استارت نخوردن ماشین چه دلایلی دارد؟

0

استارت نخوردن ماشین یکی از مشکلاتی ست که احتمالا تا به حال با آن مواجه شده باشید. غالبا عادت داریم که با مشاهده استارت نخوردن خودرو، دوباره شانس خود را امتحان می‌کنیم. اما دلایل استارت نخوردن ماشین چه چیزهایی می‌تواند باشد؟ این می‌تواند به سیستم سوخت رسانی، احتراق، استارت معیوب، فیوز، باتری و غیره مربوط باشد. اگر تا به حال با این اتفاق مواجه نشده باشید، احتمالا در آینده چنین چیزی را لمس خواهید کرد. به همین علت پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه دلایل استارت نخوردن ماشین را با هم مرور کنیم.

خود را تصور کنید که صبح برای رفتن به محل کار، به سراغ خودرویتان رفته، سوئیچ را می‌چرخانید ولی از آن صدای گوش‌نوازی که باید شنیده شود، خبری نیست. این به معنای آن است که خودرو استارت نمی‌خورد.

توجه داشته باشید که برای استارت نخوردن ماشین دو فاز داریم. فاز اول زمانی ست که خودروی شما به طور کلی استارت نمی‌خورد، یعنی هیچ اتفاقی با چرخاندن سوئیچ رخ نمی‌دهد. اما فاز دوم به این مربوط می‌شود که با چرخاندن سوئیچ استارت زده شده، اما خبری از روشن شدن خودرو و موتور آن نیست. این دو ماجرا کمی با هم متفاوت هستند، به همین دلیل هر یک را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

در هر دو صورت نیاز است که ابتدا آرامش خود را حفظ کرده و دستپاچه نشوید. شما می‌توانید از تعمیرکار سیار کمک بگیرید. برخی از مشکلات نیز با یک دستکاری کوچک از سمت خودتان قابل رفع خواهند بود.

 

وقتی خودرو استارت نمی‌خورد

استارت نخوردن ماشین می‌تواند به دلایل زیر باشد:

تخلیه شدن باتری خودرو

اولین چیزی که باید به آن مشکوک شوید، باتری خودرو است. اگر مدتی ست که ماشین را روشن نکرده اید، احتمال زیادی دارد که باتری خودرو تخلیه شده باشد. در این شرایط احتمالا با منظره استارت نخوردن خودرو روبرو خواهید شد. اگر پس از چرخاندن سوئیچ، نور به چراغ‌های پشت آمپر نمی‌آید، این می‌تواند به علت عیب کامل باتری یا به جز آن باشد. بنابراین چراغ‌های جلو را نیز روشن کرده و نور آن‌ها را تست کنید. اگر چراغ‌های جلویی روشن می‌شوند، باتری سالم است و باید عیب یابی را در جای دیگری دنبال کنید.

اگر یکی از چراغ های خودرو را برای ساعات طولانی روشن گذاشته‌اید، نیز چنین اتفاقی محتمل خواهد بود.
در اکثر مواقع نیاز به تعویض باتری خواهد بود. اما اگر مشکل باتری به ضعیف یا معیوب شدن اتصالات آن مربوط باشد، ممکن است با تمیز کردن باتری مشکل حل شود.

استارت نخوردن ماشین و عیب باتری
از کار افتادگی باتری موجب استارت نخوردن ماشین می شود

فارغ از استارت نخوردن ماشین، به هر حال توجه داشته باشید که باتری یک قطعه‌ مصرفی است و زمانی که طول عمر آن به پایان برسد، ناچار به خرید باتری نو خواهید بود.

تعویض باتری

تعویض باتری

  • دریافت باتری کهنه
  • تعویض باتری انواع خودرو «درمحل»
  • 6 ماه تا یکسال گارانتی
  • انواع باتری‌های ایرانی و خارجی
دریافت این خدمت از استادکار

مشکل در سیستم امنیتی و ضدسرقت

بیشتر خودروهای امروزی به نوعی از سیستم امنیتی و ضدسرقت برخوردار هستند. در صورتی که مشکلی در این سیستم امنیتی وجود داشته و یا خطایی در آن افتاده باشد، ماشین استارت نخواهد خورد. سیستم‌های امنیتی دارای یک مدار اتصال سوئیچ هستند و در صورتی که عیبی در سیستم امنیتی به وجود آمده باشد، این مدار فعال نشده و به زبان ساده مجوز استارت خوردن صادر نمی‌گردد.

راه حل: در این زمان ممکن است استفاده از کلید یدکی خودرو، مشکل را مرتفع نماید. حتما این روش را امتحان کنید.

"دلایل

معیوب بودن فیوز

اگر خودروی شما دارای استارت مرتبط با فیوز باشد، معیوب بودن فیوز به صورت مستقیم موجب استارت نخوردن ماشین خواهد شد.

عیوب مربوط به اتصالات استارت

قطعات استارت نیز می‌توانند مشکلاتی داشته باشند. این قطعات نیز خوردگی و پایان طول عمر را تجربه می‌کنند. مکانیک با مطالعه جریان وارد شده به استارتر، عیب یا سلامت آن را تعیین خواهد کرد. در صورتی که استارتر یا قطعات آن به طور کلی معیوب باشند، برای رفع مشکل باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

وقتی خودرو استارت می خورد، اما روشن نمی‌شود

اما وارد حالتی می‌شویم که خودروی شما استارت خورده، ولی خبری از روشن شدن موتور نیست. پیش از هر چیزی مطمئن شوید که در باک خودرو، بنزین موجود است. در غیر این صورت نیز احتمالا با یکی از موقعیت های زیر روبرو هستید:

عیب در پمپ سوخت

پمپ سوخت می‌تواند به دلیل طول عمر دچار عیب شده باشد. اما اگر پمپ سوخت شما از لحاظ طول عمر ایرادی ندارد، ممکن است به دلیل رانندگی زیاد با بنزین کم به این حالت دچار شده باشد و استارت نخوردن ماشین را تجربه کنید. از آن جایی که بنزین داخل باک به خنک شدن پمپ سوخت کمک می‌کند، کم بودن بنزین و ادامه دادن به رانندگی موجب وارد شدن هوای گرم به داخل پمپ شده و مشکلاتی ایجاد می‌کند.

استارت نخوردن ماشین
ایراد در پمپ سوخت موجب استارت نخوردن ماشین می شود

عیب در سیستم احتراق خودرو

برای روشن شدن موتور خودرو نیازمند احتراق هستیم. عیوب شمع می‌تواند به عدم احتراق و در نتیجه به استارت نخوردن ماشین یا بهتر بگوییم روشن نشدن خودرو منتهی شود. همین طور معیوب بودن کویل نیز مشکل مشابهی به وجود می‌آورد. (کویل قطعه ای ست که مسئولیت تامین نیروی برق را برعهده دارد و به وسیله این برق جرقه و پس از آن احتراق رخ می‌دهد.)

ایراد در سوخت رسانی

در صورتی که باک دارای بنزین بوده و مشکلی در شمع و کویل نیز وجود نداشته باشد، می‌توانید به سیستم سوخت رسانی شک کنید. با نرسیدن سوخت به پیشرانه، احتراق صورت نگرفته و خودرو روشن نمی‌شود.

فیلترهای سوخت می توانند مسبب عدم سوخت رسانی بوده و یا انژکتور گرفتگی داشته باشد.
تعویض به موقع فیلتر سوخت می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی و صدمات جدی تر بعدی جلوگیری به عمل بیاورد.

استارت نخوردن ماشین |عیب در سیستم سوخت رسانی
عیب در سیستم سوخت رسانی می تواند موجب استارت نخوردن ماشین شود

در صورت استارت نخوردن ماشین چه کنیم؟

اما با همه توصیفات فوق، اگر با صحنه استارت نخوردن ماشین روبرو شدیم، چه کنیم؟ شما می‌توانید عوامل ذکر شده در بالا را چک کرده و در صورتی که کمی از قطعات فنی و عملکرد خودرو مطلع باشید، احتمالا موفق به عیب یابی خواهید شد. اما برای برطرف ساختن عیب پیش آمده، نیاز به تعمیرکار خودرو و یا قطعاتی خواهید داشت.

منبع:

AutoGuide.com

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =