تصور کنید در جاده‌ای به سمت شمال رهسپار هستید و در میان راه برای لحظه‌ای توقف می‌کنید و ناگهان متوجه می‎شوید که دمای آب رادیاتور ماشین به‌ شدت زیاد شده است. زمانی که قبل از رانندگی‌های طولانی از سالم بودن فشنگی آب رادیاتور خود اطمینان نداشته باشید و از طرفی ندانید علائم خرابی فشنگی آب چیست، قطعاً به‌عنوان فردی که دائم با ماشین در حال رانندگی هستید به مشکل بر خواهید خورد. در این مقاله قصد داریم تا با جای فشنگی آب و همچنین نحوه تعویض فشنگی آب آشنا شویم و یاد بگیریم که چطور قبل از هر سفر تست فشنگی آب را انجام دهیم؛ با استادکار همراه باشید.

فشنگی آب چیست؟

آب رادیاتور ماشین شما وظیفه خنک کردن موتور را بر عهده دارد و عملکرد آن به این صورت است که با رد شدن از منافذ موجود در سیلندر، گرمای داخل ماشین را به خود جذب می‌کند و موجب خنک شدن آن می‌گردد. قطعه‌ای که درست در کنار ترموستات قرار گرفته و وظیفه سنجش دمای آب ماشین شما را بر عهده دارد، فشنگی آب رادیاتور نام دارد که در گذشته به آن شمع آب گفته می‌شد. جای فشنگی آب درست در مسیر مایع خنک‌کننده آب رادیاتور قرار دارد و دمای آب در هر لحظه توسط این حس‌گر کنترل می‌شود.

قطعه‌ای که وظیفه سنجش دمای آب ماشین شما را بر عهده دارد، فشنگی آب نام دارد
قطعه‌ای که وظیفه سنجش دمای آب ماشین شما را بر عهده دارد، فشنگی آب نام دارد

نحوه عملکرد فشنگی آب رادیاتور چگونه است

فشنگی آب رادیاتور درواقع با مقاومت معکوس در برابر دمای آب موجب تعادل دما در موتور می‌شود. زمانی که دمای پیرامون آن کاهش یابد مقاومت آن بیشتر می‌شود و با افزایش دما مقاومت آن کاهش پیدا می‌کند و در دمای حدود ۹۷ درجه از خود هیچ مقاومتی نشان نداده و موجب راه‌اندازی فن ماشین می‌گردد. تمام این اطلاعات از طریق جریانات فشنگی آب به آمپر منتقل شده و به راننده اطلاع می‌دهد که ماشین داغ کرده است و فن در حال خنک‌سازی است. درواقع این حس‌گر بر اساس میزان مقاومت خود، ولتاژی را به ECU ماشین منتقل می‌کند که بیانگر دمایی خاص است. در این هنگام ECU نیز تشخیص می‌دهد تا در چه زمانی فن تند و کند ماشین شروع به فعالیت کند.

بیشتر بدانید علائم سوختن واشر سرسیلندر پراید

با انتقال دما از فشنگی آب به نمایشگر ماشین این اطلاعات در نمایشگر آمپر ماشین نشان داده می‌شود.
با انتقال دما از فشنگی آب به نمایشگر ماشین این اطلاعات در نمایشگر آمپر ماشین نشان داده می‌شود.

در هر ماشین چند فشنگی آب وجود دارد

در این مورد باید بدانید که تعداد فشنگی آب در ماشین‌های مختلف، متفاوت است. برخی از ماشین‌ها مثل سمند و پژو جی‌ال‌ایکس و پژو پارس سه عدد حس‌گر فشنگی آب وجود دارد که هر کدام از آن‌ها نیز رنگی جداگانه دارد. فشنگی آب قهوه‌ای به‌منظور راه‌اندازی فن، رنگ سبز در جهت اطلاع دادن دما به ECU و رنگ آبی مربوط به نمایشگر پشت آمپر است.

در خودرو پراید دو عدد حس‌گر برای کنترل دمای آب رادیاتور وجود دارد که یکی از آن‌ها برای انتقال دما به ECU و دیگری مربوط به نمایشگر پشت آمپر است.

در ماشین‌های پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۷ نیز یک حس‌گر دمای آب وجود دارد و همه کنترل‌ها توسط سیستمی به نام BSI کنترل می‌شود و کنترل کننده‌هایی در این ماشین‌ها وجود دارد که اطلاعات را به تمام قسمت‌ها منتقل می‌کند و برای همین هم این ماشین‌ها نیازی به حس‌گر بیشتر ندارند.

بیشتر بدانید راهنمای تصویری نصب دزدگیر ماشین

تعداد فشنگی آب در ماشین‌های مختلف، متفاوت است.
تعداد فشنگی آب در ماشین‌های مختلف، متفاوت است.

علائم خرابی فشنگی آب

خراب شدن فشنگی خودرو علائم متفاوتی دارد که باید از طریق مشاهده مشکلات زیر اقدام به تست فشنگی آب نمایید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

  • زمانی که متوجه شدید دمای آب نمایش داده نمی‌شود
  • در زمان بررسی کردن آمپر با دیاگ عدد متفاوتی نسبت به عدد مشخص شده در نمایشگر نشان داده می‌شود
  • مصرف خودروی شما افزایش پیدا کرده است و از آن دود بلند می‌شود
  • خودرو مخصوصاً در هوای سرد، به راحتی روشن نمی‌شود
  • خودرو داغ می‌کند و فن دیر روشن می‌شود

به‌علاوه زمانی که سوکت فشنگی آب سولفاته شده باشد و یا میزان آب رادیاتور موجود در ماشین کم شود و از طرفی سیستم خنک‌کننده هواگیری شده باشد، دمای آمپر درست نمایش داده نمی‌شود.

به علاوه از دیگر علائم خرابی فشنگی آب علت یک‌سره کار کردن فن ماشین و نیز جدا شدن سوکت فشنگی است که معمولاً به دلیل جوش آوردن ماشین اتفاق می‌افتد.

داغ کردن مکرر ماشین یکی از علائم خرابی فشنگی آب است
داغ کردن مکرر ماشین یکی از علائم خرابی فشنگی آب است

دلایل خرابی فشنگی آب

فشنگی آب ممکن است به دلایل متفاوتی خراب شود. سوختن فشنگی و بروز اختلالاتی همانند قطع شدن اتصالات و سیم‌ها، همچنین ایجاد رسوب و زنگ زدگی بر روی حس‌گر و یا قطع سوکت و عدم برقراری برق می‌تواند موجب از کار افتادن عملکرد فشنگی آب شود.

نحوه تعویض فشنگی آب

قبل از هر چیز و زمانی که علائم خرابی فشنگی آب را مشاهده کردید، باید بدانید که در هنگام تعویض فشنگی آب ماشین باید سرد باشد. این فشنگی‌ها معمولاً پشت سر سیلندر و سمتی که باتری ماشین قرار گرفته، واقع شده‌اند. برای تعویض باید ابتدا خرطومی هواکش را باز کرده و باتری را جدا کنید. سپس سوکت‌های فشنگی را جدا نموده و به ‌وسیله آچار فشنگی را باز کنید و فشنگی جدید را جایگزین نمایید.

تعویض فشنگی آب بهتر است توسط یک فرد کارشناس انجام شود.
تعویض فشنگی آب بهتر است توسط یک فرد کارشناس انجام شود.

کلام آخر

برای اینکه در سفرهای طولانی کمتر با مشکلات ماشین روبرو شوید، سعی کنید حتماً از سالم بودن قطعات و درست کار کردن همه قسمت‌های ماشین خود مطمئن شوید. به یاد داشته باشید که حتماً آمپر ماشین و میزان آب رادیاتور را بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه مشکلی می‌توانید از کارشناسان استادکار کمک بگیرید.

خدمات مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

مکانیکی سیار و تعمیر خودرو در محل

  • تعمیر تخصصی خودرو در محل توسط مکانیک سیار
  • خدمات تخصصی مکانیکی، باطری سازی و تعمیرگاه سیار خودرو
  • تعمیرات اتومبیل ایرانی و وارداتی
  • دیاک و تعمیر موتور خودرو، تعمیر گیربکس، دیفرانسیل و جعبه دنده
دریافت این خدمت از استادکار

مژده عاشوری
مژده شرف عاشوری مترجمِ ورزشکار تیم استادکاره! مژده لیسانسش رو مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانسش رو فیزیولوژی ورزش خونده. مژده به نوشتن و در کنارش به فتوشاپ و ادیت عکس و ویدئو علاقه داره. مژده عاشوری به کارهای هنری علاقه داره و معمولا بخش عمده ای از زمانش رو به درست کردن کاردستی و کارهای هنری اختصاص میده. مژده در مورد کارهای هنریش میگه: «من دوست دارم همه چیز رو با خلاقیت و فکر خودم درست کنم و از کپی برداری متنفرم» مژده یکی از نویسندگان توانمند استادکار هست که میتونه در موضوعات مختلفی مثل دکوراسیون، مد و زیبایی، تغذیه و ورزش و هر موضوعی که براش جذابیت داشته باشه نویسندگی کنه. خودش میگه که: «من همیشه تنوع در نویسندگی رو بیشتر از تمرکز در یک موضوع خاص دوست دارم» مژده عاشوری یکی از طرفداران اصلی مثبت اندیشیه و کتابهای متعددی در زمینه کنترل ذهن، نیروی اراده و رازهای موفقیت مطالعه کرده. او به شدت به مثبت بودن اعتقاد داره و فکر میکنه اگر هر انسانی آرزوهاش رو دنبال کنه و در این مسیر خوش بین باشه و بخواد که پیشرفت بکنه، حتما میتونه. پیشنهاد میکنیم که مطالب مژده رو از دست ندین.