آموزش تعویض روغن ماشین

روغن موتور نقش مهمی در خودرو دارد. هیچ یک از اعضای اصلی در قسمت فنی خودرو به درستی کار نمی‌کنند اگر روغن موتور وجود نداشته باشد. اما روغن موتور موردی است که هر چند وقت یک بار باید تعویض شود. این کار توسط بسیاری از مراکز تعویض روغن ماشین قابل انجام است، اما چه بهتر که خود شما این کار را انجام دهید تا هم نیازی به صرفِ هزینه برای تعویض روغن نباشد و هم آن که مجبور به خارج کردن خودرو از پارکینگ منزل نباشید.

این نوشتار از مجله استادکار بر روی آموزش تعویض روغن ماشین تمرکز دارد. در ادامه مرحله به مرحله با نحوه‌ی تعویض روغن خودرو با شما خواهیم بود و یاری‌تان خواهیم کرد که خود شما در منزل برای تعویض روغن ماشین اقدام کنید. اگر می خواهید در مورد بهترین روغن موتور برای پراید اطلاعات خوبی بدست بیاورید مقاله ای که در این مورد نوشته ایم را بخوانید .

مقدمه در ارتباط با تعویض روغن ماشین

گفته شد که روغن برای عملکرد مناسب موتور مهم است. اما نکته‌ای که در ارتباط با روغن موتور وجود دارد این است که پس از مدتی استفاده از روغن موتور و کثیف شدن آن، قدرت پیشین روغن از آن گرفته می‌شود و بنابراین نمی‌تواند کار خود را به خوبی انجام دهد. اینجاست که تعویض روغن ماشین ضرورت می‌یابد و باید روغن کثیف قبلی را با روغن جدید و تازه تعویض کرد.

توصیه می‌شود که روغن موتور را هر ۷۵۰۰ مایل (۱۲۰۰۰ کیلومتر) تعویض کنید. اما این مقدار، بستگی به نوع کارکرد خودرو، شرایط کار موتور و بسیاری عوامل دیگر دارد. بنابراین به طور نسبی می‌توان گفت که بهتر است روغن خودرو را هر ۷۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید. این رقم برای خودروهای قدیمی‌تر کم‌تر هم خواهد بود. یعنی بهتر است برای خودروهای قدیمی هر ۵۰۰۰ کیلومتر نسبت به تعویض روغن اقدام کنید.

افزون بر تعداد کیلومتر، در صورتی که سروصدای موتور افزایش یافت و یا آن که چراغ روغن خودرو روشن شد نیز باید برای تعویض روغن ماشین اقدام نمایید.

همان‌طور که در بالا نیز گفته شد، و البته خود شما نیز می‌دانید، مراکز تعویض روغن زیادی در سطح هر شهر وجود دارند ولی چه بهتر که خود شما این کار را انجام دهید. اگر آماده هستید در ادامه با ما همراه باشید.

وسایل و ابزارهای مورد نیاز برای تعویض روغن ماشین

برای تعویض روغن خودرو به یک سری وسیله و ابزار نیاز دارید از جمله:

 • دستکشی لاتکسی و یا پلاستیکی
 • فیلتر روغن
 • آچار فیلتر روغن
 • آچارهای اصلی
 • ظرف تخلیه روغن
 • یک قیف تمیز
 • جک
 • یک واشر برای پیچ تخلیه

به خاطر داشته باشید که باید روغن مخصوص خودروی خود را تهیه کنید. معمولاً اطلاعات نوع روغن و البته میزان آن در دفترچه خودرو وجود دارند. همچنین در خودروهای جدید معمولاً نوع روغن مورد نیاز بر روی سرپوش روغن درج شده است اما به طور معمول از روغن ۱۰W-30 استفاده می‌شود.

آموزش تعویض روغن ماشین
می‌بینید که بر روی درپوش روغن Cadillac ATS-V نوع روغن مورد نیاز آن یعنی ۵w-30 نوشته شده است.

آموزش تعویض روغن ماشین

مرحله اول: ماشین خود را روی یک سطح تخت با فضای کافی برای کار پارک کنید

باید یک سطح تخت و نه سربالایی یا سرازیری را برای پارک خودروی خود انتخاب کنید. این مکان باید به میزان کافی فضا داشته باشد که بتوانید راحت خودرو را روی جک قرار داده و با اطمینان کار خود را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که باید برای تعویض روغن خودرو زمانی اقدام کنید که موتور خودرو خنک شده باشد و البته نه آن که کاملاً سرد شده باشد. این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که اگزوز تا مدتی پس از خاموش شدن خودرو داغ است و باید مواظب باشید که هیچ جای بدن شما با آن برخورد نکند.

مرحله دوم: یک سمت خودرو که موتور در آن وجود دارد را با جک بلند کنید

آموزش تعویض روغن ماشین
هنگام استفاده از جک حتماً نکات ایمنی را رعایت کنید.

اکثر خودروها موتورشان در قسمت جلویی است. اگر خودروی شما سدان یا هاچبک است، با استفاده از جک به صورت ایمن جلوی خودرو را بالا آورید. اما اگر خودروی شما SUV یا شاسی بلند است فکر نمی‌کنم نیازی به بالا آوردن باشد و احتمالاً فضا برای به زیر ماشین رفتن مهیا باشد.

مرحله سوم: پیچ تخلیه روغن را پیدا کنید

اکنون باید به زیر ماشین بروید و پیچ تخلیه روغن را پیدا کنید. برای آن که روغنِ قبلیِ خودرو را خالی کنید باید این پیچ باز شود. در تصویر زیر، پیچ تخلیه روغن مرسدس بنز ۴۳۰SEL مربوط به سال ۱۹۷۴ که در زیر موتور است را می‌بینید. معمولاً اندازه پیچ تخلیه از یک خودرو به خودرویی دیگر متفاوت است، اما عمدتاً با استفاده از یک آچار ۱۴ تا ۱۷ میلی متری می‌توان آن را باز  کرد.

پس از پیدا کردن پیچ تخلیه، باید تشت یا ظرفی که برای تخلیه روغن آماده کرده‌اید را در زیر پیچ قرار دهید، البته یکی دو سانتی جلوتر.

آموزش تعویض روغن ماشین
پیچ تخلیه روغن در زیر خودرو

مرحله چهارم: پیچ تخلیه را باز کنید

در این مرحله باید پیچ تخلیه روغن را باز کنید. برای این کار با استفاده از آچار مناسب پیچ را گرفته و در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید. پس از باز کردن پیچ، اجازه دهید که روغن کاملاً خالی شود. در صورتی که خودرو خیلی گرم یا داغ باشد سرعت ریختن روغن زیاد خواهد بود. اما، همانطور که در بالا نیز گفته شد، شما باید زمانی برای تعویض روغن ماشین اقدام کنید که خودرو خنک شده باشد، و البته نه آن که خیلی سرد شده باشد.

پس از چند دقیقه که روغن خودرو خالی شد و یا آن که به مرحله‌ی قطره قطره رسید، نوبت به بستن پیچ تخلیه است. اما در این مرحله باید دقت کنید که واشر پیچ تخلیه خراب نشده باشد. معمولاً با یک بار باز کردن پیچ تخلیه باید واشر را تعویض کنید. در صورتی که دیدید واشر به مخزن چسبیده و یا آن که خراب شده، واشری که در ابتدا آماده کرده بودید را جایگزین آن کرده و سپس پیچ تخلیه را ببندید.

مرحله پنجم: فیلتر روغن کهنه را با فیلتر روغن جدید تعویض کنید

محل فیلتر از هر خودرو به خودروی دیگر متفاوت است، اما در کل از قسمت بالا می‌توان به فیلتر دسترسی داشت. برای باز کردن فیلتر به مقداری فشار نیاز است، همچنین ممکن است کثیف کاری به همراه داشته باشد. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، فیلتر روغن یک جسم استوانه‌ای است و گمان می‌کنم به راحتی قابل تشخیص باشد.

آموزش تعویض روغن ماشین
فیلتر استوانه‌ای‌شکل

پس از پیدا کردن فیلتر، باید با استفاده از آچار فیلتر روغن نسبت به باز کردن آن اقدام کنید. دقت کنید که پس از باز کردن باید آن ظرف یا تشتی که در چند مرحله قبل زیر پیچ تخلیه گرفته بودید را زیر فیلتر بگیرید که روغن آن روی سطح زمین نریزد.

سپس اندکی روغن به لبه فیتلر جدید بزنید و آن را نصب کنید. گفتنی است که برای نصب فیلتر جدید نیازی نیست که آن را خیلی سفت کنید. همین که به طور معمول بسته شود کافی است. همچنین برای بستن فیلتر نیازی به استفاده از آچار هم نیست، مگر این که واقعاً شرایط طوری باشد که با استفاده از دست نتوانید این کار را انجام دهید.

مرحله ششم: روغن جدید را بریزید

مرحله ششم اصلی‌ترین مرحله برای تعویض روغن ماشین است. اکنون نوبت به آن رسیده که روغن جدید را داخل محفظه بریزید. برای این کار درپوش مخزن روغن را بردارید و با استفاده از یک قیف روغن جدید را بریزید. دقت کنید که نباید از پیچ تخلیه روغن و همچنین فیلتر روغن هیچ‌گونه ریزشی وجود داشته باشد. در صورتی که دیدید در یکی از این دو قسمت ریزش روغن وجود دارد باید حتماً نسبت به اصلاح مشکل اقدام کنید.

آموزش تعویض روغن ماشین
استفاده از قیف برای ریختن روغن جدید

همچنین برای ریختن روغن نباید بی احتیاط باشید. مقدار کمی بریزید و باقی را برای چند دقیقه بعد بگذارید. درپوش روغن را ببندید و خود را برای مرحله بعد آماده کنید.

مرحله هفتم: سطح روغن را بررسی کنید

روغن زیاد می‌تواند برای موتور مضر باشد، به همین دلیل بود که گفتیم خیلی روغن نریزید و باقی را برای چند دقیقه بعد بگذارید. در این مرحله ابتدا خودرو را برای ۳۰ ثانیه روشن کنید تا روغن مورد استفاده قرار گیرد. در این ۳۰ ثانیه هم فیلتر روغن و هم پیچ تخلیه را بررسی کنید تا مبادا روغن از آن‌ها ریزش داشته باشد.

سپس خودرو را خاموش کرده و سطح روغن را بررسی کنید. برای بررسی سطح روغن، یک میله به همراه یک حلقه قرمز یا زردرنگ در کنار موتور قرار داده شده است. بررسی سطح روغن به شما نشان می‌دهد که آیا خودرو به روغن نیاز دارد و یا آن که باید روغن اضافه را کم کنید. در صورتی که سطح روغن کم بود، باری دیگر درپوش روغن را بردارید و مقداری روغن در خودرو بریزید. در صورتی که سطح روغن زیاد بود، از طریق پیچ تخلیه مقداری روغن کم کنید.

آموزش تعویض روغن ماشین
بررسی سطح روغن خودرو

سپس پس از اطمینان حاصل کردن از مناسب بودن سطح روغن خودرو، دوباره خودرو را روشن کنید. این بار اجازه دهید یکی دو دقیقه روشن بماند. پس از این، خودرو را خاموش کرده و باز هم سطح روغن را بررسی کنید. نگاهی هم به چراغ روغن در پشت فرمان داشته باشید. اگر همه چیز مناسب بود، کار شما تمام شده است و توانسته‌اید در منزل و بدون پرداختن پول به مراکز تعویض روغن، نسبت به تعویض روغن ماشین اقدام کنید.

سخن آخر

مرحله به مرحله با آموزش تعویض روغن ماشین با شما بودیم و توضیح دادیم که چگونه می‌توانید برای تعویض روغن خودرو در منزل اقدام کنید. به خاطر داشته باشید که تعویض روغن کاری ست که ممکن است با کثیف کاری همراه باشد. بنابراین علاوه بر آن که مکان‌تان باید تخت و دارای فضای مناسب باشد باید مکانی باشد که امکان شستشوی راحت آن نیز وجود داشته باشد. همچنین در طی کار حتماً دستکش به دست داشته باشید.

در آخر آن که اگر به هر دلیلی امکان تعویض روغن خودرو توسط شما فراهم نبود می‌توانید از خدمات تعویض روغن در محل استادکار بهره ببرید. کافی ست سفارش‌تان را از طریق سایت یا اپلیکیشن استادکار ثبت کنید تا متخصص تعویض روغن در زمان دلخواه شما با حضور در محل‌تان نسبت به تعویض روغن خودرو اقدام نماید.

تعویض روغن انواع خودرو های ایرانی و خارجی تعویض روغن گیربکس روغن دنده و روغن ترمز در منزل و محل کار

تعویض روغن در محل

 • تعویض روغن خودروهای ایرانی و خارجی
 • تعویض صافی بنزین
 • تعویض فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
 • تعویض روغن گیربکس، واسکازین، تعویض روغن ترمز، ریختن ضد یخ و شیشه شور
دریافت این خدمت از استادکار

آرش شمسی
آرش شمسی رسما یک نویسنده و فیلسوف تمام عیاره. او در حوزه فلسفه مطالعات عمیقی داشته و تونسته در این زمینه کتاب نیز چاپ و منتشر کنه. آرش بیشتر فراغتش رو به مطالعه کتاب و یادگیری مفاهیم دیجیتال مارکتینگ اختصاص میده. یکی از تخصص‌های پنهان آرش، تعمیر وسایل منزل و تاسیساتی است. این استعداد آرش در استادکار کشف شد و تونستیم از آرش کمک بگیریم و کمک کنیم تا شما هم وسایل منزلتون رو به راحتی بشناسید، نگهداری کنید و یا به خوبی تعمیر کنید. آرش خیلی موسیقی گوش میده و اتفاقا به همه سبک موسیقی آشنایی داره اما طرفدار سرسخت بلک متال هست. مطالب آرش نثر خاصی دارند که پیشنهاد میکنیم حتما اونها رو مطالعه کنید و از دست ندید.