این ۸ روش طبیعی برای پیشگیری از جوش صورت عالی‌اند

0

اگر نسبت به زیبایی صورت خود حساسیت دارید حتماً به شدت از جوش صورت یا همان آکنه بیزار هستید. جوش صورت مدتی می‌آید و قرمزی و برآمدگی ناهنجاری روی پوست ایجاد می‌کند و پس از آن که از بین می‌رود نیز تا مدت‌ها جای آن روی صورت وجود دارد. روش‌های مختلفی برای درمان جوش صورت وجود دارند اما بهترین کار این است که از جوش صورت پیشگیری شود. وقتی از جوش زدن جلوگیری به عمل آید، طبیعتاً اجباری برای تحمل قرمزی و برآمدگی جوش و پس از مدتی تحمل جای جوش نخواهد بود. این نوشتار در همین راستا بر روی روش‌های پیشگیری از جوش صورت تمرکز دارد. اگر به دنبال آن هستید که دیگر جوش نزنید تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

علل جوش صورت

برای پیشگیری از جوش صورت و همچنین درمان آن توجه به علت جوش مهم است. اما نکته اینجاست که جوش صورت یک علت مشخص ندارد بلکه در هر انسانی ممکن است علتی خاص موجب جوش زدن شده باشد. در کل از موارد زیر می‌توان به عنوان علل جوش صورت نام برد:

  • مسدود شدن منافذ پوست (شایع‌ترین علت بروز جوش صورت مسدود شدن منافذ پوست است. زمانی که منافذ پوست مسدود می‌شوند، باکتری‌ها و چربی‌ها در آن نواحی جمع شده و موجب ایجاد جوش می‌شوند.)
  • ژنتیک (ژنتیک نیز می‌تواند در بروز جوش صورت نقش داشته باشد. بنابراین اگر در خانواده‌تان سابقه آکنه وجود داشته باشد احتمال بروز اکنه در صورت شما نیز بیشتر است.)
  • هورمون‌ها (سطح استروژن و تستسترون نیز ارتباط مستقیمی با جوش صورت دارد. به همین دلیل است که در دوران بلوغ و همچنین دوران قاعدگی میزان بروز جوش بیش‌تر است.)
  • استرس (برخی مطالعات نشان از آن دارند که استرس موجب تشدید جوش صورت می‌شود.)
پیشگیری از جوش صورت
استرس در تشدید جوش صورت نقش دارد.
  • افسردگی (افسردگی نیز با اکنه ارتباط دارد و البته برعکسِ این ماجرا نیز صادق است. یعنی گاه افسردگی موجب آکنه می‌شود و گاه خود آکنه است که برای افراد افسردگی را به همراه دارد.)
  • استعمال سیگار (البته دقیقاً مشخص نیست که چه رابطه‌ای میان سیگار کشیدن و اکنه وجود دارد، اما برخی مطالعات نشان می‌دهند که سیگار وضعیت جوش را بدتر می‌کند. با وجودی که مطالعات بیش‌تری در این زمینه لازم است، اما می‌توان گفت که یکی از علل احتمالی می‌تواند کاهش اکسیژن پوست ناشی از مصرف سیگار باشد.)
  • مصرف الکل (البته الکل موجب ایجاد آکنه نمی‌شود اما با تأثیر بر روی هورمون‌های بدن می‌تواند موجب تشدید آکنه شود.)
  • رژیم غذایی (بسیاری اعتقاد دارند که برخلاف باورهای گذشته، رژیم غذایی موجب ایجاد آکنه نمی‌شود. اما به هر حال برخی غذاها مانند غذاهای فرآوری شده و شیرینی‌جات ممکن است موجب بدتر شدن جوش صورت شوند.)

در کل عوامل مختلفی می‌توانند موجب بروز جوش صورت شوند و موارد بالا فقط بخشی از این عوامل هستند. به هر صورت، به هر دلیلی که جوش در صورت شما وجود داشته باشد می‌توانید از یک یا چند مورد از راه‌های زیر برای درمان آکنه و البته پیشگیری از جوش صورت استفاده کنید.

راه‌های پیشگیری از جوش صورت

۱- پیشگیری از جوش صورت با شستشوی مرتب صورت

پیشگیری از جوش صورت
برای جلوگیری از آکنه روزی دوبار صورت خود را بشویید.

تمیز کردن صورت پایه و اساس هر نوع مراقبت از پوست است. بنابراین برای پیشگیری از جوش صورت نیز باید تمیز کردن صورت را در دستور کار قرار داد. برای این کار، یک پاک کننده غیر صابونی غیرکومدون‌زا (Non-Comedogenic) تهیه کرده و با استفاده از آن یک بار صبح و یک بار شب پوست صورت‌تان را بشویید.

به خاطر داشته باشید که هیچ نیازی به شستشوی صورت بیش از دو بار در روز نیست. مثلاً نیازی نیست هر بار که احساس کردید صورت‌تان چرب شده فوری آن را بشویید. همچنین بهتر است برای شستشوی صورت از آب ولرم استفاده کنید تا منافذ پوست‌تان باز شوند.

۲- پیشگیری از جوش صورت با شناخت نوع پوست

بسیار مهم است که نوع پوست خود را بشناسید. با شناخت از نوع پوست می‌توان انتخاب درستی از محصولات آرایشی و بهداشتی داشت. به عنوان مثال، لوسیونی که برای پوست خشک طراحی شده اگر برای پوست چرب مورد استفاده قرار گیرد احتمالاً موجب بروز آکنه در صورت خواهد شد.

۳- پیشگیری از جوش صورت با مرطوب نگه‌داشتن پوست صورت

مورد دیگری که برای جلوگیری از جوش صورت مفید است، مرطوب نگه‌داشتن پوست صورت است. اما این به معنای آن نیست که در طی روز بارها و بارها پوست‌تان را زیر آب بگیرید، بلکه مقصود این است که باید به طور مرتب از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که هر کرمی برای پوست مناسب نیست. کرم مرطوب کننده باید از نوع غیرکومدون‌زا بوده و همچنین فاقد عطر و اسانس باشد.

از آلوئه‌ورا می‌توانید برای مرطوب کردن پوست استفاده کنید.

۴- پیشگیری از جوش صورت با نوشیدن آب زیاد

پیشگیری از جوش صورت
روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.

زمانی که بدن کم آب است، پوست مجبور می‌شود برای افزایش رطوبت خود چربی بیش‌تری تولید کند و همین امر باعث بروز اکنه می‌شود. بنابراین در طی روز زیاد آب بنوشید تا بدن با کم آبی مواجه نشود و پوست مجبور نگردد که چربی زیادی تولید کند.

۵- پیشگیری از جوش صورت با کم‌تر آرایش‌کردن

ممکن است وسوسه شوید که آکنه‌های خود را به‌واسطه‌ی کرم‌پودر و در کل آرایش پنهان سازید. اما باید بدانید که در اکثر مواقع آرایش زیاد موجب بسته شدن منافذ پوست شده و در نتیجه جوش صورت شدیدتر می‌شود. سعی کنید کم آرایش کنید و هم‌چنین به هیچ عنوان از مواد آرایشی کومدون‌زا استفاده نکنید. روی کرم پودر مورد استفاده‌تان باید دو عبارت زیر یا لااقل یکی از آن‌ها درج شده باشد:

  • Oil free (فاقد چربی)
  • Non-comedogenic (غیرکومدون‌زا یا همان غیرجوش‌زا)

۶- پیشگیری از آکنه با بهبود رژیم غذایی

آن‌چه که می‌خورید بر روی کل بدن شما تأثیر می‌گذارد و البته پوست نیز از این قاعده مستثنی نیست. یک بررسی در آکادمی پوست آمریکا نشان می‌دهد که یک سری غذاها موجب بدتر شدن وضعیت آکنه می‌شوند. این مواد غذایی یک ویژگی مشترک دارند و آن این است که از گلیسمی بالایی برخوردار هستند از جمله: چیپس، شیرینی‌ها و هر چیزی که با آرد سفید تهیه شده باشد.

همچنین در تحقیقی دیگر نیز مشخص شده که محصولات لبنی در تشدید آکنه نقش دارند. (منبع)

۷- پیشگیری از آکنه با عدم استفاده از اسکراب

اگر آکنه دارید از اسکراب صورت اجتناب کنید. اسکراب موجب تحریک پوست شده و ممکن است التهاب و آکنه‌ی آن را افزایش دهد.

۸- پیشگیری از جوش صورت با عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید موجب خشکی پوست شده و در نتیجه پوست برای جبران رطوبت چربی زیادی تولید می‌کند که این امر آکنه را در پی دارد. سعی کنید برای مدت طولانی در معرض آفتاب قرار نگیرید و همچنین همواره از کرم ضد آفتاب بدون چربی با SPF30 مصرف کنید.

سخن آخر

۸ روش بالا می‌توانند در پیشگیری از جوش صورت مفید باشند اما این به معنای آن نیست که نباید درمان‌های تجویزشده‌ی پزشک را کنار بگذارید. این روش‌ها را باید حتماً در کنار روش‌های درمانی مورد استفاده قرار دهید و امیدوار باشید که به زودی وضعیت پوست‌تان بهبود یابد.

در صورتی که تجربه‌ای در ارتباط با رفع آکنه و پیشگیری از بروز آن دارید لطف کرده و در قسمت نظرات آن را با ما و کاربران تقسیم کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =