چک کردن ضد یخ خودرو ؛ آیا خودرو ما به ضد یخ نیاز دارد؟

0

برای آنکه خودروی سالم و بدون آسیب دیدگی داشته باشیم، لازم است تا در زمان های مناسب معاینه های لازم را صورت دهید. در کنار قعطات بسیار گران قیمت و حیاتی موجود در خودرو، قطعات و ملزومات دیگر و البته ارزان قیمتی وجود دارند که می‌توانند از آسیب های جدی به خودرو جلوگیری نمایند. ضد یخ خودرو یکی از همین ملزومات است. ما به مناسبت فصل سرما این فرصت را غنیمت شمرده ایم تا در این مطلب به بررسی لزوم ضد یخ خودرو و چک کردن آن، بپردازیم.

ضد یخ خودرو چیست؟

فصل سرما که از راه برسد علاوه بر دانستن نکات رانندگی در زمستان، می‌بایست از نکات ایمنی سلامت خودرو نیز آگاهی داشته باشید. در فصل زمستان مواد مایع درون خودرو بر اثر سرما یخ می زنند. ضد یخ ترکیبی است که بر پایه مونو اتیلن گلایکول ساخته شده است. این مایع به واسطه مواد افزودنی که دارد، از خوردگی و زنگ زدگی و همچنین یخ زدگی جلوگیری می‌کند.

در واقع باید بگوییم که در وهله ی اول یک ضد یخ از پوسیدگی موتور خودرو شما جلوگیری می‌کند. وظایف بعدی آن ممانعت از یخ زدگی و جوش آوردن موتور در زمستان و تابستان است.

پس همانطور که مشاهده کردید، این مایع در فصل تابستان نیز باید درون رادیاتور موتور خودرو شما موجود باشد. ضد یخ ماده ای است که در رنگ های آبی، نارنجی، سبز و یا قرمز موجود است و می‌تواند دمای خودرو را در فصل گرم و سرد در درجه حرارت متناسب حفظ کند.

صد یخ موتور خودرو
با فرا رسیدن فصل سرما، لازم است که از میزان ضد یخ موجود در خودرو اطمینان حاصل کنید.

چک کردن ضد یخ خودرو

ضد یخ یکی از مواد مصرفی است که می‌بایست هر دو سال یکبار تعویض شود. لازم به ذکر است که ضد یخ خودرو هم در فصول گرم و هم در فصول سرد می‌بایست در رادیاتور خودرو موجود باشد تا از جوش آمدن و یخ زدگی موتور خودرو جلوگیری شود.

اما برای آنکه بفهمیم که آیا خودرو ما به ضد یخ نیاز دارد یا خیر، می‌توانیم از روش های مختلفی استفاده کنیم.

اگر هر ۲ سال یکبار تعویض ضد یخ را فاکتور بگیریم، می توانیم با کمک از روش های زیر، از مقدار ضد یخ موتور اطلاع یابیم:

 • کافی است لیوان یک بار مصرفی آورده و مقداری از آب رادیاتور را درون آن بریزید و لیوان را درون جایخی یخچال قرار دهید. در صورت یخ زدن آب لیوان، می‌بایست ضد یخ خودرو خود را تعویض کرده و یا از آن درون رادیاتور بریزید. اما اگر آب یخ نزد، احتیاجی به ضد یخ نیست.
 • آب رادیاتور را کمی مزه کنید. مزه شیرین آب به معنای وجود ضد یخ درون آن است. در صورتی که آب بدون طعم بود، می‌بایست به اندازه کافی ضد یخ درون خودرو بریزید.
 • شما می‌توانید از تغییر رنگ ضد یخ نیز از زمان تعویض آن با خبر شوید. در صورتی که رنگ ضد یخ تغییر کرده باشد، می‌بایست آن را تخلیه کرده و مجددا رادیاتور را از آن پر کنید.

بیشتر بدانید نتیجه ریختن ضدیخ در باک بنزین خودرو چیست؟

زمان تعویض ضد یخ خودرو

زمان تعویض ضد یخ خودرو

همان طور که گفتیم، حداقل هر دو سال یکبار می بایست ضد یخ خودرو را تعویض کنید. اما به گفته ی کارشناسان بهتر است که هر سال یا در هر ۳۰ هزار کیلومتر پیمودن مسیر، نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. البته لازم به ذکر است که میزان استفاده یک خودرو از ضد یخ با خودرو دیگر متفاوت است، پس در کل پیشنهاد می‌کنیم به طور مداوم پس از طی مسافت طولانی، ضد یخ خودرو خود را بررسی کنید.

تعویض روغن انواع خودرو های ایرانی و خارجی تعویض روغن گیربکس روغن دنده و روغن ترمز در منزل و محل کار

تعویض روغن در محل

 • تعویض روغن خودروهای ایرانی و خارجی
 • تعویض صافی بنزین
 • تعویض فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
 • تعویض روغن گیربکس، واسکازین، تعویض روغن ترمز، ریختن ضد یخ و شیشه شور
دریافت این خدمت از استادکار

با توجه به نکات ذکر شده، اگر می‌خواهید ضد یخ خودروتان را تعویض کنید، این نکات را در نظر داشته باشید:

 • سیستم خنک کننده ی خودرو را بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشد.
 • صبر کنید تا موتور خنک شود و فشار موجود در آن کاهش یابد. سپس می‌بایست درب رادیاتور را با احتیاط باز کنید. اگر مایعی از آن خارج شد، سرپوش را مجدد ببندید و کمی دیگر صبر کنید تا خنک تر شود.
 • قبل از آنکه از ضد یخ استفاده کنید، آن را با نسبت اختلاط یک به یک با آب مخلوط کنید و بعد درون رادیاتور بریزید.
 • برای استفاده از ضد یخ، تنها به فصل سرد اکتفا نکنید، بلکه این ماده در تمام طول سال برای خودرو شما لازم است.

در صورتی که از ضد یخ استفاده نکنید، در سرما، حجم آب افزایش میابد. از آنجایی که بلوک موتور از جنس آهن و آلومینیوم است، نمی تواند این حجم از انبساط را تحمل کند، لذا سبب پاره شدن شلنگ، ترک برداشتن بلوک موتور و در نهایت آسیب جدی به شبکه های رادیاتور می‌شود.
پس همان طور که در بالا اشاره شد، لازم است که در زمان های مقرر، ضد یخ خودرو را بررسی نمایید و نسبت به تغییر آن در زمان معین اقدام کنید تا از بروز هرگونه آسیبی به خودرو خود، جلوگیری کنید.

منبع:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =