دیاگ خودرو چیست؟ چه کاری انجام می‌دهد؟

0

دیاگ خودرو چیست؟ این پرسش تا انتهای این نوشتار محور اصلی صحبت‌های ما خواهد بود. در ادامه در مورد چیستی دیاگ خودرو و موارد مربوط به آن توضیح خواهیم داد.

مقدمه‌ای در ارتباط با دیاگ خودرو

سال‌ها پیش بود که برای تشخیص یک ایراد در خودرو، تعمیرکار می‌بایست کاملاً موتور و در کل قسمت فنی خودرو را زیر و رو می‌کرد و یک به یک آن‌ها را می‌سنجید تا دست آخر متوجه می‌شد که آیا در خودرو ایرادی فنی وجود دارد یا نه و اگر وجود دارد مربوط به کدام قسمت است. اما مدتی است که  به واسطه‌ی دستگاه دیاگ و البته کامپیوتری که در خودروها قرار داده شد، موسوم به ECU، دیگر برای تشخیص ایراد خودرو یا به قول معروف عیب یابی خودرو ضرورتی برای زیر و رو کردن قسمت فنی خودرو نیست، چرا که کلیت عمکرد خودرو و البته ایرادهای به وجود آمده در هر قسمت خودرو در کامپیوتر آن ثبت و ضبط می‌شود و به واسطه‌ی دستگاه دیاگ می‌توان ایراد را پیدا کرده و سپس با یافتن آن نسبت به رفع ایراد اقدام نمود.

با این مقدمه، راه برای آن که به توضیح دیاگ خودرو بپردازیم هموارتر شده است.

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

دیاگ خودرو چیست؟

به عیب یابی خودرو از طریق کامپیوتر و سیستم‌های دیاگ یا اصطلاحاً دستگاه‌های دیاگ، دیاگ خودرو گفته می‌شود. کلیت کار دستگاه دیاگ خودرو به طور ساده به این صورت است که هر مشکلی که در خودرو به وجود آید یک کد خطا یا ارور مربوط به آن مشکل در کامپیوتر خودرو درج می‌شود. حال دستگاه دیاگ با متصل شدن به خودرو می‌تواند ارورها یا کدهای خطایی که در کامپیوتر خودرو ثبت شده‌اند را بخواند و اطلاع دهد که دقیقاً در خودرو چه مشکلی به وجود آمده است.

از این رو می‌توان گفت که دستگاه دیاگ در واقع یک کدخوان است. یعنی در واقع دستگاه دیاگ کار خاصی انجام نمی‌دهد جز خواندن و شناسایی کدهای خطایی که در کامپیوتر خودرو ثبت شده‌اند.

بیشتر بدانید پس از روشن شدن چراغ اخطار بنزین چند کیلومتر می توانید رانندگی کنید؟

دستگاه‌های دیاگ را اگر بخواهیم از لحاظ عملکرد تقسیم ‌کنیم می‌توانیم بگوییم که در واقع ۲ نوع دستگاه دیاگ وجود دارد. یک نوع آن که البته حرفه‌ای‌تر و دقیق‌تر است دستگاهی ست عالی و دقیق که به کامپیوتر متصل می‌شود و عمدتاً توسط شرکت‌هایی که ارائه‌دهنده‌ی خدمات کارشناسی فنی خودرو هستند، مانند استادکار، مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع دیگر که البته بسیار قیمت‌شان پایین‌تر از نوع اول است به خودرو متصل می‌شوند ولی اطلاعات  را از طریق  اپلیکیشن تشخیص عیب خودرو که آن را می‌توان روی دستگاه اندرویدی نصب کرد به نمایش درمی‌آورند.

اما در کل زمانی که یک تعمیرکار یا یک شرکت کارشناسی فنی خودرو دم از دستگاه دیاگ می‌زند مقصود همان دستگاه دیاگ نوع اول است.

اتصال دستگاه دیاگ به خودرو از طریق کابل صورت گرفته و اطلاعات کامپیوتر خودرو در واقع به واسطه‌ی همین کابل به دستگاه دیاگ یا به عبارت بهتر به اینترفیس دستگاه دیاگ منتقل می‌شود. این اینترفیس نیز با اتصال به لپتاپ، اطلاعات گرفته شده را به لپتاپ منتقل می‌کند و متخصص با خواندن اطلاعاتی که در لپتاپ به نمایش درآمده‌اند می‌تواند دریابد که وضعیت خودرو از چه قرار است.

دیاگ خودرو
متخصص در حال استفاده از دستگاه دیاگ و لپ‌تاپ

مزایای دیاگ خودرو چه مواردی هستند؟

در بالا گفته شد که دیاگ خودرو به معنی عیب یابی خودرو است و بنابراین با انجام دیاگ خودرو می‌توان از ایرادهای به وجود آمده در خودرو مطلع شد. البته تمامی دستگاه‌های دیاگ خودرو مانند هم نیستند و برخی بهتر می‌توانند کدهای خطا  را بخوانند. اما در کل مواردی مانند موارد زیر از طریق دستگاه دیاگ قابل دریافت هستند:

 • ایرادهای برقی خودرو
 • ایرادهای مربوط به سنسورهای خودرو (از جمله سنسور ABS، سنسور اکسیژن و یا سنسور کاتالیزور)
 • موارد مربوط به باتری
 • فشار روغن گیرباکس
 • و …

بدیهی است که هر اندازه که خودرو پیشرفته‌تر باشد و از امکانات بیش‌تری برخوردار باشد از طریق دیاگ خودرو اطلاعات بیش‌تری می‌توان از  خودرو دریافت کرد.  نکته‌ای دیگر که وجود دارد این است که از طریق دیاگ خودرو علاوه بر ایرادهای به وجود آمده در خودرو، می‌توان به میزان کارکرد واقعی خودرو نیز دست یافت. احتمالاً می‌دانید که برخی فروشنده‌ها، یا بهتر است بگوییم برخی دلالان، برای بالا بردن قیمت خودروی دست دوم فروشی خود میزان کارکرد خودرو را دستکاری می‌کنند و آن را کم‌تر از آن چه که هست نشان می‌دهند.

اما این حقه و نیرنگ آن‌ها از طریق دستگاه دیاگ قابل تشخیص است. به همین دلیل است که در کارشناسی فنی خودرو و کارشناسی قیمت خودرو عمدتاً از دستگاه دیاگ استفاده می‌شود. با دیاگ خودرو دقیقاً می‌توان دریافت که خودرو چند کیلومتر کار کرده است و اگر این مقدار با مقداری که در بالای کیلومترشمار نشان داده می‌شود تفاوت داشته باشد به معنای آن است که فروشنده عمداً این مقدار را دست‌کاری کرده است.

سخن آخر

دیاگ خودرو چیست؟ پرسشی بود که در این نوشتار بر روی آن تمرکز داشتیم  و سعی کردیم که مختصر و مفید به پاسخ آن بپردازیم. امید است که توانسته باشیم پاسخی قابل فهم به آن بدهیم.

پیش از آن که بحث را به پایان ببریم ذکر این نکته خالی از فایده نیست که عملیات دیاگ خودرو و استفاده از دستگاه دیاگ کاری ساده نیست، لااقل همیشه کاری ساده نیست، بلکه گاه پیش می‌آید که کدها یکسان هستند و بایستی متخصص تشخیص دهد که این کد چه دلیلی دارد و دالِ بر کدام مشکل است. بنابراین این گونه نیست که به صرف خرید دستگاه دیاگ در منزل بدون تخصص لازم بتوان به تنهایی اقدام به عیب یابی خودرو نمود. برای این کار می‌توانید از خدمات کارشناسی فنی خودرو استادکار بهره ببرید. در استادکار هر یک از خودروهای تولیدکننده‌های مختلف، از ایران خودرو و سایپا گرفته تا بهمن و کرمان موتور توسط متخصص و با استفاده از به‌روزترین دستگاه‌ها کارشناسی می‌شوند.

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

 • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
 • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
 • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
 • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =