دلایل خاموش شدن موتور خودرو در حالت های مختلف

21

هیچ چیز به اندازه خاموش شدن موتور خودرو در حال رانندگی و یا ترافیک نمی‌تواند ضربان قلب یک راننده را بالا ببرد. چرا چنین چیزی اتفاق می‌افتد؟ و اگر با خاموش شدن موتور خودرو در حالات مختلفی مواجه شوید، چه کاری باید انجام دهید؟ در ادامه مطلب با وبلاگ استادکار همراه باشید تا با دلایل خاموش شدن موتور خودرو در شرایط مختلف آشنا شوید.

دلایل خاموش شدن موتور خودرو

مانند هر ساختار مکانیکی دیگر، یک اتومبیل نیز به دلیل مشکلاتی که در یک یا چند مؤلفه وجود دارد، ممکن است دچار اختلال شود. یکی از این مشکلات همان خاموش شدن موتور خودرو است. همان‌طور که می‌دانید، دلایل خاموش شدن موتور خودرو بسیار متفاوت هستند و که اصلی‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

موتور خودرو می تواند در شرایط و حالات مختلفی از حرکت باز ایستد که از جمله مهم ترین دلایل آن می توانیم به اتمام سوخت، اختلال در دینام خودرو، اختلال در سوئیچ اشتعال و سنسورهای خراب اشاره نماییم.
موتور خودرو می تواند در شرایط و حالات مختلفی از حرکت باز ایستد که از جمله مهم ترین دلایل آن می توانیم به اتمام سوخت، اختلال در دینام خودرو، اختلال در سوئیچ اشتعال و سنسورهای خراب اشاره نماییم.

اتمام سوخت: به پایان رسیدن سوخت یکی از دلایل خاموش شدن موتور خودرو در حال حرکت است. اگر این اتفاق به طور مداوم برای شما رخ می‌دهد، بهتر است به تعمیرگاه مراجعه کنید و سوخت سنج خودروتان را مورد بررسی قرار دهید.

اختلال در آلترناتور و دینام خودرو: هنگامی که مشکلی در ارتباط با این دو قعطه مهم در خودرو وجود داشته باشد، برق رسانی به درستی صورت نمی‌گیرد و سبب خاموش شدن موتور خودرو می‌شود.

اختلال در سوئیچ اشتعال: هنگامی که سوئیج اشتعال ضعیف می‌شود، انرژی و قدرت کافی برای جرقه زنی در موتور خودرو را ندارد این کاهش قدرت باعث می شود موتور خودرو هنگام رانندگی خاموش شود.

سنسورهای خراب: اتومبیل‌های مدرن دارای رایانه هستند و سنسورهای خراب و معیوب آن می‌توانند اطلاعات نادرست را منتقل کنند.

بیشتر بدانید راهنمای سرویس سیستم گازسوز خودرو

موتور خودرو می تواند در حالت درجا از حرکت بازایستد. اشکال در فیلتر سوخت، اختلال در خطوط انتقال قدرت و پمپ سوخت معیوب می تواند از جمله علل مهم خاموش شدن موتور خودرو در حالت درجا باشد.
موتور خودرو می تواند در حالت درجا از حرکت بازایستد. اشکال در فیلتر سوخت، اختلال در خطوط انتقال قدرت و پمپ سوخت معیوب می تواند از جمله علل مهم خاموش شدن موتور خودرو در حالت درجا باشد.

علت خاموش شدن موتور خودرو در حالت درجا

خطا در خطوط انتقال قدرت

این مشکل خاص و منحصرا برای وسایل نقلیه با سیستم انتقال خودکار است که از جمله دلایل خاموش شدن موتور خودرو محسوب می‌شود. در خودروهایی با گیربکس معمولی، انتقال قدرت توسط کلاچ و دنده صورت می‌گیرد. گیربکس اتوماتیک در عوض برای انجام این کار به مبدل گشتاور مجهز است. اگر مبدل گشتاور تضعیف شده، شکسته و ترک خورده باشد و یا اینکه سطح سیال انتقال کم شده باشد، موتور در حالت درجا خاموش می‌شود.

فیلتر سوخت گرفته از دلایل خاموش شدن موتور خودرو

از دلایل خاموش شدن موتور خودرو در حالت درجا، می‌تواند وجود یک فیلتر سوخت گرفته و مسدود شده باشد. اگر موتور در سربالایی‌ها و سرپایینی‌ها خاموش شده و مجدد روشن می‌گردد، احتمال وجود این مشکل شدت می‌گیرد. شما می‌توانید با هزینه اندک، این فیلتر را تعویض نمایید و مشکل را برطرف سازید.

اختلال در پمپ سوخت و انژکتور سوخت

پمپ سوخت شکسته نمی‌تواند به درستی سوخت را از مخزن روغن به موتور منتقل کند و باعث می‌شود فشار سوخت کاهش یابد. جریان ناسازگار روغن به موتور هیچ مشکلی را در سرعت‌های بالا ایجاد نمی‌کند، اما این می‌تواند تبدیل به مشکلی بزرگ در حالت کار کردن موتور در حالت درجا و یا سرعت کم باشد. از طرف دیگر، انژکتورهای سوخت کثیف، پاشش سوخت را به طور نامنظم انجام می‎‌دهند و یا اینکه هیچ پاششی را صورت نمی‌دهند، لذا موتور در حالت بیکار خاموش خواهد شد.

سنسور جریان هوایی معیوب

این سنسور، جریان هوایی که وارد موتور می‌شود را از نظر کیفیت و کمیت تعیین می‌کند. براساس این اطلاعات، واحد کنترل موتور (ECU) نسبت به میزان ارسال روغن به موتور دستورات لازم را صادر می‌کند. سنسور جریان هوا در صورت داشتن نقص یا کثیف بودن، اطلاعات نادرستی را به کامپیوتر خودرو منتقل می‌کند که این خود علت خاموش شدن موتور خودرو در حالت درجا می‌شود.

مشکلات مربوط به سیم کشی

اگر سیم‌های موجود در سیستم سیم کشی خودرو فرسوده یا شل شده باشند، خودرو به دلیل اتصال ناپایدار به مدار احتراق، ولتاژ از دست می‌دهد. در نتیجه در حالت سرعت پایین و یا بیکار، موتور خاموش خواهد شد.

چنانچه به هنگام ترمز گرفتن خودرو، با موتور خودرو خاموش شده مواجه شده باشید، می توانید مشکل را در سیستم انتقال قدرت، انژکتورهای معیوب و سنسورهای خراب جست و جو نمایید.
چنانچه به هنگام ترمز گرفتن خودرو، با موتور خودرو خاموش شده مواجه شده باشید، می توانید مشکل را در سیستم انتقال قدرت، انژکتورهای معیوب و سنسورهای خراب جست و جو نمایید.

علت خاموش شدن ماشین هنگام ترمز

اشکال در سیستم انتقال قدرت

در اتومبیلی که دارای گیربکس اتوماتیک است، مبدل گشتاور جای آن را به کلاچ دستی می‌دهد و وظیفه انتقال نیرو را بر عهده دارد. در صورت خراب بودن مبدل گشتاور، یا اگر میزان انتقال سیال  در گیربکس کم باشد، مبدل کار خود را انجام نمی‌دهد و اتومبیل قادر به حفظ قدرت در سرعت‌های پایین نخواهد بود. نقص در این سیستم یکی از دلایل خاموش شدن موتور خودرو هنگام ترمز را پدید می‌آورد.

فشار کم سوخت، انژکتورهای سوخت کثیف یا معیوب یا پمپ سوخت شکسته

پمپ سوخت وظیفه انتقال سوخت از مخزن به موتور را بر عهده دارد. سوء عملکرد پمپ سوخت می‌تواند منجر به کم شدن فشار سوخت شود، به این معنی که جریان ناسازگار سوخت به موتور پدیدی می‌آید که این از دلایل خاموش شدن موتور خودرو است. در سرعت‌های بالا این اندازه مهم نیست، اما با سرعت کم مکث موقت در جریان سوخت برای خاموش شدن موتور کافی است. انژکتورهای سوخت وظیفه پاشش مقدار اندازه گیری شده از سوخت را دارند که در زمان مناسب توسط شمع‌های جرقه ای مشتعل می‌شوند.

سنسور اکسیژن بد یا سنسور جرم

سنسورهای اکسیژن و سنسور جریان جرمی میزان اکسیژن ورودی به سوخت را تعیین می‌کنند و به وسیله نقلیه کمک می‌نمایند تا نسبت هوا به سوخت را تنظیم کند. اگر اکسیژن بیش از حد کم یا زیاد باشد، وسیله نقلیه شما از قدرت بهینه برخوردار نخواهد بود. درست مانند فشار سوخت پایین، اتومبیل با سرعت کم به کار خود ادامه می‌دهد، اما در زمان توقف کامل، این اختلال سبب خاموش شدن موتور اتومبیل می‌شود.

دریچه EGR مسدود یا محدود

اگر دریچه EGR خودرو شما دارای گرفتگی بوده، کثیف یا معیوب شده باشد، بسته به میزان گرفتگی آن، می‌تواند باعث خاموش شدن موتور خودرو و یا اختلال در عملکرد آن شود.

سخن پایانی

همان‌طور که گفته شد، دلایل خاموش شدن موتور خودرو می‌تواند شامل موارد مختلفی شود. کافیست شما علل متفاوتی که در حالات گوناگون مطرح نموده‌ایم را به یاد بسپارید و در صورت بروز مشکل، در سریع‌ترین زمان ممکن به تعمیرگاه برای رفع و حل این مشکل مراجعه نمایید.

منابع: yourmechanic.com | carfromjapan.com

21 نظرات
 1. مهدیحسن می گوید

  با سلام و عرض ادب بنده ماشین پژو ۴۰۵ مدل ۸۴ دارم ک از لحاظ فنی خیلی سالمه منتها مدتیه ک وقتی توی ترافیک و یا پشت چراغ قرمز هستم و موتور داغ میشود خاموش میکند و تا زمانی که موتور ماشین کاملا سرد نشه روشن نمیشود اما بمحض اینکه موتور سرد شود تک استارت روشن میشود. چندتا مکانیک و باطری ساز هم نشون دادم هر کدوم یک حرف میزنن ک مثلا این قطعه خراب است بالای ۱۰ قطعه متاسفانه تعویض کردم اما مشکل برطرف نشده ‌.. آیا علت میتونه از سنسور اکسیژن باشه. چون که بوی سوخت خام از اگزوز به مشام میرسه

 2. سعید می گوید

  سلام دوست عزیز
  منم ماشینم همچین مشکلی داره از مغزی پمپ بنزین گرفته تا شمع و وایر و صافی بنزین و استپر موتور رو عوض کردم ولی نتیجه نداده .خواستم ببینم مشکل ماشین شما برطرف شده اگه برطرف شده از کدوم قطعه بوده که منم هموم قطعه رو عوض کنم

 3. افشین قدیمی می گوید

  سلام من خودرو من تیبا یک مدل نوده بعد از استارت زدن دور موتور کم میشه و ماشین خاموش میشه حتما باید گاز بدیم بعضی وقتا تو حرکت هم دور موتور کم و زیاد میشه میکانیک دیاگ زد و استیپر رو عوض کرد ولی بازم بعد از استارت اگه گاز ندم ماشین خاموش میشه

 4. رضا می گوید

  عزیزان به قطعه کویل خیلی حساس بشید موفق باشید

 5. فرشید می گوید

  دینام ماشین رو حتما بررسی نمایید. اگر ولتاژ خروجی از پشت دینام بالاتر از حد مشخص باشد مشکل از دیوید دینام و یا آفتابمت دینام می باشد.
  دینام را چک نمایید

 6. علی عباسی می گوید

  مپ سنسور خودرو را تست کنید

 7. مجی می گوید

  ماشین من هم تا پارو از رو گاز بر میدارم خاموش میکنه،البته همیشه نه ولی روزی چهار پنج بار حتمیه،خیلی از لوازمم عوض کردم درست نشد،آخری تعمیرکارا گفتن عیب از باطریه که ضعیفه،ولی ماشین درست استارت میزنه،گاهی بعد دو سه روز هم استارت زدم به خوبی زده،ایا به نظر شما ب باطری مربوط میشه؟؟؟

 8. رحیم می گوید

  سلام بیشترین دلیل خاموش شدن موقعی که ماشین داغ میشود میتواند اتصالی یک سیم باشد مثل اتصالی سیمهای پمپ بنزین. سه هفته درگیر این کاربودیم بیشترقسمتها عوض شدند. آخردیدیدم سیم پمپ بنزین اززیر موکت کف اتصالی دارد

 9. مهدی می گوید

  با سلام
  سمند مدل 84 دارم. زمانی که موتور گرم هست و یه جا اقدام به پارک و خاموش کردن خودرو کنم پس از 10 الی 20 قیقه دیگه که استارت بزنم خودرو استارت سنگین و با فشار پدال گاز روشن میشه. علت چیه ؟؟لطفا دوستان راهنمایی کنن. با تشکر

 10. مقصود می گوید

  با سلام من یه پژو پارس مدل ۸۱دارم ۸ماهه وقتی میخوام تو سرعت گیر ترمز کنم سرعت ماشین کم کنم خاموش میشه یا میرسم چراغ قرمز ماشین خاموش میشه لطفا راهنماییم کنید لوازم عوض کردم فرقی نکرده

 11. مصطفی می گوید

  سلام من ی ماشین ون دارم وقتی میخوام حرکت کنم ماشین خفه میشه میخواد خاموش بشه باید زیاد گاز بدم.پمپ سوخت و فیلتر نو انداختم

 12. مرتضی می گوید

  سلام ماشین من هنگام زدن چراغ راهنما ویا دنده عقب خاموش میشه دوستان کسی میدونه علتش چی میدونه باشه
  مرسی

 13. محمد می گوید

  سلام من یه پراید دوگانه شرکتی مدل ۹۵ دارم صبحا وقتی ماشینو روشن میکنم به محض اینکه میخواد گرم بشه بره روی گاز خاموش میشه اگه درجا باشم چندبارم خاموش میشه ولی اگه حرکت کنم یکی دوبار.وقتی هر زمان دیگه ای سرد باشه روشن کنم گرم بشه بره رو گاز خاموش نمیشه فقط صبحا مشکل از کجاست؟

 14. محمود می گوید

  من ماشینم تیبا 2 هستش. استارتش یوقتا صدای مرگ میده. استارتم نمیخوره. بعد که چن تا پشت هم اونجوری میشه استارت میخوره. موقع رانندگیم هی ماشین خاموش میکنه. مجبورم دوباره استارت بزنم. ممنون میشم راهنمایی کنید

 15. جبراییل گوزلی می گوید

  سلام بنده ماشین پرشیا مدل ۹۲ دوگانه سی ان جی دستی هستش برنامه میزن ماشین دو روز خوب کار میکنه بعد دو روز ماشین روی بنزین استارت میزنم روشن میشه بعد از ۵ثانیه باز هم خاموش میشه گاز میدم گاز نمیخوره چند مکانیکی هم بردم جواب نگرفتم لطفا میتونید راهنمایی کنی ممنونم

 16. نیایش می گوید

  با سلام .به عرض میرسانم که کسایی که گفتن ماشینمون تو راه خاموش میشه و روشن میکنیم باز اگه گاز ندیم خاموش میشه مشکل این خودروها از سنسور اکسیژن هستش و اگه عوض کردین باز این مشکل رو داشت بدونید که سنسور اکسیژن اصل نیست متاسفانه خیلی از خدا بیخبر هست که به جلاله هم قسم میخوره که قطعه اصل به شما داده ولی چون وژدان نداره قطعه غیر اص به شما تحویل میده اگه بتونید از جایی مطمان این قطعه رو اصل بگیرید مشکلتان حل میشود.میتونید قبلش که میخوایید عوض کنید مال خودش رو یه کم تمیز کنید با اسپری انژکتور بعد بزارید روش یه دور بزنید اگه یه مدت خوب شد باز این مشکل رو داشت بدونید که مشکل از سنسوره.با تشکر موفق باشید

 17. مهدی.غلامی می گوید

  سلام پژو پارس دارم همین که میام کلاچ بگیرم خاموش میکنه .یا صبحا مثل تراکتور کار میکنه

 18. باش قره می گوید

  با سلام و احترام
  متاسفانه ترجمه بعضی جاها دقیق نبوده یا اصلا ترجمه نشده.
  مثلا در قسمت سیستم انتقال قدرت

  موفق باشید باش قره

 19. مهدی می گوید

  سلام ماشین من پراید ۸۹ چند وقت درحال حرکت کوچکترین دست انداز حتی خط عابر ماشین خاموش میکنه در حالت خلاص یا دنده برق پشت آمپر هست با تک استارد روشن میشه افت موتور هم پیدا کردم استوپر و خیلی چیزای دیگه هم عوض کردم کسی دلیلش رو می دونه ممنون

 20. زاید سلامی می گوید

  باسلام وخسته نباشی بنده از جزیره قشم مزاحم میشم من آزرا مدل ۲۰۰۷ سفارش آمریکا هست من وقتی صبح ماشین روش میکنم راحت روشن وهرچی گازمیدی خاموش نمیشه ولی وقتی حرکت میکنی سرعت ۳۰تاخاموش میشه ماشین گیربکس اتمات هست این مشکل از کجاست دوست خوب

 21. محسن محمدی می گوید

  خودروها دارای پیچیدگی بسیاری هستند؛
  دوره‌های آموزش مکانیک خودرو در سطوح مختلفی برگذار می‌گردد و بهتر است آموزش خود را در آموزشگاهی با امکانات کافی طی کنید؛ آموزشگاهی مانند مجموعه دارالفنون که پس از طی کردن دوره مکانیکی خودروهای سواری داخلی، امکان ثبت نام در دوره تعمیر ماشین‌های خارجی را نیز برای شما فراهم کرده باشد.
  این دوره به صورت کار در محیط تعمیرگاهی (محیط واقعی کار) با بهترین امکانات و استفاده از خودروی زنده و استفاده از موتور خودروهای روز همچون TU5 ، EF7 ، L90 ، پراید ، تیبا ،پژو 206 ، پژو 405، پژو پارس، سمند و گیر بکس‌های اتوماتیک و با آموزش برترین اساتید آموزش Auto Mechanic فنی و حرفه ای برگذار می‌شود.
  البته همانطور که گفته شد، پس از پایان کلاس‌های مکانیک خودرو سواری درجه 2 می‌توانید در کلاس‌های درجه یک نیز شرکت کرده و تعمیر خودروهای پیشرفته‌تر را نیز بیاموزید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + دوازده =