تشخیص عیب ماشین با رنگ دود اگزوز

0

بدن انسان در اغلب موارد اگر با بیماری مواجه شده باشد، خود انسان از طریق یک سری علائم آگاه می‌شود که بدن‌اش مشکلی دارد و اختلالی در آن به وجود آمده است. برای خودرو و هر سیستم دیگر نیز این قضیه برقرار است. خودرو نیز اگر به طور کامل سالم نباشد و ایراد یا ایردهایی در یک یا چند قسمت از آن به وجود آمده باشند صاحب خودرو از طریق یک سری علائم می‌فهمد که خودرو مثل همیشه نیست و مشکلی در آن به وجود آمده است. یکی از علائمی که نشان از بروز مشکل یا مشکلاتی در خودرو دارد تغییر دود اگزوز است. در واقع دودی که از اگزوز یک خودروی سالم بیرون می‌آید بی رنگ است، اما اگر در شرایطی این دود سفید، آبی و یا سیاه شود بایستی وضعیت خودرو را مورد بررسی قرار داد چرا که احتمالاً مشکلی در آن به وجود آمده است. در همین راستا، این نوشتار بر روی تشخیص عیب ماشین با رنگ دود اگزوز تمرکز دارد. در ادامه خواهیم گفت که هر یک از رنگ‌های دود اگزوز می‌توانند نشان از چه مشکلی در خودرو داشته باشند. پس در صورتی که به دنبال یادگیری تشخیص عیب ماشین با رنگ دود اگزوز هستید با ما تا انتهای این نوشتار همراه باشید.

تشخیص عیب ماشین با رنگ دود اگزوز : دود سفید

تشخیص عیب ماشین با رنگ دود اگزوز
خروج دود سفید از اگزوز

البته اگر در فصل زمستان و در اول صبح خودرو را روشن کنید، احتمالاً شاهد خروج دود سفید از اگزوز خواهید بود. این امر به دلیل آن است که در فصل زمستان هوای بیرون از خودرو سرد است و هوای داخل خودرو گرم و دود در واقع در حین خروج تبدیل به قطرات آب می‌شود و بدیهی است که در این وضعیت دود خروجی اگزوز سفید باشد. اما اگر چند دقیقه گذشت و موتور کاملاً گرم شد و باز هم دیدید که دود خروجی از اگزوز سفید است و در کل اگر در سایر فصول سال نیز شاهد سفید بودن دود خروجی از اگزوز بودید، احتمالاً خودرو مشکلی دارد. عمده‌ترین مشکلی که موجب خروج دود سفید از اگزوز می‌شود قاطی شدن آب و روغن است که این مشکل نیز عمدتاً ناشی از خرابی واشر سرسیلندر است.

ترک خوردگی سیلندر نیز می‌تواند علتی برای سفید بودن دود اگزوز باشد. بنابراین اگر به غیر از صبح‌های زمستانی شاهد سفید بودن دود اگزوز بودید باید در اولین فرصت خودرو را جهت بررسی و عیب یابی ماشین  به متخصص بسپارید.

تشخیص عیب ماشین با رنگ دود اگزوز : دود آبی

تشخیص عیب ماشین با رنگ دود اگزوز
خروج دود آبی از اگزوز

اگر دودی که از اگزوز خارج می‌شود آبی رنگ باشد باید برای عیب یابی و رفع عیب خودرو به صورت جدی‌تر اقدام شود، چرا که در اکثر مواقع خارج شدن دود آبی از اگزوز نشان از مشکل جدی‌تر و پرخرج‌تری نسبت به وضعیت خارج شدن دود سفید دارد.

دود آبی در اغلب موارد نشانه‌ای از روغن سوزی در خودرو است. منظور از روغن سوزی این است که روغن خودرو وارد محفظه‌ی احتراق شده است. این روغن سوزی یا می‌تواند به صورت موقتی رخ دهد و یا آن که فرآیندی همیشگی باشد که در صورت دوم نیاز به اقدامی جدی دارد.

روغن سوزی موقتی عمدتاً به سبب مشکلی در شیر سوپاپ به وجود می‌آید. توضیح آن که شیر سوپاپ وسیله‌ای است که وظیفه‌ی آن جلوگیری از ورود روغن از سمت سوپاپ‌ها به محفظه احتراق است و در صورتی که به درستی کار نکند به هنگام بالا بودن دور موتور یا پر گاز بودن خودرو روغن از سوپاپ به محفظه احتراق آمده و از اگزوز نیز دود آبی خارج می‌شود.

اما روغن سوزی دائمی ناشی از پیستون، رینگ و یا سیلندر است. در چنین وضعیتی چه دور موتور بالا باشد و چه نه، دودی که از اگزوز خارج می‌شود آبی رنگ است.

در کل به محض مواجه شدن با خروج دود آبی رنگ از اگزوز باید خودرو را به دست متخصص سپرد تا ایراد اصلی توسط او تشخیص داده شود.

تشخیص عیب ماشین با رنگ دود اگزوز : دود سیاه

تشخیص عیب ماشین با رنگ دود اگزوز
خروج دود سیاه از اگزوز

خروج دود سیاه از اگزوز می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت‌های متعددی باشد. یکی از این وضعیت‌ها مصرف بیش از حد سوخت توسط خودرو است. دومین وضعیت کثیف بودن فیلتر هوا است. سایر وضعیت‌هایی که می‌توانند موجب خروج دود تیره یا سیاه از اگزوز شوند موارد زیر هستند:

  • خام سوختن بنزین
  • فرسوده شدن شمع‌ها
  • ریتارد زیاد موتور
  • مناسب نبودن درصد ترکیب سوخت و هوا (در شرایطی که یا سوخت زیاد باشد و یا هوا بیش از اندازه باشد، از ترکیب این دو، دود تیره تولید می‌شود)

در کل در اغلب موارد سیاه بودن دود اگزوز همراه است با افزایش مصرف سوخت که در حداقلِ ماجرا موجب افزایش هزینه‌ها می‌شود. بنابراین خروج دود سیاه از اگزوز را نیز نباید نادیده گرفت، بلکه باید در اولین فرصت خودرو را جهت بررسی به دست متخصص سپرد.

سخن آخر

این نکته را در ذهن داشته باشید که در اکثر قریب به اتفاق موارد، غیر عادی بودن رنگ اگزوز نشان از وجود یک یا چند مشکل در خودرو دارد و لذا باید به محض مشاهده کردن تغییری در رنگ و غلظت دود خروجی اگزوز نسبت به عیب یابی خودرو و رفع عیب اقدام شود.

در صورتی که از خودروی شما دود بی رنگ خارج نمی‌شود، می‌توانید از طریق استادکار سفارش‌تان برای تعمیر خودرو را ثبت کنید تا متخصص در زمان دلخواه شما با حضور در محل‌تان نسبت به عیب یابی  و رفع عیب خودرو اقدام کند.

تعویض روغن انواع خودرو های ایرانی و خارجی تعویض روغن گیربکس روغن دنده و روغن ترمز در منزل و محل کار

تعویض روغن در محل

  • تعویض روغن خودروهای ایرانی و خارجی
  • تعویض صافی بنزین
  • تعویض فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر کابین
  • تعویض روغن گیربکس، واسکازین، تعویض روغن ترمز، ریختن ضد یخ و شیشه شور
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =