویس شده و لنت ها عوض شده بوش و کل سرویس ها انجام شده خودم احساس میکنم از تایرها باشه، ممنون میشم راهنمایی کنید سپاسگذارم

 33. حسن می گوید

  سلام خسته نباشید
  یه صبا ۸۹ دارم چند وقت از دنده ۲ به بالا صدای موتور به طور ناجوری به حالت زور زدن می افته نه به اون صورت شتاب میگیره انگار فقط داره گاز میخوره

 34. مظفر می گوید

  با سلام خدمت تمام عزیزان هموطن
  بنده با نظر سینا که گفتن اکثر سایت ها و … شبیه مقاله ، بی‌فایده و ائتلاف وقت و بدترش اعصاب خورد کن هست ؟.!کاملا موافقم؟ پیشنهاد : دوستان و کارشناسان عزیز و بزرگوار وبلاگ تخصصی که زحمت هموطنان گرامی را متحمل میشن ،اگه ترتیبی لحاظ می کردند که هر کدوم از مخاطبین عزیزی که در مورد مشکل ماشینش سوالی می پرسه(البته سوالات هم نباید تکراری و ملال آور باشه) بقیه دوستانی که در جستجوی رفع مشکلات خودشون هستند ، منصفانه بهش پاسخ بدن و اگه راهنمایی اشتباه بود، کارشناسان عزیز اصلاح بفرمایند. با این اوصاف کلی از مشکلات حل میشه و ضمن جلوگیری از ائتلاف وقت برای همه ، از گردش بیخودی و دور باطل زدن ساعت ها جستجو برای حل مشکلات در سایت ها هم راحت میشم . لازم بذکر است که کلید حل تمام مشکلات : فقط و فقط باید یک ارزن صداقت چاشنیش باشه و لاغیر … با آرزوی صحت و سلامتی برای همه.

 35. مهران می گوید

  سلام سمند سورن ۹۵ دارم ماشین که گرم میشه بعد نیم ساعت شرووع به صدای جیرجیر میکنه تسمه دینام و تسمه تایمش رو هم عوض کردم درست نشد و وقتی کولر روشن میکنم صداش خیلی کمتر میشه حتی پیش تعمیرکار بردم تسمه دینام رو در اورد چند بار استارت زدم خاموش کردم بازم نفهمید میگه باید بیاری باز کنم کامل تا بفهمم

 36. سجاد می گوید

  باسلام سجاد هستم .ماشینم پراید صبا صندوقدار هستش.یه چند روزیه از طرف پایه ی عقب خودرو سمت چپ یه صدای تق تق ریز میاد خیلی رو اعصابه.کسی میدونی از چی میتونه باشه.خداییش اگه میتونین بگین خیلی اذیت میشم تشکر

 37. ساد می گوید

  سلام برادر من.شفت سمت راننده رو بده چک کنن برات

 38. محسن می گوید

  سلام.من پراید صبا مدل۸۸دارم.چند وقتیه درسرعت بالا صدای زوزه میده گیربکس تازه تعمیر کردم بازم صداش گم نشد.بخصوص وقتی دورموتوربالامیره صداش کم وزیادمیشه.دنده هم خلاص میکنم بازم صدا میده میشه راهنماییم کنید.ممنون

 39. وحید می گوید

  درود بر شما
  چقدر خوب میشد شماره تماس یک تعمیر کار حرفه ای رو هم میذاشتین تا مجبور نشیم دائما هزینه اضافه پرداخت کنیم

 40. واراند می گوید

  آقا سلام به اساتید محترم من یه دنا دارم معمولی ۳۵ کار کرده می خاستم بدونم دلیلش چی میتونه باشه وقتی گاز میدم تو دور موتور ۳ هزار به بالا از ماشین یه صدای شبیه زوزه میاد ؟

 41. سینا می گوید

  سلام خستە نباشد ببخشید پارس مدل 94دارم بعدازروشن کردن ماشین صدای خرخر میدە و استارد میزنم فوری بعد دو ثانیە خاموش میشە چندبارم تعمییرگاە بردم علتشو نمدونن ببخشید من اربیل زندگی میکنم اینجااز ماشینە ایرانی سردر نمیارن ممنون میشم راهنمایی کنید

 42. سید علی می گوید

  سلام خسته نباشین
  من پژو پارس مدل 86دارم صبح ها که روشن میکنم برا چن دقیقه موتور پر صدا کار میکنه ولی بعدش خوب میشه
  واینکه بعد که موتور گرم شد و شروع به حرکت کردم صدای عادی میده موتور اما بعد یه مدتی صدای موتور عوض میشه و از اون حالت نرم بودن خارج میشه و مثه صدای موتور پیکان میشه و فرفر میکنه .وباز بعد چندین دقیقه دوباره صداش نرم میشه و این پروسه ادامه داره
  ممنون میشم راهنماییم کنین

 43. آرش ام سی می گوید

  سلام، من ۲۰۶ تیپ ۵ دارم ، وقتی که به صورت ناگهانی پدال گاز رو فشار میدم صدای غرش میده در حالی که در حالت خلاص اینجوری نمی شه اگه امکانش هست کمکم کنید ممنون.

 44. آرش ام سی می گوید

  سلام، من ۲۰۶ تیپ ۵ دارم ، وقتی که به صورت ناگهانی پدال گاز رو فشار میدم صدای غرش میده در حالی که در حالت خلاص اینجوری نمی شه اگه امکانش هست کمکم کنید ممنون.

 45. سحر کچرانلویی می گوید

  سلام پرایدم موقع حرکت تق تق بدی داره نمیدونم از پلوساشه یا چیزی دیگه ای ممنون میشم راهنمایی کنید

 46. میلاد می گوید

  سلام .سمند 93ای اف سون دارم زمانی که حرکت مییکنم تا دنده سه میخواد ماشین دور بگیره گازو که پر میکنم از زیره دسته دنده خرخر میکنه جوری که قشنگ دسته دنده میلرزه .کسی میدونه از چیه؟

  1. علی می گوید

   احتمال خیلی زیاد مشکل از دیسک و صفحه کلاچ یا گیربکسه
   لرزش دنده معمولا نشونه خرابی یکی از این دو مورده

  2. ناشناس می گوید

   بفروشش بره، اون ماشین دیگه ماشین نمیشه!

 47. آقایی می گوید

  سلام من پرایدمدل۹۴دارم وقتی باسرعت۸۰میرونم حس میکنم صدای موتورماشین زیاده من تازه رانندگی یادگرفتم نمیدونم ببینم من زیادی حساسم یا واقعاصداش زیاده؟

 48. محمد می گوید

  سلام اقا شاهین بنده هم همین مشکل رو داشتم وقتی سرعت بالای ۸۰ کیلومتر میرفتم صدای میمد و پام رو از پدال گاز بر میداشتم صدا نمیمد هر مکانیکی رفتم گفت گیربکست هست باید باز بشه ولی یه جا رفتم گفت پلوس ماشینه دصورتی که در دور زدن هم صدا نداشت دل زدیم به دریا عوضش کردیم هم سه شاخه و هم پلوس رو شکر خدا صداش برطرف شد

 49. حمید اله ویسی می گوید

  سلام من یه ماشین روا سال مدل ۸۹ دارم هر وقت حرکت میکنم میزنم دنده ۲ صدای تق میده اگر سرعت۲۰ تا باشه دور موتور هم کم باشه صدا نمیده مشکل چیه ممنونم ازتون

 50. علی می گوید

  سلام ببخشید من یه خودروی پراید۱۳۱ دارم جدیدا وقتی ماشینو روشن میکنم یه صدایی شبیه صدای روشن شدن فن ولی آهسته تر همش شنیده میشه البته این صدا تقریبا از داخل کابین شنیده میشه میخواستم بدونم کسی خودفروشی شبیه این مشکل من بوده لطفا راهنمایی کنید

 51. امیرمهدی می گوید

  سلام چرا ماشینم صدای شششش می دهد

 52. سعید می گوید

  سلام .دوستان ماشین من گاز که میدی صدای زیادی داره نرم گاز نمیخوره ۱۰ جا نشون دادم هیچ کس نفهمید هر کی یه حرفی زد همه چیشم عوض کردمدریت نشد.صدای چیه چیکار کنم یکی راهنماییم کنه

 53. سعید می گوید

  سید علی منم همین مشکلو با پراید دارم اگه فهمیدی به منم بگو

 54. هما می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  اگه صدای شبیه کشیده شدن دو فلز روی یکدیگر در هنگام ترمزگیری نباشد بلکه در هنگام حرکت خودرو از ابتدا تا انتها شنیده شود، دلیل آن چیست؟

 55. امیر می گوید

  خودروی پژوپارس سال مدل اسفند 94، وقتی دور موتور بین 3 هزار تا 4 هزار باشه صدای نعره های گوشخراشی داره ولی زیر 3 و یا 4 به بالا صداش طبیعیه. علتش چیه؟

 56. جاسم می گوید

  سلام من ی پراید ۹۱ دارم از عقب ماشین سمت شاگرد صدا تَق تَق ریزی میاد از سمت صندوق با پا به چرخ عقب سمت شاگرد که فشار میارم هم شله دلیلش چیه؟

 57. ابوالفضل می گوید

  سلام
  ماشین من ساینا هست مدل ۹۵
  ۷۹۰۰۰ تا کار کرده
  یک صدای خرخری توی دور گاز های یک تا دوهزار میده و وقتی ماشین شتاب میگیزه و دورگاز از دوهزار رد میشه به کلی صدا قطع میشه و باز توی دنده های بعدی همین اش و همین کاسه هست ماشین درجا هیچ صدایی نمیده وقتی پامو از روی گاز برمیدارم اون صدای خرخر قطع میشه

 58. ابوالفضل می گوید

  لطفا کسی اگر اطلاعی داره بهم بگه چیکار کنم که درست بشه و مشکل از کجاشه

 59. داود امینی می گوید

  باسلام به دوستان عزیز، من داود یه ام وی ام ۵۵۰ دارم که بتازگی وقتی توی دنده یک هست کمی که گازا شل وسفت میکنم یه صدای تق تق وبعضی اوقات قیژ قیژ ازطرف راننده میشنوم، همه دسته موتورها چک شدند ،بوش طبق سمت راننده تعویض شده، همه اگزوز واتصالات چک شدن ،زیر بندهم چک شده ،واقعا” نمیدونم ازچی میتونه باشه؟ از دوستان اگرکسی تجربه ای داره ممنون میشم جواب بده

 60. هادی می گوید

  سلام
  سراتو سایپایی اتومات دارم. زمانی که ماشین کاملا متوقف هست و تازه میخوای گاز بدی که راه بیوفته یه صدایی شبیه برخورد دوتا فلز به هم شنیده میشه که تا توقف و حرکت بعدی یا زمانی که سرعت کم میشه و دوباره میخوای گاز بدی شنیده نمیشه. اوایل فکر میکردم به خاطر رد شدن از روی درب چاه ها یا پلهای روی جوبها و … اهنی تو خیابونه اما الان متوجه شدم از خود ماشینه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 61. فتحی می گوید

  سلام من یه تیبا ۲ دارم یه برخورد به جدول داشتم چرخ جلو طرف راننده رینگش خراب شده جوری ک چرخ رفته بود عقب ب گلگیر چسپیده بود تو همونجا برام کمک عوض کردن و بعد گفتن ببرین تعمیرگاه شاستی کج شد طبق هم باید عوض بشه شاستی رو درست کردم مشکل طبق نداشت ماشین خوبه ولی خیلی صدا صدا از زیر ماشین میاد مثل زوزه یا فن ک خشک باشه وقتی گاز میدم صدا میده پا ک از روی گاز بر میدارم هم صدا ادامه داره مشکل بلبرینگ نداره بیشتر صدا از جلو ماشین هست زیر فرمون هر جایی میبرم میگن مشکلی نداره در ضمن صدا همیشگی نیست ولی الان دیگه بیشتر شده بعضی وقتا بین صدای زوزه غرغر هم هست میشه راهنماییم کنید

 62. سعید می گوید

  سلام خسته نباشید.
  من یه جیلی gc6 اتومات دارم
  بعداز اولین بار تعویض لنتهای جلو،موقع دنده عقب هنگام ترمزگیری یکبار صدای تقه میداد و تمام میشد، صدا ادامه دار نبود و اگر در هنگام دنده عقب ۱۰ بار ترمز بزنی فقط یکبار اول رو صدا میده، بعداز مراجعه دوباره به نمایندگی و تعویض دوباره لنتها بعداز یک هفته دوباره صدا شروع شده. خواستم ببینم شما میتوانید کمک کنید این مشکل رو حل کنم.

 63. حسین می گوید

  سلام خودرو جکs5 دارم صبح که روشن میکنم صدای ناجوری داره بعد چند دقیقه که موتور گرم میشه اون صدا نیست لطفاً کمکم کنید

 64. احمد جعفری می گوید

  سلام خسته نباشید بنده ماشین پژوپارس دارم وقتی شتاب میگیرم و با سرگاز حرکت میکنم صدایی مثل گزگز از زیرماشین میاد انگار دوتافلز به هم میخورن که تو سرعت بالا اصلا صدانمیاد

 65. حمید محمدی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  پراید دارم، مدتیه تو دنده های سه و چهار و پنج، صدایی شبیه تق تق میاد، با شتاب گیری تند میشه و خفیف، و موقع نزدیک شدن به تعویض دنده به سنگین تر، کُند ولی صداش بلند میشه.
  بلبرینگ های جلو رو عوض کردم، کله پلوس ها هم صدا نداشتن.
  نمیدونم چیه،

 66. مولا می گوید

  سلام من یه ماشی پارس دارم موقع خاموش کردم یه صدا مثل سویچ که چذخوندم خواموش کردم میگه قو

  1. امیر می گوید

   سلام دوستان عزیز،بنده ماشین سمند ای ال سون دارم مدل ۹۵ از یه سرعت گیر با سرعت زیاد رد شدم یه صدایی از موتور هنگام گاز دادن یا شتاب گرفتن میاد ممنون میشم راهنمایی کنین مشکل چیه.

 67. امیرحسین می گوید

  سلام دوستان عزیز،بنده ماشین سمند ای ال سون دارم مدل ۹۵ از یه سرعت گیر با سرعت زیاد رد شدم یه صدایی از موتور هنگام گاز دادن یا شتاب گرفتن میاد ممنون میشم راهنمایی کنین مشکل چیه.

 68. وحید می گوید

  سلام ببخشید من یه پارس موتور تیوفایو دارم موقع سرگاز حرکت کردن یه صدای چق چق یا حالت دنده مرده حرکت میکنی از موتور میاد میشه دلیلش رو توضیح بدید به هرکی نشون دادم نفهمیدن

  1. سعید می گوید

   سلام تسمه ها رو چک کردین؟؟؟ ممکنه یه دنده از تسمه خوردگی داره

 69. سعید می گوید

  سلام ۲۰۶ دارم چند وقت پیش منیفولد عوض کردم
  بعد چند مدت صدا اضافی از موتور میاد
  مکانیک میگه پمپ هیدرولیکه ولی صدا کلن هست و فرمونم سفت نیست یا با چرخوندش صدا زیاد نمیشه
  میتونه از درست بسته نشدن و واشر منیفولد باشه؟؟؟
  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =