چه زمانی باید برای تعویض لاستیک خودرو اقدام کنیم؟

0

برخی از قطعات خودرو باید هر چند وقت یک بار تعویض شوند. لاسیتک یکی از این قطعات است. اما موضوع مهمی که در ارتباط با تعویض لاستیک خودرو وجود دارد این است که چه زمانی باید برای آن اقدام کرد؟

این نوشتار بر روی زمان تعویض لاستیک خودرو تمرکز دارد. در ادامه خواهیم گفت که از روی چه نشانه‌هایی و در کل با استفاده از چه روش‌هایی می‌توانید بفهمید که باید لاستیک خودرو را تعویض کنید.

تعویض لاستیک خودرو

۱- به هم‌سطح‌شدن خط آج با سطح لاستیک توجه کنید

چه زمانی باید برای تعویض لاستیک خودرو اقدام کنیم؟
برآمدگی شیار خودرو نشان از خراب‌شدن لاستیک دارد.

همان‌طور که در تصویر می‌بینید لاستیک دارای آج‌هایی است که در میان آن‌ها خط‌هایی وجود دارند. اگر میان این خط‌ها برآمدگی به وجود آمده باشد و اوضاع طوری شده باشد که خط آج با خود تایر هم‌سطح شده باشد، به معنای آن است که باید هرچه زودتر برای تعویض لاستیک ماشین اقدام کنید.

پس اولین نکته‌ای که باید برای زمان تعویض لاستیک خودرو بدانید این است که هر زمان که لاستیک فرسوده شد این خطوط آج با سطح لاستیک هم‌سطح می‌شوند و باید لاستیک خودرو را تعویض کنید.

۲- از عمق‌سنج آج استفاده کنید

چه زمانی باید برای تعویض لاستیک خودرو اقدام کنیم؟
نمونه‌ای از ابزار عمق‌سنج آج

دستگاه‌های کوچکی وجود دارند که اصطلاحاً آن‌ها را عمق‌سنج آج می‌نامند. این دستگاه یکی از دقیق‌ترین ابزارها برای بررسی وضعیت لاستیک است و با استفاده از آن می‌توانید به‌خوبی بفهمید که آیا زمان آن رسیده که تایر ماشین را تعویض کنید یا خیر.

برای استفاده از این ابزار، میله‌ی آن را روی شیار مرکزی تایر قرار دهید. پس از قرار دادن اندازه‌ی عمق شیار را یادداشت کنید. این کار را روی همان شیار اما در فواصل مختلف انجام دهید و هر بار اندازه‌ی عمق شیار را یادداشت کنید. سپس میانگین بگیرید. اگر میانگین ارقام، کمتر از ۰٫۱۶ سانتی‌متر یا ۱٫۶ میلی‌متر بود باید لاستیک را تعویض کنید.

قبل از استفاده از عمق‌سنج، مطمئن شوید که اندازه‌ی عمق میله برای یک سطح صاف، «صفر» است و سپس اقدام به اندازه‌گیری عمق شیار مرکزی کنید.

۳- هرگونه برآمدگی در کناره‌ی لاستیک را بررسی کنید

چه زمانی باید برای تعویض لاستیک خودرو اقدام کنیم؟
وجود هر گونه برآمدگی و تاول در کناره‌های لاستیک نیز می‌تواند نشانه‌ای از ناسالم‌بودن لاستیک باشد.

هنگامی که خودرو حالت پارک‌شده دارد، می‌توانید به قسمت کناری لاستیک توجه کنید. اگر برآمدگی یا تاول در آن قسمت وجود داشت به معنای آن است که باید هرچه زودتر برای تعویض لاستیک خودرو اقدام کنید.

این مورد می‌تواند در اثر رانندگی روی سطوح ناصاف، افتادن ماشین در گودال‌های نسبتاً عمیق و یا رانندگی با تایرهای کم‌باد به وجود آمده باشد. چیزی که در این وضعیت مهم است این است که نباید با چنین تایری که قسمت کناری آن باد کرده رانندگی کنید  چرا که احتمال ترکیدن تایر وجود دارد.

۴- به لرزش فرمان دقت کنید

چه زمانی باید برای تعویض لاستیک خودرو اقدام کنیم؟
لرزش‌های فرمان را جدی بگیرید، خصوصاً در سرعت‌های بالا.

اگر وضعیت لاستیک‌ها نامناسب باشد ممکن است به هنگام رانندگی، لرزش فرمان را احساس کنید. اگر با افزایش سرعت، شدت لرزش نیز بیش‌تر شود و همچنین متوقف نشود احتمالاً این مورد می‌تواند نشانه‌ای از لاستیک‌های خراب باشد و بنابراین باید با بررسی بیش‌تر اقدام به تعویض لاستیک ماشین کنید.

منظور از بررسی بیش‌تر این است که آج‌های تایرها را بررسی کنید و همچنین ببینید آیا در قسمت‌های کناری لاستیک‌ها برآمدگی وجود دارد یا نه. اگر هیچ مشکلی در آج‌ها و شیارها و قسمت کناری لاستیک‌ها وجود نداشته باشد احتمالاً لاستیک‌ها مشکلی ندارند و فقط به بالانس نیاز دارند.

۵- هر ۶ سال یک بار لاستیک‌ها را تعویض کنید

باید هر ۶ سال یک بار اقدام به تعویض لاستیک‌ها کنید. یعنی اگر ۶ سال از تولید لاستیک‌ها گذشته بود (و نه از زمان به کار گرفتن آن‌ها)، دیگر نباید از آن‌ها استفاده کنید. اگر نمی‌دانید که لاستیک‌ها در چه سالی تولید شده‌اند می‌توانید دیواره کناری لاستیک را بررسی کنید. معمولاً یک عدد ۴ رقمی در آن قسمت‌ها وجود دارد که دو رقم آخر نشان‌دهنده‌ی سال تولید لاستیک هستند.

اگر نتوانستید بفهمید که لاستیک چه سالی تولید شده و شک دارید که ۶ سال از زمان تولید آن گذشته، بهتر است احتیاط کرده و لاستیک را تعویض کنید.

توصیه‌ی دیگری که در ارتباط با زمان تعویض‌کردن لاستیک‌های خودرو وجود دارد این است که هر ۵۰ هزار کیلومتر به فکر تعویض آن‌ها باشید.

سخن آخر

فارغ از آن‌چه که در بالا گفته شد، بهترین روش برای فهمیدن وضعیت لاستیک این است که لاستیک را به متخصص نشان دهید. او بهتر از هر کس و هر ابزاری می‌تواند بفهمد که آیا لاستیک باید عوض شود و یا آن که هنوز هم می‌توان از آن استفاده کرد.

برای کسب اطمینان از این امر می‌توانید از خدمات چکاب خودرو در محل استادکار بهره ببرید. کافی ست که از طریق سایت یا اپلیکیشن سفارش‌تان را برای بررسی وضعیت خودرو ثبت کنید تا متخصص در زمان دلخواه شما در محل‌تان حضور پیدا کرده و اقدام به بررسی وضعیت تایرهای خودرو نماید.

منابع:

wikihow
michelinman

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 5 =