علائم خرابی سنسور اکسیژن و نحوه تشخیص آن

72

سنسور اکسیژن چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟ سنسور اکسیژن نسبت اکسیژن به سوخت را اندازه گیری کرده و آن را به ECU یا مغز اتومبیل انتقال می‌دهد. در نتیجه خرابی سنسور اکسیژن به ایجاد مشکل در میزان مصرف سوخت، کاهش شتاب، افزایش آلایندگی و عملکرد معیوب خودرو منجر می‌گردد.

سنسور اکسیژن چیست و کجاست؟

سنسور اکسیژن قطعه‌ای کوچک و الکترونیکی است که در برخی از خودروها روی ابتدای مسیر لوله اگزور و در برخی دیگر بر منیفولد دود و یا جایی دیگر بسته می‌شود. لازم به ذکر است که برخی از خودروها دارای یک سنسور اکسیژن بوده و برخی تعداد بیشتری از این سنسور دارند. این موضوع به مدل خودرو بستگی خواهد داشت.

خودروهای دارای دو سنسور اکسیژن، یک سنسور در بخش ورودی مخزن کاتالیست داشته و سنسور دیگر در قسمت خروجی آن نصب می‌شود. طبیعتا در این خودروها میزان آلایندگی به شکلی بهینه‌تر کنترل می‌گردد. (مخزن کاتالیست وظیفه پاک سازی گازهای سمی خودرو و در نتیجه کاهش آلایندگی هوا را برعهده دارد. به این صورت که گازهای هیدروکربن را به دو مولکول آب و دی اکسید کربن تبدیل ساخته و اکسید ازت را نیز به ازت بدل می‌سازد.)

سنسور اکسیژن مسئولیت رصد دائمی مخلوط سوخت را برعهده دارد. در صورتی که نسبت هوا و سوخت در تناسب درست قرار نداشته باشد، احتراق به درستی انجام نخواهد شد. به این شکل علاوه بر ازدیاد مصرف سوخت، میزان آلایندگی خودرو نیز بالا می‌رود. کامپیوتر خودرو، در شرایط آب و هوایی و میزان درجه حرارت مختلف، نسبت هوا به سوخت را تعیین کرده و سنسور اکسیژن می‌باید این نسبت را تنظیم نماید.

بیشتر بدانید دلایل خاموش شدن موتور خودرو در حالت های مختلف

وظایف سنسور اکسیژن چیست؟
علائم خرابی سنسور اکسیژن کدامند؟

اختلاف میزان اکسیژنی که درون لوله اگزوز و هوای بیرون وجود دارد، ولتاژی در سنسور اکسیژن ایجاد می‌کند. این ولتاژ به ECU خودرو منتقل شده و ECU یا همان کامپیوتر به این شکل توازن مخلوط سوخت و هوا را حفظ می‌نماید.

علائم خرابی سنسور اکسیژن

۱- روشن شدن چراغ چک

یکی از ساده ترین روش‌ها برای آگاهی از خرابی سنسور اکسیژن، روشن شدن چراغ چک آن خواهد بود. از این روی است که همیشه توصیه می‌شود تا نسبت به چراغ‌های پشت آمپر توجه کافی داشته باشید.

۲- بوی نامطبوع سوخت از اگزوز

علامت بعدی خرابی سنسور اکسیژن نیاز به کمی دقت و مشامی تیز دارد. در صورتی که احساس کردید بوی دود خارج شده از اگزوز متفاوت بوده و چیزی شبیه به سوختن بنزین خام از آن استشمام می‌شود، باید نسبت به خرابی سنسور اکسیژن شک کنید. (البته تمام خودروها این چراغ هشدار را در چراغ‌های پشت آمپر خود نداشته و نمی‌توانید از این روش برای پی بردن به سلامت یا معیوب بودن سنسور استفاده نمایید.)

۳- افزایش مصرف سوخت

زمانی که سنسور اکسیژن مشکلی داشته باشد، متوجه افزایش سوخت غیرمتعارف خواهید شد. (باز این مورد نیز صد در صد قابل اتکا نیست. زیرا برخی اوقات تغییر در نحوه رانندگی شما می‌تواند علت بالا رفتن میزان مصرف باشد.)

افزایش مصرف سوخت از علائم خرابی سنسور اکسیژن
افزایش مصرف سوخت از علائم خرابی سنسور اکسیژن

۴- بالا رفتن میزان آلایندگی

بالا رفتن میزان آلایندگی چیزی ست که شاید بتوانید از وضعیت خروج دود از اگزوز خودروی خود متوجه شوید. اما از آن دقیق‌تر تست های آلایندگی خودرو هستند، که در صورت عدم قبولی اتومبیل شما در آن‌ها؛ احتمال خرابی سنسور اکسیژن داده می‌شود.

نکته: خراب بودن سنسور اکسیژن حتما موجب رد شدن خودروی شما در تست مراکز معاینه فنی خواهد شد.

۵- ریپ زدن خودرو در سربالایی‌ها

زمانی که سنسور اکسیژن معیوب شده و عملکرد خود را به درستی انجام ندهد، معمولا خودرو در سربالایی‌ها بدون توان بالا رفته و یا ریپ می‌زند. به طور کلی خرابی سنسور اکسیژن موجب تنبل شدن و بی‌شتابی خودرو خواهد شد. اما هیچ یک از علائم بالا آن قدرها قابل اتکا نیستند که برای اطمینان از سلامت سنسور اکسیژن، تنها به آن‌ها بسنده کنیم. به همین دلیل لازم است که حتما در سرویس‌های دوره‌ای، این سنسور را چک کرده و در صورت مشاهده هر عیبی، آن را برطرف نموده یا سنسور را به طور کامل تعویض نمایید.

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

چرا سنسور اکسیژن خراب می‌شود؟

۱- سوخت با کیفیت پایین

از آن جایی که سنسور اکسیژن نسبت مستقیم با سوخت دارد، طبیعی ست که پایین بودن کیفیت سوخت ورودی به خودرو، بر طول عمر آن تاثیر مستقیم داشته باشد. سوخت‌های دارای اکتان پایین، از طول عمر سنسور اکسیژن می‌کاهند. (استفاده از بنزین سوپر می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.)

۲- معیوب بودن شمع‌ها

معیوب بودن شمع‌ها نیز علت دیگری ست که به خرابی سنسور اکسیژن منجر می‌گردد. شمع‌های مشکل‌دار، احتراق ناقص به همراه داشته و احتراق ناقص و دودهای ناشی از آن، علمکرد سنسور اکسیژن را مختل می‌سازد.

۳- هر گونه ضربه

ضربه‌های احتمالی، مانند ضربه‌هایی که در تصادفات ایجاد می‌گردد، به راحتی می‌توانند موجب خرابی سنسور اکسیژن گردند. زیرا این سنسور، ماهیت الکتریکی داشته و در مقابل ضربات به هیچ وجه ایمن شده نیست.

زمان تعویض سنسور اکسیژن خودرو

برای اطلاع از سالم بودن یا خرابی سنسور اکسیژن خودرو باید از یک مکانیک ماهر کمک بگیرید. اما در غیر این صورت طبق کیلومتر، این سنسور را تعویض نمایید. در دفترچه هر خودرو، زمان مناسب تعویض سنسور اکسیژن آورده شده است. اما به طور میانگین این زمان هر ۱۵۰ هزار تا ۱۶۰ هزار کیلومتر در نظر گرفته می‌شود.

زمان تعویض سنسور اکسیژن
زمان تعویض سنسور اکسیژن

با این همه، با وجود کیفیت پایین قطعات به کار رفته در خودروهای امروزی (به ویژه خودروهای داخلی)، توصیه می‌کنیم که زودتر از این‌ها نسبت به تعویض سنسور اکسیژن خودروی خود اقدام نمایید.

زمانی که برای تعویض سنسور اکسیژن اقدام می‌کنید، به هیچ وجه به سراغ سنسورهای ارزان قیمت و غیراستاندارد نروید. اگرچه این سنسورها به وفور در بازار قطعات داخلی خودرو یافت می‌شوند، اما کمتر احتمال دارد که عملکرد درست و دقیقی از آن ها دریافت کنید. با به کار بردن چنین سنسورهایی، ریسک‌های بالاتری به وجود آورده و احتمالا هزینه‌های گزافی را در آینده می‌تراشید.

منابع: howstuffworks | knowyourparts

72 نظرات
 1. یوسف می گوید

  سلام واقعا ممنون استفاده کردیم
  تشکر

 2. یوسف می گوید

  سلام واقعا ممنون استفاده کردیم
  تشکروخداحفظتون کنه درمسیری که هستین

 3. مجید عباس زاده می گوید

  سلام من سنسور عوض کردم بازهم چراغ چک روشن بود و رو دستگاه گفت علت سنسور هواست بازم یه نو دیگه گذاشتم بازهم علت همون رو زد دیگه نمیدونم چیکار کنم

  1. حمید می گوید

   اتصال بدنه سنسور اکسیژن رو از جایی که داغ نمئشه بگیرین

  2. مهدی می گوید

   فکر کنم بعد تعویض باید دیاک وصل کنید پیغام خطا را پاک کنند لازم به تعویض یکی دیگه نبوده پیغام چک ها بعضیعاش حتی بعد رفع عیب میمونه رو ای سی یو باید در حالت سوییچ باز دیاک وصل کرد و پاک کرد

 4. داریوش می گوید

  آیا خالی بودن کاتالیز درخرابی سنسور نقش دارد

 5. مجتبی می گوید

  ممنونم سمیراجان بازم از این کارا بکن
  فعلا برم سنسور اکسیژنم خرابه درس کنم ببینم چقدر این تایپینگ به دردم خورده

 6. محمود رزم ارا می گوید

  سلام میشه یک مارک خوب ودرجه یک از سنسور اکسیژن رو معرفی کنید چون واقعا جنس بی کیفیت زیاده ممنون

  1. علیرضا می گوید

   Ntk

 7. حسین می گوید

  ماشین من پژو پارس معمولی مدل 92 هستش.به طور کلی شتاب خوبی نداره و خیلی آزار دهندست.یه مدت پیش واشر سر سیلندرا نیمسوز شده بود که عوض کردم اما بعد از تعویض سرسیلندرا ماشین ریپ میزنه مخصوصا وقتی که دنده یه مقدار سنگین هستش و حتی تو اتوبان با سرعت ثابت هم بعضی وقتا شتاب کم و زیاد میشه و ریپ میزنه.شمع هارو عوض کردم،وایر ها چک شد و مشکلی نداشت،سنسور میل سوپاپ مشکل داشت عوض کردم و سوزن های انژکتورم به توصیه ی مکانیک شسته شد اما باز مشکل حل نشد!در نهایت امروز کوئل تعویض کردم بازم مشکل حل نشد واقعا دیگه کلافم کرده…
  ناگفته نمونه که مدتی اگزوز و کاتلیست مااشینم مشکل داره.به نظرتون این ریپ زدن از سنسور اکسیژن میتونه باشه؟

  1. wolf می گوید

   دریچه گازته رفیق

   1. علی می گوید

    سلام.ممنون از راهنمایی خودتون.حقیقتش من یه سمند مدل 93 دارم ماشین تازه سر سیلندر نو گذشتم روش ولی متاسفانه الان رو بنزین خوب کار نمی کنه و دود سیاه میده امروز سوزناک است کردیم همه درسته ولی شمعا سیاه میشن همشون و دیاگ سانسور اکسیژن نشون داد ولی روگاز خوبه البته خطاست پاک کرد ولی درست نشد ماشین یه مکانیکم گفت از سوزناش میتونه باشه یعنی زمانیکه بسته میشه رو ماشین عملکرد مناسب نداره ممنون میشم راهنمایی کنید.رو بنزین ریپ داره ولی روگاز درسته

 8. حمید ف می گوید

  سلام من ی ماشین رانا مدل ۹۶ دارم، چراغ چکش روشنه، بردم دیاگ گفت سنسور اکسیژن ۲ خرابه، ماشینم صداش زیاده بخصوص موقع گاز دادن و دنده سنگین، آیا میتونه علتش سنسور اکسیژن باشه؟

  1. علیرضا می گوید

   کاتالیست و اگزوزتون رو تعمیر کنید.سیم کشی مدار سنسور اکسیژن وایین رو چک کنید بعد اقدام به تعویض سنسور کنید

 9. علیرضا می گوید

  بدون شک از علائمی ک فرمایش کردین خرابی سنسور اکسیژن رو هم شامل میشه پارامتر سنسور اکسیژن قبل از کاتالیست رو چک کنید باید در دور ارام نوسان داشته باشه اگر نوسان ولتاژ کند یاثابت باشه حتما سنسورتون رو عوض کنید

 10. میلاد می گوید

  سمیرا جان زنده باشی مطالب مفیدی رو نوشتی تشکر. براتون آرزوی خوشبختی دارم

 11. javad.Yaghobi می گوید

  مرسی سمیرا جان عالی بود استفاده کردیم واقعا ممنونم❤❤

 12. javad.Yaghobi می گوید

  بسیار عالی ممنونم❤❤

 13. کوروش می گوید

  سلام.
  عازم اینکه بنده چندوقت پیش چراغ چک اتومبیل پراید روشن شد بردم تنظیم موتور دیاگ گذاشت گفت سنسور اکسیژن خرابه باید عوض بشه عوض کردم بازم بعد ۲روز چراغ چک روشن شد بردم تنظیم موتور دیاگ گذاشت گفت سنسور جنسش خوب نبوده برو ان تی کی ژاپنی بخر خریدم بازم بعد ۱روز چراغ چک روشن شد موندم چکار کنم سوختم وحشتناک بالاست….ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 14. علی می گوید

  ۲۰۶ اس دی دارم مدل ۹۵
  مشکل جدیدم اینه که هر چقدر پدال گاز رو فشار میدم اما گاهی دور موتور از ۲۰۰۰ بالاتر نمیره. ماشین رو خاموش میکنم دوباره روشن میکنم درست میشه. کسی می دونه چه مرگشه؟

 15. جابر می گوید

  سلام ماشین من پرایده وقتی ماشینو اول صبح روشن می کنم در حالت سرد بخصوص در زمستان خیلی بد کار می کنه شدیدا ریپ میزنه صدای مکش با صدای بلند میاد بعد ۲,۳ دقیقه خوب میشه ,اما وقتی گرم میشه یا ظهرا بعد از ۶,۷ ساعت خاموشی روشن میکنم در تابستان این مشکلو نداره, دیاگ هم چیزی نشون نمیده, ممنون میشم راهنمایی کنین

 16. محمد می گوید

  سلام سمیراجان ممنون

 17. saeid می گوید

  سلام،مشکل اینه که ماشین گاز هرز میخوره و یه دفه میره تو دنده،اوتومات هست ،پشت آمپر چیزی نشون نمیده، ولی دستگاه زدم میگه سنسور اکسیژن ،عوض کنم درست میشه؟

 18. محمد می گوید

  سلام و خدا قوت
  ماشین من پراید دوگانه سوز (کارخانه ای) میباشد.
  در صورت استفاده از سیستم گاز و سپس برگشت به بنزین ، سنسور اکسیژن از کار می افتد و مصرف بنزین به شدت افزایش میابد (3 الی 4 برابر )
  به گفته یک استاد کار تنظیم موتور ، استفاده از سیستم گاز سوز باعث این موضوع میشود. و میبایست توسط دستگاه تنظیم موتور لود (Load) شود.
  لطفا” راهنمایی نمایید.

 19. آرش می گوید

  سلام من تیبا مدل ۹۱ دارم کاتالیست ماشینم خالیه و میخوام سنسور اکسیژن رو عوض کنم،مشکلی برای سنسور اکسیژن جدیدی که میخوام ببندم پیش نمیاد؟لطفا راهنمایی کنید

 20. آدم همیشه در تعمیرگاه می گوید

  آفرین سمیرا، دمت گرم، دقیقا درسته

 21. سعید می گوید

  سلام ماشین من پژو ۴۰۵ دستگاه سنسور اکسیژن نشون میده ولی ماشین لرزش داره و ریپ میزنه مکانیک میگه ماشین تک کار میکنه مشکل از سوپاپ ۴ به نظرتان درسته یا نه

 22. مسعود می گوید

  سلام , پراید ۱۳۱ مدل ۹۸ دارم در کل تا ۱۲۰ بیشتر راه نمیره . دنده های سنگین ماشین گاز میخوره ولی دنده ۴ و ۵ دیگه گاز نمیخوره و بعد از داغ کردن ماشین ( هوای بندرعباس) سرعت ماشین به ۶۰ تا ۷۰ میرسه ( تا دنده ۴ و ۵ بزنی دور موتور پایین میاد)

 23. حمید می گوید

  سلام من اس دی مدل ۸۸ دوگانه دارم چراغ چکش روشن شده بعضی وقتا شرومیکنه به تک کار کردن میکنه و از رو گاز میپره دزلیش میتونه سنسور اکسیژن باشه

 24. حسین می گوید

  سلام
  من ال 90 دارم؛
  یه سری مشکلات داره ک نمیدونم دلیلش چیه میخوام از شما بپرسم شاید بدونید
  موقع روشن بودن فن، ماشین روشن نمیشه
  و اکثرا با دوتا استارت روشن میشه ک
  قانوناََ ال90 با یه استارت باید روشن بشه
  احتمالش هس که از سنسور اکسیژن باشه؟؟؟؟

 25. علی بختیاری می گوید

  سلام وقتون بخیر من یه۲۰۶ مدل ۸۲تیپ2 دارم ۲ ماه پیش سنسور اگسیژنمو عوض کردم و جنس Ntkانداختم چند روزه ماشینم گپ می کنه و خاموش میشه و دوباره روشن می کنم حرکت می کنم و وقتی ماشین گرم میشه این مشکل پیش میاد

  1. عرفان می گوید

   سلام منم این مشکل رو دارم لطفا اگه حل شد بهم خبر بدید بخدا کلافه شدم

 26. امین می گوید

  با سلام من ماشینم رانا مدل ۹۴ هست از موقعی که خریدم همش مشکل سنسور اکسیژن داشتم و هر مارکی و مدلی که بوده عوض کردم بعد از حدود ۳ الی ۴ ماه باز میسوزه سنسورم و هر جایی هم که رفتم نتونستن ایرادش را متوجه شن شما میتونید راهنمایی کنید ممنون دار میشم

 27. قاسم می گوید

  سلام
  من‌ماشینم پراید دوگانه سوز هستش.
  معاینه فنی ۴ بار‌ رد شدم‌بخاطر آلایندگی. بجای زیر هفت‌دهم، همش حدود یک و نیم‌میشه .
  کاتالیست هم‌عوض کردم بازم‌رد شدم.
  انژکتور هارو شستم. فیلر تنظیم‌کردم.
  ولی بازم‌رد شدم.
  چراغ‌چک ماشین هم روشن‌نشده.
  میخواستم‌بدونم‌چطور میتونم‌مطمئن‌بشم‌سنسور اکسیژن سوخته یا ن؟
  چطور میشه فهمید مشکل کجاست؟

 28. محمد می گوید

  سلام دوستان وقت بخیر یه پژو ۸۴ دوگانه دستی دارم که شتابش افتضاحه در حدی که رو بنزین سر بالایی با شیب کم با دنده ۳ تخته گاز ۸۰ تا بیشتر نمیره. دیسک و صفحه خوبه، برق خوبه،شمع و وایر تازه تعویض، کاتالیست هم نداره فقط سنسور دریچه گاز مشکل داره. به نظرتون با تعویض اون کاملا درسته میشه؟

 29. یونسی می گوید

  سلام با عرض خدا قوت و سلامتی .
  بنده سمند ef7دارم خودرویی که اغلب میکانیکا میگن سردرد.۳ماه پیش شتاب گاز ضعیف شد چراغ چکش روشن میشد گاز بر میداشت چراع چک خاموش می شد. رفتم مکانیکی گفت برو اگزوز ساز الگزوسازی گفت اغلب این مدل ماشینا به علت کیپ شدن کاتالیزور .خلاصه کاتالیزور خالی کرد مدت چند روز خوب شد دوباره تو سرعت پایین گاز نمی خورد اما چراغ چک دیگه روشن نمیشه پیام چیزی نشون نمیده میکانیکها دست به موتور نمی زنند نظرشان مختلفه ..وایر کویل صافی بنزین شستشوی انژکتور سوزن انجام شددیتم داشت از ریتم افتاد ولی جون گاز خوردن نداره تو ۶۰ به بالا خوب میشه فرقی به سربابایی سر پایینی نداره حتی تو کولر گرفتنم فرقی نداره حالت عوض نمی شه هزینه قطعات زیاده نمیشه همه قطعات عوض کرد نظر آخر میگن از سنسور اکسیژن موندم موندم.

 30. علی می گوید

  من یه پراید مدل ۸۷ دارم هر از گاهی چراغ چک روشن میشه میزنم کنار خاموش میکنم ماشین رو دوباره روشن میکنم چراغ قطع میشه و روشن نمیشه تا یه مدت بعد دوباره روشن میشه رله فن و مقاومت و فشنگی همه رو عوض کردم ولی باز حل نشد خواستم بدونم میتونه از سنسور اکسیژن باشه یا چی علتش رو لطفا راهنمایی کنید

 31. نیما می گوید

  سلام
  من ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۴ دارم تا حالا ۳ بار سنسور اکسیژنمو عوض کردم هر سه بار به نصف روز نرسیده چراغ چک روشن شده حتی میگفتن ntk بنداز درست میشه .من هم امروز عوض کردم اما دوساعت بعد دوباره روشن شد.
  درضمن بعد نصب هم دیاگ تو حالت سوییچ باز زدم و اخطار پاک کردم ولی بازم روشن شد بعد چند ساعت .اگه واقعا کسی میتونه کمک کنه بگه
  خیلی ممنون

  1. منوچهر می گوید

   آقا اگر به جواب رسیدی منم دقیقا همین مشکل رو دارم

 32. علی می گوید

  سلام من یه پراید ۱۳۱se خریدم ۳ ماه اول مشکلی نداشت عالی بود ماشین تا اینکه از تهران داشتم برمیگشتم یهو ریپ زدو چراغ چکش روشن شد برم تعمیرکار دیاک زد گفت سنسور اکسیژن بالا خرابه عوض کن درست میشه یعنی با عوض کردن سنسور اکسیژن بالا درست میشه؟

 33. محمد می گوید

  سلام ممنون مفید بود.
  من هم یک ماشین فلوکس واگن Tiguan دارم وبرای معاینه فنی بردم وگفتن سنسور اکسیژن ایراد داره اما چراغ چک روشن نبود، چون در ده ثانیه گاز خوب جواب نمیداد و ناخالصی از اگزوز بیرون میومد در نتیجه عوض کردم وعالی شد هم مصرف سوخت و هم شتاب .

 34. سلمان می گوید

  سلام
  زمانی که ماشین سرد باشه یعنی دمای آب زیر ۳۰ درجه باشه که معمولا سر صبح اینطوریه سنسور اکسیژن از مدار خارجه و هیچ نقشی نداره و ای سی یو فرمان سوخت حداکثری رو صادر میکنه
  پس اگه سنسور دمای آب هم خراب باشه و اطلاع دقیق رو نده همین اتفاق میفته

 35. احسان یاری می گوید

  سلام سمند ef7مدل 92دارم چند روزه که شتابش خیلی کم شده انگار که یه چیزی اونو گرفته و نمیزاره راه بره بعد دوباره ولش می‌کنه و خوب میشه ،درحالت ساکن موتور صدای زیادی داره و از اگزوز صدای تپ تپ میاد ،تو یه هفته دوبار یونیت قفل مرکزی رو سوزونده ،پیش مکانیک بردم هیچ ایرادی از موتور نداره،سیلندر ها عین ساعت کار می‌کنه ،شمع نو انداختم وایر و کویل سالم هستن ،سوزنها هم تمیز ،دیاگ سنسور ضربه نشون میده
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 36. فرنام می گوید

  سلام
  من ماشینم بعضی اوقات تو حرکت ریپ میزنه ، بعضی وقتها هم موقع ریپ زدن یه لحظه چراغ چک روشن میشه و خودش سریع خاموش میشه ، دیاگ گذاشتم گفت مشکل احتراق و شمع ها عوض کردم ، خیلی بهتر شد و خیلی کمتر دیگه ریپ میزنه ، البته اینم بگم که به تازگی داخل باک انژکتور شور هم ریختم ، لطفا بگین مال انژکتور شور است یا مال سنسور اکسیژن یا چیزه دیگه ای هست مشکل؟

 37. فرنام می گوید

  لازم به ذکر است ماشینم ۲۰۶ صندوقداره تیپ ۵

 38. احمد می گوید

  سلام من تازه سنسور اکسیژن ماشین را عوض کردم. ولی نمیدونم چرا دود سیاه میده!
  بعدش شمع وایر و سوزن انژکتور را هم شستم ولی درست نشد.
  اگر میشه راهنمایی بکنید تا بتونم درستش بکنم. ممنون

 39. محمد می گوید

  سلام
  فشنگی آب و فیلتر هوا بررسی شود.

 40. محمد می گوید

  فرنام:
  سوزن انژکتورها دوباره باید شسته بشن. چون انژکتورشور جرمهای داخل باک رو به سر سورنها انتقال میده و باعث گرفتگی میشه. هیشوقت استفاده نکنید.

 41. ابراهیم ب می گوید

  سلام از نکات فنی ارزنده ای که گذاشتید متشکرم ولی مشکل ماشین من که سیبا ون دو گانه کارخانه هست اول شروع به کار خوبه ولی بعد طی مسافت ۷الی ۱۰ کیلومتر موتور رو گاز ۳ کار میکند سنسور گاز رگلاتور ریل سوخت مجاری اب رگلاتور و شمع و وایرها همه چک شده ورو دیگ هم هیچ خطا و عیبی مشاهده نمیشود در ضمن سوپاپها را هم تازه عوض کردم روبنزین خیلی خوبه ولی گاز ۳ کار میکند

 42. رضا می گوید

  سلام اگر كسي ميدونه راهنمايي كنه، من ريو دارم ماشين تو جاده صاف خوب راه ميره تو سر بالايي بالا نميره و اگر هم سر بالايي تند باشه اصلا بالا نميره، كسي دليلش رو ميدونه

 43. محمد حسن می گوید

  سلام سمند ef7رو گاز نمیره هرجا رفتم گفتن سنسور اکسیژن خرابه خواستم بدونم ربطی دارن بهم

 44. نور می گوید

  سلام ماشین من نیسان هست امروز ریپ زد رففتم کامپیتر زدم سنسور گفت موقت خرابه بعدش سنسور نبود عوض کنم حذفش کردم دوباره ریپ میزنه میشه دوباره برنامه داد

 45. احمد می گوید

  سلام سانسور اکسیژن را می شود با جرم گیر شست تا تعویض نکنیم

 46. کیوان می گوید

  سلام من ماشینم بعد تعمیر خف میکنه روشن هم میشه با بدبختی دود سیاه میده بیرون خام سوزی داره توجاده میگیره ول میکنه بعضی وقت ها روشن نمیشه استارت میخوره ولی روشن نمیشه هر جای که فک کنید بردم ولی سر درنمیارن هیچکس کامپیوتر ماشین انداختم یکی دیگه سنسور مپ و اکسیژن سالم انداختم کار میکنه کسی میتونه کمک کنه یا بگه از چی هستش سوزن هارم شستم میگن خوبه

 47. محمد می گوید

  با سلام من ماشینم پژو‌پارس مدل ۹۶ ال ایکس هستش چراغ چک ماشین روشن ‌خاموش می‌شد خود به خود پیام زدم گفت تز سنسور اکسیژن هستش عوضش کردم‌سه روز بعد باز چراغ روشنم مانده دیاگدمیزنم‌خاموش میشه تا وقتی ماشین روشن‌هستش وای اگه خاموش کنم باز استارت بزنم چند دقیقه بعد باز چراغ روشن میشه علت ازچیست تعمیرکار هم متوجه نشد

 48. محمد می گوید

  با سلام من ماشینم پژو‌پارس مدل ۹۶ ال ایکس هستش چراغ چک ماشین روشن ‌خاموش می‌شد خود به خود پیام زدم گفت تز سنسور اکسیژن هستش عوضش کردم‌سه روز بعد باز چراغ روشنم مانده دیاگدمیزنم‌خاموش میشه تا وقتی ماشین روشن‌هستش وای اگه خاموش کنم باز استارت بزنم چند دقیقه بعد باز چراغ روشن میشه علت ازچیست تعمیرکار هم متوجه نشد

 49. بابک می گوید

  سلام…ماشینم مدت زیادیه رو سرعت ۶۰ تا ۸۰ ریپ میزنه بعدش که ۸۰ رو رد میکنم خوب میشه .درضمن هر چقدر بیشتر گاز میدم ریپ زیادتر میشه…دیسک صفحه .شمع با وایر.پلوس جلوبندی بالانس همه رو تعویض کردم ولی همونه…فقط مونده سنسور اکسیژن و دریچه گاز..ممنون میشم راهنمایی کنید

 50. میلاد می گوید

  باسلام.من یه پراید یورو 4مدل 98دارم.کلا 10هزارتا کارکرده،تا الان 3بار سنسور اکسیژن بالا عوض کردم بازهم چراغ چک روشن شده خطا زده سنسوراکسیژن بالا.لطفا راهنمایی بفرمایند.ممنون میشم

 51. a.nademizadeh می گوید

  سلام.ماشین من slx,دیروز چراغ چکش روشن شد بردم دادم دیاگ زدند گفت سنسور اکسیژنت خراب.بعد طی کردن یک کیلومتر مسافت چراغ چک خودبخود خاموش شد.دوباره امروز صبح روشن کردم ماشینو چراغ چک هم روشن شد.ممنون میشم راهنمایی بکنید.یعنی موقعی ک داغ میشه خاموش میشه سرد روشن میشه.

 52. محمد یاراحمدی می گوید

  سلام ساینا 13هزار کار کرده چراغ سنسور اکسپژن روشن شد دیاک زدن نمایندگی شهرمون خطار ا پاک کردن بعد از یک روز دوباره روشن ش امروز سنسور نو تعویز کردن خطا ها را پاک کردن بعداز 40 کیلومتر دوباره چراغ چک روش شد لطفا راهنمایی کنید

 53. Mehdi می گوید

  بعضیا میگن سمیرا جان🤭🤭

 54. روح اله می گوید

  من وقتی فن رو روشن میکنم بعد طی کردن چند کیلومتر چراغ چک برای ۱۰ ثانیه حدودا روشن و سپس خاموش میشود و در دستگاه دیاگ خطای سنسور اکسیزن ظاهر میشود
  مشکل چیست؟
  دو بار هم سنسور اکسیژن را عوض کردم

 55. محمد،،،ق می گوید

  سلام،روزخوش،متن های سنسورهای بود،انگاری منم باید برم سنسور405مو عوض کنم،،قیمتntkچنده،خبردارین؟ممنونم استادکار….سمیراخانم،ممنون

 56. عماد می گوید

  سلام خوبید استاد ببخشید من یه 207مدل 97دارم سر پنجاه کیلو متر تسمه تایم فقط عوض کردم بعد تعویض موتور یه صدای میداد که مکانیک گفت احتمالا زیاد سفت هست بعد یه مدت اگه درست نشد بیا اوکی میکنم صدا کم نشد و رفتم پیشش زیادی تسمه شل کرد و سوپاپ زد بعد تعویض سوپاپ همو همون صدا رو داره و بیشتر هم شده و اینکه اول صبح تا وقتی موتور گرم نشده موتور ریپ میزنه و دور موتور نصفه میاد پایین تو سرعت هم دور موتور روی 4یه ریپ میزنه ممنون میشم راهنمایی کنید بخدا هر جا بردم درست نشد مشکلش نمیدونن چیه
  اگه هزینه داره بابت راهنمایی پرداخت میکنم

 57. Vahid می گوید

  سلام خسته نباشید من یه سمند 90 ef7 دارم صبح که روشن میکنی راه میفتی یهوو گاز نمیخوره موتور جون نداره که بره چند بار پدال گاز رو که فشار بدی دور موتور میره بالا ولی بازم کپ میکنه و گاز نمیخوره ممنون میشم راهنمایی کنید

 58. علی می گوید

  سلام
  ماشینم ریو هست. تازگیها، وقتی ماشین درجا کار میکنه و فن روشن میشه، ماشین شروع میکنه به ریپ زدن و انگار تک کار میکنه. بردم تست گفت خطای سنسور اکسیژن و لتاژ کم نشون میده، تعمیرکار گفت شاید آب خورده و اختلال ایجاد کرده. بعد از تعمیر هنوزم درست نشده. وقتی ماشینو خاموش میکنم بعد روشن میکنم درست میشه اما بعد اینکه درجا کار میکنه و فن میگیره باز ایراد میده. صبح ها که ماشین سرده وقتی استارت میزنم ماشین 10ثانیه کارمیکنه و خاموش میشه. سه مرتبه این عمل تکرار میشه تا ماشین خاموش نکنه. لطفا راهنمایی کنید.

 59. میلاد می گوید

  باسلام وقت بخیر.من یه پراید یورو 4مدل 98دارم کلا 11هزارتا کار کرده ،تا الان 3بار سنسور اکسیژن بالا عوض کردم.خسته شدم بخدا.بازهم چراغ چک روشن شده خطا زده سنسور اکسیژن بالا،هرجا میرم درست نمیشه،لطفا خواهشا راهنمایی بفرماین.ممنون میشم

 60. محمد می گوید

  سلام من ماشین هیوندای ای ۳۰ دارم ، چراغ چکم روشن شد و گفتن مال سنسور اکسیژن هست، ،عوض کردم و هم زمان با اون شمع و وایر هم عوض کردم ، ولی باز چراغ روشن شد بعد دو روز، باز بردم و گفتن یک برق منفی ازش گرفتن و گفتن درست شده ولی باز بعد دو رو روشن شد و هر دفعه هم ارور قبل رو میده ، تمام لوازم اصلی هم گرفتم ، ولی مشکل حل نمیشه ، کسی میتونه راهنمایی کنه

 61. احمد می گوید

  سلام . موقع جابجایی سوخت که میخوام بنزین رو به گاز تغییر بدم روی گاز چراغ چک روشن میشه ولی رو بنزین نه دیاگ زدم میگه سنسور اکسیژن نظرتون؟؟

 62. محمد می گوید

  سلام سمیرا جان من ماشینم ام وی ام ۱۱۰بنزین میاره برق میاره ولی روشن نمیشه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید میتونن از سنسوراباشه

 63. درخشان می گوید

  سلام سمیرا خانم عزیز
  بنده ۴۰۵ دوگانه صفر کیلومتر خریدم ۶۰۰۰هزارکیلومتر درجا ریپ میزد بردم نمایندگی گفت سنسور اکسیژن خرابه تعویض کرد واعلام کردجنسش شرکت ایساکو واصلی نیست بعدچندروز کیلومتر ۸۰۰۰ مجددأ همان حالت اول خراب شده ودرجا با گاز ریپ میزنه وخاموش می‌شه دوباره رفتم نمایندگی ازساعت ۸صبح تا۳بعد ازظهر منو نگه داشتن بعداعلام کردن ازمرکزساری جواب
  ندادن هروقت خبری شداطلاع رسانی می‌شه اینک بيست وپنج روزه خبری نشده استان گلستان هستم نمایندگی کلاله لطفا راهنمایی بفرمایید

 64. امین می گوید

  ممنون از مطالب مفید و کاربردی شما
  .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − پنج =